Hrvatski ekonomski preporod

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
 Hrvatski ekonomski preporod

Foruma za novu ekonomsku politiku i blagostanje


+15
critical tinkerer
darac11
inliner
wiz
veruda
dado7
Colonnello
Trenka
Veles
Nadahon
erdedi
jekadril
Frankopan
Jung-fu
BUBI
19 posters

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nostradurus 30.09.12 22:02

    critical tinkerer je napisao/la:Dalji zahtjevi su jednostavno nemogući, Utopistni, niti je narod svjestan toga nit je spreman to prihvattit. Mi moramo radit još puno na širenju informacija i tek za godinu možda postići kritičnu masu da se narod ujedini i pokrene.
    Gledam kako sindikati jedan po jedan idu na demonstracije i još ni ne znaju za internacionalni znak radnika -stisnuta šaka, vidio sam kako smo daleko od cilja. Nema ujedinjenog sindikata nema ni uspjeha, policijska kontrola je još uvijek prevladavajuća, ja mislim da ste to osjetili prošle godine.

    Gledajte, ja i ljudi koji se bavimo tako reći iz hobija samo probali kontaktirati mnoge iz vlasti i sindikata te na kraju zaključili da se radi o profesionalnim oportunistima. Tu nema pomoći. To su plivači niz vjetar koji samo čekaju da brod zaplovi da bi se ubacili. Onda tu još imate tkz. nesvjesne sabotere. Biti će vam jasnije kad pročitate http://www.advance.hr/vijesti/narancaste-revolucije-pro-zapadni-profesionalni-aktivizam-i-otpor-protiv-takvih-tendencija/ . Dosta mladih je zavedeno idejama o slobodi. Oni stvaraju svoje grupe i vjeruju da su na pravom putu. A tu još treba dodati i ekonomiste koji bacaju samo kritike i ne nude ostvarivo rješenje, a koji su u većini slučajeva nezainteresirani za suradnju. Razlog je najčešće vlastiti oportunizam.

    @Nostrađurus
    MMT su isto za 100% rezerve ali ja vidim tu najveći otpor vladajuće klase. Ne vidim načina da se to dobije bez krvi i zato sam protiv toga, samo zato. A postoje drugi načini da se privatna banke kontroliraju i bez toga. Porez.

    Prema podacima za wikipedije to nije tako. Charatlizam (neochartalizam - MMT) ima vertikalno stvaranje novca - država i horizontalno - banke. Ta metoda vodi direktno u neotplative kredite. Emisija novca države ih ne može pokriti. Zbog toga je posljedica velika inflacija.

    Ovdje imate simulaciju zarade banke: https://sites.google.com/site/financijskisustav/profit-banke


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    critical tinkerer


    Broj postova : 13
    Join date : 29.09.2012

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  critical tinkerer 30.09.12 22:21

    U stvari se zove MMT-MCT jer MMT je opis vertikale i MCT horizontale koje i vi imate. I samo pokušavaju da otkriju stvarno kretanje novca u sustavu zatvorenog tipa (klizni tečaj i mogućnost tiskanja novca). To je samo opis stvarnosti, kjnigovodstveni opis stvarnosti. I sada rade na modelima koji bi trebali omogućiti korektno predvidjanje efekata monetarne i fiskalne politike za svrhu kontrole i postizanja 0% nezaposlenosti u sadašnjem sustavu. Oni ga ne žele mijenjati, samo žele objasniti ga da ne dolazi do pogeršnih poteza koji uzrokuju gore posljedice, a kao što se vidi da političari rade ka još težoj situaciji iz neznanja kako sustav djeluje (ili namjerno).
    Neoklasičeri uopće nisu primjetili dolazak svjetske krize dok oni jesu, razlika je što oni razumiju novac, baš kao i vi, ali koristite se različitim jezikom za iste stvari i vi opisujete ekonomije otvorenog tipa.

    I vi griješite da su banke ograničene rezervama, nisu. Ograničene su samo sa leverage a to oni sami određuju.
    10% rezervi ne znači da su ograničeni na 900 kredita od 100 depozita, nema ograničenja jer depoziti dolaze od samog kredita nakon kupoprodaje asseta. Banke prvo daju kredit, unesu dupli input u knjigovodstvo i onda traže depozite. AKo kredit koji je izdan od jedne banke i ode u drugu banku, ili če dobiti depozit od kredita koji je druga banka izdala ili će posudit od drugih banaka koji imaju viška za rezerve(LIBOR, EURIBOR), ili će posudit od Centralne banke tzv noćni depozit dok ne dobiju depozite koji će pokrit izdane kredite.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nostradurus 30.09.12 22:44

    critical tinkerer je napisao/la:
    I vi griješite da su banke ograničene rezervama, nisu. Ograničene su samo sa leverage a to oni sami određuju.
    10% rezervi ne znači da su ograničeni na 900 kredita od 100 depozita, nema ograničenja jer depoziti dolaze od samog kredita nakon kupoprodaje asseta. Banke prvo daju kredit, unesu dupli input u knjigovodstvo i onda traže depozite. AKo kredit koji je izdan od jedne banke i ode u drugu banku, ili če dobiti depozit od kredita koji je druga banka izdala ili će posudit od drugih banaka koji imaju viška za rezerve(LIBOR, EURIBOR), ili će posudit od Centralne banke tzv noćni depozit dok ne dobiju depozite koji će pokrit izdane kredite.

    Ne znam koliko je ovo istina. Naime, kada se radi izdavanje kredita tokom dana da se tek na kraju rješava depozit. Ali to je čisto praktična primjena koja ne odstupa od teorije multiplikacije. Naime, ako netko digne kredit od 100 kuna i potroši ga u drugoj banci, tada se to knjiži preko pologa u centralnoj banci. Novac se samo prebaci sa konta na konto. Tu nema mogućnosti da prevarite sustav.

    Mogućnost multiplikacije duga je nešto sasvim drugačiji problem i dobiva se tako da država prodaje obveznice (posuđuje novac) i troši ga. Tako je moguće da isti novac više puta potroši i stvori dug koji premašuje količinu novca.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    critical tinkerer


    Broj postova : 13
    Join date : 29.09.2012

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  critical tinkerer 30.09.12 23:24

    Način narančaste revolucije mi je dobro poznat, ne i koliko mjesta su uspjeli shebat. Ništa novo za mene.
    ALi zanima me, kažete da radite ovo kao hobi, ja bi volio da se pridružim ali da radim samo na ovim ciljevima za sad, Suverenu HNB i kunu, ukidanje valutne klauzule i kazne na preplatu kredita, zabranu prodaje HPB i korištenje je za kontrolu kamata, uvođenje kliznog tečaja i Garanciju Zaposlenja. Pokušao bi i 90% marginalni porez. Ja konstantno radim na edukaciji poznanika i pokušaju na ujedinjenje radnika. Ultra-patriotizam koji vi promovirate nije za benefit ujedinjenja.
    Koliko vi imate želje za takvim radom i da li se širite?
    Jung-fu
    Jung-fu


    Broj postova : 285
    Join date : 12.04.2011

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Jung-fu 30.09.12 23:36

    critical tinkerer je napisao/la:
    este ludilo. ALi mi moramo poslovati sa vanjskim svijetom i kao što
    vjerojatno znaš zbog situacije gdje je YU bila izvan svakih svjetskih
    normi oni nas nisu prihvatali i nisu prihvatali našu valutu. Zbog toga
    se ne može samo odbaciti sve kapitalističko i uvesti novo bez reakcije
    svijeta prema nama, čak mogućeg i rat. A nemamo šansi sami protiv USA.
    Ponašali bi se prema nama kao prema Iranu jer to je sustav sličan
    njihovom, po Kuranu nema kamata, ne smije se naplaćivat kamata.
    EMisija
    novca bez duga je i kod njih prisutna samo što se to krije od ljudi.
    Znači prihvatljivo. Kad bi mi uspjeli to promijeniti kod nas, da napokon
    se kuna odveže od eura, uvede klizni tečaj i da se zabrane valutne
    klauzule, ukine kazna na pretplatu nakod 2 godine trajanja kredita i da
    HPB ostane neprodana i preko nje se koristi TARGET2 od ECB i služi za
    kontrolu kamata svih ostalih banaka kroz ponudu poželjnih kredita ja bih
    bio sretan. A to ne bi izazvalo reakciju svijeta sem zabrane u EU. Mi
    bi bili na konju.
    Dalji zahtjevi su jednostavno nemogući, Utopistni,
    niti je narod svjestan toga nit je spreman to prihvattit. Mi moramo
    radit još puno na širenju informacija i tek za godinu možda postići
    kritičnu masu da se narod ujedini i pokrene.
    Gledam kako sindikati
    jedan po jedan idu na demonstracije i još ni ne znaju za internacionalni
    znak radnika -stisnuta šaka, vidio sam kako smo daleko od cilja. Nema
    ujedinjenog sindikata nema ni uspjeha, policijska kontrola je još uvijek
    prevladavajuća, ja mislim da ste to osjetili prošle godine.

    Shvaćam da zahtjevi koji idu prema nekreditnom sustavu stvaranja primarnog novca mnogima nalikuju utopiji, i meni se to prije izvjesnog vremena činilo. Kapitalistički svijet nije prihvaćao YU valutu, ali taj isti kapitalistički sustav zapravo ne prihvaća ni našu kunu, naša kuna je u stvarnosti samo drugi oblik eura, zavezana je za euro, samo stoga je konvertibilna. Takva konvertibilnost kune dovela je zapravo do ove recesije, velike kontrakcije novca u opticaju pa onda i depresije koju imamo.
    Neznam sada odakle strah u ljudima od reforme monetarnog sustava?? Situacija je već sad prilično teška, za koju godinu će očito biti još teža, a za 4-5 godina ćemo ili biti u bankrotu kao Grčka, ili pokorni gladuši i bedaci bez države...
    Koji je to strah od SAD? Koji je to strah od rata? Upravo preko raznih oblika STRAHA ljudi se povinuju nemoralnom sustavu, tako je bilo u robovlasničkom sustavu, u feudalizmu, u komunizmu, u fašizmu, pa je tako i u kapitalizmu.
    Ali kako monetarna reforma ne čini nikome ništa nažao, naprotiv, društvene odnose vraća humanom moralu i pravdi, ubrzo će se naći mnogi ljudi koji će strahu od promjena suprostaviti hrabrost patriotizma.
    Kapitalizam nije samo kod nas u krizi, mi smo teška periferija, ta ideologija puca ne sve strane i na sve strane se zapravo traže alternativna riješenja.
    Problem je detektiran u privatiziranom centralnom bankarstvu i njihovim komercijalnim bankama, koje su od kreditnog novca napravile dogmu. Nigdje se u tim sustavima ne stvara novac bez duga. Novac je pravno definiran kao dug do te mjere da se na očigled svih ljudi cijele porodice izbacuju iz kuća na cestu. Posve nemilosrdno.


    ...
    critical tinkerer je napisao/la:
    I vi griješite da su banke ograničene rezervama, nisu. Ograničene su samo sa leverage a to oni sami određuju.
    10% rezervi ne znači da su ograničeni na 900 kredita od 100 depozita, nema ograničenja jer depoziti dolaze od samog kredita nakon kupoprodaje asseta. Banke prvo daju kredit, unesu dupli input u knjigovodstvo i onda traže depozite. AKo kredit koji je izdan od jedne banke i ode u drugu banku, ili če dobiti depozit od kredita koji je druga banka izdala ili će posudit od drugih banaka koji imaju viška za rezerve(LIBOR, EURIBOR), ili će posudit od Centralne banke tzv noćni depozit dok ne dobiju depozite koji će pokrit izdane kredite.

    Primarni novac kojeg centralne banke sa kompetencijom štampanja novca deponiraju u poslovne banke s apliciranom kamatom, a kojeg dalje poslovne banke multiplikacijom depozita nadalje posuđuju s kamatama koje zavise od kreditnog rejtinga, je ona osnova koja nas ovdje zanima.
    Ta radnja koju vrši centralno bankarstvo preko svojih poslovnih banaka je u suštini jedan poker aparat za kojeg je jasno da stvarnu zaradu možeinkasirati samo vlasnik, dok igrači mogu samo postati teški ovisnici.
    Kamata koja se stalno traži i to toliko neumoljivo da je to prihvatila i država, koja ponašajući se kao banka svojim dužnicima zaračunava kamatu, nikada nije stavljena u opticaj, u opticaju je samo posuđeni novac, odnosno dug koji traži interes u kamati, sredstva koja bi trebala predstavljati kamatu a koju svi lihvari traže, nikada nisu emitirana u ekonomski sustav.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nostradurus 01.10.12 0:49

    critical tinkerer je napisao/la:Način narančaste revolucije mi je dobro poznat, ne i koliko mjesta su uspjeli shebat. Ništa novo za mene.
    ALi zanima me, kažete da radite ovo kao hobi, ja bi volio da se pridružim ali da radim samo na ovim ciljevima za sad, Suverenu HNB i kunu, ukidanje valutne klauzule i kazne na preplatu kredita, zabranu prodaje HPB i korištenje je za kontrolu kamata, uvođenje kliznog tečaja i Garanciju Zaposlenja. Pokušao bi i 90% marginalni porez. Ja konstantno radim na edukaciji poznanika i pokušaju na ujedinjenje radnika. Ultra-patriotizam koji vi promovirate nije za benefit ujedinjenja.
    Koliko vi imate želje za takvim radom i da li se širite?

    Mi nismo ultra desnica i nikad nećemo biti. Prije smo pokret zdravog razuma, nego ekstremisti. Nije nam cilj vladanje ljudima, nego usmjeravanje prema ostvarivom cilju za boljitak većine.

    Možete se prijaviti na forumu patriotpokret.com.hr. Za sada nema formalne udruge, nego je sve na bazi idejnog udruživanja. Kao i kod braka. Nije važan papir, nego dobra namjera. Na žalost, samo mali broj ljudi je za sada uspio shvatiti sve implikacije emisije novca bez duga. Gradivo je u biti jednostavno, ali kako na izgled potpuno drugačije od uobičajenog razmišljanja zbunjuje ljude.

    Trebaju nam ljudi koji će proširiti istinu o sadašnjoj situaciji i mogućem rješenju. Jer već nakon 9 mjeseci bi se moglo dogoditi da će nam cilj biti izmijenjen. I umjesto monetarne reforme, morati ćemo se boriti da izađemo iz EU.
    Ne znam, zašto vam je MMT toliko prirasla srcu. Čim sam je prvi puta pročitao, shvatio sam da je dobra ideja sabotirana uključenjem današnjih elemenata krize. Morate početi razmišljati svojom glavom. Većinu stvari sam čistom logikom zaključio, a matematička analiza je to samo dokazala. Tj. ako ste ekonomista po struci, biti će vam jako teško odbaciti naučene dogme.

    Ovdje imate forum tokom kojeg sam napredovao u razmišljanju (ali i griješio): http://www.forum.hr/showthread.php?t=494832 . Kasnije imate ozbiljniju temu: http://www.forum.hr/showthread.php?t=620347 . Bilo bi dobro da pročitate tih par stotina postova. Na kraju, danas znamo da smo 100% na pravom putu i da je to za sada jedni put koji je rješenje za sve države na svijetu u isto vrijeme. A od analize financijskog sustava se izvuklo dosta zaključaka o korupciji i demokraciji. A logika je pokazala da aktivisti koji se bore protiv korupcije u stvari ne žele riješiti korupciju. Tako se i ono što je radio Soros preko Otvorenog društva sada lako može vidjeti kao podvala koju mnogi još uvijek žive kao svoj ideal.

    Ako ste spremni pomoći ljudima da shvate uzroke i rješenje, dobro ste došli. Međutim, mi smo intelektualna avangarda bez pretenzija za vlašću. Cilj je idejama prosvjetiteljski djelovati na ljude, stranke, sindikate i udruge. A ideje nisu utopijske, već samo možda korak ispred stanja svijest prosječnog čovjeka.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nostradurus 23.10.12 19:54

    critical tinkerer je napisao/la:Vjerujem da poznaš engleski pa ovdje su najvažnije pouke o MMT a omakle su se i neke vrlo značajne političko/diplomatske informacije. Ovo je samo prvi seminar na Columbia Law School od 7 ali jako važan i ja mislim najbolji od puno njih o MMT. Samo sat i pol videa sa najvažnijim teoretičarima MMTa Michael Hudson I Randall L Wray, tu će bit još i Warren Mosler I možda Steve Keen

    http://www.modernmoneyandpublicpurpose.com/seminar-1.html

    http://www.modernmoneyandpublicpurpose.com/seminar-2.html

    Tko zna engleski može pogledati 2. predavanje o MMT-u. Tema je deficit proračuna Amerike. A spominje se i korištenje eura u Europi. Premda se sa nekim stvarima ne slažem, dobro je poslušati predavanje o tome.

    Govornik je Warren Molser i Stephanie Kelton. Ključne teze su da Vlada ne može imati reći da joj fali novca. Vlada ne treba štedjeti nego ići na visoku zaposlenost. Povećanje poreza obično treba da znači da Vlada treba još zaposlenih jer tada ljudi moraju raditi za Vladu da bi mogli platiti poreze. Itd.

    Koliko je to drugačije od naše prakse. Vlada diže poreze i smanjuje zaposlenost u državnim službama?! Znači radi stvari koje su nepovezive.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    null8
    null8


    Broj postova : 48
    Join date : 14.01.2013

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  null8 14.01.13 3:20

    Ohoho...bit će ovdje prilike za razgovor. Wink


    _________________
    "The difficulty lies, not in the new ideas, but in escaping from the old ones, which ramify … into every corner of our minds." JMK
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  wiz 15.01.13 4:02

    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Katastrojka - dokumentarac o Grčkoj privatizaciji

    Postaj  Nostradurus 01.02.13 0:06



    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Socijalna država

    Postaj  Nostradurus 04.03.13 8:45

    Socijalna država se mora brinuti o svim državljanima. Kako se kaže "i u dobru i u zlu". To znači da se ponašamo kao odgovorna zajednica. Faktori brige su: zdravstvo, socijalna pomoć raznih oblika, školovanje pa čak i stanovanje. A najvažnija stvar bi u stvari trebala biti zapošljavanje svih sposobnih. Jer ne može biti socijalna država ako sposobni ne rade dok za njih rade drugi. I tu se lome koplja. Jer oni koji primaju socijalu, a sposobni su, ne žele pridonositi jer se osjećaju iskorištenima. A ne vodi se briga o onima koji rade da bi ovi mogli primati socijalu.

    Cijela filozofija u stvari proizlazi iz definicije novca. Ako je novac kupovna moć za proizvode i usluge iz jedne države (koja emitira taj novac), tada je jasno da kupovna moć dolazi samo od proizvodnje (rada) i da socijalna pomoć u stvari otuđuje rad nekih da bi drugi imali pomoć. Pa se prema tome ona ne smije davati sposobnima! Tj. država mora imati pravo uposliti (na društveno korisnim poslovima - brigom o sugrađanima, itd.) svakog tko je sposoban, a prima novčanu pomoć.

    Primjer socijalizacije je i beneficirani radni staž. Ljudi koji rade na pogibeljnim poslovima idu u mirovinu ranije. Ostatak zajednice to nadoknađuje. Ali oni to mogu tek ako imaju uvijete za rad. A jedan od uvjeta je da rade proizvode i usluge koji su nam potrebni te da za to budu plaćeni. Znači, financijski aspekt je nužan. Ljudi ne mogu funkcionirati bez plaće ili sa nedovoljnom plaćom. Zbog toga bi element socijalne države morao biti postizanje dovoljne plaće za život. A tu dolazimo da ako svi imaju za pokriće svojih troškova i neku sitnu uštedu, da zbrojevi svih tih ušteda u godini daju potrebni višak novca koji se treba ubaciti u državu (bez duga). Tu računamo da nismo imali ni dotok ni odljev novca u inozemstvo jer je to FER prema ostalim državama (da svojim suficitom ne činimo problem drugima).

    Ovo je znači čisto logičko objašnjenje socijalne države i uloge novca u njoj. Primjetiti ćete da se ekonomisti uopće ne dotiču ove logike, nego pričaju o sasvim drugim ciljevima u društvu. A što uopće ne vodi u socijalu državu (zapisano u Ustavu RH). Pa bi iz toga mogli reći da nam većina ekonomista i političara prodaje protuustavnu propagandu i radi od nas majmune. A na kraju će sve to narod platiti.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Kapitalizam, socijalizam ili nešto treće?

    Postaj  Nostradurus 25.03.13 19:43

    Evo teksta koji će uzburkati mnoge duhove. Tu sam usporedio monetarnu reformu u kapitalizmu i socijalizmu. To je sažetih 12 stranica teksta.
    http://www.scribd.com/doc/132285316/Kapitalizam-socijalizam-ili-nešto-treće


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    null8
    null8


    Broj postova : 48
    Join date : 14.01.2013

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  null8 27.03.13 2:51

    Pozdrav Nostradurus.

    Kao što neki već znaju, pisao sam pred koji mjesec na Patriot forumu detaljnije o MMT teoriji s ciljem da ukažem na neka pogrešno postavljena pitanja. Nažalost, nisam dospio odgovoriti na sve što je trebalo. Prezauzetost vlastitim poslom te dodatnom edukacijom. Također, teško se boriti s ad hominem te napadima na strašilo (straw man). Kompletno brisanje teme isto ne pomaže.

    Ovdje se prije svega osjećam dužan odgovoriti na jedan takav napad na strašilo iz vašeg teksta:

    "MMT u svojoj implementaciji ne vodi računa o dosadašnjoj kreditnoj ekspanziji i ne preuzima nikakve mjere da se ta privatna emisija i kamata koja ide na nju stavi pod kontrolu."

    Također, na jednom drugom mjestu obećao sam usporedbu Positive Money programa, SP-a i Nenadovićeve teorije. Na ovom mjestu ne mogu zbog nedostatka vremena ulaziti u sve detalje i dugotrajne rasprave, ali navest ću nekoliko ključnih postavki.

    Najprije, cijelo pitanje kreditnog i nekreditnog novca pogrešno je postavljeno. Zamislite takozvani nekreditni novac pri čemu država tiska svoj novac, koliko već odluči da je potrebno. Taj novac država bi trošila na ono što odluči u procesu donošenja proračuna. Zavisno o tome na što se taj novac troši i na koji način, te o tome da li država ima uspostavljeno kvalitetno oporezivanje, postojat će ili neće postojati velika inflacija. Takva država nikad nije ograničena količinom novca jer ga sama tiska. Naravno, osnovna opasnost je inflacija.

    Dalje, zamislite sad da država umjesto da tiska takav novac bez interesa odluči tiskati dio novca uz obećanje da će vlasnik nakon godine dana dobiti nešto više nego što to ima na početku. Na primjer, dobijete državnu novčanicu od 100 jedinica, a država vam obeća nakon godine dana u zamjenu za tu novčanicu ispatu od 101 jedinice. Da li je ta kamata problem za državu? Država uvijek može tiskati još novčanica. Štoviše, država sama određuje koji će biti iznos kamate. Također, bilo kad može odustati od kamate te bilo kad može povećanim porezima povući eventualni višak novca. Postoje detaljni računi koji pokazuju da ako je kamata dovoljno mala te ako gospodarstvo raste dovoljno brzo, taj dug države nije nikakav problem. Dakle ne radi se o opterećenju za državu, već o financijskom boljitku za onog tko je u posjedu takvih novčanica koje donose interes.

    Ovo što je navedeno u zadnja dva odlomka nije prijedlog za neku novu hipotetsku državu. Svaka današnja monetarno suverena država funkcionira na takav način. Naravno, ovdje je opisana suština na maksimalno pojednostavljen način. U stvarnosti su mehanizmi dosta složeni, ali suština je i dalje ista. Državne obveznice zemlje poput Velike Britanije, Australije, Kanade, SAD-a, Turske, Japana itd. su samo drugi oblik državnog novca. Onaj koji donosi interes. Kad ih država prodaje, mogu se kupiti samo nekim drugim oblikom državnog novca: bankovnim rezervama, novčanicama ili kovanicama. Ono što se u osnovi događa je to da centralna banka posredno kupuje novonastalu obveznicu države ukucavanjem novog novca u obliku bankovnih rezervi. Država troši te rezerve na kupovinu realnih dobara i usluga. Višak tih rezervi u privatnom sektoru ima monetarni učinak da cijena rezervi na bankarskom tržištu pada te onda centralna banka vraća željenu cijenu prodajom državnih obveznica. Rezultat je da netko u privatnom sektoru drži novac države u obliku obveznice, a država je dobila što je već htjela.

    Moderna monetarna teorija (MMT) razjašnjava postojeće mehanizme koji su širokoj javnosti nepoznati. To ne znači da su postojeći mehanizmi optimalni i da ih MMT kao takve podržava. Jedan problem je da se u postojećem posrednom mehanizmu financiranja deficita kupci obveznica neopravdano bogate. Prof. Bill Mitchell to zove corporate welfare. Drugi problem je podilaženje centralne banke interesu privatnih banaka. Više o tome dalje u tekstu.

    Da podvučem, jedna poanta je u tome da nije osnovni problem postoji li interes na novac koji država stvara ili ne. Problem nastaje u konkretnim mehanizmima koji se koriste da bi se takav novac plasirao. Mogli bi isto tako imati sustav novca bez interesa u kojem bi neke posebne skupine imale neopravdani boljitak. Također treba reći da je termin nekreditni novac nazivno pogrešan. Fundamentalno, ne može postojati novac koji ne bi bio dug odnosno obaveza izdavača. Naime, novčanica s interesom ili ona bez interesa je na jednaki način obaveza države. Država je obavezana primiti natrag tu novčanicu. Moderne monetarno suverene države jedino obećaju zauzvrat istu takvu novčanicu. Osim toga, država je obavezana primiti vlastitu novčanicu u svim plaćanjima prema državi. To je fundamentalna obaveza kod svakog novca. Izdavač ga je obavezan primiti kao sredstvo podmirenja svih obaveza.

    Ovdje se još uopće nisam dotaknuo problema banaka. Uvodna citirana rečenica o tome kako se MMT ne bavi tim pitanjem nema nikakve veze sa stvarnošću. Postoji pregršt materijala o tome koji su točno problemi unutar postojećeg bankarskog sustava te o tome što bi se sve trebalo mijenjati. Ovdje opet treba naglasiti, svojim osnovnim dijelom MMT nije nekakva hipotetska teorija o tome što bi trebalo napraviti. To je jedina teorija koja točno opisuje postojeći sustav. Drugim dijelom, donosi široki spektar preporuka o potrebnim promjenama.

    No, idimo redom. Pitanje bankarstva je pogrešno predstavljeno kao pitanje kreditnog i nekreditnog novca. Kao što sam već naveo, sav novac je obaveza, s kamatom ili bez. Ovdje je centralno pitanje slojevitog novca nasuprot ideje o jednoj razini novca. Postojeći sustav novca je slojevit, postoje potpuno odvojene više i niže razine novca. Najvišu razinu novca čine državne obveznice, bankovne rezerve, novčanice i kovanice. To je državna razina novca koju može stvoriti samo država odnosno njena centralna banka. Privatne banke ne mogu stvarati tu razinu novca. Privatne banke stvaraju svoju, nižu razinu novca. Isto tako, mogu i ja stvarati svoju nižu razinu novca.

    Na primjer, zamislite da dobijete od mene potvrdu o dugu od 100 kn s mojim potpisom. Zamislite dalje da vas nakon godine dana tražim 105 kn. Prvo, tih 100 kn s mojim potpisom je obaveza za mene jer sam u svakom trenutku obavezan zamijeniti tih 100 kn za državnih 100 kn ako to netko od mene zatraži. Drugo, tih 100 kn s mojim potpisom kad su u mom posjedu nemaju za mene nikakvu vrijednost. Kad mi ih netko vrati, mogu ih slobodno poderati i baciti u smeće. Uvijek mogu napisati novu potvrdu. Treće, problem kamate. Tih 5 kn razlike u osnovi može doći samo od nekog izvora novca koji je viši po hijerarhiji pouzdanosti od mog vlastitog. Mogla bi to biti potvrda o dugu nekog poduzeća, ako je želim primiti. Na kraju dana, na vrhu piramide je novi državni novac koji se stvara deficitom. Što ako tog novca u sustavu nema dovoljno? Ili ako ima, ali moj dužnik jednostavno potrati sav novac te nije u mogućnosti platiti? Dužnik će platiti koliko može, a također će izgubiti i dio realne imovine. Moguće je i da ću ja kao izdavač niže razine novca propasti ako moj dužnik nije u mogućnosti platiti.

    Ovdje treba naglasiti nekoliko bitnih činjenica. Prije svega, banka ne može stvarati neograničenu količinu svog novca. Također mora paziti kome će izdati novac odnosno kredit. Tako u gornjem primjeru izdavanje 100 kn osobi A koja će sve potratiti predstavlja problem za izdavača jer će neka osoba B doći s tih 100 kn te će imati potraživanje prema izdavaču. U isto vrijeme, banka A neće moći dobiti dovoljno vrijednosti od takve osobe A. Kapital banke je po definiciji jednak razlici svih vrijednosti koje banka posjeduje i iznosa svih obaveza. U takvoj situaciji gdje osoba A ne plaća dug, kapital banke pada. Iznos kapitala je temeljno regulacijsko ograničenje za rad banke. Također i točna struktura postojećeg kredita ovisno o riziku. Ne količina rezerve, odnosno količina državnih novčanica koje ima u trezoru uz količinu novca na računu pri centralnoj banci. Dakle, nema govora da će banke nužno multiplicirati količinu baznog novca 10 puta koliko je postotak rezerve. Kao što je poznato, neke zemlje poput Kanade uopće nemaju propisani postotak obavezne rezerve. No, ovo su već neki tehnički detalji.

    Osnovna poanta koju ovdje želim naglasiti, postojanje slojevitosti novca nije problem samo po sebi. Neka privatna osoba ili poduzeće koja stvara svoj novac neće dovesti do sloma cijele ekonomije. Jednostavno, ako netko griješi u svojim procjenama o izdavanju niže razine novca ili ako ga izdaje previše, doživjet će propast kad obaveze dođu na naplatu. Problem koji postoji je u sprezi banaka i države. Centralne banke spašavaju privatne banke kad posao krene po zlu, a kontrolne prijevare se ne kažnjavaju. Prof. William Black, bivši bankovni regulator, ima mnogo radova o tome. Problem postojeće regulacije bazirane na količini kapitala ima za temeljni problem to što je vrlo teško u današnjim kompliciranim bankovnim aktivnostima razaznati kakav taj kapital stvarno jest. Još više, visoki bankovni službenici bili su odgovorni za kontrolne prijevare u kojima se umjetno napuhivao kapital banke kako bi oni dobili više provizije. Kad sve propadne, država je ta koja snosi trošak. Biznis za privatni profit i društveni rizik.

    MMT autori potanko analiziraju problematiku postojećeg bankarskog sustava te su također ponudili detaljne mjere kako taj sustav reformirati. Ovdje treba reći da uvođenje jedne razine novca, za što se zalažu razno razni pokreti, samo po sebi ništa ne bi riješilo. I dalje ostaje pitanje duga i kreditnog rizika. Tko će dobiti novac za svoje ideje, a tko neće? Tko će o tome i kako odlučivati? Kojim aktivnostima će se banke baviti? Također, postojanje kamate ne bi bilo uklonjeno. Banke mogu biti privatne i nacionalizirane u obje varijante, to nije sporno. Navedena pitanja su ona temeljna na koje treba dati odgovor.

    Neki argumenti za slojeviti sustav novca nasuprot ideji o jednoj razini novca:

    1) Moguće su situacije da postojećeg novca nema dovoljno. Primjerice, netko želi raditi tvornicu koja će tek nakon 20g biti isplativa. Da li tada država treba preko deficita stvarati novi novac? Vidite, postojanje dugova i kredita nije uklonjeno jednoslojnim novcem. Dalje, ako taj projekt propadne, nastat će inflacijski efekti. Taj novac onda treba povlačiti posebnim porezima. S druge strane, projekt bi mogao biti financiran nekom nižom razinom novca. U slučaju propasti, inflacija novca niže razine znači propast izdavača tog novca. Taj niži novac u takvoj situaciji automatski nestaje. Papiri od 100kn s mojim potpisom u sekundi postaju bezvrijedni ako bankrotiram te ih prestajem prihvaćati kao svoju obavezu. Također kad se dug vrati, niža razina novca automatski nestaje. Prisjetimo se, novac je bezvrijedan za svog izdavača. Državna razina nestaje teže, jedino preko državnih poreza tj. preko suficita proračuna. Slojeviti novac je više decentralizirana opcija, s odgovornošću usmjerenu na dio populacije. U prvoj opciji, nema razlikovanja jednog novca od drugog te su onda posljedice više raširene.

    2) Najosnovnije, ne vidim da je moguće dokinuti privatno stvaranje niže razine novca u obliku razno raznih potvrda o dugu. To je nešto što samo po sebi nastaje u društvu. To bi bila jedna totalitarna mjera, ne bi ju bilo moguće održati.

    Dakle, hipotetski sustav jedne razine novca sam po sebi ne bi riješio suštinske probleme koji postoje u postojećem sustavu. Radikalni prijedlozi koji se zalažu za takvu promjenu potencijalno su vrlo opasni, tim više jer često nisu svjesni suštinskih problema koji bi bili prisutni u obje varijante te ih se uopće ne dotiču. U konačnici, adekvatno regulirani višeslojni novac korisnija je opcija za društvo u cjelini nego taj hipotetski novac jedne razine.

    Primjer jedne promjene za koju se zalažu MMT autori poput Billa Mitchella koju vrijedi ovdje spomenuti potpuno je ukidanje bankarskog bavljenja financijskim derivatima. Radi se o balonu u iznosu od 700 bilijuna dolara, 10 puta većem od cijele svjetske ekonomije. Nedavno sam pročitao zgodan članak o tome na Forbes.com, preporučam pogledati:
    http://www.forbes.com/sites/stevedenning/2013/03/17/three-essential-measures-to-make-banks-safe-again/

    Povijesno, kad novac hoće sam od sebe još više novca, bez veze sa stvarnom ekonomijom, nastaju teški kolapsi i ekonomske depresije. Ove današnje proporcije tog prenapuhanog financijskog sustava su veće nego ikad, a slom se još nije dogodio. Financijska kriza 2008. je prema ovom izglednom tornadu samo mali povjetarac.

    Ostali MMT prijedlozi i analize koje preporučam pogledati:

    http://www.huffingtonpost.com/william-k-black/why-our-fundamental-appro_b_813822.html
    http://www.huffingtonpost.com/william-k-black/the-two-documents-everyon_b_169813.html

    http://www.huffingtonpost.com/william-k-black/why-is-obama-championing_b_367540.html
    http://www.huffingtonpost.com/warren-mosler/proposals-for-the-banking_b_432105.html
    http://bilbo.economicoutlook.net/blog/?p=7299

    Vrlo kratak osvrt na uratke Saveza za promjene, Positive Money pokret te na Nenadovićevu teoriju:

    Savez za promjene nema točan opis postojećeg bankarskog sustava. Nema razlikovanja različitih razina novca. Također, ne razlikuje da postoje monetarno suverene zemlje i one koje to nisu. Posve je drugačija situacija u jednoj Kanadi nego u jednoj Grčkoj ili u našoj zemlji.

    Mi smo se u procesu pridruživanja EU odrekli vlastitog financijskog suvereniteta. Umjesto da deficit posredno financira HNB, financiramo se zaduživanjem u stranoj valuti. Isto tako radi većina zemalja unutar EU. Međutim, euro zona je nepotpuno i defektno organizirana. Uveden je zajednički novac bez ostalih fundamentalnih integracija. U usporedbi sa zemljom poput Australije, Kanade ili SAD-om, nedostaje federalni proračun i federalni deficit preko kojeg bi se stvarao novi novac. ECB se vanredno i nelegitimno igra takve uloge i to pod krajnje ubojitim političkim uvjetima štednje koja produbljuje depresiju te drži visoku nezaposlenost diljem Europe. Takva hladnokrvna destrukcija ne bi bila moguća unutar neke jedinstvene nacije. Što nam to govori o temeljnim vrijednostima na kojima se EU zasniva? Inače, pravilo o 3% deficita je potpuno proizvoljno postavljeno unutar sat vremena bez ikakvih dubljih razloga. To samo ilustrira na koji način te strukture funkcioniraju i o kakvoj se ekonomskoj stručnosti tu radi. Radi se između ostaloga o neoliberalnoj ideologiji koja misli da se uloga države može najvećim dijelom izbaciti iz ekonomije. Uglavnom, ova depresija koja je potpuno svojstvena velikom EU eksperimentu trajat će do uspostave nekog oblika pune federacije ili do konačnog raspada eura. Ovo je sve potpuno neizvjesno, a mi na to nemamo praktički nikakv utjecaj. No, skrenuo sam s teme.

    Prijedlozi Saveza za promjene, slično kao i sama analiza problema, nedorečeni su i potencijalno opasni. U slučaju nagle ekspanzije domaćeg novca, došlo bi do velike navale na devize. Uvozna roba bi znatno poskupila. Osim toga, neprincipijelno je jednostavno otpisati postojeće dugove pomoću inflacije. Dajte onda i meni kredit od milijun eura pa da ga sutra vratim u 5 puta manjoj vrijednosti. Na takvim principima ni jedno društvo ne može opstati. Islandski primjer otplate dugova koji su bili vezani za stranu valutu na način da se reduciraju na neku razumnu mjeru puno je bolji. Iako se u MMT duhu naravno slažem s idejom napuštanja devizne klauzule te uspostavom financijskog suvereniteta, taj potez nije moguć tako jednostavno kao što SP misli. SP misli da je kontrola inflacije ili isto tako samog deficita proračuna nešto nad čim država ima kontrolu. Samo ukucavanje novog novca sasvim sigurno bi dovelo do nekontroliranih posljedica. Potrebno je imati jasno razrađene programe na što će se deficit proračuna potrošiti. Pitanje inflacije nije samo stvar količine novca, bitno je isto na što se novac upotrijebi. Također je nužno imati učinkovito oporezivanje te učinkovitu borbu protiv korupcije. Dalje je nužan vrlo striktan i vrlo temeljito razrađen odabir kadrova na temelju sposobnosti, za razliku od sveprisutne partijske politike biranja po principu podobnosti.

    MMT autori imaju razrađene prijedloge za male zemlje u situaciji poput naše. Neki primjeri:

    http://neweconomicperspectives.org/2012/04/mmp-blog-45-the-jg-and-affordability-issues-with-special-considerations-for-developing-nations.html
    http://www.nakedcapitalism.com/2012/04/philip-pilkington-mmt-functional-finance-and-dirigisme-sketch-of-an-alternative-economic-approach-for-developing-economies.html

    Kod nas, vrlo slično tome nudi Šturmova grupacija Zajedno. Međutim, presporo dobivaju podršku. Trebali bi se organizirati u stranku i početi izgrađivati lokalnu mrežu diljem zemlje, kao i druge stranke.

    Dalje, Positive Money http://www.positivemoney.org pokret bi mnogima ovdje mogao biti interesantan. Tamo je bankarstvo točno opisano, onako kako je opisano i unutar MMT teorije. Međutim, tom pokretu potpuno izmiče iz vida činjenica da Veliku Britaniju ne financiraju privatne banke kreditnim novcem. Naime, iako se državna obveznica unutar privatnog sektora može kupiti bankovnim kreditnim novcem, u interakciji s državom mora se dati najviša razina novca za državnu obveznicu. Isto tako, nije moguće platiti porez državi bankovnim kreditnim novcem. Inače, korisno je upoznati se s točnim procesima vezanim za bankovne rezerve, ovdje nisam ulazio u sve interesantne primjere. Preporučam http://www.academia.edu/206885/Kindergarten_Guide_to_Modern_Monetary_Theory_-_Day_2 za jezgrovit uvod.

    Positive Money zastupa ideju samo jedne, državne razine novca te imaju razrađena razmatranja o prijelazu na taj sustav. Neću sad ulaziti u sve detalje njihovih prijedloga već ću samo navesti da rade neke osnovne greške koje proizlaze iz nepotpunog poznavanja postojećeg sustava. Na primjer, pretpostavljaju da neko vanjsko tijelo može izregulirati koliko je novca potrebno ekonomiji. Tu zaboravljaju da država nema kontrolu nad vlastitim deficitom. Naime, postoje automatski stabilizatori: količina prikupljenih poreza koja pada ako je gospodarstvo slabo te količina doprinosa koji se isplaćuju nezaposlenima koja u takvim uvjetima raste. Ovu činjenicu da deficit države nije kontrolirana varijabla zaboravljaju i mnoge druge ekonomske struje, uključujući i one vladajuće poput MMF-a koje državama u depresiji propisuju još veće stezanje obruča pa se onda čude kako je deficit još veći nakon drastičnog pada BDP-a. Daljnji problemi s Positive Money prijedlogom su oni koje sam već naveo u odlomcima vezanim za pitanje slojevitosti novca. Suštinski problemi ne mogu se riješiti jednostavnim prijelazom na novac jedne razine, pri čemu postoje još dodatne teško sagledive opasnosti poput globalnog nedostatka kredita te prevelikog jačanja totalitarnog pristupa.

    Zadnje, Nenadovićeva teorija novca slično kao i Positive Money misli da država može točno regulirati koja je količina novca potrebna ekonomiji. Nenadović pri tome koristi stari monetaristički identitet MV = PQ gdje je M količina novca u opticaju, V brzina opticaja novca, P nivo cijena, a Q količina proizvedenih dobara. Nenadović za dani porast dQ traži potrebni dM/M tako da identitet i dalje vrijedi uz prepostavku da će P ostati isti. Ta pretpostavka je osnovna greška njegovog modela, ničim nije opravdana. Ništa ne garantira da će cijene ostati iste. To je samo jedan mogući način da identitet bude ispunjen, to jest ista dodana količina novca može imati sasvim različite efekte. Posve je iluzorno misliti da se jedan tako kompleksan sustav kao što je cjelokupna ekonomija može modelirati tako jednostavnim identitetom. Za usporedbu, Positive Money ne radi tu grešku već samo neodređeno tvrdi da se potrebna količina novca treba odrediti raznim znanstvenim metodama. Dalje, Nenadović se uopće ne bavi gore navedenim problemima koji bi i dalje postojali u sustavu jedne razine novca: problem određivanja tko će dobiti novac a tko ne, koji je potreban iznos kamate, koji je rizik, koje su aktivnosti kojima bi se banke trebale baviti, itd.

    Jedna zanimljivost vezana za Nenadovićevu teoriju je ta da on na više mjesta ističe da je postojeći sustav financiranja deficita u SAD-u u suštini prikriveni nekreditni novac. Točno tako, takozvani nekreditni novac već postoji. Fascinantno je da je mnogima ta tvrdnja i dalje teško shvatljiva. Pišem "takozvani" iz ranije navedenih razloga: i dalje je taj novac kao i svaki drugi nečiji dug, s kamatom ili bez. Naravno, vrijedi da postojeći sustav treba mijenjati, neopravdano je da posrednici dobivaju toliki profit. Isto tako, privatni bankarski sektor izmakao je svakoj kontroli te je narastao do destruktivno velikih razmjera.

    Konačno, vrlo kratko o osnovnoj tezi Nostradurusovog članka. Pitanje socijalizma i kapitalizma je puno šire pitanje od uskog pitanja mehanike novca. Ovdje najprije želim reći da je MMT u principu agnostična što se tiče takvih pitanja. MMT je samo jedan dio ekonomske teorije. Kao takva, primjenjiva je u svim sustavima, kapitalističkim i socijalističkim, s velikom državom i s malom državom. Osnova MMT je točan opis modernog novca. Ipak, dijelovi MMT koji propisuju mogu se okarakterizirati kao socijalistički.

    MMT polazi od osnovnog saznanja da novi novac na vrhu hijerarhije nastaje putem deficita državnog proračuna. To je jedini novac čija opterećenost dugom nije problematična. Naime, svaki novac je u isto vrijeme posjed i obaveza. Papiri od 100$ s potpisom su posjed za vlasnika i obaveza za izdavača. Jedino država nema problem izvršiti obvezu jer jedina obećaje plaćanje opet u svom vlastitom novcu. Putem deficita proračuna nastaje neto financijski posjed za privatni sektor. Sami privatni sektor ne može za sebe stvoriti neto financijki posjed, jer kao što sam naveo, za svaki financijski posjed stvoren unutar privatnog sektora postoji i financijska obaveza jednakog iznosa. MMT jasno demonstrira što se događa kad se neto financijski posjed privatnog sektora drastično smanjuje: uvijek je rezultat ekonomska depresija.

    Dakle, pitanje koje se nameće više nije ono lažno da li je potreban deficit države ili ne. Također je odbačena podmetnuta lažna teza da država u normalnim okolnostima treba balansirati proračun ili još gore, imati suficit. Suficit je potreban samo u izvanrednim situacijama u kojima država treba smanjiti količinu novca u privatnom sektoru radi kontrole inflacije. Pitanje postaje na što i kako potrošiti deficit. Unutar MMT, to pitanje se ostavlja redovnoj proceduri donošenja proračuna. Također treba reći da se unutar MMT ne cilja neka proizvoljna brojka potrebnog deficita, poput one od 3% koju je ad hoc izmislila EU birokracija. Osnovni cilj je uvijek maksimalna utilizacija realnih resursa, visoka nezaposlenost te mala inflacija. Deficit neka padne gdje već padne.

    MMT autori se zalažu da to trošenje i aktivnost države bude usmjerena na javno dobro (Public Purpose). To znači ulaganja u javnu infrastrukturu, znanost, školstvo, općenito bilo što društveno korisno. Sljedeće, jedna velika mjera za koju se MMT zalaže je uvođenje programa garantiranog zaposlenja (Job Guarantee). Ideja je da se umjesto postojećeg antiinflacijskog tampona nezaposlenih ljudi koristi antiinflacijski tampon ljudi zaposlenih uz fiksnu minimalnu plaću. Općenito, velika razina nezaposlenosti posljedica je sustavne krize monetarnog sustava. Država tu ima mogućnosti utilizacije koju prezaduženi privatni sektor nema. Dalje, MMT se protivi sveopćoj rasprodaji nacionalnih resursa koju zagovara postojeća neoliberalna doktrina.

    Osobno, moj stav u vezi socijalizma i kapitalizma je taj da je rješenje negdje između na cijelom spektru mogućnosti. To ne treba postavljati kao dihotomiju, jedno ili drugo. Osnovni problem socijalizma je opasnost razvoja pogrešnog mentaliteta, pristupa u kojem se ljudi ne trude dovoljno razvijati i davati nove vrijednosti već očekuju da će netko drugi sve umjesto njih napraviti. Opasnost kapitalizma je u mogućoj eksploataciji i rastu nejednakosti. Međutim, postoje metode protiv toga: jače oporezivanje bogatih, državno jamčenje radničkih prava te zadržavanje ključnih nacionalnih resursa u rukama države. Treba se ugledati u one zemlje gdje je taj balans dobro pogođen, npr. u skandinavske zemlje i Kanadu. Jasno, uvijek su moguća poboljšanja, to je otvoreni problem.

    Da zaključim, ponovno pozivam sve pretendente koji misle ponuditi neki izlaz i rješenje za našu tešku ekonomsku situaciju da se temeljito upoznaju s osnovama Moderne monetarne teorije. Točno poznavanje postojeće situacije je nužan uvjet da bi se mogla ponuditi kvalitetna rješenja. Ako to ne napravite, nećete dobro shvatiti tuđe prijedloge, niti ćete vidjeti zašto vaši prijedlozi nisu ostvarivi. Naravno, takva rascjepkanost samo koristi postojećem krivo postavljenom sustavu i zagovornicima takvog sustava da još duže provode svoju agendu.


    Neke reference:

    Jednostavan uvod u MMT:
    http://modernmoney.wordpress.com/

    Udžbenik prezentiran u blogovima:
    prof. Wray, http://neweconomicperspectives.org/p/modern-monetary-theory-primer.html

    Proširena verzija istog na Amazonu:
    http://www.amazon.com/dp/0230368891

    Debriefing 101, prof. Bill Mitchell:
    http://bilbo.economicoutlook.net/blog/?page_id=1667

    Odličan kratki uvod, moguće najbolji za prvo čitanje:
    Dr. Ashe, http://www.academia.edu/206885/Kindergarten_Guide_to_Modern_Monetary_Theory_-_Day_2

    O multiplikaciji novca:
    http://bilbo.economicoutlook.net/blog/?p=1623

    Ključno o monetarnom suverenitetu SAD-a:
    http://neweconomicperspectives.org/2011/11/mmp-blog-23-debate-about-debt-limits-us.html

    Modern Money and Public Purpose seminar:

    https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=0zEbo8PIPSc#t=280s


    _________________
    "The difficulty lies, not in the new ideas, but in escaping from the old ones, which ramify … into every corner of our minds." JMK
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Filipusis 27.03.13 8:13

    Meni licno, je neverovatno to sto se niko od skolovanih ekonomista ne bavi problemom automatizacije ljudskog rada, a mislim da je tu koren problema. Sve manje ljudi radi sve vise posla, a sve vise ljudi ostaje bez posla (kako vreme odmice, ovo ce postati pravilo, a ne izuzetak). To je apsurd! Slicno tome, niko od skolovanih ekonomista se ne bavi problemom trosenja resursa. Svi zamisljaju da je beskonacan rast u konacnoj sredini moguc, sto je potpuno luda stvar.

    Mislim da buducnost uopste nece biti ruzicasta. Koliko vidim, niko od "odgovornih" nije voljan da napusti stari sistem regulacija novca, a nova resenja dolaze presporo.
    null8
    null8


    Broj postova : 48
    Join date : 14.01.2013

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  null8 27.03.13 13:45

    Filipusis je napisao/la:Slicno tome, niko od skolovanih ekonomista se ne bavi problemom trosenja resursa. Svi zamisljaju da je beskonacan rast u konacnoj sredini moguc, sto je potpuno luda stvar.

    Modern Monetary Theory and environmental sustainability – Part 1:
    http://bilbo.economicoutlook.net/blog/?p=22222

    Moglo bi vas onda ovo zanimati, vidite da nije baš tako da se nitko time ne bavi. Siguran sam da bi se moglo naći i o problemu automatizacije i o nadolazećim robotima, ali ovo o okolišu je nešto što vam mogu iste sekunde citirati jer sam već prije čitao taj članak.


    _________________
    "The difficulty lies, not in the new ideas, but in escaping from the old ones, which ramify … into every corner of our minds." JMK
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Filipusis 27.03.13 14:13

    null8
    Hvala na linku. Mislio sam na cinjenicu da su sanse minimalne da se u meinstrim medijima raspravlja o ovim temama i stvarima o kojima pise Nostradurus i jos neki autori u vwzi regulacije novca. Ako se i potezu ove teme, to se uglavnom svodi na razgovore u cetiri oka, daleko od javnosti.

    Sve se svodi na pojedinacne slucajeve, ali mislim da ljudi polako otvaraju oci, ne znaju tacno sta je problem ali nesto definitivno nije u redu.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nostradurus 28.03.13 17:41

    null8 je napisao/la:Pozdrav Nostradurus.

    Kao što neki već znaju, pisao sam pred koji mjesec na Patriot forumu detaljnije o MMT teoriji s ciljem da ukažem na neka pogrešno postavljena pitanja. Nažalost, nisam dospio odgovoriti na sve što je trebalo. Prezauzetost vlastitim poslom te dodatnom edukacijom. Također, teško se boriti s ad hominem te napadima na strašilo (straw man). Kompletno brisanje teme isto ne pomaže. .....

    Hvala na sudjelovanju, ali me niste ničim uvjerili. Sve to je već bilo rečeno na forumu Patriotpokreta. Prije 3 godine sam proučavao positivemoney i odmah sam zapazio da rade po meni grešku sa rješavanjem dugova države koji su do tada nastali.

    Ne mogu se složiti sa vama da je vertikalano, horizonalni sistem koji je opisan u chartalizm-u dobar jer stvara multiplikaciju početne emisije novca za privatni račun. I o tome neću mijenjati mišljenje. Zbog toga sam i napisao jedan osvrt na kapitalistički i socijalistički model provođenja monetarne reforme i utjecaj na preraspodjelu bogatstva. Vi se možete možete neslagati oko mojeg mišljenja koliko hoćete, ali sam tu iznio teze koje točno objašnjavaju događanja u praksi. Da pače, mislim da je sva događanja u SFRJ u financijskoj sferi moguće lako objasniti. A SFRJ je upravo imala model koji vi zagovarate - primarnu emisiju i banke sa multiplikacijom. Rezultat je tipično visoka inflacija od 10 do 30% godišnje (pričam po sjećanju). Što bi zagovarao taj sustav, kad znam kuda vodi. Ne može obilje novca pokrenuti više nego što se može.

    Također mi je jasno da nekreditna emisija možda može imati kao problema sa razvijanjem, ako je target inflacija 0%. Zbog toga i ne mislim da je dobro imati stabilnu valutu, već sa nešto uvećanom emisijom treba financirati mogući rast (ne željeni).

    Moja prednost je što nisam proučavao druga rješenja, nego sam dokazanom odnosima između deficita i logikom održivosti financijskog sustava tražio koji uvjeti moraju zadovoljeni i da bude pravedan. Zbog toga sam lako mogao otkriti svaki otklon od toga. Do rješenja se neki puta može doći sa manje početnog znanja, ako se unaprijed postavi zadane ciljeve.

    Ako znamo na koje načine sustav može unositi nejednakost i raslojavanje, znati ćemo ga i dizajnirati da bude najbolji za većinu. Po svemu sudeći, teško će biti napraviti potpuno pravedan sustav jer postoji puno faktora koji to ometaju i mijenjaju utjecaj se sa vremenom, ali ne smijemo zbog toga odustati da napravimo najbolje što možemo. Za razliko od toga, vi sa implementacijom sadašnjeg MMT-a unosite ogromne nepravednosti u sustav te zbog toga MMT nije dobro rješenje za veliku većinu. On je dobro rješenja za bogatu manjinu.

    Vidjeti ćete da se sve događa i događati će se prema tezama u tom članku http://www.scribd.com/doc/132285316/Kapitalizam-socijalizam-ili-ne%C5%A1to-tre%C4%87e . U članku se nisam bavio poreznom politikom jer znamo da porezna politika ne može riješiti održivost državnih financija. Porezi su samo mjera zahvata svukupnog BDP-a u društveno potrebne djelatnosti. Visina poreza ovisi i o želi stanovnika da imaju određene javne usluge, o efikasnosti postizanja da se to izvrši te o produktivnosti rada svih. Mislim da je ta tema bitna tek kada se dogovorimo da trebamo monetarnu reformu.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    null8
    null8


    Broj postova : 48
    Join date : 14.01.2013

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  null8 28.03.13 23:13

    Nostradurus je napisao/la:

    Ne mogu se složiti sa vama da je vertikalano, horizonalni sistem koji je opisan u chartalizm-u dobar jer stvara multiplikaciju početne emisije novca za privatni račun. I o tome neću mijenjati mišljenje. Zbog toga sam i napisao jedan osvrt na kapitalistički i socijalistički model provođenja monetarne reforme i utjecaj na preraspodjelu bogatstva. Vi se možete možete neslagati oko mojeg mišljenja koliko hoćete, ali sam tu iznio teze koje točno objašnjavaju događanja u praksi. Da pače, mislim da je sva događanja u SFRJ u financijskoj sferi moguće lako objasniti. A SFRJ je upravo imala model koji vi zagovarate - primarnu emisiju i banke sa multiplikacijom. Rezultat je tipično visoka inflacija od 10 do 30% godišnje (pričam po sjećanju). Što bi zagovarao taj sustav, kad znam kuda vodi. Ne može obilje novca pokrenuti više nego što se može.


    Argument koji imate da vertikalno horizontalni sustav nužno vodi u hiperinflaciju očito je netočan. Sve monetarno suverene zemlje imaju taj model pa nisu završile u hiperinflaciji.

    SFRJ je iz više razloga specifičan slučaj. Wikipedija ima zanimljiv članka o tome: http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_the_Socialist_Federal_Republic_of_Yugoslavia Posebno je zanimljiv dio o tajnoj američkoj direktivi za ekonomski slom Jugoslavije:


    Despite Belgrade's non-alignment stance and its extensive trading relations with the European Community and the U.S., the Reagan administration targeted the Yugoslav economy in a 1984 National Security Decision Directive (NSDD 133) classified as Secret Sensitive, titled U.S. Policy towards Yugoslavia. A censored version declassified in 1990 elaborated on NSDD 54 issued in 1982 which dealt with Eastern Europe. The latter advocated "expanded efforts to promote a 'quiet revolution' to overthrow Communist governments and parties," while reintegrating the countries of Eastern Europe into a market-oriented economy.

    Western trade barriers dramatically reduced Yugoslavia's economic growth[citation needed]. In order to counter this, Yugoslavia took on a number of International Monetary Fund (IMF) loans and subsequently fell into heavy debt. (etc.)


    Ne mogu se složiti sa vama da je vertikalano, horizonalni sistem koji je opisan u chartalizm-u dobar jer stvara multiplikaciju početne emisije novca za privatni račun. I o tome neću mijenjati mišljenje.

    Što ako su banke nacionalizirane, kao što to Bill Mitchell predlaže? Ono o čemu bi trebali duboko razmisliti je moja tvrdnja da se samo po sebi niti jedno suštinsko pitanje ne rješava ako uvedete novac jedne razine. Niste odgovorili na taj dio mog argumenta u prošlom tekstu koji razmatra slojevit i neslojevit novac. Banke bi mogle itekako raditi za nečiji privatni račun i u sustavu samo s jednom razinom novca kojeg zagovarate.

    Zamislimo jednu takvu državnu banku gdje postoji novac samo jedne razine. Jedna opcija je da se kad je nekome potreban novac za graditi tvornicu iz te banke izda kredit koji dolazi direktno iz novog državnog deficita. Po čemu je to bolja opcija od postojećeg modela u kojem se umjesto toga stvori niža razina novog novca specifična za danu banku? Kao što sam vam ranije argumentirao, tvrdim da nije.

    Druga opcija je izdavanje nečijeg tuđeg prikupljenog novca iz te banke. Tu postoje dva pitanja: zašto mislite da će netko staviti novac u banku da mu bude nedostupan 30 godina dok netko ne vrati kredit i drugo s tim povezano pitanje, zašto mislite da će biti novca na raspolaganju za posuđivanje? Tvrdim da bi vas to vratilo na prvu opciju gdje bi opet novac morao doći direktno iz deficita.

    Prijelaz na jednu razinu novca nije nikakvo spasonosno rješenje. Nismo se time uopće dotakli pitanja kojim aktivnostima se banke bave, kome izdaju kredite, kako ih se regulira itd. S druge strane, MMT se detaljno bavi upravo tim pitanjima o čemu sam vam već naveo mnoge citate.


    Moja prednost je što nisam proučavao druga rješenja, nego sam dokazanom odnosima između deficita i logikom održivosti financijskog sustava tražio koji uvjeti moraju zadovoljeni i da bude pravedan. Zbog toga sam lako mogao otkriti svaki otklon od toga. Do rješenja se neki puta može doći sa manje početnog znanja, ako se unaprijed postavi zadane ciljeve.

    Možete poći kako želite, ali morat ćete dobro proučiti i druge pristupe i protuargumente ako mislite nešto postići. Nekoliko komentara na postavke iz vašeg zadnjeg teksta:


    Osnove postavke dobre emisije novca (u daljnjem tekstu nekreditnog novca) su:

    1) emisija novca ne treba stvarati dug državi

    2) ekspanzija novčane mase mora biti zadana emisijom novca

    3) novčana emisija mora biti u skladu sa povećanje ponude roba i usluga

    1) Kao što sam razložio, postojanje interesa samo po sebi nije problem. Ipak, svaka emisija novca vrsta je obaveze. Naravno, oko koncepta financijskog suvereniteta nema spora.

    2) Što je za vas ekspanzija novca u ideji nekreditnog novca? Nema ekspanzije novčane mase u starom smislu ako je novac jednoslojan. U vašem modelu, postoji samo emisija. Ta emisija mora u svakom trenutku pratiti realnu ekonomiju.

    Jedan problem koji imate u vašim razmišljanjima je taj da mislite da se to može pratiti iz jednog centra. Ekonomija je kompleksan sustav, a potrebna količina novca je vrlo lokalna i vrlo vremenski promjenjiva stvar.

    3) Da, realna ekonomija je ta koja određuje koliko je novca potrebno. To je tako i u sustavu višeslojnog novca, barem u načelu. Kao što sam naveo, problem je u ekspanziji novca koja nema stvarne veze s realnom ekonomiju uz nedozvoljavanje propasti takvih stvorenih balona. To je problem koji je jednako tako moguć i u jednoslojnom sustavu novca.


    Ako znamo na koje načine sustav može unositi nejednakost i raslojavanje, znati ćemo ga i dizajnirati da bude najbolji za većinu. Po svemu sudeći, teško će biti napraviti potpuno pravedan sustav jer postoji puno faktora koji to ometaju i mijenjaju utjecaj se sa vremenom, ali ne smijemo zbog toga odustati da napravimo najbolje što možemo. Za razliko od toga, vi sa implementacijom sadašnjeg MMT-a unosite ogromne nepravednosti u sustav te zbog toga MMT nije dobro rješenje za veliku većinu. On je dobro rješenja za bogatu manjinu.

    Nigdje MMT proponenti nisu na vlasti niti su MMT prijedlozi reforme implementirani. Vi mislite da višeslojnost novca sama po sebi uvodi ogromne nepravednosti u sustav. Moj argument je usmjeren da vam ukaže da to ne mora biti tako. Klasifikacije da MMT nije dobra za većinu su neutemeljene. Kao i sve drugo, možete tu teoriju primijeniti na mnogo različitih načina. Osnovni dijelovi koji vam govore što sve treba mijenjati vezano za konkretne aktivnosti banka i više su nego korisni. Nemojte također zaboraviti sve one silne socijalne programe koje MMT predlaže.

    Usput, nešto ne toliko direktno vezano za mehaniku novca, ali vezano za socijalizam. Pogledajte Ekvador.

    Predsjednik Rafael Correa je pravi heroj svoje zemlje. Uz reprogramiranje i otpis dijela dugova, preusmjerili su profit od nafte u izgradnju javne infrastrukture, zdravstvo i školstvo. Nekoliko isječaka iz nešto podužeg članka profesora Williama Blacka, jednog od MMT autora:

    "Ecuador is an oil exporter, but had benefited relatively little from this because of the high shares of oil sales that went to foreign oil companies. A new law in July 2010 dramatically changed the terms, increasing the government’s share from 13% to 87% of gross oil revenues."

    “In all, 5 million of Ecuador’s total population of 14 million have personally benefited in some measure from government largesse, researchers at the FLACSO graduate school calculate. Under Correa, the state has built homes for 30,000 families, plowed $8.5 billion into education and $5.3 billion into health care. It has rebuilt or improved nearly 3,400 miles (5,500 kilometers) of roads, nearly two-thirds of Ecuador’s highway system, spending $4.5 billion."

    http://neweconomicperspectives.org/2013/02/correas-and-ecuadors-success-drive-the-economist-nuts.html

    Ovo je sve potpuno u duhu osnovnih MMT progresivnih prijedloga, pri čemu bi se po MMT-u još dodatno koristio monetarni suverenitet. Ekvador ovdje još ima dodatni hendikep jer koristi USA dolar nad kojim nema nikakvu kontrolu.


    _________________
    "The difficulty lies, not in the new ideas, but in escaping from the old ones, which ramify … into every corner of our minds." JMK
    Jung-fu
    Jung-fu


    Broj postova : 285
    Join date : 12.04.2011

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Jung-fu 29.03.13 11:28

    null8 je napisao/la:



    Zadnje, Nenadovićeva teorija novca slično kao i Positive Money misli da država može točno regulirati koja je količina novca potrebna ekonomiji. Nenadović pri tome koristi stari monetaristički identitet MV = PQ gdje je M količina novca u opticaju, V brzina opticaja novca, P nivo cijena, a Q količina proizvedenih dobara. Nenadović za dani porast dQ traži potrebni dM/M tako da identitet i dalje vrijedi uz prepostavku da će P ostati isti. Ta pretpostavka je osnovna greška njegovog modela, ničim nije opravdana. Ništa ne garantira da će cijene ostati iste. To je samo jedan mogući način da identitet bude ispunjen, to jest ista dodana količina novca može imati sasvim različite efekte. Posve je iluzorno misliti da se jedan tako kompleksan sustav kao što je cjelokupna ekonomija može modelirati tako jednostavnim identitetom. Za usporedbu, Positive Money ne radi tu grešku već samo neodređeno tvrdi da se potrebna količina novca treba odrediti raznim znanstvenim metodama. Dalje, Nenadović se uopće ne bavi gore navedenim problemima koji bi i dalje postojali u sustavu jedne razine novca: problem određivanja tko će dobiti novac a tko ne, koji je potreban iznos kamate, koji je rizik, koje su aktivnosti kojima bi se banke trebale baviti, itd.

    Jedna zanimljivost vezana za Nenadovićevu teoriju je ta da on na više mjesta ističe da je postojeći sustav financiranja deficita u SAD-u u suštini prikriveni nekreditni novac. Točno tako, takozvani nekreditni novac već postoji. Fascinantno je da je mnogima ta tvrdnja i dalje teško shvatljiva. Pišem "takozvani" iz ranije navedenih razloga: i dalje je taj novac kao i svaki drugi nečiji dug, s kamatom ili bez. Naravno, vrijedi da postojeći sustav treba mijenjati, neopravdano je da posrednici dobivaju toliki profit. Isto tako, privatni bankarski sektor izmakao je svakoj kontroli te je narastao do destruktivno velikih razmjera.



    Mnogo toga je napisano što bi se moglo replicirati ali osvrnuo bih se samo na ovo.
    Stabilnost cijena Nenadović dovodi u vezu sa zamjenom nominalnog novaca sa onim realnim, a realni novac je samo nekreditni novac. U zamišljenom trenutku kompletne zamjene nominalnog novca sa onim realnim, nestaje inflacija jer je pod kontrolom.
    A što je to nekreditni novac? To je novac koji ulazi u ekonomski sustav sa, rekao bi Nenadović, troškom =0.
    Obzirom da nekreditni novac u sređenom društvu ulazi u ekonomski sustav kao monetizacija progresa po formuli dM = kM ; k = (ponuda - potražnja)/potražnja on u sebi ne sadrži nikakve obveze. Regulator novca u nekreditnom sustavu samo slijedi zadatu formulu po kojoj vrši emisiju odnosno kontrakciju..
    Problem u glavama se javlja zbog današnjeg nesređenog monetarnog sustava gdje su vrijednosti izražene u svom nominalnom iznosu, pa nitko zapravo nezna što je financijska realnost.
    U nekreditnom sustavu postoji bankarska emisije novca, ali full reserve. Tko hoće živjeti od iznajmljivanja kapitala može,ali uz puno pokriče za izdani kredit. Tko smatra da u tome nema nekog velikog interesa, neka svoj kapital uloži u nešto pametniji posao.
    U međuvremenu, kao početnu operaciju prelaskana na nekreditni sustav, regulator novca u opticaju ulagat će novac u privredu, i vršiti potrebite kontrakcije sve dok se ekonomski sustav ne izbalansira s realnim novcem.
    Po mom sudu već za nekoliko godina bi se sustav mogao potpuno stabilizirati u transparentnim realnim veličiama.
    Na kraju, postoji stalni nesporazum po pitanju tko vrši emisiju nekreditnog novca pa se kaže da jeto'država'.
    Ovo je samo uvjetno točno. Točno je dakle samo pod uvijetom da pod pojmom države shvaćamo cjelinu njenih žitelja, dakle i djecu i poslodavce i poduzetnike i radnike i umirovljenike i nezaposlene i sve političkeiine organizacije.....ako državu gledamo kao entitet pod supervizijom aktualne političke partije, onda to nije ta država koja vrši emisiju nekreditnog novca.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nostradurus 29.03.13 13:14

    Null8, naletio sam i na ovaj tekst: http://www.ekof.bg.ac.rs/nastava/osnovi_makro_ekonomije/radovi/b-d/B-D-1.pdf

    Tu je pisano o monetizmu i regulaciji novca. Obratite pažnju na zaključke. Uzmite u obzir da su statistike rađene sa kreditnim novcem jer kreditnog novca nije nikad dosta. A vi bi baš htjeli taj novac uvesti.

    Sve drugo što vam govorim je ponavljanje. Vi me možete uvjeriti samo na jedan način: simulirajte ekonomiju sa minimalnim brojem učesnika pa da vidimo kako to izgleda. Preporučam XLS tablicu sa dvojnim knjigovodstvom. Evo primjera: https://sites.google.com/site/financijskisustav/Profit_zajednice.xls?attredirects=0



    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    null8
    null8


    Broj postova : 48
    Join date : 14.01.2013

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  null8 30.03.13 0:37

    Jung-fu je napisao/la:

    Stabilnost cijena Nenadović dovodi u vezu sa zamjenom nominalnog novaca sa onim realnim, a realni novac je samo nekreditni novac. U zamišljenom trenutku kompletne zamjene nominalnog novca sa onim realnim, nestaje inflacija jer je pod kontrolom.
    A što je to nekreditni novac? To je novac koji ulazi u ekonomski sustav sa, rekao bi Nenadović, troškom =0.
    Obzirom da nekreditni novac u sređenom društvu ulazi u ekonomski sustav kao monetizacija progresa po formuli dM = kM ; k = (ponuda - potražnja)/potražnja on u sebi ne sadrži nikakve obveze. Regulator novca u nekreditnom sustavu samo slijedi zadatu formulu po kojoj vrši emisiju odnosno kontrakciju..

    Obaveza u tom predloženom novcu je na državi jer se ona obavezuje primiti taj novac kao sredstvo podmirenja svih potraživanja. Možemo reći, obavezuje se da vam za taj novac da odriješenje od vaše porezne obaveze ili kazne. Iako je ta obaveza donekle tehniči termin, ukazuje nam na važnost funkcionalnog sustava oporezivanja. Postojanje poreza je ono što je dovoljno da se garantira postojanje potrebe za domaćom valutom.

    Kad bi i mogli eksperimentalno odrediti koeficijent k (kako to mislite napraviti?), opet imate problem koji sam naveo da ne moraju cijene P ostati iste. Nije svejedno na što potrošite novi novac dM. To bi trebalo biti intuitivno vrlo očito, da uopće ne uvodimo neke matematičke modele. Na primjer, ako svima samo uplatimo novac dM za trošenje nije isto kao da upotrijebimo taj novac za zapošljavanje nezaposlenih ili za pokretanje neke proizvodnje koja donosi vrijednost. Ili ako uplatimo novac nekoj povlaštenoj skupini. Takav novac može isto vrlo lako postati sasvim nerealan. Inflacija nije jednostavna funkcija količine novca u sustavu da bi je mogli tako kontrolirati.

    Ne specificirate tko bi bio taj regulator. Sličnu ideju ima i Positive Money pokret, zamišlja neko nezavisno tijelo koje bi određivalo koliko novca treba nadodati. Još jedan problem s tom idejom je taj koji sam naveo ranije vezan za automatske stabilizatore, država uopće nema striktnu kontrolu nad deficitom. To vam znači da niti ne bi mogli ubaciti točno željenu količinu dM u nedržavni sektor jer ne znate koliko će država povući natrag porezima.

    Kako zamišljate skalirati takvu centralnu regulaciju na velike zemlje poput SAD-a? U bilo kojem trenutku, bilo gdje mogu nastati nove mogućnosti koje opravdano zahtijevaju novi novac. Kako bi taj centralni regulator mogao biti dovoljno ažuran za takav zadatak? Kažem vam nikako. Morali bi imati decentralizirane institucije, zovimo ih državne banke. A to je već vrlo opasna situacija gdje bi novi novac nastajao van procesa donošenja proračuna. To je trenutna situacija, novi novac najviše razine nastaje u proceduri donošenja federalnog proračuna. Tu je određeno koliko će okvirno iznositi deficit. Još važnije od samog iznosa, određuju se i programi trošenja tog novca.


    U nekreditnom sustavu postoji bankarska emisije novca, ali full reserve. Tko hoće živjeti od iznajmljivanja kapitala može,ali uz puno pokriče za izdani kredit. Tko smatra da u tome nema nekog velikog interesa, neka svoj kapital uloži u nešto pametniji posao.

    Takvo predloženo bankarstvo pune rezerve je u suštini operiranje samo s jednom vrstom novca. Banke bi prema tome posuđivale samo već od ranije prikupljeni novac. To je i ideja Positive Money pokreta. Ali kako odgovarate na ono što sam naveo ranije:


    Zamislimo jednu takvu državnu banku gdje postoji novac samo jedne razine. Jedna opcija je da se kad je nekome potreban novac za graditi tvornicu iz te banke izda kredit koji dolazi direktno iz novog državnog deficita. Po čemu je to bolja opcija od postojećeg modela u kojem se umjesto toga stvori niža razina novog novca specifična za danu banku? Kao što sam vam ranije argumentirao, tvrdim da nije.

    Druga opcija je izdavanje nečijeg tuđeg prikupljenog novca iz te banke. Tu postoje dva pitanja: zašto mislite da će netko staviti novac u banku da mu bude nedostupan 30 godina dok netko ne vrati kredit i drugo s tim povezano pitanje, zašto mislite da će biti novca na raspolaganju za posuđivanje? Tvrdim da bi vas to vratilo na prvu opciju gdje bi opet novac morao doći direktno iz deficita.

    Dakle, vi mislite da bi mogli imati sustav koji bi pratio gore navedenu drugu opciju. U takvom sustavu, imali bi centralnog regulatora koji je predaleko od realne ekonomije za učinkovito stvaranje novog novca. Na kraju bi imali sveopći nedostatak novca za nove projekte, ili otpor stanovništva koje bi samo među sobom van kontrole počelo koristiti svoje potvrde o dugu.


    _________________
    "The difficulty lies, not in the new ideas, but in escaping from the old ones, which ramify … into every corner of our minds." JMK
    null8
    null8


    Broj postova : 48
    Join date : 14.01.2013

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  null8 30.03.13 0:45

    Nostradurus je napisao/la:Null8, naletio sam i na ovaj tekst: http://www.ekof.bg.ac.rs/nastava/osnovi_makro_ekonomije/radovi/b-d/B-D-1.pdf

    Tu je pisano o monetizmu i regulaciji novca. Obratite pažnju na zaključke. Uzmite u obzir da su statistike rađene sa kreditnim novcem jer kreditnog novca nije nikad dosta. A vi bi baš htjeli taj novac uvesti.

    Sve drugo što vam govorim je ponavljanje. Vi me možete uvjeriti samo na jedan način: simulirajte ekonomiju sa minimalnim brojem učesnika pa da vidimo kako to izgleda. Preporučam XLS tablicu sa dvojnim knjigovodstvom. Evo primjera: https://sites.google.com/site/financijskisustav/Profit_zajednice.xls?attredirects=0


    Hm, ne razumijem što želite reći s tim gornjim tekstom. Zaključni paragraf je više-manje oda monetarizmu. Dakle, Milton Friedman, Chicago Boysi i MMF. Bajke o nužnosti balansiranja budžeta, kresanju radničkih prava, sveopćoj privatizaciji. Vrlo "uspješni" eksperimenti po Latinskoj Americi, a i danas u Europi. Uglavnom, prava anatema svemu za što se zalažete. Postavke monetarizma pobijene su unutar MMT koja je post-keynesijanska.

    Opet, uvođenje horizontalno-vertikalnog sustava nije prijedlog, to je postojeća situacija. Prijedlozi se odnose na temeljito reformiranje tog postojećeg horizontalno-vertikalnog sustava.

    Vaša tablica pokazuje da je sav profit nedržavnog sektora u najvišoj razini novca proizašao iz deficita države. Evo jednog tipičnog MMT grafa koji pokazuje isto na stvarnim makro podacima:

    http://images.huffingtonpost.com/2013-03-06-SectorFinancialbalances.jpg

    Osnovni makroekonomski balans tri sektora: privatnog, stranog i državnog, u srcu je MMT teorije.

    No, navedeni graf ne prikazuje horizontalni, unutarnji novac. Uzmite u vašoj tablici da je jedan subjekt banka. Neka ta banka napravi 1000 novčanih jedinica svog novca pri izdavanju kredita nekom drugom subjektu za recimo pokretanje nove farme krumpira. To je dodatnih 1000 jedinica unutar ekonomije. Pri tome je tih 1000 jedinica vrijednost za posjednika tog novca, a obaveza za banku. Obaveza jer bilo kad netko može zatražiti od banke zamjenu tog bankovnog novca za državni novac. Pri toj zamjeni, bankovni novac nestaje iz postojanja.

    Prvo, primijetite da za svaki takav stvoreni financijski posjed unutar privatnog sektora postoji financijska obaveza istog iznosa. Stvorena neto financijska sredstva unutar privatnog sektora su zato nula. (Posjed možemo označiti pozitivnim brojem, a obavezu negativnim.) U vašem modelu, u MMT terminima, država je napravila neto financijski posjed za svoje stanovništvo u iznosu svog deficita (800 jedinica u vašem modelu). Neto financijski posjed privatnog sektora je stoga samo tih 800 jedinica, bez obzira na aktivnost banke.

    Drugo, uzmimo da banka hoće na kraju godine natrag 1050 jedinica vrijednosti. Da pojednostavnimo stvari, uzmimo da se banki vrati nazad 1000 jedinica svog izdanog novca. Banka onda uništava taj novac, on nestaje iz postojanja. (Potvrda o dugu banke kad je u posjedu banke za banku nema nikakvu vrijednost.) Preostalih 50 jedinica mijenja preraspodjelu financijskog bogatstva unutar privatnog sektora. Subjekt banka postaje bogatiji za 50 jedinica, ali ukupni neto financijski posjed se ne mijenja te ostaje na 800 jedinica koje je stvorila država. Ako banka ne može naplatiti tih 50 jedinica, jer je dužnik recimo potratio novac, naplatit će onoliko koliko može. Ukupna neto financijska vrijednost privatnog sektora je i dalje 800 jedinica.

    _____________

    Da zaključim, uvjerio ja vas ili ne, ajmo malo biti realni. Smile Nije da ćemo nas petorica, desetorica ili koliko nas već ima sutra odlučivati kakva će biti maroekonomska budućnost ove zemlje. Meni je bila namjera ukazati vam da MMT ima vrlo slične ideje i ciljeve koje imate vi i Patriot pokret, pri čemu postoje neke razlike. Uzmite dalje u obzir da MMT čine desetci autora s PhD titulom, sveučilišta i istraživački centri. To je relevantan, intelektualno snažan rastući pokret. Kao što sam bio naveo, to je jedina teorija koja daje posve točan opis postojećeg monetarnog sustava. Same primjene MMT moguće su na različite načine, više socijalističke ili kapitalističke. MMT želi modificirati postojeću vertikalnu komponentu da više ne bude povlaštenog bogaćenja pri izdavanju obveznica kod stvaranja novca deficitiom. Dalje, izrazito se želi izregulirati postojeći horizontalni dio vezan za stvaranje kreditnog novca. Želi se maknuti privatni interes iz centralnih banaka koji pogoduje interesima privatnih banaka. Traži se kažnjavanje odgovornih za počinjene računovodstvene prijevare. Traži se ukidanje "too big to fail" pristupa za velike banke. Daljnji prijedlozi uključuju nacionalizaciju barem jednog dijela banaka ako ne već svih. Traži se dokidanje prenapuhanih financijskih derivata itd. Mnogo je tu vrlo korisnih saznanja i prijedloga, slagali se sa svim dijelovima ili ne.

    Razlika koja postoji je u tome što kod MMT nema ukidanja nižih razina novca. Moji argumenti bili su usmjereni na to da ukažu koji su potencijalni problemi vezani za ideju samo jedne razine novca te na razne nedorečenosti i neriješena pitanja koja postoje u tom pristupu. Zbog svega navedenog, tvrdim da je temeljito reformirani vertikalno horizontalni sustav bolja opcija od isključivo vertikalnog pristupa kojeg vi zagovarate.

    Kako god bilo, u svijetu gdje vam je glavna prijetnja postojeća neoliberalna doktrina i kvaziekonomija, MMT je međunarodni saveznik koji je tom sustavu najozbiljniji protivnik. Kao što sam bio pisao na Patriotu, prošle godine bio je veliki MMT skup u talijanskom gradu Rimini. Grčka Syriza je također upoznata s ovim, ali oni se ne odlučuju za uspostavu financijskog suvereniteta i izlazak iz eura. Realnost je takva da ćemo i mi uskoro zacementirati postojeće stanje ulaskom u EU, bit će još teže nešto promijeniti. Možete još ovako 10 godina pisati o nekreditnom novcu bez ikakvog utjecaja. U ovoj nemogućoj situaciji, siguran sam da bi povezivanje s autorima i MMT proponentima bio vrijedan korak naprijed.


    _________________
    "The difficulty lies, not in the new ideas, but in escaping from the old ones, which ramify … into every corner of our minds." JMK
    Jung-fu
    Jung-fu


    Broj postova : 285
    Join date : 12.04.2011

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Jung-fu 30.03.13 9:41

    null8 je napisao/la:

    Obaveza u tom predloženom novcu je na državi jer se ona obavezuje primiti taj novac kao sredstvo podmirenja svih potraživanja. Možemo reći, obavezuje se da vam za taj novac da odriješenje od vaše porezne obaveze ili kazne. Iako je ta obaveza donekle tehniči termin, ukazuje nam na važnost funkcionalnog sustava oporezivanja. Postojanje poreza je ono što je dovoljno da se garantira postojanje potrebe za domaćom valutom.

    Kad bi i mogli eksperimentalno odrediti koeficijent k (kako to mislite napraviti?), opet imate problem koji sam naveo da ne moraju cijene P ostati iste. Nije svejedno na što potrošite novi novac dM. To bi trebalo biti intuitivno vrlo očito, da uopće ne uvodimo neke matematičke modele. Na primjer, ako svima samo uplatimo novac dM za trošenje nije isto kao da upotrijebimo taj novac za zapošljavanje nezaposlenih ili za pokretanje neke proizvodnje koja donosi vrijednost. Ili ako uplatimo novac nekoj povlaštenoj skupini. Takav novac može isto vrlo lako postati sasvim nerealan. Inflacija nije jednostavna funkcija količine novca u sustavu da bi je mogli tako kontrolirati.

    Ne specificirate tko bi bio taj regulator. Sličnu ideju ima i Positive Money pokret, zamišlja neko nezavisno tijelo koje bi određivalo koliko novca treba nadodati. Još jedan problem s tom idejom je taj koji sam naveo ranije vezan za automatske stabilizatore, država uopće nema striktnu kontrolu nad deficitom. To vam znači da niti ne bi mogli ubaciti točno željenu količinu dM u nedržavni sektor jer ne znate koliko će država povući natrag porezima.

    Kako zamišljate skalirati takvu centralnu regulaciju na velike zemlje poput SAD-a? U bilo kojem trenutku, bilo gdje mogu nastati nove mogućnosti koje opravdano zahtijevaju novi novac. Kako bi taj centralni regulator mogao biti dovoljno ažuran za takav zadatak? Kažem vam nikako. Morali bi imati decentralizirane institucije, zovimo ih državne banke. A to je već vrlo opasna situacija gdje bi novi novac nastajao van procesa donošenja proračuna. To je trenutna situacija, novi novac najviše razine nastaje u proceduri donošenja federalnog proračuna. Tu je određeno koliko će okvirno iznositi deficit. Još važnije od samog iznosa, određuju se i programi trošenja tog novca.



    Dakle, vi mislite da bi mogli imati sustav koji bi pratio gore navedenu drugu opciju. U takvom sustavu, imali bi centralnog regulatora koji je predaleko od realne ekonomije za učinkovito stvaranje novog novca. Na kraju bi imali sveopći nedostatak novca za nove projekte, ili otpor stanovništva koje bi samo među sobom van kontrole počelo koristiti svoje potvrde o dugu.

    Pod "obvezu" svakako podrazumjevam ono što se danas naziva dug s apliciranom kamatom, odnosno jezgro kreditno-monetarnog sustava tkz. kreditni novac.
    Nekreditni novac nije dug, on se u ekonomski proces stavlja besplatno i ne obvezuje ekonomski sustav s glavnicom i kamatom.
    Sve druge funkcije koje i inače novac ima naravno ostaju iste.

    Po Nenedoviću nema nikakve stihije u dolijevanju novog novca, taj proces ima svoju društvenu zakonomjernost.
    https://docs.google.com/file/d/1xzri02GS3UJBvi3HFdfioQhp5Q3VIc3U8vGjFsJ9NiXRGPYdL0pmov38WFO6/edit

    https://docs.google.com/file/d/1Z6o2vXwprWPS8lptS6-aDy2NspDlazRwfG8q2XVqfuOLt1JXa2cibcejrwfL/edit

    Regulator može biti i današnja centralna banka, uz naravno ponešto dorađen zakon, ali koji neće mješati politiku u monetarna pravila. Regulator mora držati točno zacrtanu količinu novca u opticaju, ispočetka će se to morati regulirati češće, ali s uznapredovalim procesom vjerojatno jedan put godišnje.
    Dizanjem obvezne rezerve na punu, mjenja se vlasnička struktura banaka, ali se ne gubi kapital, već biva garancijama izražen dokapitalizacijama u domaćoj valuti.
    Tu će svakako biti posla za državno odvjetništvo, jer proces pretvorbe i privatizacije je hrvatska rak rana.
    Što se mene tiče neka nakon toga svatko raspolaže sa svojim kapitalom kako god hoće, ali nema više multiplikacija depozita niti stvaranje nominalnog novca, s time završava i ludilo neoliberalizma.
    Regulator je tu samo da regulira potrebiti novac u opticaju s ciljem dokidanja ekomomskih fenomena inflacije i deflacije.
    Kontrola nad privatnim kapitalom je ključna, ako netko povlači novac u štednju, taj isti novac treba doliti u sustav, ako netko troši svoju štednju, taj novac se mora porezinma povući iz sustava u suficit koji se ne troši.
    Na politici je da usmjerava korisnosti.
    Ovaj jednostavan proces se jednako može preslikati na male i velike ekonomije.


    Zadnja promjena: Jung-fu; 30.03.13 13:45; ukupno mijenjano 1 put.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nostradurus 30.03.13 11:25

    Null8, ne znam od kuda vam ideja da ćemo imati problema sa nestašicom novca? Vi se ne bavite realnošću.

    Sada imamo masu novaca koji se ne može ulagati jer se nema od kuda isplatiti.

    Pri tome velika većina ima skoro zanemarivu količinu bogatstva. U svjetlu toga, mislim da je glupo razmišljati o tome da nam treba još novca, a osobito da će nam taj novac trebati nastati preko dodatne kreditne ekspanzije.

    U prijevodu, ulaganje može biti isplativo jedino ako povećamo količinu novca. Dakle, koji je smisao napuhavanja novčane mase? Upravo pogodovanje manjini da ostvari ekstra profite. Zar ne? Jer kako to da Todorić povećava svoje bogatstvo za 15% u godini dana. Da li to može svatko i kuda to vodi.

    Istina je da kada nema povećane ponude roba i usluga da emisija novca vodi u povećanje cijena. Pa što s time? Mi moramo poticati cirkulaciju novca i rad ljudi. Ako nema povećanja materijalnog bogatstva, emisija novca sa inflacijom automatski djeluje kao porez. Mogli bi reći da je to samoregulator. Nema propasti za neke, nego su svi opterećeni isto. Međutim, bez banka kao multiplikatora depozita ćemo smanjiti moguću inflaciju na mjeru emisije novca. A tada je jasno da je inflaciju moguće regulirati samo našom produktivnošću. Dok se porezi u kreditnom sustavu moraju svake godine dizati, ovaj porez preko moguće inflacije je konstanta koja nema razloga da raste. Može porasti jedino ako se dozvoli da cijene imaju rast brže od target inflacije. Međutim, znamo da cijene rastu iz potrebe i pohlepe. Dokle rastu iz potrebe, nema mogućnosti hiperinflacije.

    Zaključak iz teksta o monetizmu je bio da se povećanjem novčane mase pokreće bdp, ali ga uskoro sustiže rast cijena. To je normalno jer je novac dug. On ima u sebi troškove koji se moraju nadoknaditi većim prihodima. Rast cijena je neminovan. Samo kada bi banke radile bez profita, mogli bi razmišljati da se to neće dogoditi.

    Prema zakonu ponude i potražnje je jasno da se bez obzira na robnu proizvodnu, ne može stvoriti novac za otplatu kredita. Govorim o zatvorenom tržištu (dakle za zemaljskum kuglu). Kada imamo izvoz, to je već dodavanje novca bez duga u sustav.

    Stoga mislim da ste u velikoj zabludi. Još uvijek nam niste ponudili tablični izračun koji bi dokazao ove vaše tvrdnje. Zadnja uokvirena stvar će vam velik problem u toj tablici.

    Drago mi je da imate volje nešto dokazati, ali morate znati da se problemom regulacije novca bavim 3.5 godina i da sam napisao tisuće postova na ovu temu i da su sve moguće rupe već ispitane. I upravo komunikacija sa drugima mi je poticaj da naučim još više. Otkrivam fantastične stvari koje samo potvrđuju da kreditna ekspanzija ne samo da nema smisla nego je obična prevara.

    Možda možete shvatiti preko primjera farmera koji žito ne prodaju za novac, nego daju u najam za još više žita. Čak ako postoji dotok žita koje nije posuđeno, očigledno je da bi slobodno formiranje kamate moglo opet uspostaviti ekonomsko ropstvo posuđenom žitu.

    Poanta je da se kamata ne može naplaćivati (npr. u robi koju posuđuješ), ako ne postoji šansa da se ta roba nekim načinom, tokom vremena poveća za iznos kamata. Iz istoga slijedi i za realno gospodarstvo da se profit u novcu može ostvariti u većem iznosu nego je ubačeno novca. Kod banka se događa da su krediti neotplativi, a u realnom gospodarstvu se događa povećanje firmi koje rade sa gubitkom.

    Vi želite pohlepu kompenzirati kreditnom ekspanzijom? Samo to netko na kraju mora platiti.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    null8
    null8


    Broj postova : 48
    Join date : 14.01.2013

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  null8 30.03.13 23:04

    Jung-fu je napisao/la:
    Pod "obvezu" svakako podrazumjevam ono što se danas naziva dug s apliciranom kamatom, odnosno jezgro kreditno-monetarnog sustava tkz. kreditni novac.
    Nekreditni novac nije dug, on se u ekonomski proces stavlja besplatno i ne obvezuje ekonomski sustav s glavnicom i kamatom.
    Sve druge funkcije koje i inače novac ima naravno ostaju iste.

    Razložio sam u početnim paragrafima da ako nadodajete u sustav vaš nekreditni novac s interesom da to nije nikakav problem:


    Dalje, zamislite sad da država umjesto da tiska takav novac bez interesa odluči tiskati dio novca uz obećanje da će vlasnik nakon godine dana dobiti nešto više nego što to ima na početku. Na primjer, dobijete državnu novčanicu od 100 jedinica, a država vam obeća nakon godine dana u zamjenu za tu novčanicu ispatu od 101 jedinice. Da li je ta kamata problem za državu? Država uvijek može tiskati još novčanica. Štoviše, država sama određuje koji će biti iznos kamate. Također, bilo kad može odustati od kamate te bilo kad može povećanim porezima povući eventualni višak novca. Postoje detaljni računi koji pokazuju da ako je kamata dovoljno mala te ako gospodarstvo raste dovoljno brzo, taj dug države nije nikakav problem. Dakle ne radi se o opterećenju za državu, već o financijskom boljitku za onog tko je u posjedu takvih novčanica koje donose interes.

    Na vaš nekreditni novac slobodno možete nadodati obećanje države da za godinu dana plati neki interes. To je postojeća vertikalna komponenta. Državna obveznica je drugi oblik novca najviše razine, onaj koji donosi interes. Podsjećam vas da je Nenadović na kojeg se pozivate znao da je trenutni mehanizam deficita prikriveno nadodavanje nekreditnog novca. Ono što Nenadović želi je da to nadodavanje bude bolje organizirano.

    Jung-fu je napisao/la:
    Po Nenedoviću nema nikakve stihije u dolijevanju novog novca, taj proces ima svoju društvenu zakonomjernost.
    https://docs.google.com/file/d/1xzri02GS3UJBvi3HFdfioQhp5Q3VIc3U8vGjFsJ9NiXRGPYdL0pmov38WFO6/edit

    https://docs.google.com/file/d/1Z6o2vXwprWPS8lptS6-aDy2NspDlazRwfG8q2XVqfuOLt1JXa2cibcejrwfL/edit

    Pročitao sam sve Nenadovićeve tekstove na http://noncredit-money.org/ , prošao sam kroz jednadžbe. Nenadović nikad nije obranio svoju teoriju, niti bi to mogao napraviti. Ta teorija matematički i konceptualno ne drži vodu. Osvrnut ću se ponovno na to da objasnim zašto. Iz vašeg prvog citata:

    Kod:

    PQ = MV

    To je identitet koji uvijek vrijedi. Lijeva strana uvijek je jednaka desnoj po definiciji samih pojmova. V niti ne možete mjeriti nego kao PQ/M. Uglavnom, to je prvo stanje sustava. Zatim promatramo drugo stanje sustava:

    Kod:

    P (Q + dQ) = (M + dM)(V + dV)

    Identitet i ovdje naravno vrijedi, lijeva strana jednaka je desnoj. Ovdje smo potpuno proizvoljno pretpostavili da je P isti u ovom stanju sustava kao i ranije, jer nam je cilj da nema inflacije. Dalje, izrazimo dM/M preko ostalih vrijednosti:

    Kod:

    dM/M = (PdQ – MdV)/(MV + MdV)

    Izraz s desne strane je definicija parametra k. I sad je ideja da se potrebni dM da bi cijene P ostale iste računa kao dM = kM. Želimo prijeći iz prvog stanja sustava u drugo stanje sustava uz iste cijene P.

    Što je ovdje krivo? Prvo, kako ćemo mi dok smo u prvom stanju sustava (PQ = MV) odrediti dQ i dV? Trebamo već biti u drugom stanju sustava da bi to znali. No, uzmimo argumenta radi da nekako procijenimo dV i dQ te izračunamo dM. Vratimo se sad na početak. Kad je riječ o apstraktnim modelima, uvijek se treba vratiti na početnu konkretnu situaciju. Da mi u prvom stanju gdje je PQ = MV nadodamo dM, ne postoji jedinstveno novo stanje sustava. Ima beskonačno mnogo posve različitih stanja gdje će vrijediti:

    Kod:

    P' (Q + dQ') = (M + dM)(V + dV')

    P', dQ' i dv' mogu biti posve drugačiji od zamišljenih iako je dM isti. Kao što sam bio rekao, početna premisa da će cijene P ostati iste potpuno je proizvoljna. Nije svejedno na što se novac dM troši, što je intuitivno vrlo očito.


    Regulator može biti i današnja centralna banka, uz naravno ponešto dorađen zakon, ali koji neće mješati politiku u monetarna pravila. Regulator mora držati točno zacrtanu količinu novca u opticaju, ispočetka će se to morati regulirati češće, ali s uznapredovalim procesom vjerojatno jedan put godišnje.
    Dizanjem obvezne rezerve na punu, mjenja se vlasnička struktura banaka, ali se ne gubi kapital, već biva garancijama izražen dokapitalizacijama u domaćoj valuti.
    Tu će svakako biti posla za državno odvjetništvo, jer proces pretvorbe i privatizacije je hrvatska rak rana.
    Što se mene tiče neka nakon toga svatko raspolaže sa svojim kapitalom kako god hoće, ali nema više multiplikacija depozita niti stvaranje nominalnog novca, s time završava i ludilo neoliberalizma.
    Regulator je tu samo da regulira potrebiti novac u opticaju s ciljem dokidanja ekomomskih fenomena inflacije i deflacije.
    Kontrola nad privatnim kapitalom je ključna, ako netko povlači novac u štednju, taj isti novac treba doliti u sustav, ako netko troši svoju štednju, taj novac se mora porezinma povući iz sustava u suficit koji se ne troši.
    Na politici je da usmjerava korisnosti.
    Ovaj jednostavan proces se jednako može preslikati na male i velike ekonomije.

    Vi ovdje očito državu i privatni sektor stavljate zajedno kao korisnike novca. Vanjski regulator bi po tome prijedlogu nadodavao novac u sustav. Međutim, to nikako ne može biti nekakvo odvojeno pitanje, to je itekako političko pitanje na što će se taj novac trošiti. Ne samo političko već i ekonomsko. Tko će odlučivati o tome na što se taj novac troši?

    Ne vidim zašto mislite da u situaciji gdje svatko raspolaže sa svojim kapitalom kako hoće ne bi također mogli imati neoliberalno ludilo. Inflaciju i deflaciju također ne možete spriječiti samo količinskom kontrolom novca.

    Kontrola nad kapitalom i štednjom kakvu zamišljate sigurno bi iziskivala stalnu aktivnost tog regulatorskog tijela, ne jednogodišnju. Mogu isto samo nagađati kako bi pučanstvo prihvatilo takve kontrolne manevre.

    Sve u svemu, sustav kakav ga zamišljate je utopijski. Takva centralna kontrola nikad neće biti moguća. Za usporedbu, vertikalno nadodavanje novog novca unutar MMT zamišljeno je na način da se preko proračunske procedure odredi na koje programe će se novac trošiti. Ciljevi su opće dobro svih stanovnika, gospodarski rast, puna zaposlenost i mala inflacija. Država je odvojeni entitet od privatnog sektora. Količina novca koja dolazi privatnom sektoru nije egzaktna, jer nije jasno na početku koliko će se vratiti nazad preko poreza. Radi se o iterativnom pristupu. Možda ćete to nazvati stihijskim, ali punu kontrolu nad takvim kompleksnim sustavom nikad nećete imati. Niti bi takvi pokušaji za punom kontrolom dali optimalna rješenja.


    _________________
    "The difficulty lies, not in the new ideas, but in escaping from the old ones, which ramify … into every corner of our minds." JMK
    null8
    null8


    Broj postova : 48
    Join date : 14.01.2013

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  null8 30.03.13 23:13

    Nostradurus, ponovno me krivo interpretirate te napadate stavove i argumente koji nisu moji.

    Nostradurus je napisao/la:Null8, ne znam od kuda vam ideja da ćemo imati problema sa nestašicom novca? Vi se ne bavite realnošću.

    Sada imamo masu novaca koji se ne može ulagati jer se nema od kuda isplatiti.

    Pri tome velika većina ima skoro zanemarivu količinu bogatstva. U svjetlu toga, mislim da je glupo razmišljati o tome da nam treba još novca, a osobito da će nam taj novac trebati nastati preko dodatne kreditne ekspanzije.

    U prijevodu, ulaganje može biti isplativo jedino ako povećamo količinu novca. Dakle, koji je smisao napuhavanja novčane mase? Upravo pogodovanje manjini da ostvari ekstra profite. Zar ne? Jer kako to da Todorić povećava svoje bogatstvo za 15% u godini dana. Da li to može svatko i kuda to vodi.


    Točno, nisam se bavio realnošću. Bavio sam se vašim hipotetskim modelom isključivo nekreditnog novca. Mislim da sam bio sasvim jasan kad sam govorio o problemima postojećeg sustava, posebno o prenapuhanom balonu financijskih derivata. Gdje sam to rekao da treba još novca osobito preko kreditne ekspanzije? Posve netočno. Govorio sam o mogućim promjenama i reformama, lako me možete citirati pa onda direktno komentirati. Mnogi moji argumenti i pitanja ostali su neodgovoreni. To je ono što bi volio vidjeti, direktne citate i direktne odgovore.


    Istina je da kada nema povećane ponude roba i usluga da emisija novca vodi u povećanje cijena. Pa što s time?
    Nenadovićeva teorija je pogrešna, eto što s time. Tamo se priča o zadržavanju konstantnih cijena preko same količine novog novca dM.


    Mi moramo poticati cirkulaciju novca i rad ljudi. Ako nema povećanja materijalnog bogatstva, emisija novca sa inflacijom automatski djeluje kao porez. Mogli bi reći da je to samoregulator. Nema propasti za neke, nego su svi opterećeni isto. Međutim, bez banka kao multiplikatora depozita ćemo smanjiti moguću inflaciju na mjeru emisije novca. A tada je jasno da je inflaciju moguće regulirati samo našom produktivnošću. Dok se porezi u kreditnom sustavu moraju svake godine dizati, ovaj porez preko moguće inflacije je konstanta koja nema razloga da raste. Može porasti jedino ako se dozvoli da cijene imaju rast brže od target inflacije. Međutim, znamo da cijene rastu iz potrebe i pohlepe. Dokle rastu iz potrebe, nema mogućnosti hiperinflacije.

    Nisam niti rekao da ne treba biti infalcije. Naravno da treba, alternativa u obliku deflacije je puno gora. Nije to sad ovdje posebno bitno, ali nisu svi opterećeni isto, novac vrijedi više onima koji ga prvi dobiju. Da, kad bi bilo moguće eliminirati novac niže razine kao što mislite da to jest tako, kontrola inflacije bi bila lakša. Međutim, možete kontrolirati inflaciju i tako da dozvolite da propadnu banke koje rade previše svog novca. Time nestaje iz postojanja i njihov stvoreni novac. Osim toga, ne uzimate u obzir da i u vašem zamišljenom nekreditnom sustavu postoje uzroci inflacije i deflacije koji nisu vezani za vanjsku regulaciju količinu novca. Netko može prikupiti previše novca i uzrokovati deflaciju. Netko drugi može nekim monopolom podizati cijene. Ne možete te probleme rješavati samo u okvirima pitanja nekreditno-kreditnog novca. Vezano za poreze, oni su vrlo važni za regulaciju inflacije. Za to bi trebali koristiti iterativni pristup isto kao što to treba raditi i sad.


    Zaključak iz teksta o monetizmu je bio da se povećanjem novčane mase pokreće bdp, ali ga uskoro sustiže rast cijena. To je normalno jer je novac dug. On ima u sebi troškove koji se moraju nadoknaditi većim prihodima. Rast cijena je neminovan. Samo kada bi banke radile bez profita, mogli bi razmišljati da se to neće dogoditi.


    Svi su ovi zaključci pogrešni. Prije svega, vi ovdje opet zaboravljate sve što je do sad bila tema mojih tekstova. Postojeći sustav nije isključivo kreditni kao što ga predstavljate. Horizontalni novac je kreditni. Vertikalni novac je ono što vi smatrate nekreditnim novcem. Taj novac nastaje deficitom države već danas, vaš zamišljeni nekreditni novac već je u upotrebi. Ako ima puno neiskorištenih resursa te je visoka nezaposlenost, upotreba novog novca za odgovarajuće projekte neće uzrokovati inflaciju. Govorim ovdje prije svega o vertikalnom novcu stvorenom deficitom države.


    Prema zakonu ponude i potražnje je jasno da se bez obzira na robnu proizvodnu, ne može stvoriti novac za otplatu kredita. Govorim o zatvorenom tržištu (dakle za zemaljskum kuglu). Kada imamo izvoz, to je već dodavanje novca bez duga u sustav.

    Stoga mislim da ste u velikoj zabludi. Još uvijek nam niste ponudili tablični izračun koji bi dokazao ove vaše tvrdnje. Zadnja uokvirena stvar će vam velik problem u toj tablici.

    Drago mi je da imate volje nešto dokazati, ali morate znati da se problemom regulacije novca bavim 3.5 godina i da sam napisao tisuće postova na ovu temu i da su sve moguće rupe već ispitane. I upravo komunikacija sa drugima mi je poticaj da naučim još više. Otkrivam fantastične stvari koje samo potvrđuju da kreditna ekspanzija ne samo da nema smisla nego je obična prevara.

    Možda možete shvatiti preko primjera farmera koji žito ne prodaju za novac, nego daju u najam za još više žita. Čak ako postoji dotok žita koje nije posuđeno, očigledno je da bi slobodno formiranje kamate moglo opet uspostaviti ekonomsko ropstvo posuđenom žitu.

    Poanta je da se kamata ne može naplaćivati (npr. u robi koju posuđuješ), ako ne postoji šansa da se ta roba nekim načinom, tokom vremena poveća za iznos kamata. Iz istoga slijedi i za realno gospodarstvo da se profit u novcu (ne) može ostvariti u većem iznosu nego je ubačeno novca. Kod banka se događa da su krediti neotplativi, a u realnom gospodarstvu se događa povećanje firmi koje rade sa gubitkom.

    Vi želite pohlepu kompenzirati kreditnom ekspanzijom? Samo to netko na kraju mora platiti.

    Naveo sam vam u prošlom odgovoru kako modificirati vašu tablicu. Vrlo lako možete to napraviti i sami. Kao što sam naveo, kamata koju imaju banke može se platiti vertikalno stvorenim novim državnim novcem. Država svake godine stvara novi novac deficitom. U vašoj tablici zamijenite nazive prihodi i rashodi s posjed i obaveza ili aktiva i pasiva. Uzmite drugu boju za bankovno stvoreni novac. Sav bankovno stvoreni novac vodi se kao obaveza banke. Banka kad izda nekome kredit vodi kao odgovarajući posjed obavezu kreditora da vrati novac. Možete dodati po volji mnogo dodatnih interakcija bankovnim novcem unutar vaše zajednice. Radi jednostavnosti, uzmimo da se na kraju godine sav stvoreni bankovni novac vrati banci, tj. da dužnik otplati kreditnu glavnicu bankovnim novcem. Time taj novac nestaje iz postojanja. Kamatu će dužnik platiti državno stvorenim novcem. Sve sam ovo već objasnio u prošlom odgovoru.

    Ovdje treba reći da svi krediti niti ne trebaju biti otplaćeni. Neki dužnici neće vratiti novac bez obzira na kamatu. Mislite da bi u vašem sustavu samo jedne razine novca svi dugovi bili vraćeni? Sugerirate da je problem iznos kamate? Dakako, lako moguće da je. Zato prijedlog Billa Mitchella za nacionalizaciju barem jednog dijela banaka, možemo napraviti da kamata ne bude prevelika. Neki dugovi i trebaju biti otpisani, Hudson ima o tome dosta radova. Neke banke trebaju propasti. Cijeli sustav traži temeljitu reformu.

    Međutim, svrha kredita nije u tome da se netko neopravdano bogati iz pohlepe, kao što to vi uporno predstavljate. Priče o neotplativoj kamati su također promašene, jer novi novac stalno stvara država. Svrha kredita je ta da omogući napredak zajednice koji inače ne bi bio moguć. Tako će moja zajednica dobiti farmu krumpira, a vaša neće. Dobit će i hrpu dodatnih interakcija kreditnim novcem koje vi nemate u tablici. Neko udaljeno mjesto u kojem će neki poduzetnik imati dobru ideju neće čekati vaše centralno regulatorsko tijelo da otisne novi novac. Sami će se organizirati i koristiti potvrde o dugu nekog bogatog susjeda te dodatno podići svoju ekonomiju. Vi to ne možete spriječiti radikalnim idejama o potpunom ukidanju kreditnog novca.

    Samim time što se bavite ovom temom nekoliko godina nemate garanciju da ste ispitali sve moguće rupe u vašoj teoriji. To ne možete napraviti sami bez adekvatne analize drugih ljudi. Probajte nešto objaviti u nekom stručnom časopisu. Bez ljutnje, ali vi i dalje u potpisu imate poveznicu na tekstove koji su dokazano pogrešni. Opis rada banaka i multiplikacije novca je pogrešan. Nemate ni točan opis vertikalne komponente stvaranja državnog novca. Kao amater entuzijast, trebali bi znati svoja ograničenja.

    Na kraju, ne moram ja vas u ništa uvjeriti. MMT će ići dalje u svakom slučaju. MMT ne treba Patriot ni sve nas, mi trebamo njih. Kako se čini, kod nas će još dugo vladati crno doba kao da smo u srednjem vijeku. Ovisit ćemo o domišljanjima "elita" u Bruxellesu. Nema prave intelektualne snage koja bi nas povela drugim smjerom, ili za te snage nema sluha i razumijevanja. Oprostite na pesimističnom tonu, ali sve što znam mi već odavno govori da je tome tako.


    _________________
    "The difficulty lies, not in the new ideas, but in escaping from the old ones, which ramify … into every corner of our minds." JMK

    Sponsored content


    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 14 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: 02.05.24 11:06.