Hrvatski ekonomski preporod

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
 Hrvatski ekonomski preporod

Foruma za novu ekonomsku politiku i blagostanje


+15
Nadahon
netko
fabricio1
danemann
Trenka
Colonnello
Liburn
erdedi
BUBI
Veles
jekadril
Frankopan
wiz
Jung-fu
Nostradurus
19 posters

    Komentari vijesti

    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Filipusis 06.02.13 13:28

    sa: b92.net

    Odzvonilo EPS-u: Bankrot u martu?
    Izvor: Tanjug

    Beograd -- Elektroprivreda Srbije je u teškoj finansijskoj situaciji i kompaniji preti bankrot već u martu ili aprilu, saopšteno je u pres službi EPS-a.

    Kako se navodi, do bankrota će doći ukoliko Upravni odbor (UO) kompanije što pre ne donese neophodne odluke o finansijskoj konsolidaciji kompanije.

    U toj kompaniji napominju da je na sednici UO EPS-a koja je juče trebalo da bude održana, ali je otkazana, na dnevnom redu trebalo da bude odobrenje zajma kompaniji od oko 300 miliona evra, neophodnih za finansijsku stabilizaciju kompanije.

    Sve je dovedeno u pitanje i EPS će imati velikih finansijskih problema, ako ne u martu, onda u aprilu, ističu u toj kompaniji.

    Na dnevnom redu sednice UO EPS-a trebalo je da bude i izbor javnog snabdevača strujom, što je obaveza EPS-a u skladu za zaključkom Vlade Srbije o restrukturiranju kompanije i sa odredbama zakona o energetici.

    U EPS-u kažu da na dnevnom redu te sednice nije trebalo da bude razmatranje smene predsednika Upravnog odbora Ace Markovića, jer predsednika UO postavlja Vlada Srbije.

    Marković je, objašnjavaju u toj kompaniji, otkazao sednicu Upravnog odbora EPS-a pod obrazloženjem da je pre toga potrebno obaviti konsultacije u Vladi Srbije i najavio da bi sednica UO, posle tih konsultacija, mogla biti održana za pet do 10 dana.
    Dok je EPS-a biće i Srbije?

    Posle jučerašnjeg ponovnog odlaganja sednice Upravnog odbora Elektroprivrede Srbije, na površinu je izbio sukob između Aleksandra Obradovića, generalnog direktora tog preduzeća i Upravnog odbora EPS, piše Blic.

    Obradović za Blic kaže da neslaganje traje otkako je u septembru došao na čelo te kompanije i ističe da je veoma zabrinut zbog odlaganja sednice UO. On napominje da je Vlada na poslednjoj sednici odobrila program poslovanja EPS-a za 2013. godinu koji predviđa manjak u novčanim tokovima od 50 milijardi dinara.

    "Da bismo imali novca za plate moramo da refinansiramo obaveze i zatražimo kredit, a to nije moguće bez salgasnosti UO, iako je Vlada već sve odobrila, ističe on i dodaje da je predsednikom UO Acom Markovićem pričao više puta, ali da ne zna njegove motive za stalno odlaganje sednice.

    Marković pak tvrdi da je održavanje sednice UO pomereno zbog konsultacija. Na pitanje da li je svestan da zbog odlaganja sednice UO postoji opasnost da već u martu ne bude novca za plate u EPS-u, on odgovara:

    "Znate za maksimu Dženeral elektriksa, dok je GE biće i Amerike, isto važi i kod nas - dok je EPS-a biće i Srbije", kaže on i navodi da nije tačno da je EPS u finansijskoj krizi.


    Ministarstvo energetike neće dozvoliti da bude ugrožena proizvodnja električne energije i snabdevanje potrošača strujom, saopšteno je u resornom ministarstvu povodom tvrdnji iz Elektroprivrede Srbije da bi ta kompanija već u martu.

    U Ministarstvu energetike napominju da je tom javnom preduzeću, kao i ostalim javnim preduzećima, povereno poslovanje koje se tiče proizvodnje i snabdevanja potrošača električnom energijom, što je definisano kao javni interes.

    Država, kako su istakli, zbog toga što se radi o poslovima od javnog interesa ima neophodne mehanizme da zaštiti taj javni interes.

    Kako navode u Ministarstvu, radna grupa za sigurno snabdevanje energentima svakodnevno prati situaciju u energetskom sektoru i već na najavu bilo kakvih problema u snabdevanju potrošača energentima preduzima adekvatne mere.

    Prema novom Zakonu o javnim preduzećima, funkciju upravnih odbora svih javnih preduzeća treba da preuzmu nadzorni odbori što važi i za EPS, napominju u Ministarstvu energetike i dodaju da postojeći upravni odbori treba da obavljaju svoje poslove do imenovanja nadzornog odbora.

    To ne znači da stari upravni odbori preduzeća u međuvremenu ne treba da rade, jer su odgovorni za poslovanje tih kompanija, ističu u Ministarstvu i ponavljaju da im nije jasno zašto to i u EPS-u nije slučaj i zašto UO tog preduzeća ne radi svoj posao.

    -----------------------------

    Nostradurus, sudeci prema vasim analizama, jedan deo subjekata drustva postaje profitabilan (ako se radi o zemlji uvoznici), samo ako drugi subjekti postaju negativni!? Zar nije to jedan od razloga ove situacije u EPS-u (iako se radi o SRbiji, verujem da je slicno i u Hrvatskoj). Ova firma proizvodi el. energiju i snbdeva potrosace, ne bavi se izvozom....

    Covek u tekstu jasno kaze da bi ljudi imali plate treba da uzmu kredit Very Happy

    Verujem da hoce da prodaju EPS? Iako je ovo firma koja je je odavno otplatila svu mehanizaciju i ima sopstveni izvor sirovina i sve sto proizvede odmah proda. Mnogo toga je nelogicno pirat
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 07.02.13 0:12

    Filipusis je napisao/la:
    Nostradurus, sudeci prema vasim analizama, jedan deo subjekata drustva postaje profitabilan (ako se radi o zemlji uvoznici), samo ako drugi subjekti postaju negativni!? Zar nije to jedan od razloga ove situacije u EPS-u (iako se radi o SRbiji, verujem da je slicno i u Hrvatskoj). Ova firma proizvodi el. energiju i snbdeva potrosace, ne bavi se izvozom....

    Covek u tekstu jasno kaze da bi ljudi imali plate treba da uzmu kredit Very Happy

    Verujem da hoce da prodaju EPS? Iako je ovo firma koja je je odavno otplatila svu mehanizaciju i ima sopstveni izvor sirovina i sve sto proizvede odmah proda. Mnogo toga je nelogicno pirat

    Javna poduzeća ne trebaju da imaju velik profit jer je to jedna vrsta poreza. Profit mora biti toliki da pokriva troškove održavanja. ( http://www.business.hr/ekonomija/madjarska-distribuciju-energije-pretvara-u-neprofitnu-djelatnost ) Sva proširenja se mogu raditi novcem iz emisije države. Tj. tako se ne radi. Npr. hrvatski HEP uzima kredite na stranom tržištu?! Koja luda logika tu vlada?

    Bez obzira tko preuzme EPS, morati će dizati cijene energije da izbjegne gubitke. Pri tome će možda otpustiti i nešto radnika. Dakle, EPS se ne mora prodati, nego promjeniti uprava i donekle dići cijene. U protivnom će Srbija morati pokrivati gubitke EPS-a.

    Da Srbija ima emisiju novca koja bi povećavala količinu u opticaju, tada bi EPS preko korektne cijene struje osiguravao profitabilnost, a građani bi imali novac da plate struju. Naravno sve pod pretpostavkom da poslodavci i banke ne zahvaćaju previše profita u svoje ruke. Zbog toga je važno da su sva velika poduzeća i banke u društvenom vlasništvu. Time se diže standard radnika. Sve pod uvjetom da oni zbilja nešto korisno i rade. Ako ne zabušavaju, tada to isto mogu kupiti za plaću - veliko ništa. cheers

    Živi i pametni bili!


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Filipusis 08.02.13 13:59

    Dakle, EPS se ne mora prodati, nego promjeniti uprava i donekle dići cijene. U protivnom će Srbija morati pokrivati gubitke EPS-a.
    Zar se to vec ne radi sada? Cene se ne spusatju, vec samo rastu. Ja ne pamtim kada sam cuo da je nesto pojeftinilo, cak i ako se desi neko pojeftinjenje, posle toga poskupi makar 30%....

    ...... .....................


    Izvor: http://www.kamatica.com

    Za stambene kredite sam se potpisao kao idiot u dnevnom listu Danas u novembru 2005, kada sam izgubio 4.300 evra učešća, jer sam dao 8.600 prodavcu stana na ruke, a da pri tome nisam mogao da se uknjižim kao vlasnik, te ni realizacija kredita nije bila moguća.

    Prodavac je bio pripadnik žandarmerije i veoma mi je blagonaklono sugerisao da kad od njegovih kolega neko zatraži novac, oni pošalju par narkomana tražiocu (sa motkama ili bez) da se takav zahtev ne ponovi (što on meni svakako ne bi učinio).

    Oprostim se ja od para, računajući da je psihičko stanje supruge u sedmom mesecu trudnoće važnije od novca, ali ne naučim lekciju: ulazak u stambeni kredit je mnogo ozbiljnija rabota od većine poslova u životu, i ne treba joj olako pristupati, naročito ne ukoliko živite i radite u Srbiji.

    Po drugi put se potpisujem kao idiot, jer sam par meseci nakon samokritičnog teksta u dnevnim novinama, u kojima sam upozoravao slične naivčine, ušao u stambeni kredit u Švajcarskim Francima. Nisam se pokajao nikada, niti se sada kajem, jer se vodim Džonijevim stihovima „jer svako plaća svoje račune, i niko nikom ništa ne poklanja, i naravno vi ćete to vratiti“.

    Ne samo da se nisam pokajao, već sam i suprugu uspešno finansijski upropastio upućujući je u drugi stambeni kredit. Ovo je bila vrhunska seksistička mudrost: ukoliko želite da sprečite suprugu da troši novac, ubedite je da pola plate daje za stambeni kredit, što će joj se vratiti kroz naplaćenu kiriju.

    Bila su to lepa vremena, 2006. i 2007. godine za građane koji su mogli da uđu u ovu finansijsku operaciju, sa sve podmlatkom, kao i za preduzeća koja su se jednako olako zaduživala očekujući da će im svake godine prihodi rasti za po 30%, te da će investirajući uzimanjem kredita značajno povećati profit.


    Cene nekretnina su rasle. U leto 2008. godine znao sam da će balon cena nekretnina i realnog kursa da pukne (videti tekst na portalu B92 objavljen 20. juna o rastu cene nafte i krizi u Istočnoj Evropi), i da bi prodajom jednog stana, po ceni od 2.000 evra po kvadratu, mogao da otplatim oba stambena kredita. Ne samo da sam znao, i govorio, već sam bio sasvim siguran da tako pametnu operaciju neću i ne želim da učinim.

    Stambeno sam obezbedio oba deteta, što ću plaćati dok sam živ (a i da nisam, životno osiguranje se obnavlja svake godine, tako da supruzi sugerišem najisplativiju akciju…), a što se tiče nas dvoje, ni tast ni moja majka ne mogu da ponesu nekretnine u vlasništvu na onaj svet.

    Odluku o zaduživanju u švajcarskim francima sam doneo iz dva razloga: mogao sam da kupim veći stan za život (dvoiposoban umesto manjeg dvosobnog), usled manje kamate i rate, a i pogledavši petnaestogodišnju vremensku seriju podataka nisam primetio da je kretanje kursa Franka u odnosu na Evro ili Nemačku Marku odstupao za više od 10 ili 15 procenata. Očekivanje da će ojačati i 40 posto, u odnosu na Evro, niko u svetu pred krizu nije imao.

    Sa krizom nastupa finansijski pakao za sve koji su se zadužili, ne samo u Francima. Za ove poslednje posebno usled jačanja Franka prema Evru, i ničim izazvanog povećavanja kamatne stope na ove kredite iako je Švajcarska centralna banka oborila svoju kamatnu stopu gotovo na nulu.

    Pošto „palim crvene lampice“, ili sam „petao koji prvi kukuriče“ zasluženo sam kažnjen smanjivanjem zarade dva puta šestomesečno kao najgori zaposleni institucije u koju sam slučajno zalutao (instituti su idealno mesto za istraživače poput mene).

    Kombinacija smanjivanja plate uz rast obaveza po stambenom (gde je supruzi sa pola plate rata oduzela celu) uticala je tako da sam početkom 2009. godine od tasta „pozajmljivao“ po 200 evra mesečno za život. Pozajmljivao je pod navodnicama jer mu toliko novca dugujem da mu se živom neću odužiti, koliko god da bude živeo, a vodeći se logikom da se na onaj svet ništa ne može odneti, pa ni potraživanje od zeta (ni dugovanje tastu, ukoliko ga preteknem).

    U nekom vremenskom trenutku našao sam se sa viškom prihoda te sam krajem 2010. godine prevremeno otplatio 1.000 EVRA. Sada sam u istoj finansijskoj situaciji da po drugi put smanjujem glavnicu duga za minimalan iznos. I ovoga puta, vraćanje se vrši u dinarima po prodajnom kursu banke.

    A ja, po ko zna koji put idiot (o mojim naređenjima majci da da celu platu na Zajam za privredni preporod, ili da nam da, što srećom nije učinila, 1.000 Maraka da uložimo kod Jezde i Dafine, pa da sa ostalim uglednim građanima čekamo celu noć u redu za kamatu, ne bih ovom prilikom), odlučio da kupujem švajcarske Franke, jer mi je kredit u ovoj valuti.

    Stoga ću platiti 2,5% razlike bančinog kursa u odnosu na zvaničan srednji kurs, i još malo manje od tog procenta na ime prodaje prikupljenih švajcaraca. Ima se, može se. Veoma logično: kredit u Francima, minimalan iznos prevremene otplate u Evrima, a plaća se u Dinarima po prodajnom kursu banke na dan transakcije.

    Ovde dolazimo do mojih predloga. Osnovni interes banaka, u situaciji kada su izložene velikim rizicima u pogledu naplativosti kredita trebao bi da bude priliv likvidnih sredstava i smanjivanje vrednosti duga.

    Minimalnim iznosom od 1.000 evra kod moje, Unicredit banke, ili 5.000 evra, kod suprugine Piraeus banke, prevremeno vraćanje je gotovo onemogućeno, a i dodatno je penalizovano kursnim razlikama.

    Ovo je moj predlog (za srećnike koji mogu na tako nešto da pomisle): (1) da se sve prevremene otplate realizuju po srednjem kursu NBS na dan otplate i (2) da se ukine minimalan iznos za prevremenu otplatu dela duga.

    Ideju mi je dala Erste banka reklamom o kusur štednji. Dakle, ukoliko neko ima 10, 100 ili 500 evra (opet bez spominjanja Franka, da se ne bi budile negativne asocijacije o ličnom idiotizmu), može da odobri banci, da mu za dogovoreni iznos smanjuje glavnicu duga. O srednjem kursu NBS nema svrhe pričati, radi se o elementarnoj bankarskoj pristojnosti da ga primenjuju.

    Banke su dostigle maksimalan iznos kredita odobrenih u švajcarskim francima od 1.128 miliona evra u oktobru 2008 godine, da bi novi maksimum bio dostignut u julu 2011 kada su vredeli 1.165 miliona evra. Od tada im je vrednost smanjena na 984 miliona evra na kraju 2012 godine. U Francima je maksimalan iznos dostignut u decembru 2008 godine, kada je vrednost kredita bila 1.677 miliona, da bi na kraju prošle godine bila smanjena na 1.188 miliona Franaka. Delom zbog redovne otplate dugova, a delom zbog genija koji su konvertovali dugove u Evro. Banke su ostvarile valutnu dobit koja se meri stotinama miliona evra. Ali, ova dobit je na staklenim nogama: ukoliko dužnici ostanu bez prihoda i potraživanja idu u rizična i, na kraju, u čist gubitak. A banke su najbolji obaveštajni centar o svima nama: koliko zarađujemo i koliko od tog iznosa na ime kredita automatski oduzimaju.

    ......... .................

    Koliko sam razumeo, covek se zaduzio i svajcarskim francima, misleci da je to najstabilnija valuta, kad ono medjutim!?

    Koliko je u ovakvim situacijama bitno (ne)postojanje valutne klauzule? Ako neko prima platu u domacoj valuti, a vraca kredit u stranoj valuti, koja je jaca, zar to nije cist gubitak? Koliko se samo novca zakine na proviziju?

    Citajuci Vase poruke Nostradurus, shvatio sam da se HNB, preko komercijalnih banki zaduzuje u inostranstvu u stranoj valuti, pa se posle taj novac menja u kune. Da li analogija vazi za sve drzave, ili samo uvoznice, za Srbiju?

    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 08.02.13 19:21

    Filipusis je napisao/la:
    Citajuci Vase poruke Nostradurus, shvatio sam da se HNB, preko komercijalnih banki zaduzuje u inostranstvu u stranoj valuti, pa se posle taj novac menja u kune. Da li analogija vazi za sve drzave, ili samo uvoznice, za Srbiju?


    Ne vrijedi za sve. Ameri se zadužuju preko FED-a. To uglavnom vrijedi za države koje čuvaju fiksan kurs. Srbija ima klizajući kurs, ali radi upravo na ovaj način emisiju novca. Klizajući kurs vam dođe kao neka vrsta dodatnog poreza. Nema nikakvu drugu svrhu. Klizajući kurs ima smisla sa vlastitom emisijom novca (pa čak i preko kredita), ali prave rezultate postiže tek kada se ostvaruje vanjskotrgovinski suficit.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Ljubo Jurčić nas je lijepo iznenadio ovom izjavom

    Postaj  Nostradurus 09.02.13 11:50

    http://www.dnevno.hr/vijesti/novac/77896-devizna-klauzula-koju-upotrebaljavaju-banke-je-atak-na-hrvatski-drzavni-suverenitet.html

    Komentari vijesti - Page 30 1_44883

    - Novac je prije svega politički instrument, nema unutarnje vrijednosti. Zakon odredi što je novac, tako je u Republici Hrvatskoj zakonom određeno da je novac kuna, te da je ona sredstvo kojim se plaćaju transakcije - kaže Jurčić.

    - Devize, odnosno potraživanja u stranoj valuti, nisu novac nego roba. Sve se transakcije moraju obavljati u kunama, ne može se plaćati devizama, jer su devize roba. Devizna kaluzula je atak na državni suverenitet'- tvrdi Jurčić.

    Nastavio je s pojašnjenjem vrijednosti novca.

    - Vrijednost novca je zapravo vrijednost proizvedenih roba i usluga u nekoj državi. Količina novca mora biti jednaka količini proizvedene robe i usluga, a mi smo posuđivali, zaduživali se u stranoj valuti jer kupujemo, odnosno uvozimo stranu robu - kaže. Naglasio je da novac za državu nije bogatstvo, jer ga može naštampati koliko god hoće.

    Napokon!


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Referendumski ustanak

    Postaj  Nostradurus 09.02.13 21:57



    Tribina o pokretanju potpisivanja peticije za referendum - referendumski ustanak.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Rererendumski ustanak na Z1 07.02.2013.

    Postaj  Nostradurus 11.02.13 14:26



    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 12.02.13 10:23

    Ljubo Jurčić je ovaj puta ošinuo po svima koji su u politici:


    http://www.glas-slavonije.hr/189606/1/Umjesto-Plana-21--Smjer-20


    Ljubo Jurčić
    profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu
    Do promjene gospodarske situacije u Hrvatskoj neće i ne može doći sve dok ne dođe do promjene političke elite.
    Very Happy


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Filipusis 12.02.13 12:38

    Prva kolektivna tužba protiv banaka u Srbiji

    D. N. | 12. 02. 2013. - 06:43h | Foto: Ž. Šafar | Komentara: 56
    Udruženje bankarskih klijenata Efektiva podnelo je Prvom osnovnom sudu u Beogradu tužbu protiv tri banke. Ovom tužbom se se tražiti zaštita kolektivnih interesa bankarskih klijenata, saopšteno je iz udruženja.

    Kako je navedeno, radi se o prvoj kolektivnoj tužbi u istoriji srpskog pravosuđa, a kako je predsednik udruženja Dejan Gavrilović rekao Tanjugu, podneta je protiv Hipo Alpe-Adrija banke, Pireus i EFG banke.

    - Razlozi tužbe bazirani su na ispravljanju posledica koje je na korisnike kredita ostavilo po nama nedopušteno ugovaranje valutne klauzule u švajcarskim francima, kao i posledica jednostranog menjanja kamata i kamatnih marži od strane banaka - navedeno je u saopštenju.

    Gavrilović je objasnio, u izjavi Tanjugu, da su navedene tri banke izabrane “iz tehničkih razloga”, odnosno zato što za njih postoji najviše dokumentacije.

    U Efektivi smatraju da će uspeh u ovom sporu “u budućnosti sprečiti nepoštenu bankarsku praksu, a da će klijentima koji već imaju kredite u francima značajno poboljšati materijalni položaj”.

    - Iako se tužba konkretno odnosi na stambene kredite u francima, uverenja smo da će pozitivna presuda u značajnoj meri pomoći svim ostalim klijentima, fizičkim i pravnim licima koji koriste ostale usluge banaka i lizing kuća - saopštilo je to udruženje.

    Oni su pozvali Narodnu banku Srbije “da na strani tužioca uzme učešće u ovom postupku, te da na taj način donekle ispravi posledice svog pasivnog držanja koje je, takođe, doprinelo teškom položaju bankarskih klijenata”.

    http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/367234/Prva-kolektivna-tuzba-protiv-banaka-u-Srbiji
    ...............................

    Kazu da su ovce za sisanje. Medjutim, situacija je takva da hteo to ili ne, moras biti ovca. Zivot na kredit je pravilo, a ne izuzetak.
    Nostradurus, uzimanje kredita u svajcarskim francima, a zaradjivanje novca u dinarima ili kunama? Koliko je tu bitno ukidanje valutne klauzule? Ona sluzi da se zajmodavci (banke) osigiraju?


    Zadnja promjena: Filipusis; 12.02.13 13:31; ukupno mijenjano 1 put.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 12.02.13 13:28

    Filipusis je napisao/la:
    Kazu da su ovce za sisanje. Medjutim, situacija je takva da hteo to ili ne, moras biti ovca. Zivot na kredit je pravilo, a ne izuzetak.
    Nostradurus, uzimanje kredita u svajcarskim francima, a zaradjivanje novca u dinarima ili kunama? Koliko je tu bitno ukidanje valutne klauzule? Ona sluzi da se zajmodavci (banke) osigiraju?

    To je pogrešna metoda borbe. Ukidanje valutne klauzule pomaže da se smanje profiti banaka, ali ne rješava problem otplate kredita. Slovenci nemaju valutnu klauzulu pa imaju probleme u otplati kredita. Valutna klauzula je ovdje poslužila kao dodatni način pljačke.

    Evo vijesti koja je važna:

    Da li se naša Vlada plaši ovoga: http://www.advance.hr/vijesti/nekoliko-dana-prije-ubojstva-tuniskog-vode-chokrija-belaida-njegov-narodni-front-zestoko-se-suprotstavio-mmf-u/ . Ako bi počeli raditi za narod, mogli bi biti ubijeni. Da li je to razlog?


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Tiskovna konferencija i prezentacija 'Referendumskog ustanka' 25.01.2013.

    Postaj  Nostradurus 13.02.13 0:06



    Slavko Kulić ozbiljno govori da je znanost zakazala i nije reagirala na lošu politiku.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 13.02.13 16:26

    [quote="Nostradurus"]
    Filipusis je napisao/la:


    Evo vijesti koja je važna:

    Da li se naša Vlada plaši ovoga: http://www.advance.hr/vijesti/nekoliko-dana-prije-ubojstva-tuniskog-vode-chokrija-belaida-njegov-narodni-front-zestoko-se-suprotstavio-mmf-u/ . Ako bi počeli raditi za narod, mogli bi biti ubijeni. Da li je to razlog?

    gadafi je htio uvesti zlatni dinar prije nego je ubijen

    http://1worldcurrency.net/2011/10/23/invasion-of-libya-to-stop-gaddafis-gold-dinar/

    https://www.youtube.com/watch?v=PLJu0X14vmg

    a sadam je o tome istom razmisljao prije invazije i prestao je prodavati naftu za dolare

    Foreign Exchange: Saddam Turns His Back on Greenbacks
    By William Dowell/New York City Monday, Nov. 13, 2000

    Europe's dream of promoting the euro as a competitor to the U.S. dollar may get a boost from SADDAM HUSSEIN. Iraq says that from now on, it wants payments for its oil in euros, despite the fact that the battered European currency unit, which used to be worth quite a bit more than $1, has dropped to about 82[cents]. Iraq says it will no longer accept dollars for oil because it does not want to deal "in the currency of the enemy."

    The switch to euros would cost the U.N. a small fortune in accounting-paperwork changes. It would also reduce the interest earnings and reparations payments that Iraq is making for damage it caused during the Gulf War, a shortfall the Iraqis would have to make up.

    The move hurts Iraq, the U.N. and the countries receiving reparations. So why is Saddam doing it? Diplomatic sources say switching to the euro will favor European suppliers over U.S. ones in competing for Iraqi contracts, and the p.r. boost that Baghdad would probably get in Europe would be another plus.

    --By William Dowell/New York City


    http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,998512,00.html

    Da li jos netko zna zemlju koja je bila u ratu a imala je valutu "dinar" i koja je imala samostalnu centralnu banku (u djelu svojeg razvoja) ?

    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 13.02.13 18:04

    a evo krecu i dogovori o spajanju (u trgovinsku uniju) EUropske unije i amerike

    http://www.bbc.co.uk/news/business-21439945

    EU and US free-trade talks launched

    The European Union and the US will begin formal talks on a free-trade agreement, paving the way for the biggest trade deal in history.

    European Commission President Jose Manuel Barroso made the announcement following President Barack Obama's State of the Union address.

    A deal would bring down trading barriers between the two biggest economies in the world.


    A amerika je odavno pokrenula proces "trgovinskih ugovora" sa kanadom i meksikom



    http://en.wikipedia.org/wiki/North_American_Free_Trade_Agreement

    Znaci, cjela sj. amerika i EUropska unija...i onda se samo dodaju ostali kontinenti i postoji "globalna vlada".

    Komentari vijesti - Page 30 World-Map_7-Zones

    http://prophecy.foreverinchrist.org/the-new-world-order-fact-fiction-or-prophecy-part-i
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 13.02.13 19:45

    Zanimljivi su komentari ispod članaka. Neki ne skrivaju zadovoljstvo? Ne bi me čudilo i da građani EU glasaju za spajanje zone slobodne trgovine. confused



    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 13.02.13 22:43

    Nostradurus je napisao/la: Zanimljivi su komentari ispod članaka. Neki ne skrivaju zadovoljstvo? Ne bi me čudilo i da građani EU glasaju za spajanje zone slobodne trgovine. confused


    imaju ljude placene za to


    EU to set up euro-election 'troll patrol' to tackle Eurosceptic surge
    The European Parliament is to spend almost £2 million on press monitoring and trawling Eurosceptic debates on the internet for "trolls" with whom to debate in the run-up and during euro-elections next year amid fears that hostility to the EU is growing.


    http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/eu/9845442/EU-to-set-up-euro-election-troll-patrol-to-tackle-Eurosceptic-surge.html

    imali su nesto slicno i kad je bio ovdje referendum, mislim da su potrosili oko 4,8 milja kuna
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 14.02.13 8:42

    wiz je napisao/la:
    Nostradurus je napisao/la: Zanimljivi su komentari ispod članaka. Neki ne skrivaju zadovoljstvo? Ne bi me čudilo i da građani EU glasaju za spajanje zone slobodne trgovine. confused


    imaju ljude placene za to


    EU to set up euro-election 'troll patrol' to tackle Eurosceptic surge
    The European Parliament is to spend almost £2 million on press monitoring and trawling Eurosceptic debates on the internet for "trolls" with whom to debate in the run-up and during euro-elections next year amid fears that hostility to the EU is growing.


    http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/eu/9845442/EU-to-set-up-euro-election-troll-patrol-to-tackle-Eurosceptic-surge.html

    imali su nesto slicno i kad je bio ovdje referendum, mislim da su potrosili oko 4,8 milja kuna

    Nije li to čista korupcija po definiciji? Izdvajanje novaca od svih da bi obranili sadašnje pozicije malobrojne manjine? Tj. više im nije dosta što financiraju libertarijanske udruge koji internetom onda iz neznanja šire propagandu, nego to dižu na nivo borbe za održanje sustava koji je očigledno jako nagrižen sumnjom u tešku prijevaru svih.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 14.02.13 17:43

    Nostradurus je napisao/la:
    Nije li to čista korupcija po definiciji?

    To je propaganda (PR)

    https://www.youtube.com/watch?v=prTarrgvkjo

    http://en.wikipedia.org/wiki/Propaganda

    Nostradurus je napisao/la:
    Izdvajanje novaca od svih da bi obranili sadašnje pozicije malobrojne manjine?

    Pa kako se meni cini oni izdaju novac a mi (ostali) placamo to Very Happy

    Nostradurus je napisao/la:
    Tj. više im nije dosta što financiraju libertarijanske udruge koji internetom onda iz neznanja šire propagandu, nego to dižu na nivo borbe za održanje sustava koji je očigledno jako nagrižen sumnjom u tešku prijevaru svih.

    libertarijanske udruge (NVO-i) rade za iste ljude koji kontroliraju medije i koji kontroliraju banke

    http://www.businessinsider.com/these-6-corporations-control-90-of-the-media-in-america-2012-6

    http://danas.net.hr/novac/svijetom-upravlja-147-korporacija





    Komentari vijesti - Page 30 KVFe7Kh

    Komentari vijesti - Page 30 5T1sgJN

    lol!
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 14.02.13 19:19

    wiz je napisao/la:
    Nostradurus je napisao/la:
    Nije li to čista korupcija po definiciji?

    To je propaganda (PR)

    https://www.youtube.com/watch?v=prTarrgvkjo

    http://en.wikipedia.org/wiki/Propaganda

    Nostradurus je napisao/la:
    Izdvajanje novaca od svih da bi obranili sadašnje pozicije malobrojne manjine?

    Pa kako se meni cini oni izdaju novac a mi (ostali) placamo to Very Happy

    Nostradurus je napisao/la:
    Tj. više im nije dosta što financiraju libertarijanske udruge koji internetom onda iz neznanja šire propagandu, nego to dižu na nivo borbe za održanje sustava koji je očigledno jako nagrižen sumnjom u tešku prijevaru svih.

    libertarijanske udruge (NVO-i) rade za iste ljude koji kontroliraju medije i koji kontroliraju banke

    http://www.businessinsider.com/these-6-corporations-control-90-of-the-media-in-america-2012-6

    http://danas.net.hr/novac/svijetom-upravlja-147-korporacija


    Možda sam bio neprecizan u vezi libertarijanaca. Naime, Transparency International Htvatska je financiran od EK, a borba protiv korupcije je jedan od načela Libetarijanaca. Naravno ne borba protiv prave korupcije (u zakonima), nego samo korupcija na niskom nivou.

    Što se tiče da li je propaganda ili korupcija? Prema TIH definiciji bi to mogla biti ( http://www.transparency.hr/dokumenti/projekti/curbing_political_corruption.pdf )

    Political corruption is harmful to political and economic development, individual and
    collective well being and the democratic process. It leads to political decisions that
    primarily suit sectoral or private interests and harms the public interests directly and
    indirectly. Corruption occurs when the interests of bribe payers or donors to political
    parties determine policy. It also occurs when political leaders embezzle money or
    when state resources are abused to favor incumbents in elections.

    A koliko sam shvatio, oni žele favorizirati pro EU kandidate. Gdje prestaje propaganda, a počinje korupcija? Ako EU troši novac da bi mijenjala volju birača na svoju stranu, da li je to propaganda ili korupcija? Druga stvar je kada to radi recimo HDZ kod izbora iz svog privatnog fonda.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 15.02.13 3:32

    Nostradurus je napisao/la:
    A koliko sam shvatio, oni žele favorizirati pro EU kandidate. Gdje prestaje propaganda, a počinje korupcija? Ako EU troši novac da bi mijenjala volju birača na svoju stranu, da li je to propaganda ili korupcija?

    Ne prestaje, to je dio istog sistema.

    Moras imati propagandu da pokrijes korupciju Smile

    Nostradurus je napisao/la:
    Druga stvar je kada to radi recimo HDZ kod izbora iz svog privatnog fonda.

    a "privatni fond" je nastao iz ?


    korupcije....

    da bi platio propagandu (medije).
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Doživjeli smo da nas članovi Vlade nagovaraju da iselimo iz Hrvatske?

    Postaj  Nostradurus 15.02.13 14:41

    http://www.poslovni.hr/hrvatska/dozvijeli-smo-da-nas-clanovi-vlade-nagovaraju-da-iselimo-iz-hrvatske-230741

    Je li moguće da smo dočekali trenutak u kojem nas članovi Vlade nagovaraju da iselimo iz Hrvatske, jer tu više nema kruha? Ministrica Milanka Opačić naime gostujući u četvrtak u Požegi izjavila je da su "mladi ljudi pokretljiviji i imaju više mogućnosti da pronađu neki svoj prosperitet u zemljama Europske unije, gdje će naći novu priliku za život". Kazala je također da zbog toga ne trebamo biti pretjerano nesretni.

    Drugim riječima "Mi u vlasti smo nesposobni da stvorimo bolji život za sve vas, nego samo za nas na vlasti.". Točno prije godinu dana je ista ministica gostovala u NU2 i imala je osmjeh na licu. Odmah sam joj napisao pismo i rekao da je Milanović teško slagao kad je rekao u noći izborne pobjede "Nećemo vas iznevjeriti". I zbilja, tako se i obistinilo.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 15.02.13 15:19

    Nostradurus je napisao/la:
    Drugim riječima "Mi u vlasti smo nesposobni da stvorimo bolji život za sve vas, nego samo za nas na vlasti.". Točno prije godinu dana je ista ministica gostovala u NU2 i imala je osmjeh na licu. Odmah sam joj napisao pismo i rekao da je Milanović teško slagao kad je rekao u noći izborne pobjede "Nećemo vas iznevjeriti". I zbilja, tako se i obistinilo.

    Ja ne idem nikud.

    a ona ako hoce nek ode. Sigurno ce tako sposobna i inteligentna uspjeti naci posao u nekoj drugoj zemlji kao "gospoda ministarka"

    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Izbavitelji u akciji

    Postaj  Nostradurus 16.02.13 17:54

    http://www.index.hr/vijesti/clanak/angela-merkel-europska-fiskalna-unija-nas-spasava-iz-duznicke-krize/586186.aspx

    NJEMAČKA kancelarka je kazala da Europa radi na izgradnji "fiskalne unije" koja bi trebala biti rješenje za dužničku krizu eurozone.

    U svom govoru u Bundestagu je dodala kako se treba izmijeniti Europski ugovor kako bi se takva unija uspostavila te uvela disciplina u proračunima država članica. U ponedjeljak će se sastati sa svojim "saveznikom", francuskim predsjednikom Nicolasom Sarkozyjem, koji je također pozvao na promjenu Europskog ugovora.

    Mali koncentracioni financijski logori nisu uspješni. Trebamo jedan veliki financijski konc. logor.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 16.02.13 19:25

    Nostradurus je napisao/la:
    Mali koncentracioni financijski logori nisu uspješni. Trebamo jedan veliki financijski konc. logor.

    ausvitz 1

    http://en.wikipedia.org/wiki/Auschwitz_concentration_camp#Auschwitz_I

    upravno sjediste

    ausvitz 2

    http://en.wikipedia.org/wiki/Auschwitz_concentration_camp#Auschwitz_II-Birkenau

    logor za ubijanje

    ausvitz 3

    http://en.wikipedia.org/wiki/Monowitz_concentration_camp

    robovska radna snaga u vlasnistvu I.G. farbena.

    igf je takoder proizvodio ciklon b http://en.wikipedia.org/wiki/Zyklon_B

    a upravna zgrada je izgradena na zemljistu otkupljenom od rotchilda

    http://en.wikipedia.org/wiki/IG_Farben_Building




    Inace, ta vijest je sa datumom petak, 2.12.2011. 13:01



    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 16.02.13 19:50

    Ali u članku piše da će proces stvaranja trajati godinama. Znači uskoro nam stiže. Very Happy

    U prilog tome je bankarska unija koja je izgleda korak koji će se napraviti ranije.



    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 16.02.13 22:39

    Nostradurus je napisao/la:Ali u članku piše da će proces stvaranja trajati godinama. Znači uskoro nam stiže. Very Happy

    U prilog tome je bankarska unija koja je izgleda korak koji će se napraviti ranije.


    ja bi rekao da oni stvaraju veliki logor spajanjem eu i amerike. Sa novim pracenjem na netu

    http://www.guardian.co.uk/world/video/2013/feb/10/raytheon-software-tracks-online-video i cenzurom koja je sve prisutna.

    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 17.02.13 1:08

    a ovo je lokacija jednog od 6 sefova sa zlatom u londonu.

    http://www.zerohedge.com/news/2013-02-16/where-secret-jp-morgan-london-gold-vault-located

    inace, blizu te lokacije je ubijen (sam se ubio) jedan od bankara vatikana

    Also where a prominent international banker was found hanged, alleged 'suicide', many think a bankster murder:

    As Tyler's great article says:

    « ... a rather sizable building, located just off the Thames river and steps away from the Blackfriars Bridge ... »

    Where this happened:

    « 1982: 'God's banker' found hanged

    The body of a top Italian banker has been found hanging from Blackfriars Bridge in London.

    Known as God's banker for his links with the Vatican, 62-year-old Roberto Calvi was ... a central figure in a complex web of international fraud and intrigue.

    He had been missing for the last nine days before his body was discovered by a passer-by hanging from scaffolding on a riverside walk under the bridge.

    Police are treating the death as suicide ... »


    http://news.bbc.co.uk/onthisday/hi/dates/stories/june/19/newsid_3092000/3092625.stm

    A rotch. su izasli iz namjestanja trzista zlata 2004


    Rothschilds Quit Gold Market & London Fix
    The London Gold Fix has been a regular feature of the international gold market since Friday, September 12, 1919, when the five gold pool members met for the first time, at the premises of the London merchant bank N.M. Rothschild, and with Rothschild as the chairman.
    On April 8th 2004, N.M. Rothschild announced that it was withdrawing from the gold market.
    On the morning of Monday 5th May 2004, gold was fixed as usual, but by a telephone conference between three market member in London and one in Paris.
    Brief History of Rothschild as London Bullion Market Member
    1809 - Established in New Court, St Swithin's Lane by Nathan Mayer Rothschild
    1836 became N M Rothschild & Sons on the death of Nathan Mayer
    1840 Became bullion broker to the Bank of England
    1852 Took the lease of the Royal Mint Refinery
    1919 Became permanent chairman of the Gold Fixing on its establishment
    1970 Incorporated as N M Rothschild & Sons Limited





    ovak je izgledalo namjestanje zlata. 1968 su poceli koristiti americke dolare kao jedinicu. Prije toga je bila funta.





    LONDON - The financial district known here simply as The City is a hotbed of the loyal Order of the Masons, who have a penchant for strange rituals.But Masonry has nothing to do with an odd little ceremony performed twice every day in an office at N.M. Rothschild & Sons Ltd.
    Five men talk on their phones for 10 minutes or so and then lower tiny Union Jacks sitting on their desks. And that's it. The London gold fixings is complete. It takes place at 10:30 a.m. and 3 p.m., like clockwork. The same ceremony has been performed the same way, in the same place, and with mostly the same firms participating since the first gold fixing was enacted at Rothschild in St. Swithin's Lane on Friday Sept. 12, 1919.

    Anachronistic or not, it works to give the market a snapshot of the spot price of gold at a particular moment in time.

    On Friday afternoon, the price was fixed at US$404.85, up from US$403.05in the morning and US$404.60 at the late fixing Thursday, giving heart to gold bugs who are determined to keep an ounce of bullion above the US$400barrier that took so long to hurdle.

    When the five representatives met at Rothschild on that first Friday in 1919, gold was fixed at four pounds, 18 shillings and nine pence- abut US$7.50 in today's terms. The quoted currency was changed to US$s in 1968,but very little else has changed in the intervening 77 years.

    The participants at the first fixing were from Rothschild, which chaired the meeting and every subsequent one, Mocatta & Goldsmid, Pixley &Abell, Samuel Montagu & Co. and Sharps Wilkins. This Friday, the firms represented besides Rothschild were Deutsche Bank Sharps Pixley, Midland Bank, Republic Mase Bank and Standard Chartered Bank-Mocatta Group. So three of the original five are still showing the flag.

    International gold trading is an around-the-clock business, with the London Market overlapping those of the Far East in the morning and New York in the afternoon. London bullion traders can make deals from about7:15 a.m. to 7:15 p.m.

    But twice a day the representatives meet face to face at Rothschild to trade gold for physical settlement. The dealing unit is a Good Delivery Bar, which must weigh about 400 ounces and conform to specifications set down by the London Bullion Market.

    The chairman suggests an opening price, which is reported by the representatives by phone to their dealing rooms. The chairman then asks who wants to buy and who wants to sell and how many 400-ounce bars they wish to trade. If the quantities fail to balance at the opening price, the chairman suggests a higher or lower one until a balance is achieved. Then he announces the price to be fixed.
    The dealing rooms can alter instructions to their representatives at any time during the proceedings and that's where the tiny Union Jacks come in. The representative signals he is changing his declared interest by raising his flag. The chairman can't declare the price fixed unless al the flags are down. All this sounds very quaint and out of touch with computer-driven markets, but up to 20 tonnes of gold a day is thought to be traded through the fixing.

    Gold's performance this week, staying above the breakout point of US$400after falling back from a recent high near US$419, is a sign that quite a struggle is taking place between the bugs and the bears.

    The gold bugs reckon if the price can continue to climb from Friday's fixing, it can be taken as a bullish sign. Otherwise, it's vital that it doesn't break below US$400.

    Ian Lamont, an analyst with Yorkton Securities Inc. in London, concedes that world inflation is relatively tame. Yet he says gold's future is made all the brighter by "inflation" in the U.S. stock market, where too much money is chasing too few stocks.

    Lamont is sure some gold buyers are doing so as "a hedge against the runaway asset price inflation " that has gripped stock markets.

    "Gold is the only financial asset to have depreciated in value in the past 15 years and it stands out as a haven against the massive price inflation sweeping through equity markets."

    He believes the end is nigh for the bull market in equities and that gold offers insurance against the turbulent event.

    While that's a plausible enough scenario, Market Eye still believes gold is for speculators and that gold stocks provide a better investment.Even then, they, too, look due for a healthy correction.

    So Eye will keep the tiny Union Jack flying for the moment.


    http://www.kitco.com/london.fix.article.html

    Sponsored content


    Komentari vijesti - Page 30 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Sponsored content


      Sada je: 02.05.24 16:45.