Hrvatski ekonomski preporod

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
 Hrvatski ekonomski preporod

Foruma za novu ekonomsku politiku i blagostanje


2 posters

    Korupcija i kapitalizam

    Poll

    Da li vjerujete u kapitalizam bez korupcije?

    [ 0 ]
    Korupcija i kapitalizam Bar_left0%Korupcija i kapitalizam Bar_right [0%] 
    [ 2 ]
    Korupcija i kapitalizam Bar_left100%Korupcija i kapitalizam Bar_right [100%] 

    Ukupno glasova: 2
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Korupcija i kapitalizam Empty Korupcija i kapitalizam

    Postaj  Nostradurus 24.06.13 23:35

    Korupcija ili pogodovanje je često viđena u raznim društvima. Pitanje je da li je moguće imati kapitalizam bez korupcije? Korupcija bila iskorijenjena, kada ne bi bilo osobnog interesa. Međutim, osobni interes je osnova kapitalizma. Po tome je korupcija logična u kapitalizmu. 

       Evo friških primjera:

    Pukovnik Kakarić pošao u Bruxelles prijaviti kriminal, no policija ga prisilno privela u Vrapče!
    'U Vrapču su me silili da pijem lijekove od kojih sam obamro, no sada idem u Bruxelles!'

      Eto toliko za otvaranje teme. Biti će toga još.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    Korupcija i kapitalizam Empty Re: Korupcija i kapitalizam

    Postaj  Filipusis 25.06.13 9:43

    Naravno da kapitalziam ne moze da postoji bez korupcije. Cesto se za korupciju, u kapitalizmu kaze "lobiranje" , kako bi jedna takva radnja zvucala politicki korektna.
    Naravno da se iza korupcije krije neciji interes, koji se ostvarajue kroz manipulaciju. Uvek manjina manipulise vecinom.
    U danasnjem ekonomskom modelu se monopoli i oligopoli tretiraju kao negativne pojave, a zanemaruje se cinjenica da su to sastavni delovi sistema, na kojima sistem pociva, neizbezni su. Kao kada bi rekli "mozes da se vozis kolima ali bez tockova".

    Ako bih ja drzao radnju (ducan), a moj komsija do mene takodje, dodje musterija kod mene i ja kazem "nemojte kupovati kod mene, moja roba je nekvalitetnija i skuplja od komsijine!". Koliko dugo bih ja bio u "biznisu" ? A samo sam hteo da budem fer i korektan! Ovaj primer pokazuje svu prirodu trzista... U ovakvom sistemu, ne mozes biti fer i korektan. Moras da prevaris, da bi opstao. 

    Ljudi misle da bi postovanjem pisanih zakona korpucija nestala, ili bi se makar dobro umanjila, sto je, po mom misljenju velik promasaj. Pravo pitanje treba da glasi: Da li pisani zakoni imaju smilsa u sistemu koji pociva na korupciji? Da li pisani zakoni vaze za interes vecine ili manjine (svi smo jednaki ali su neki jednakiji). Mislim da nema. Mislim da je poenta napraviti sistem u kom ne bi bilo potrebe za korupcijom. Postojanje 85% nama danas poznatih pisanih zakona bi bilo besmisleno. Kako doci do takvog modela, da li je to Utopija ili ne? 

    Ima li smisla krasti vodu, ako zivis ispod vodopada? Da li je moguce posedovati bogatstvo od 100 milijardi dolara/evra, a da to ne bude zlocin?
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Korupcija i kapitalizam Empty Re: Korupcija i kapitalizam

    Postaj  Nostradurus 25.06.13 22:04

    Kod kapitalizma je još zanimljivo da postoje liberalni pokreti koji se deklarativno bore protiv korupcije, dok su sami financirani od bogatih korporacija koje su do tih pozicija došle preko korupcije - pogodovanja. U biti borba protiv korupcije se svodi na borbu protiv sitne korupcije, dok prava korupcija ostaje nedirnuta.

       Tako sam pisao u više navrata Transparency Internationalu Hrvatska u vezi korupcije (http://sites.google.com/site/financijskisustav/korupcija) te nisam nikad dobio dogovor. Također sam pokušao dobiti odgovor od Adriatic Instituta Nataše Srdoč te nije bilo odgovora. Zbog toga se čini da deklarativni borci protiv korupcije u biti ne žele uništiti korupciju, nego samo napraviti privid da su protiv nje. Da su im namjere poštene, oni bi se odmah prihvatili kritike postojećeg stanja i zahtijevali promjenju. Toliko o iskrenosti nevladinih udruga. Ili ih možda treba nazvati lobističkim organizacijama koje forsiraju nečije strane interese kao naše.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Korupcija i kapitalizam Empty Re: Korupcija i kapitalizam

    Postaj  Nostradurus 06.02.14 10:01

    Napisao sam jedan članak o političkoj korupciji: http://xreforma.wordpress.com/2014/02/04/politicka-korupcija/ . Prema mojoj ideji, protiv političke korupcije se može boriti primjenom direktne demokracije tj. kontrolirati rad zakonodavne, a možda i nekih drugih vlasti javnom ocjenom da li je nešto za ili kontra javnog interesa (zakon, ugovor, odluka) putem referenduma koje se inicira iz naroda.

    Npr. ako netko smatra da je nešto protiv javnog interesa prvo ide sa ustavnom tužbom po odredbama sprečavanja političke korupcije i zaštite javnog interesa (dio zakona koji ne postoji i treba referendumima zahtijevati). Ako U.S. presudi negativno, može se pokrenuti referendum i izjašnjavanje same javnosti što ona misli o tome. Za to nam treba elektronički referendum i izmjene ustava i zakona.

    Što je poanta: dolazak na vlast ne znači nužno da bi ostali i proveli sve mjere. On i traje. Za razliku od toga, preko referenduma se može doći u priliku da se zahtijeva ugradnja određenih demokratskih alata koji će vladajuću političku elitu u buduće učiniti nemoćnom protiv demokratske većine. Time se demokracija neće moći izigravati.

    Ovo je samo jedna ideja. Uvijek razmišljam, da je ovaj smjer sigurniji i da će paralizirati loše poteze političara za sva vremena, a u odnosu na alternativu kao što su prosvjedi i štrajkovi. Naime prosvjed ne može biti toliko efikasan, koliko direktan utjecaj na odluke preko ocjene javnosti da li su one kontra njenog interesa i koji ima zakonske posljedice na onoga koji je te odluke donio.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Gost
    Gost


    Korupcija i kapitalizam Empty Re: Korupcija i kapitalizam

    Postaj  Gost 05.06.14 16:59

    Ne vjerujem u ekonomski model bilo koje vrste bez korupcije iz razloga jer je ona u naravi čovjeka generalno gledano.  Bez obzira koliko ljudi bilo protiv korupcije,uvijek će se naći oni koji su za istu,no moguće ju je dovesti do minimuma kvalitetnim zakonskim odredbama.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Korupcija i kapitalizam Empty Antkikorupcijska država

    Postaj  Nostradurus 20.07.16 12:02

    Sasvim logičan cilj svake zajednice koja želi imati maksimalnu demokraciju je minimalizacija svih vrsta korupcije, a pogotovo politčke korupcije. Ipak, političari i političke stranke rijetko na prvo mjesto stavljaju postizanje antikorucijske države kao temeljnog okvira boljeg društva. To je velika misterij.


    Korupcija i kapitalizam Antiko10


    Zadnja promjena: Nostradurus; 13.02.22 22:59; ukupno mijenjano 3 put/a.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Korupcija i kapitalizam Empty Oblici graĎanske vladavine - liberalizam – fašizam

    Postaj  Nostradurus 20.07.16 13:34

     Za građanske teoretičare od Hobbesa do Adama Smitha i Kanta gotovo je samorazumljivo da je glavna svrha države očuvanje privatnoga vlasništva. (Središnja pozicija sustava vlasništva nije slučajna i, uostalom, nije ograničena na liberalizam, jer "vlasništvo pruža svom vlasniku slobodu od rada i vlast raspolaganja radom drugih, a ovdje leži bit svake društvene vladavine, ma koji oblik ona poprimila"[68].)

    68 P. Sweezy, Theorie der kapitalistichen Entwicklung, Köln 1959, str.192 (Ova je odmah razgrabljena
    knjiga 1969. godine ponovno objavljena kao neovlašteno izdanje.)

    http://slobodnifilozofski.com/2009/11/ljetna-skola-reinhard-kuhnl-oblici.html

    Raspolaganje radom drugih kao temelj liberalizma upućuje na političku korumpiranost liberalne ideje u srži.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Korupcija i kapitalizam Empty Antikorupcijski treći put

    Postaj  Nostradurus 23.07.16 16:00

    Preneseni napis na forumu.hr: http://www.forum.hr/showpost.php?p=59601799&postcount=85:

    Mislim da Živi Zid ne spada u chat neodlučnih i ostalih jer je to klasična liberalna desna stranka koja kao i svaka desnica roni suze nad položajem napaćenog naroda, ali ne želi mijenjati sustav. Ne haju puno niti za političku korupciju na kojoj počiva vladavina desnice.

        Naime, danas nakon dvije godine je skoro svima jasno da je korupcija kako u politici, tako i u ostalim sferama najveći problem. Do sada nisam otkrio stranku koja bi ozbiljno razmišljala o konceptu antikorupcijske države tj. njenoj realizaciji.

       Vodstvo Živog zida je prije dvije godine otklonilo svoju antikapitalističku usmjerenost te su time potvrdili svoj desničarski stav. Pojam radnici im je bio poprilično rijedak u programu.

       Vjerujem da mnogi neopredjeljeni očekuju da se pojavi stranka koja bi svojim programom "pogodovala" običnim ljudima i kapitalistima gdje bi svi bili sretni i zadovoljni.

       Ako živite u toj iluziji da se tako nešto pojavi kod nas, onda ste u zabludi. Ekonomski gledano, to je moguće na račun trećih država. Ako pogledate države kojima je nešto slično uspelo, onda je to posljedica ekonomske dominacije u inozemstvu (izvoz energenata, proizvodnja visoke tehnologije,  visok vanjskotrgovinski deficit, prihodi od bivših kolonija (Francuska), itd.). Međutim, taj smjer ne vodi u mir u svijetu. Države koje se iskorištavaju, svoje probleme ne mogu riješiti i dolazi do migracije stanovništva, devastiranja privrede i ekonomije. Može li to biti politika jedne miroljubive države? Sigurno ne?  Rade li stručnjaci na rješenju tih problema? Ne? Za koga stručnjaci rade? Za onoga tko im da novac i osigura posao. Ekonomija je politička teorija vladajuće klase. Naša sreća je sada moguća samo preko nesreće drugih ljudi. Ne može nam to biti cilj.  Zar ne.

        Kako je moguće ostvariti bolje društvo? Sigurno ne biranjem drugih ljudi radi provođenja iste politike. U čemu je bit zaokreta u domaćoj i vanjskoj politici na bolje? Ako ćemo po fer pravilu: Ne čini nešto što ne želiš da drugi čine tebi.

       FER unutrašnja politika: Antikorupcijska država

       FER vanjska politika: Kompenzirana vanjska trgovina
     ---------

       Koncept antikorupcijske države ne možete naći. Međutim, možete naći slijedeće:

    Korupcija je osnovni uzrok propasti civilizacija i država. Kada većina građana shvati, da žive u zajednici gdje netko može raditi što želi, a drugi moraju poštivati pravila, nestaje ljubav prema takvoj zajednici i spremnost za žrtvovanje, te zajednica polako, ali sigurno propada.
    Izvor https://hr.wikipedia.org/wiki/Korupcija

       To bi možda moglo značiti da bi primjena koncepta antikorupcijske države u biti garantirala opstanak zajednice. Što bi mogli mi neopredjeljeni? Pa mogli bi preskočiti izbor parlamentarne izbore i krenuti u ostvarenje antikorupcijske države. Za taj put (treći i pravi alternativni put) nam ne trebaju izbori. Treba nam samo potpora većine. Preko peticija i referenduma se može zahtijevati uvođenje koncepta antikorupcijske države.

        Koncept antikorupcijske države je prikazan na ovoj slici. Tim konceptom se omogućava prava demokracija. Npr. analizirajući Ustav RH, našao sam 18 mjesta koja su vrlo vjerojatno politička korupcija i opstrukcija demokracije. Jedina prepreka postizanju antikorupcijske države su samo ljudi i njihov egoizam.

        Našao sam zanimljiv tekst: Oblici građanske vladavine – liberalizam – fašizam . Link na knjigu: Reinhard Kiihnl Oblici građanske vladavine Liberalizam — fašizam

      
    Za građanske teoretičare od Hobbesa do Adama Smitha i Kanta gotovo je samorazumljivo da je glavna svrha države očuvanje privatnoga vlasništva. (Središnja pozicija sustava vlasništva nije slučajna i, uostalom, nije ograničena na liberalizam, jer "vlasništvo pruža svom vlasniku slobodu od rada i vlast raspolaganja radom drugih, a ovdje leži bit svake društvene vladavine, ma koji oblik ona poprimila"[68].)

        68 P. Sweezy, Theorie der kapitalistichen Entwicklung, Köln 1959, str.192 (Ova je odmah razgrabljena
        knjiga 1969. godine ponovno objavljena kao neovlašteno izdanje.)

    Raspolaganje radom drugih kao temelj slobode u nekom društvu??? Nije li to temelj imperijalizma? Temeljno pravo vlasništva nas vodi u izrabljivačko društvo, a u najboljem slučaju u imeprijalističku državu. Sjevernoamerički urođenici su to iskusili.
    -------

       Zaključak: Neopredjeljeni i ostali bi se trebali ozbiljno zamisliti o starogrčkoj definiciji Idiota. Tamo je idiot bila osoba koja nije bila politički aktivna. Ako je politika samo lobiranje za nečije interese, tada je nebavljenje politikom siguran put da izgubiš prava koja imaš. A tada se sa pravom možeš zvati Idiotom.

       U ovom dužem postu sam objasnio što je pravi treći put kakvog nikad nije bilo. Jer problem je u narodu. Dok se ne promijeni svijest ljudi, politika će ostati samo manipulacija za interese određenih skupina društva, a na štetu velike većine.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize

    Sponsored content


    Korupcija i kapitalizam Empty Re: Korupcija i kapitalizam

    Postaj  Sponsored content


      Sada je: 19.03.24 3:27.