Hrvatski ekonomski preporod

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
 Hrvatski ekonomski preporod

Foruma za novu ekonomsku politiku i blagostanje


+6
wiz
fabricio1
Fico
abutilon
Jung-fu
null8
10 posters

    Komentari vijesti

    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 07.09.13 21:13

    Poljska drzava je upravo konfiscirala pola vrijednosti mirovinskog fonda. 

    To summarize:


    1. Government has too much debt to issue more debt

    2. Government nationalizes private pension funds making their debt holdings an "asset" and commingles with other public assets

    3. New confiscated assets net out sovereign debt liability, lowering the debt/GDP ratio

    4. Debt/GDP drops below threshold, government can issue more sovereign debt

    http://www.zerohedge.com/news/2013-09-06/poland-confiscates-half-private-pension-funds-cut-sovereign-debt-load


    Znaci, poljska drzava je uzela sebi pola vrijednosti mirovinskog fonda ili ti mirovina svih poljaka jer nije mogla otplatiti dugove.

    Sjecate se blokade podizanja novca sa ciparskih racuna i konfiskacije sredstava na racunima za namirivanje rata kredita ?

    Bank Deposits Confiscation: The “Cyprus Experiment” and the Launch of a Global Trend

    http://www.globalresearch.ca/bank-deposits-confiscation-the-cyprus-experiment-and-the-launch-of-a-global-trend/5338774


    Inace, hrvatski mirovinski fondovi su odavno prazni

    http://www.forum.hr/showthread.php?t=397834
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 07.09.13 23:11

    Wiz, kad sam kao neekonomista lako zaključio da su unutrašnji MIO fondovi neodrživi kada je novac dug, onda to valjda znaju i stručnjaci. Samo oni vole da obmanjuju dok mogu. Vanjska ulaganja MIO fondova su naizgled održiva dok postoji netko tko će preuzeti daljnja ulaganja, a da se fond izvuče sa kešom. Dakle, papiri će vrijediti jedino, ako se na vrijeme unovče inače sve pada u crnu zonu.

    Poljaci su nacionalizirali privatne mio fondove jer je defakto ionako država garantirala za isplatu mirovina. Ako mi fondovi kupuju obveznice države, ispada da su oni trebali plijeniti državu, a ne država njih. Međutim, to bi značilo da je država privatizirana od strane vlasnika mio fonda. A kako su to radnici, moglo bi biti dosta nezgodno da radnici plijene državu. Praktično se to zove revolucija. Znam da ne bi ispalo tako, ali dobro zvuči - socijaldemokracija na djelu - Mirnim putem do vlasti radničke klase.Very Happy 


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Filipusis 08.09.13 10:40

    http://www.kurir-info.rs/lazar-krstic-mnogi-u-srbiji-imaju-velike-plate-a-ne-zna-se-sta-rade-clanak-973879

    Neka od "resenja" ministra Krstica:

    Lazar Krstić: Mnogi u Srbiji imaju velike plate, a ne zna se šta rade!

    Plan je da za tri do pet godina završimo strukturne reforme i stanemo na zdrave noge. Strane investicije su suštinske, ali moramo da pokrenemo i naša preduzeća


    BEOGRAD - Vera u napredak.
    Lazar Krstić (29), diplomac Jejla, funkciju ministra finansija vidi kao veliku čast. Svestan je da su veliki izazovi pred nama, ali spreman je da se uhvati u koštac s najtežim problemima - ekonomijom, i čak da bude zamajac promena u Srbiji jer je, kako kaže, inspirisan da radi i ima energije.

    Zašto ste prihvatili poziv vicepremijera Aleksandra Vučića da preuzmete funkciju ministra finansija?
    - Za mene je ovo velika čast, nešto što sam oduvek hteo da radim. To što je situacija loša, izazov čini većim. Kad su me pozvali iz kabineta potpredsednika Vučića i pitali da li sam zainteresovan da pomognem, bio sam iznenađen i uzbuđen. Rekao sam da stojim na raspolaganju. Ja nemam drugu zemlju.

    Imali ste dobar posao u SAD, bili ste savetnik u kompaniji „Makinsi“. Šta su vam rekli roditelji i prijatelji kad ste odlučili da to napustite i vratite se u zemlju da rešavate najteže probleme?
    - Reagovali su s nevericom. Većina ljudi razmišlja: „Zašto bi ti to radio kad si tamo uspešan i zarađuješ više“. Međutim, ovde imaš priliku da uradiš nešto za svoj narod. Jedan drug mi je rekao: „Nemoj to da radiš, ti si previše fin, čist za sve to“, a drugi: „Ti nikad nisi odustao zato što je izazov bio velik, zašto bi to sada učinio?“ I to je tačno, razlog je potreba da se pomogne državi. Namera mi je da ovde ostanem, imam porodicu.

    Prvi utisci o poslu u Vladi?
    - U ceo proces sam ušao vrlo skeptično, nemam nikakvu političku pozadinu, moji roditelji nisu članovi nijedne stranke. Ali posle svakog novog razgovora, ne samo s kabinetom potpredsednika Vučića, sve sam optimističniji. Postoji politička volja da se situacija popravi. Ona jeste teška, ali postoji zamajac, a možda ću ga i ja dati.

    Kako planirate da popravite finansijsku situaciju?
    - Imamo velike izazove u narednih šest meseci do godinu dana, a plan je da za tri do pet godina završimo strukturne reforme i stanemo na zdrave noge. Moramo da radimo dve stvari paralelno - sredimo javne finansije i pokrenemo realnu privredu. Moramo svoju kuću da dovedemo u red, smanjimo budžetski deficit, kao i javni dug, ili da ga bar refinansiramo tako da su nam kamate održive. Strane investicije su od suštinskog značaja, ali moramo da pokrenemo i naša mala i srednja preduzeća, a revitalizujemo javna.

    Hoće li biti smanjenja penzija? Znate li kolika su primanja penzionera?
    - Naravno da znam, najmanja penzija je oko 13.000 dinara. Penzije jesu ogroman deo budžeta, ali ne može se o njima govoriti izolovano. Moramo da imamo budžetsku disciplinu i ispravimo anomalije sistema.

    Koje anomalije?
    - Imate delove državne administracije koji primaju ogromne plate, a nije jasno šta tačno rade. U preduzeću koje je gubitaš i dobija subvencije od države ne mogu se trošiti milioni na reprezentaciju. Neophodna je profesionalizacija, moramo da uvedemo kontrolu i transparentnost poslovanja, trošenja novca, da li dobit raste ili opada, povećava li se broj zaposlenih... Država to nije radila dovoljno agresivno.

    Da li će se prodavati neke državne firme i koje?
    - Prema Akcionom planu, koji je usvojen u prethodnom sazivu, privatizacija u 179 preduzeća koja tavore po 10 godina treba da se završi do polovine 2014. Na to smo se obavezali, od nas to očekuju Svetska banka i ostale međunarodne institucije. Prema nekim procenama, ta preduzeća troše 750 miliona evra iz budžeta.

    Kako će Srbija prodati tolike firme?
    - Za svako od tih preduzeća traži se najbolje rešenje. S druge strane, imate sisteme u kojima država ima udeo, ne mogu da budu profitabilni, ali su od nacionalnog značaja. Oni ostaju državni. Imate i firme poput Telekoma, koje su izložene konkurenciji, što zahteva novac - da investirate, unapredite mrežu, a taj novac ide iz budžeta. Ako smo uspešni, onda u redu, ali ako procenimo da bi ta sredstva bila efikasnija u privatnom vlasništvu, onda i takva opcija postoji.

    Šta biste odgovorili građaninu - kad će njemu biti bolje?
    - Zavisi ko me pita. Onima kojima je najlošije možda će biti bolje već sutra. Naša namera je da osiguramo da nikome pojedinačno nije previše loše, da nikoga ne ispustimo, ne ostavimo na cedilu. Kroz proces, koji će trajati nekoliko godina, sve većem broju ljudi će biti bolje.

    Majstor štednje

    Prija li vam titula majstora štednje? Kako i na čemu će se u budžetu štedeti?
    - Odgovoran sam. Kada trošite, to treba da činite odgovorno, što ne znači da nećete trošiti uopšte, ali morate da znate zašto to činite, da to radite na transparentan način i da, u skladu s mogućnostima, ograničite prohteve. Istovremeno, biti odgovoran znači investirati gde je potrebno. Ako se ja tako ponašam, to očekujem i od drugih. Za građane to znači poštovati zakon, za državu činiti zakone takvim da ljudi žele da ih poštuju.

    Pokazaću da dobro radim

    Da li ste mladi za ozbiljnu funkciju?
    - Mnogo toga sam radio mlađi nego drugi i brzo bi ljudi shvatili da godine nisu presudne, već kako radite. Pokazaću koliko dobro radim i ljudi će o tome suditi.

    ......................................................................................................


    Posle "vera u napredak", tekst sam citao sa osmehom na licu. Sta vi kazete na ove ideje? Tipicne neoliberalne ili sta? Nisam procitao nista novo.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 08.09.13 16:00

    Filipusis je napisao/la:http://www.kurir-info.rs/lazar-krstic-mnogi-u-srbiji-imaju-velike-plate-a-ne-zna-se-sta-rade-clanak-973879

    Neka od "resenja" ministra Krstica: .....

    Da li će se prodavati neke državne firme i koje?
    - Prema Akcionom planu, koji je usvojen u prethodnom sazivu, privatizacija u 179 preduzeća koja tavore po 10 godina treba da se završi do polovine 2014. Na to smo se obavezali, od nas to očekuju Svetska banka i ostale međunarodne institucije. Prema nekim procenama, ta preduzeća troše 750 miliona evra iz budžeta.


    Posle "vera u napredak", tekst sam citao sa osmehom na licu. Sta vi kazete na ove ideje? Tipicne neoliberalne ili sta? Nisam procitao nista novo.[/font][/color]
    Postoji teoretska mogućnost da se dođe do rješenja (zakrpe) koje koriste države sa suficitom u vanjskotrgovinskoj platnoj bilanci i vjerujem da na to puca Lazar Krstić. Međutim, to nije put koji nešto garantira. Osim toga traži konkurentnu i suvremenu proizvodnju. Velika je vjerojatnost da će se nakon prodaje poduzeća izgovoriti na neke druge faktore i napustiti mjesto u vladi.

    Put je točno prema receptu uništenja. A shvatiti ćete to ako izostane dovoljan vanjskotrgovinski suficit. Samo za kamate treba biti suficita u iznosu ukupni dug*prosječna kamata. A dok se to ne postigne, dug će se i povećati. Nakon što se to postigne, svako novo ulaganje će povećavati dug i povećavati potrebu za nominalnim iznosom suficita u vanjskotrgovinskoj bilanci. Možda ne vjerujete, ali vidjeti ćete da će tako biti.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Sve će to narod platiti

    Postaj  Nostradurus 08.09.13 16:34

    Bilo je i za očekivati. Kada se ne rješava uzrok, ide se u nebulozna rješenja koja ništa ne rješavaju već samo kupuju vrijeme i pogoršavaju stanje.

    Linić je napisao/la:>>Zdravstvo, školstvo i javna uprava s proračuna će maknuti sve ono što nije osnovna djelatnost, a to znači, kuhanje, pranje, čišćenje – te bi usluge ubuduće trebali obavljati privatnici. Hrvatska je očito došla do trenutka kada klasični rezovi više ne pomažu. Primjerice, imate plaću od 1.000 kuna, a vi trošite svaki mjesec 2.500 kuna - to je odnos proračuna i duga. Kamata vam raste, dug vam je sve veći, a vi i dalje trošite. To treba nekako zaustaviti. Mogli ste recimo, umjesto kave u kafiću, kavu piti doma, onda je to nekakva kozmetička ušteda, ali ste došli do trenutka kad se morate kave odreći. To je reforma, ono o čemu svi u Hrvatskoj pričaju, a nitko još nije vidio. Hrvatska je trošila ono što nema. Do novca se 'dolazilo' zaduženjem, a sada će, kaže ministar financija, rasti i kamate. 'Stvorili smo 200 milijardi javnog duga i ne možemo ga više kontrolirati', kazao je Slavko Linić za Novu TV.<<
    http://www.poslovni.hr/hrvatska/linic-najavio-nove-ustede-evo-sto-ide-u-ruke-privatnika-251543

    http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/klasicni-rezovi-vise-ne-pomazu-iz-proracuna-se-mice-sve-sto-nije-osnovna-djelatnost---301923.html


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Latvija kao uzor? SDP mijenja ime u ASDP!

    Postaj  Nostradurus 08.09.13 20:15

    Nakon ove vijesti http://www.business.hr/dogadjaji/milanovic-porucuje-latvija-je-primjer-kako-ostre-mjere-mogu-dovesti-do-ekonomskog-rasta , pojavio se članak o Latviji: http://www.forum.tm/vijesti/milanovic-se-odusevio-primjerom-latvije-drzave-u-kojoj-radnicka-prava-vise-ne-postoje-1025 .

    Dakle tome mi težimo kao uzoru na čelu sa Socijaldemokratskom partijom. Neoliberalni uzor je uzor za socijaldemokrate? Ne može biti. Pravi socijaldemokrati teže postići socijalizam političkim djelovanjem. SDP želi uništiti socijalnu državu političkim djelovanjem. Možda je vrijeme za promjenu imena Antisocijaldemokratska partija - ASDP.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Djeco, radujte se - Velimir Šonje priča bajke

    Postaj  Nostradurus 10.09.13 11:31

    Velimir Šonje radi manipulaciju, izvrće činjenice te se ponaša kao da je učenik Andrije Hebranga. U trenutku kada je jasno da će nas štednja odvesti u još veće financijske i gospodarske probleme, Šonje tu vidi neku svijetlu budućnost. U stvari nije njega briga njega za narodne mase. Jer da je Šonje bi odmah digao glas protiv ekspanzije novca kao duga i zalagao se barem za Čikago plan (http://www.imf.org/external/pubs/ft/wp/2012/wp12202.pdf - rezervni plan krupnog kapitala) koji rješava državne financije, ali ne rješava rast nejednakosti u društvu. Zbog toga je Šonje i protiv države i protiv naroda. Drži bankarsku stranu i prodaje maglu.

    http://www.tportal.hr/komentari/komentatori/284896/Djeco-radujte-se-mama-i-tata-konacno-imaju-skrbnika.html


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Tko se boji vuka još?

    Postaj  Nostradurus 13.09.13 21:23

    Radujte se rajo jer dolazi disciplina kičme iz EU birokracije:

    http://www.banka.hr/komentari-i-analize/sto-donosi-fiskalno-skrbnistvo-eu



    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty "Spin do spina - naša vladavina"

    Postaj  Nostradurus 13.09.13 21:24

    Privatizacija u dijelu zdravstva je običan spin. Pretpostavimo da svi u državi, pa i sve firme u državi želimo raditi bez gubitaka tj. sa nekim profitom. Ako to želimo teoretski postići tada je jasno, da kada svi ostvarujemo trajan višak prihoda nad troškovima, da je logično da u sustavu mora da se pojavio višak novca. Međutim, ako je taj višak novca posljedica kredita, koji je još veći dug, tada dugoročno nismo ostvarili profit, nego gubitak. Dakle, ključna poveznica je da se profit ne financira kreditima i da se ne stvara vanjski dug koji nije otplativ izvozom. Zbog toga je ovo rješenje koje ne rješava ništa. Samo se kupuje vrijeme.

    http://www.h-alter.org/vijesti/hrvatska/outsorcing-zdravstva


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Mi smo bolji?

    Postaj  Nostradurus 16.09.13 19:39

    Tri čovjek se bace bez padobrana iz aviona koji leti na 5 kilometara visine. Onaj koji se bacio zadnji, smije se ko lud i govori onom koji se prvi bacio "Koja si ti budala. Uskoro ćeš pasti na zemlju i poginuti". Eto takav je i naš bankarski sustav kada se veliča vlastita pozicija prema drugima.

    http://www.poslovni.hr/hrvatska/vujcic-u-usporedbi-s-ostalim-zemljama-eu-hrvatski-bankarski-sustav-najstabilniji-252156


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Spin je naša vladavina

    Postaj  Nostradurus 17.09.13 21:21

    Znam da je ovaj spor sa EK najbolji spin koji je Milanović mogao smisliti. Međutim, kada netko potpiše ugovor, obično je da odluku u sporu donosi nadležni sud, a ne jedna od strana u sporu. Ovo ispada kao ono "Kadija te tuži, kadija ti sudi".


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Ima se para

    Postaj  Nostradurus 17.09.13 21:40

    >>Ministarstvo je prihvatilo 528 milijuna kuna vrijedne ponude, 228 milijuna više nego je planiralo. Istodobno, prihvatilo je i 22,6 milijun eura vrijedne ponude, 7,6 milijun više nego je planiralo.<<

    Nije Beg cicija. Kad je bal, nek je bal. Kad se diže kredit, može malo i više da se uzme kada je povoljno. Neće ministar ništa morati sam vratiti. Tu je narod da plati dugove.

    http://www.poslovni.hr/hrvatska/vece-od-planiranog-novo-izdanje-trezorskih-zapisa-252277


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 21.09.13 14:46

    Ako pogledamo ovaj citati (narocito boldani dio)

    "Svi argumenti koji su navedeni, a to je prvenstveno usporeni oporavak i problemi s proračunom, javnim dugom, to je naša stvarnost i u ovom trenutku smo na tragu iznalaženja načina da složimo jedan model daljnje fiskalne konsolidacije koji bi se trebao dogoditi u iduće tri godine prema proceduri prekomjernog deficita. Reforme se pripremaju, u reforme će se morati ići i tu izbora nemamo. Ako taj posao odradimo kvalitetno i do kraja, nadam se da u narednom razdoblju možemo preokrenuti trendove i dovesti do povoljnijih ocjena kreditnih agencija", rekao je Grčić Media servisu.


    http://www.index.hr/vijesti/clanak/grcic-ne-otkriva-kakve-nas-reforme-cekaju-bit-ce-novca-za-place-i-mirovine/701800.aspx



    Kako meni izgleda vada je na istom mjestu kao i vlada jadranke kosor.






    Kosor: Na putu smo da stignemo na put izlaska iz recesije - 10.11.2010




    http://www.vecernji.hr/vijesti/kosor-na-putu-smo-da-stignemo-put-izlaska-recesije-clanak-213757
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 21.09.13 23:30

    wiz je napisao/la:Ako pogledamo ovaj citati (narocito boldani dio)

    "Svi argumenti koji su navedeni, a to je prvenstveno usporeni oporavak i problemi s proračunom, javnim dugom, to je naša stvarnost i u ovom trenutku smo na tragu iznalaženja načina da složimo jedan model daljnje fiskalne konsolidacije koji bi se trebao dogoditi u iduće tri godine prema proceduri prekomjernog deficita. Reforme se pripremaju, u reforme će se morati ići i tu izbora nemamo. Ako taj posao odradimo kvalitetno i do kraja, nadam se da u narednom razdoblju možemo preokrenuti trendove i dovesti do povoljnijih ocjena kreditnih agencija", rekao je Grčić Media servisu.


    http://www.index.hr/vijesti/clanak/grcic-ne-otkriva-kakve-nas-reforme-cekaju-bit-ce-novca-za-place-i-mirovine/701800.aspx



    Kako meni izgleda vada je na istom mjestu kao i vlada jadranke kosor.






    Kosor: Na putu smo da stignemo na put izlaska iz recesije - 10.11.2010




    http://www.vecernji.hr/vijesti/kosor-na-putu-smo-da-stignemo-put-izlaska-recesije-clanak-213757
    Mislim da je htio reći da će Hrvatska krenuti naprijed tek kad on ne bude ministar. A to će biti za dvije godine.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Kako spasiti plivača od utapanja

    Postaj  Nostradurus 21.09.13 23:31

    Koliko sam shvatio, neplivač ne zna plivati, a rješenje je da ga se baci u vodu i onda vidi kako da mu glava ipak ostane iznad vode. Jedno od rješenja je štrik oko vrata i zatezanje prema gore. Na taj način će neplivač ostati iznad vode. Druga je stvar što će ga uskoro trebati pokopati. confused 

    http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Stojic-o-snizenju-rejtinga-Za-fiskalnu-konsolidaciju-valjalo-bi-iskoristiti-EDP


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 23.09.13 3:28

    slika govori vise od rijeci

    Komentari vijesti - Page 9 20130710_santelli


    a ovako ce zavrsiti

    Komentari vijesti - Page 9 Be9ry94
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 23.09.13 20:08

    Čini se da se Amerika vraća na zaposlenost mladih kao u doba Hipi generacije.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Lideri ili slijepci?

    Postaj  Nostradurus 23.09.13 20:10

    http://www.dnevno.hr/vijesti/komentari/97257-hrvatska-je-okovana-tamom-iz-koje-trenutno-nema-izlaza.html

    Politika je postala biznis u kojem je svrha ostvariti osobni profit. Stoga i ne čude rezultati. Nije to od danas. To je već 30 godina kada je SKH odlučio postati posjednička, a ne vladajuća klasa. To što se SKH faktički rascjepio na HDZ i SDP nije ništa promijenilo. Desna i lijeva strana imaju isti smisao za biznis i nimalo patriotizma kada je u pitanju položaj raje i bogatstvo države.
    Jedini izlaz iz svega toga je ne glasati više nikad za ljude i stranke koji ne znaju kako se brani država u miru. Tko želi čitati više: http://www.scribd.com/doc/155093503/Nerealna-o%C4%8Dekivanja-uzrok-na%C5%A1e-propasti


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Superhik u HNB-u

    Postaj  Nostradurus 24.09.13 11:36

    Zašto se guverner Vujčić ne bori za ukidanje novca kao duga? To je pitanje koje treba postaviti, a govori za koga i protiv koga radi guverner HNB-a.

    http://www.dnevno.hr/novac/97354-uvodenje-eura-odgovaralo-bi-samo-uvoznom-lobiju-i-vladi-da-izbjegne-odgovornost-za-promasaje.html


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Filipusis 25.09.13 12:26

    http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ekonomija/aktuelno.239.html:455624-Vece-kamate-za-manje-kredite

    Banke za manje iznose kredita i kraći rok otplate naplaćuju veće kamate nego za dugoročne pozajmice. Različiti aršini za obračun kamatnih stopa kod istih pozajmica.


    Bez obzira koliki je kredit, banka će dobro profitirati. I na manjim stambenim kreditima od 24.000 evra, bankari će obračunavanjem paprenih kamata, zaraditi gotovo toliko posle 25 godina otplate.

    Ukoliko neko, na primer, uzme stambeni zajam od 24.000 evra, dobiće kamatnu stopu veću za čak ceo procenat u odnosu na istu vrstu pozajmice, samo u duplo većem iznosu. Ako se ovaj kredit otplaćuje 25 godina, zarada banaka je gotovo dvostruka. Na zajam od 24.000 evra, sa mesečnom ratom od 140 evra i kamatom od 7,70 odsto, na kraju roka otplate klijent banci vraća 47.300 evra. Za duplo veći stambeni kredit sa ratom od 240 evra, ali sa kamatom od 6,60 odsto, na kraju otplate vratiće gotovo 80.000 evra.

    - Obračun bankarskih usluga za obične smrtnike je obično tajna - kaže Mlađen Kovačević, ekonomista. - Cilj banaka je što veći profit i u svakoj bankarskoj usluzi one gledaju samo svoj interes. Ne samo što kroz kamatne stope, koje su na našem tržištu i dalje veoma visoke, i pored krize dobro zarađuju, one na depozite građana i privrede daju sve manje kamate. Kada smanjuju kamatne stope na štednju, to bi po ekonomskoj logici trebalo da utiče i na pad kamata na kredite. Kod nas još to nije slučaj. Isto tako i različiti aršini za obračun kamata kod istih kredita teško mogu da se ekonomski objasne.

    Banke primenjuju različite kamate i prilikom odobravanja gotovinskih i kredita za refinansiranje, tako na primer ukoliko se neko odluči za kraći rok otplate - do 60 meseci, dobiće veću kamatnu stopu, a ako odabere maksimalni rok vraćanja zajma od 100 meseci, onda će kamata biti povoljnija. Tako za iznos gotovinskog zajma od 500.000 dinara, sa rokom otplate od 60 meseci i grejs periodom od pola godine, kamata će biti 29 odsto. Ukoliko klijent izabere da ovu pozajmicu otplaćuje na 96 meseci, kamata će biti 27 odsto godišnje. Takođe, kamata je niža i ukoliko se odabere grejs period. Ali, za iznos od 500.000 dinara kredita klijent nakon devet godina banci vraća gotovo dupli iznos, odnosno oko milion dinara. U slučaju da odabere rok otplate od pet godina, za isti iznos vratiće oko 760.000 dinara. U ovom drugom slučaju jasno se vidi da je bankarska zarada zbog kraćeg perioda otplate, za isti iznos kredita, gotovo duplo manja.


    I REFINANSIRANJE PAPRENO

    Građani koji imaju više kredita, imaju mogućnost u bankama da sve obaveze refinansiraju i svedu ih na jednu ratu kroz kredite za refinansiranje. Najčešće se produžava rok otplate i tako se umanjuju mesečne obaveze, ali na ovakav način klijenti bankama vraćaju znatno više novca nego da su se opredelili za manje rokove otplate. Kamate na gotovinske kredite za refinansiranje u dinarima kreću se od 20 pa do čak 31 odsto na godišnjem nivou.

    Ukoliko neko uzme kredit za refinansiranje po trenutno najpovoljnijoj kamatnoj stopi od 20 odsto, u iznosu od 200.000 dinara, ali sa rokom otplate 84 meseca i ratom od 4.200 dinara, na kraju će banci vratiti ukupno 359.860 dinara!

    .........................................................


    Vece kamate za manje iznose kredita!? Sta to znaci? Koliko shvatam-nista. Kolicinski, vracas isto novca kao i na nize kamate za vece iznose kredita.


    "Obračun bankarskih usluga za obične smrtnike je obično tajna - kaže Mlađen Kovačević, ekonomista. - Cilj banaka je što veći profit i u svakoj bankarskoj usluzi one gledaju samo svoj interes. Ne samo što kroz kamatne stope, koje su na našem tržištu i dalje veoma visoke, i pored krize dobro zarađuju, one na depozite građana i privrede daju sve manje kamate. Kada smanjuju kamatne stope na štednju, to bi po ekonomskoj logici trebalo da utiče i na pad kamata na kredite. Kod nas još to nije slučaj. Isto tako i različiti aršini za obračun kamata kod istih kredita teško mogu da se ekonomski objasne."  
    lol! 
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 25.09.13 15:00

    Poanta je da se može derati gdje stigne jer su samo krediti izvor novca u državi.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Filipusis 26.09.13 12:51

    http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2013&mm=09&dd=25&nav_id=757926


    Vašington -- Vlada SAD upozorava da neće biti u stanju da posle 17. oktobra normalno izmiruje svoje obaveze s obzirom na postojeću gornju granicu javnog duga.

    Američki ministar finansija Džejkob Lu je, u obraćanju Kongresu, rekao da će nakon višemesečnog "žongliranja sa potrošnjom, zarad ispunjenja vladinih obaveza bez dodatnog zaduživanja, ove vanredne mere do tog datuma biti iscrpljene", što će ostaviti ministarstvo finansija sa samo 30 milijardi dolara u kešu, prenosi Frans pres.

    "Ovaj iznos će biti daleko manji od neto rashoda u odredjenim danima, koji bi mogli dostići čak 60 milijardi dolara. Ako nemamo dovoljno novca u rukama, biće nemoguće da SAD ispune sve svoje obaveze po prvi put u istoriji", dodao je on. 

    On je pozvao Predstavnički dom da poveća zakonsku gornju granicu javnog duga, koja je u maju odredjena na 16.700 milijardi dolara. 

    "Podizanje granice zaduživanja ne povećava vladinu potrošnju, već samo omogućava trezoru da plati rashode koje je Kongres već odobrio", dodao je on.
    .................................................


    Fakticki, mi smo svi bez novca, jer sav novac dugujemo bankama sa sve kamatama, koje ne postoje u otpicaju cheers 

    "Poanta je da se može derati gdje stigne jer su samo krediti izvor novca u državi." 
    Nostradurus, da li ste stupili u kontakt sa nekim od "odgovornih" i uputili ovako krajnje jednostavno pitanje: "Kako je moguce ikad vratiti dug ako je sav novac u opticaju dug, a kamate na taj novac nikada nisu usle u opticaj?" 
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 26.09.13 23:24

    Filipusis je napisao/la:
    Fakticki, mi smo svi bez novca, jer sav novac dugujemo bankama sa sve kamatama, koje ne postoje u otpicaju cheers 

    "Poanta je da se može derati gdje stigne jer su samo krediti izvor novca u državi." 
    Nostradurus, da li ste stupili u kontakt sa nekim od "odgovornih" i uputili ovako krajnje jednostavno pitanje: "Kako je moguce ikad vratiti dug ako je sav novac u opticaju dug, a kamate na taj novac nikada nisu usle u opticaj?" 
      Pa pisao sam HNB-u da mi objasne kako će se riješiti dug koji se stvara samo zbog održanja realne količine kupovne moći novca, a nadomješta se manjak preko kredita. Banda mi je odgovorila da sve piše u udžbenicima ekonomije.

     Otprilike kao da dođete do pravnika, a on kaže da sve piše u udžbenicim prava. Ili recimo ako pitate elektroničara kako se popravlja FAx mašina, a on vam nabroji svu literaturu od osnova elektrotehnike, poznavanje elektromaterijala, elektroničke elemente, digitalu, analognu i mikroprocesorsku tehnologiju, itd. Samo što u tim udžbenicima ne piše kako se nešto popravlja. Ukratko, to je univerzalni odgovor na svako pitanje o regulaciji novca. cheers Eto toliko dobro znaju oni u HNB-u kako se regulira novac da se nisu ni usudili nešto konkretno odgovoriti. Valjda da ih jednog dana ne bih tužio za širenje lažnih informacija, što je kažnjivo po zakonu.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Filipusis 27.09.13 12:18

    "Banda mi je odgovorila da sve piše u udžbenicima ekonomije."
    Ne znam koji drugi odgovor ste ocekivali? Da vam priznaju da je sve prevara i laz? Smile


    "Ukratko, to je univerzalni odgovor na svako pitanje o regulaciji novca."
    Kao na aparatu za espresso, automatski odgovor "Hvala, dodjite nam opet" 
    ....................................................


    http://www.pressonline.rs/svet/globus/287207/madjarska-rekla-ne-mmf-u-smanjila-porez-malim-firmama-zabranila-kredite-u-stranoj-valuti.html

    Mađarska rekla "Ne" MMF-u, smanjila porez malim firmama, zabranila kredite u stranoj valuti...


    Mađarski premijer Viktor Orban preuzeo je niz interesantnih mera za izlazak iz krize, koje bi mogle da budu putokaz i srpskim ministrima.

    U prvih godinu dana od pobede Orbanovog Fidesa na izborima, mađarski parlament usvojio je niz zakona i paket ekonomskih mera, s ciljem reforme posrnule ekonomije.


    Kada je Orban došao na vlast, situacija u Mađarskoj bila je vrlo teška, a spoljni dug zemlje bio je 80 milijardi evra. Baš kao i sve istočnoevropske zemlje, pa i Srbija, Mađarska je u procesu privatizacije rasprodala mnoge važne firme, kao i veliki deo bankarskog sektora, koji je završio u vlasništvu stranih banaka. Politika privatizacije nije rezultirala smanjenjem duga, već je on konstantno rastao. Zavisnost ekonomije od "stranih" izvora finansiranja dovela je do pada proizvodnje već na početku svetske krize, pa i do pada izvoza i zaposlenosti. Nešto vam je poznata ova priča... 


    Fides, Orbanova stranka, provela je najveći deo tranzicije u opoziciji. Prvi put je na vlast došao 1998. godine, i već tada je određenim potezima dao do znanja da su mu prioritet problemi građana. Uveo je protekcionističke mere u poljoprivredi, čime je pokušao da zaštiti mađarske seljake od bogato subvencionisanih evropskih poljoprivrednika, što ga je dovelo u sukob s Evropskom unijom. Fides posle toga gubi vlast, a u međuvremenu Mađarska ulazi u EU. 


    Boravak u opoziciji iskoristili su da izrade ekonomski program koji se sastojao od 29 mera, koje su bile najavljene pre izbora. Zahvaljujući stabilnoj većini u parlamentu, mere su usvojene i krenulo se u njihovu primenu. 


    Odlična mera, koja je pomogla malim firmama, a koje svuda u svetu zapošljavaju najveći broj ljudi, je smanjenje poreza za male firme. Porez za preduzeća čija dobit ne prelazi 1,75 miliona evra, smanjen je sa 19 na 10 odsto. Uveden je i jedinstveni porez na plate, koji iznosi 16 odsto. 


    Mađarska vlada je došla u sukob sa MMF-om, pregovori su prekinuti, a suprotno preporukama međunarodnih institucija, Vlada umesto zaduživanja u inostranstvu, odlučuje da pare potraži u unutrašnjim izvorima. 
    Uvodi se poseban, privremeni porez u trajanju od tri godine, za velike firme, od čega je u budžetuzavršilo 1,3 milijarde evra godišnje. Uveden je i poseban porez za banke i osiguranja. Bankarski porez iznosi 0,45 odsto njihovog bilansa, dok osiguranja plaćaju porez od 5,8 odsto na premije. 


    Mađarska vlada zabranila je kredite indeksirane u stranim valutama, jer su kao i mi u Srbiji, imali velike probleme sa kreditima u francima. Bankama je zabranjeno i poslovanje sa rizičnim finansijskim instrumentima. Bankama je dat ultimatum da do 1.11.2013. godine konvertuju sve kredite s valutnom klauzulom u forinte, ili će ih država konvertovati. 


    Zahvaljujući tim merama, Mađarska je spustila deficit ispod granice od tri odsto! 


    Da se ovoj "neobičnoj" priči nazire srećan kraj, pokazuje izveštaj američke investicione banke Meril Linč, koja Mađarskoj u 2014. godini predviđa rast od 2,6 odsto, što je više od procene mađarske vlade.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 27.09.13 18:18

    Filipusis je napisao/la:"Banda mi je odgovorila da sve piše u udžbenicima ekonomije."
    Ne znam koji drugi odgovor ste ocekivali? Da vam priznaju da je sve prevara i laz? Smile


    "Ukratko, to je univerzalni odgovor na svako pitanje o regulaciji novca."
    Kao na aparatu za espresso, automatski odgovor "Hvala, dodjite nam opet" 
        Čovjek mora da pita da bi dobio odgovor. A sam odgovor mi je rekao puno o tome koliko je HNB "Hrvatska" narodna banka, a koliko alat financijske oligarhije preko kojeg se provodi pljačka građana Hrvatske.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 28.09.13 15:45

    sjecate se hypo banke i novca koji je prala ?

    Ekskluzivno: Popis svih kredita Hypo banke na Balkanu koji su pod istragom

    ovo su dogadaji sa oruzjem u to vrijeme

    http://www.index.hr/vijesti/clanak/ekskluzivno-na-indexu--ulomci-iz-knjige-koja-je-uzdrmala-balkan-tko-je-zaradjivao-na-ratu-u-bivsoj-jugoslaviji/702821.aspx

    http://www.index.hr/vijesti/clanak/ekskluzivno-na-indexu--ulomci-iz-knjige-koja-je-uzdrmala-balkan-tko-je-zaradjivao-na-ratu-u-bivsoj-jugoslaviji-2/703048.aspx

    dakle, mislim da ima dovoljno dokaza da je rat unaprijed dodgovoren i spremljen. Cak mislim da ima i dovoljno dokaza tko je sve bio umjesan.

    I to su sve ljudi (gle cuda) koji su danas "bogati"

    I ovo sve sto se dogada je smisljena pljacka koja traje godinama.


    Ja cu jos jednom podsjetiti da je za izdaju zemlje po Ustavu iz 1974 predvidena najteza kazna.

    Član 238.

    Nitko nema pravo da prizna ili potpiše kapitulaciju, niti da prihvati ili prizna okupaciju Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije ili pojedinog njenog dela. Nitko nema pravo da spreči građane Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije da se bore protiv neprijatelja koji je napao zemlju. Takvi akti su protivustavni i kažnjavaju se kao izdaja zemlje. Izdaja zemlje je najteži zločin prema narodu i kažnjava se kao teško krivično delo.

    Sponsored content


    Komentari vijesti - Page 9 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: 02.05.24 14:50.