Hrvatski ekonomski preporod

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
 Hrvatski ekonomski preporod

Foruma za novu ekonomsku politiku i blagostanje


+5
Frankopan
jekadril
stojan nenadovic
Nostradurus
Jung-fu
9 posters

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    avatar
    jekadril


    Broj postova : 46
    Join date : 23.09.2011

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  jekadril 25.09.11 20:01

    razbitit ovu dogmu nije jednostavno jer zahtijeva od ljudi upotrebu mozga, a većina nije spremna
    prihvatiti činjenicu da treba razmišljati. Većina ljudi očekuje rješenje od države i/ili drugih ljudi.
    Jedini način proširivanja ove ideje je usmenim putem. Do sada sam uvjerio troje ljudi, a namjeravam
    barem 10tak.
    Trebalo bi naći nekog dobrog govornika koji bi prenosio ovu ideju po hrvatskoj. Također nam
    fali i neka organizacija koja bi financirala i organitirala ovakva događanja.

    PS. Ja svoje nade polažem u Grčku. Nadam se da će oni srušitit EU i Euro što će ih nagnati
    na promjenu politike. Najgori scenarij je da se nastavimo zaduživati prodajom državne imovine.
    Bolja mi se čini varijanta da se zadužujemo u novcu i onda odjednom bankrotiramo.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  Nostradurus 26.09.11 23:30

    jekadril je napisao/la:još jedna stvar, da li posotji još koja stranka koja se zalaže za monetarnu reformu.

    Ima li šanse da LJ. Jurčić i/ili Lesar zagovaraju sličnu reformu? Ako postoji trebalo
    bi pokušati ujedinit sve reformiste.

    pozdrav

    Ljubo Jurčić je dobar stručnjak, ali kratkovidan za prava rješenja. Lesar je priča za sebe i po mom mišljenju običan kolaboracionista i oportunista. Sa namjanje sredstava želi postići maksimum za nekolicinu u vodstvu stranke. Država nije uopće tu bitna. To je samo gluma. Pernar je probao stvoriti savez sa njim i nije uspjelo. Početkom ove godine, sam pokušao stupiti u polemiku sa Laburstima oko mog programa, ali je polemika otišla u smjeru - koje je vaše pravo ime?! Nema veze što im je program neostavriv bez reforme u regulaciji novca o kojoj pričamo.

    Navodno udruga Volim Hrvatsku ima namjeru da koristi neke moje ideje, ali nemam ništa konkretno o tome. Samo priče po forumima. Roko Šikić (V.H.) i Pernar se nisu mogli složiti o koaliciji?!

    Prioritet nam je i da se ne glasa za ulaz u EU, jer smo tada zemlju osudili na bankrot u kratkom roku i kompliciran postupak izlaza iz EU da bi se spasili. NE u EU.

    Živi i pametni bili!


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Širenje istine od dna prema vrhu je jedino rješenje za sada

    Postaj  Nostradurus 26.09.11 23:54

    jekadril je napisao/la:Bok Jung-fu,

    točno si primjetio, stvorena je jedna dogma koju je jako teško promijeniti. Ono što ne razumijem je zašto
    je samo mali broj ljudi upoznat s ovom prevarom. I ja sam tek prošli tjedan shvatio o čemu se tu radi, a
    ja si zamišljam da znam dosta o ekonomiji jer pratim vijesti. Ove nove spoznaje sam prenjeo ženi i njenima,
    a uskoro mislim i kolegama s posla i prijateljima.
    Moje pitanje je kako razbiti ovu dogmu?

    Moja iskustva su da je su političari, sindikalisti, mediji i školstvo kupljeni, cenzurirani ili ispranih mozgova. Dok nije bilo Pernara, čak sam mislio da je najbolje ne gubiti vrijeme na glasanje.

    Kada pričam ljudima, najbolji je primjer:

    Recite vi meni, ako postojimo samo Vi i ja sa početnih 1000 eura svaki, kako ćete vi postati bogati i uspješni? Kako ćete zaraditi puno novaca? Samo, ako postoji banka od koje ću ja uzeti kredit, a vi ga zaraditi i položiti u banku. Poslije puno vremena, vi ćete misliti da imate stotine tisuća eura, a ja ću imam još veći dug. A cijelo vrijeme je samo 2000 eura u igri. Da mi date sve što imate u banci, još uvijek bi ostali dužni banci. Nije li to dokaz da je sada, bogatstvo jednih moguće postići samo preko prevare i još većeg duga (propasti) drugih. A sve ono što je stvoreno ne može se kupiti jer realnog novca u opticaju nema. Samo brojke u računalima.


    Još bolji primjer je sa državom (našom) koja od uvijek ima deficit sa inozemstvom. Kako mi mislimo vratiti više nego što smo digli kredita?

    Istinu treba širiti svima, ali ne gnjaviti ljude time. Vještina govornika je da se zainteresira drugog čovjeka u jednostavnim primjerima. Kao onaj da ne mogu svi od svog rada uštedjeti jednu kunu na dan bez obzira koliko i što radili, te koliko to vrijedno bilo. Matematički je nemoguće dok nemamo dotok novca iz vana - država nam je ovisna o novcu iz vana. A to mi se čini da je nekad stajalo u Ustavu. Da se RH ne smije učiniti ovisna. Međutim, to je netragom nestalo iz Ustava.

    A isto tako, za shvaćanje problematike je potrebna ineteligencija. Moje fakultetske kolege, premda dobri učenici, nisu bili najbrži u shvaćanju svih posljedica novca kao duga. Za to je potrebno neštlo vremena i bavljenja sa ovom tematikom i čitanje dobrih tekstova. Onih koji se ne oslanjaju samo na neke teorije zavjera, nego na logici i dokazanoj matematici.

    Kako je prodor rješenja nemoguć od vrha prema dnu, ostaje nam samo od dna prema vrhu. Taj je najbolji i najsigurniji, ali traži znatno više vremena na širenju istine. Osobno to radim komentiranjem vijesti, sudjelovanjem na forumu i prenošenjem znanja novim poznanicima.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    jekadril


    Broj postova : 46
    Join date : 23.09.2011

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  jekadril 29.09.11 16:43

    Nostradurus,

    jučer sam pokušao uvjeriti kolegu s posla da nam je potrebna monetarna reforma, pa sam mu i poslao link na tvoju stranicu.
    Nažalost nisam u potpunosti uspio. Nikako mu nisam moga dokazati da je dug toliko narastao da ga je nemoguće otplatiti.

    Kolega je i dalje u uvjerenju da je sva ušteđevina u bankama pokrivena. Imao sam osjećaj da čak i da ga uspjerim uvjeriti,
    on bi vjerovatno zaključio da se ništa ne može napraviti jer svijet tako funkcionira. Baš frustrirajuće.

    Mada se ja nemam što buniti, do jučer sam mislio da se štednjom u državi možemo izvući i da trebamo ući u EU.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  Nostradurus 29.09.11 17:38

    jekadril je napisao/la:Nostradurus,

    jučer sam pokušao uvjeriti kolegu s posla da nam je potrebna monetarna reforma, pa sam mu i poslao link na tvoju stranicu.
    Nažalost nisam u potpunosti uspio. Nikako mu nisam moga dokazati da je dug toliko narastao da ga je nemoguće otplatiti.

    Kolega je i dalje u uvjerenju da je sva ušteđevina u bankama pokrivena. Imao sam osjećaj da čak i da ga uspjerim uvjeriti,
    on bi vjerovatno zaključio da se ništa ne može napraviti jer svijet tako funkcionira. Baš frustrirajuće.

    Mada se ja nemam što buniti, do jučer sam mislio da se štednjom u državi možemo izvući i da trebamo ući u EU.

    Ne znam kako je to moguće da ne vjeruje. Neka pročita http://sites.google.com/site/financijskisustav/inflacija-bez-primarne-emisije. To sam pitanje postavio HNB-u. Nisam dobio smislen odgovor.

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Inflacijski_dug

    Dalje, ako država ima od 1990 negativnu bilancu sa inozemstvom, to znači da više trošimo nego što prodajemo i da dug raste.

    Neotplativost dolazi od same ideje da je 80% novca u državi koji se vodi na računima u stvari kredit. Ako je kamata 6%, tada trebamo svake godine samo za kamate 4,8% novog novca. Od kuda? Suficit sa inozemstvom nemamo!

    Neka pročita http://sites.google.com/site/financijskisustav/profit-banke. Tu će vidjeti kako novac na žiro računima u stvari ne postoji. Postoji o.r. (14%) i rezerva banke (mislim do 10%). Banka stvara profit iz novca koji je realan, a štedišama ostaje imaginarna štednja i neotplativi dugovi. Zbog toga i je dužnička kriza. Da sada svi krenemo dizati svoju štednju, odmah bi vidjeli da je cijeli sustav prevara.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    jekadril


    Broj postova : 46
    Join date : 23.09.2011

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  jekadril 09.10.11 11:11

    Bok Nostradurus,

    Razmišljao sam kako riješiti krizu i došao do nekih zaključaka, pa bi te molio da komentiraš.

    Svakako bi trebalo ukinuti bankama mogućnost da multipliciraju novac, odnosno trebalo bi podići obaveznu rezervu na 50%.
    Kada bi to napravili ovaj tren, niti jedna banka ne bi imala dovoljno sredtava, odnosno više ne bi mogla obavljati svoju
    funkciju, a to je kreditiranje gospodarstva i građana. Ne mislim da bi bilo dobro tek tako nacionalizorati banke, na način da
    centralna banka dokapitalizira banke i preuzme vlast. Ako bi država preuzela sve banke, one više ne bi imale razloga
    za natjecanje na tržištu (ili bi imale jako malo)
    Zato bi ja napravio sljedeće. Dozvolio bi svim građanima da refinanciraju kredite po manjim kamatnim stopama. Npr. Ako
    je čovjek uzeo kredit u švicarskim francima 2008 po kamati od 7%, dozvolio bi da se kredit pretvori u kune i smanjio bi kamatu
    na npr. 4%. Ovakvim potezom bi banke nagomilale velike dugove, jer bi ljudi vratili puno manje novca nego što oni računaju.
    E, tu bi stupila država u igru i omogućila bankama da te gubitke iskoriste za dokapitalizaciju banaka i tako se primaknu
    željenoj rezervi od 50%. Nemam znanja, a niti podatke da bi izračunao na koliko posto rezerve bi banke došle. Ali, recimo
    dadođu na 40%. Zatim bi vlasnicima omogućio da višak do 50% dokapitaliziraju, ako oni ne bi htjeli onda bi to učinila
    centralna banka i preuzela dio vlasništva nad bankama.

    Mislim da bi se na ovaj način rješili i nelikvidnosti u državi i sačuvali banke i preuzeli kontrolu nad njima i tokovima novca
    u državi.

    slobodno me popljuj ako pišem gluposti.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  Nostradurus 09.10.11 14:57

    jekadril je napisao/la:Bok Nostradurus,

    Razmišljao sam kako riješiti krizu i došao do nekih zaključaka, pa bi te molio da komentiraš.

    Svakako bi trebalo ukinuti bankama mogućnost da multipliciraju novac, odnosno trebalo bi podići obaveznu rezervu na 50%.
    Kada bi to napravili ovaj tren, niti jedna banka ne bi imala dovoljno sredtava, odnosno više ne bi mogla obavljati svoju
    funkciju, a to je kreditiranje gospodarstva i građana. Ne mislim da bi bilo dobro tek tako nacionalizorati banke, na način da
    centralna banka dokapitalizira banke i preuzme vlast. Ako bi država preuzela sve banke, one više ne bi imale razloga
    za natjecanje na tržištu (ili bi imale jako malo)
    Zato bi ja napravio sljedeće. Dozvolio bi svim građanima da refinanciraju kredite po manjim kamatnim stopama. Npr. Ako
    je čovjek uzeo kredit u švicarskim francima 2008 po kamati od 7%, dozvolio bi da se kredit pretvori u kune i smanjio bi kamatu
    na npr. 4%. Ovakvim potezom bi banke nagomilale velike dugove, jer bi ljudi vratili puno manje novca nego što oni računaju.
    E, tu bi stupila država u igru i omogućila bankama da te gubitke iskoriste za dokapitalizaciju banaka i tako se primaknu
    željenoj rezervi od 50%. Nemam znanja, a niti podatke da bi izračunao na koliko posto rezerve bi banke došle. Ali, recimo
    dadođu na 40%. Zatim bi vlasnicima omogućio da višak do 50% dokapitaliziraju, ako oni ne bi htjeli onda bi to učinila
    centralna banka i preuzela dio vlasništva nad bankama.

    Mislim da bi se na ovaj način rješili i nelikvidnosti u državi i sačuvali banke i preuzeli kontrolu nad njima i tokovima novca
    u državi.

    slobodno me popljuj ako pišem gluposti.

    Ma nismo tu da jedni druge pljujemo. Banke mogu biti profitabilne i od drugih usluga (i to su već i postigle raznim naknadama na razne bedastoće). Glavno je pitanje, koji je smisao ulagati u banke kad one same ne stvaraju profit, ako ga nije ostvario realni sektor. Kako banke sada imaju velik monopol na novcu, isključenjem banaka iz lanca opskrbljivanja novca u samo servisnu svrhu manipulacije novcem dobiti ćemo da nam bank biznis nije bitan.

    Možda ne možete shvatiti zakon o održanju novca. Što ubacite u sustav, samo to i možete naći. Ako ubacujemo X novca bez duga, tada profiti ne mogu preći tu količinu. Svatko tko želi uhvatiti više profita je pohlepan i izaziva inflaciju jer za svoj posao traži veći profit, kao da stvara sve više novih vrijednosti.

    Stoga kamate na kredite ne mogu biti visoke jer nema te privrede koja ih može pretočiti u nove vrijednosti bez inflacije.

    U konkretnom primjeru preuzimanja vlasti nad bankama. Svi depoziti u kunama se mogu pokriti realnim novcem za potrebe podizanja obavezne rezerve da bi se multiplikacija novca u opticaju preko depozita onemogućila.

    Ako je izdano 200 milijardi kuna kredita koji je pokriven sa 200*0.86/0.14=32,5 milijardi kuna u obaveznoj rezervi, a trebali bi imati 200 milijardi kuna u o.r., tada bi dokapitilizirali banke sa 167,5 mlijardi kuna. Država bi sigurno mogla preuzeti većinske udjele u svim bankama. Na taj način bi preuzeli rukovođenje sa njima i odrezali im ogromnu zaradu na kamatama. Ona bi tada bila sačuvana od pretakanja u privatne ruke. A ostalom, zašto bi bankarstvo trebalo biti privatno? Imali ni neki poseban razlog, osim pogodovanja nekima krupnim kapitalistima.






    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Zašto su programi stranaka spiskovi želja?

    Postaj  Nostradurus 09.10.11 21:34

    Pozdrav svima ljudima dobre volje!

    Mnogo je tema koje postavljaju slično pitanje: Za koga glasati? I ovi drugi mi ne ulijevaju nikakvo povjerenje. Pa tu se slažu i većina ekonomista. Programi stranaka koji oni nude su uglavnom popisi dobrih želja.

    Možda je za prosječnog birača bitan popis dobih želja, ali za malo pronicljivije i ljude sa dobri pamćenjem to više nije dovoljno. U čemu je ta kvaka?

    Cijela kvaka je u stvari u financijskoj izvedivosti bilo kojeg plana. Pa svi se možemo sjetiti da je koalicija uspjela potrošiti gomilu novaca na izgradnju autocesta i da je na prvi pogled dosta toga živnulo. Ali u isto vrijeme je i živnuo rast zaduženja.

    Dok su do nedavno političari govorili da imamo prostora za zaduženje, sada je već otprilike 1800 dana do bankrota. Tj. 5 godina. A da li koji program stranaka nudi izlaz iz dužničke krize? Možda deklarativno jer konkretan plan te dijelove nema.

    Npr. te priče o štednji i racionalizaciji. Ma sve je to dobro, osim što se štednja vraća upravo suprotno od ulaganja. BDP pada, a kod ulaganja raste. imate prilike vidjeti to u svakoj državi, a pogotovo u onoj koja ima vanjskotrgovinski deficit.

    Sada je aktivna i priča o poticanju stranih investicija. To je opet priča za sebe. Samo ću reći da samo dva tipa stranih ulaganja imaju smisao: ulaganje koje povećava naš izvoz te ulaganje koje smanjuje uvoz. Bilo kakav odljev profita iz Hrvatske smanjuje naše devizne rezerve i vodi u problem sa tečajem. Početni dotok deviza od ulaganja se nakon početka iznoženja profita od posla pretvara u katastrofu.

    Mnoge stranke deklarativno nisu za privatizaciju, ali u primjeru Grčke se vidi da vladanje dugom stvara rješenja iz noćnih mora. Evo baš danas je Milanović u Nu2 izjavio da će privatizirati energetski sektor da bi on postao profitabilniji. Pogledajte odlomak gore o profitabilnosti investicija. Čisti promašaj u ovom slučaju.

    Ulaz u EU je još jedan od stavki svakog programa stranke koja ima viziju događanja samo 7 dana u naprijed. U stvari stranke pucaju na mjesta u EU parlamentu sa prihodima iz snova za sebe i nekolicinu ljudi po svakom zastupniku. Ljudi moji, pa to je čisto kupovanje političara. A oni uopće o ničem ne odlučuju, jer se za odluku treba složiti ogromna većina. A uz takve plaće, neće ni vidjeti da se nešto iza brda valja.

    Dakle, ulaz u EU, naizgled privlačan je čista klopka i Anschlus u veliki Reich u kojem banke vladaju preko dugova. Svatko tko je pročitao statu ECB-a može vidjeti da je novi euro u pravilu kredit. A nije kredit jedino ako zaradimo dolare pa ih promijenimo u eure.

    I poanta svega što planove svih stranaka čini neostvarivim:

    1. Ulaz u EU
    2. Ukidanje dužničkog ropstva novcu kao dugu.

    Obje stavke su bitne i najvažnije za prekidanje daljnjeg povećanog zaduživanja RH da bi se spriječio bankrot države i vratilo prava radnika.

    Da dobro ste čuli. Prava radnika, su ugrožena jer nema novca, jer postajemo sve više dužni. Školarine nisu više besplatne. Zdravstveno se sve više privatizira. Mirovine se mogu zaslužiti tek u dubokoj starosti. Itd.

    Znam da će se na ovu temu podići velika polemika i molio bih moderatore da ne premještaju temu u periferiju. Ovo je zbilja najvažnija stvar koja nam slijedi u slijedeće 4 godine: ODABRATI VLAST KOJA IMA PROGRAM KOJI VODI ŠTO DALJE OD KRIZE!
    --------------------------------------------------------------------------------------------

    Ovo je kopija teme koju sam otvorio na forum.hr/izbori2011 i u roku 1,5 sati je zatvorena.
    Moderatori su bili: Cika Strile, somied, the edge, PowerLock, clouseau, rezon@tor, teta-elza, Cuka

    Razlog je bio što se tema prepleće sa ostalima. Međutim, ja smatram da je to čista cenzura istine. Pogotovo što se dvoje od moderatora na forum.hr trude svim silama pobiti moje tvrdnje, ali ne mogu. Mogu samo gušiti glas istine tako da se prava bit stavlja pod tepih. Zbog toga i imamo ovaj forum. Da se čuje prava istina.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------




    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    jekadril


    Broj postova : 46
    Join date : 23.09.2011

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  jekadril 09.10.11 23:19

    Nostradurus je napisao/la:
    jekadril je napisao/la:Bok Nostradurus,

    Razmišljao sam kako riješiti krizu i došao do nekih zaključaka, pa bi te molio da komentiraš.

    Svakako bi trebalo ukinuti bankama mogućnost da multipliciraju novac, odnosno trebalo bi podići obaveznu rezervu na 50%.
    Kada bi to napravili ovaj tren, niti jedna banka ne bi imala dovoljno sredtava, odnosno više ne bi mogla obavljati svoju
    funkciju, a to je kreditiranje gospodarstva i građana. Ne mislim da bi bilo dobro tek tako nacionalizorati banke, na način da
    centralna banka dokapitalizira banke i preuzme vlast. Ako bi država preuzela sve banke, one više ne bi imale razloga
    za natjecanje na tržištu (ili bi imale jako malo)
    Zato bi ja napravio sljedeće. Dozvolio bi svim građanima da refinanciraju kredite po manjim kamatnim stopama. Npr. Ako
    je čovjek uzeo kredit u švicarskim francima 2008 po kamati od 7%, dozvolio bi da se kredit pretvori u kune i smanjio bi kamatu
    na npr. 4%. Ovakvim potezom bi banke nagomilale velike dugove, jer bi ljudi vratili puno manje novca nego što oni računaju.
    E, tu bi stupila država u igru i omogućila bankama da te gubitke iskoriste za dokapitalizaciju banaka i tako se primaknu
    željenoj rezervi od 50%. Nemam znanja, a niti podatke da bi izračunao na koliko posto rezerve bi banke došle. Ali, recimo
    dadođu na 40%. Zatim bi vlasnicima omogućio da višak do 50% dokapitaliziraju, ako oni ne bi htjeli onda bi to učinila
    centralna banka i preuzela dio vlasništva nad bankama.

    Mislim da bi se na ovaj način rješili i nelikvidnosti u državi i sačuvali banke i preuzeli kontrolu nad njima i tokovima novca
    u državi.

    slobodno me popljuj ako pišem gluposti.

    Ma nismo tu da jedni druge pljujemo. Banke mogu biti profitabilne i od drugih usluga (i to su već i postigle raznim naknadama na razne bedastoće). Glavno je pitanje, koji je smisao ulagati u banke kad one same ne stvaraju profit, ako ga nije ostvario realni sektor. Kako banke sada imaju velik monopol na novcu, isključenjem banaka iz lanca opskrbljivanja novca u samo servisnu svrhu manipulacije novcem dobiti ćemo da nam bank biznis nije bitan.

    Možda ne možete shvatiti zakon o održanju novca. Što ubacite u sustav, samo to i možete naći. Ako ubacujemo X novca bez duga, tada profiti ne mogu preći tu količinu. Svatko tko želi uhvatiti više profita je pohlepan i izaziva inflaciju jer za svoj posao traži veći profit, kao da stvara sve više novih vrijednosti.

    Stoga kamate na kredite ne mogu biti visoke jer nema te privrede koja ih može pretočiti u nove vrijednosti bez inflacije.

    U konkretnom primjeru preuzimanja vlasti nad bankama. Svi depoziti u kunama se mogu pokriti realnim novcem za potrebe podizanja obavezne rezerve da bi se multiplikacija novca u opticaju preko depozita onemogućila.

    Ako je izdano 200 milijardi kuna kredita koji je pokriven sa 200*0.86/0.14=32,5 milijardi kuna u obaveznoj rezervi, a trebali bi imati 200 milijardi kuna u o.r., tada bi dokapitilizirali banke sa 167,5 mlijardi kuna. Država bi sigurno mogla preuzeti većinske udjele u svim bankama. Na taj način bi preuzeli rukovođenje sa njima i odrezali im ogromnu zaradu na kamatama. Ona bi tada bila sačuvana od pretakanja u privatne ruke. A ostalom, zašto bi bankarstvo trebalo biti privatno? Imali ni neki poseban razlog, osim pogodovanja nekima krupnim kapitalistima.





    razumijem da je sustav zatvoren i da profit jednih zapravo znači gubitak drugima. Jedini pravi profit može doći iz vanjskih izvora, odnosno od izvoza.
    Ova priča me podjeća na bajku o baronu Minhausen-u. Taj gospodin je sam sebe izvukao iz živog pijeska na način da je sam sebe uhvatio za kosu
    i izvukao van Smile)

    Slažem se da bi banke trebale biti nisko profitabilan biznis, te da bi uglavnom trebale živjeti od naknada (bankomati/kreditne kartice i sl.), ali sam
    ipak da ostanu u privatnim rukama kako bi postojala konkurencija na tržištu. Ali ta konkurencija bi prvenstveno bila oko tih dodatnih usluga, dok bi
    manje više sve imale iste/slične (male) kamate i za posuđivanje i za kreditiranje.

    Vidim da su te maknuli s foruma, možda se ja sutra uključim ako budem imao vremena.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  Nostradurus 10.10.11 13:50

    jekadril je napisao/la:
    Vidim da su te maknuli s foruma, možda se ja sutra uključim ako budem imao vremena.

    Ima više moderatora koji ne mogu podnijeti da ih netko drugi argumentirano pobija u njihovim stavovima i onda te šikaniraju na razne načine (premjeste temu nakon 1000 postova, brišu postove zbog kao trolanja teme i na kraju ne dozvoljavaju da otvoriš pravu bitnu temu). I premda sam sam obrisao postive Bubija (jer je postao na skoro svim temama i otvorio neke teme bez veze) na ovom forumu, više je nego očigledno da Bubi ne može istinitost svojih tvrdnji dokazati i da je jedni cilj bio da zadovolji svoj profesionalni ego stručnjaka. Međutim, tvrdnje koje ja iznosim su na znanstvenoj metodi i lako provjerljive te vrijede za bilo koji broj subjekata.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Izbori 2011

    Postaj  Nostradurus 21.10.11 20:07

    Donosim članak o izborima: Izbori 2011

    Izbori se bliže. Za sada samo Savez za promjene Ivana Pernara ima dvije najvažnije točke za prekid dužničke krize, što uopće nije problem koji treba rješavati kod drugih.

    I stranka Akcija za bolju Hrvatsku je izrazila htijenje da u svom programu uz protivljenja ulazu u EU doda reformu regulacije novca prema okvirnom planu koji predlažemo. Ostaje jedini problem što se SP i ABH ne spremaju u zajedničku izbornu koalciju (možda i sa VH). Došlo je do nekih razilaženje. To je velika šteta jer ljudi ne vide niti jednu opciju koja bi mogla biti bolji izbor od postojećih zabavljača iz Sabora. Tu mislim da neki žive relaksirano, dok stvari tonu u propast (bankrot, rasprodaju, nezaposlenost, kaos, itd.).


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    jekadril


    Broj postova : 46
    Join date : 23.09.2011

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  jekadril 22.10.11 21:17

    bio sam kratko na današnjem skupu, occupy_zagreb (kao i prošlu subotu). Nažalost ne vidim da će se iz tog pokreta
    roditi nešto dobro. Previše različitih skupina je zastupljeno i svatko ima neku svoju agendu. Nažalost, pokret nema
    vođu koji bi jasno artikulirao ciljeve pokreta. O monetarnoj reformi nije bilo riječi, ljudi su ljuti na banke i vide
    da tu nešto ne štima, ali sva ponuđena rješenja su preradikalna da bi ih prihvatile mase. Danas su spomenuli da
    banke trebaju svima otpisati dugove, što mislim da je totalno nerealno. Također mi se nesviđa ni Pernarov prijedlog
    da treba novčanu masu povečati 4 puta, kako bi inflacija pojela sve kredite. Inflacija može, ali sasvim mala i kontrolirana.
    Kakvo je vaše mišljenje?
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  Nostradurus 22.10.11 22:15

    jekadril je napisao/la:bio sam kratko na današnjem skupu, occupy_zagreb (kao i prošlu subotu). Nažalost ne vidim da će se iz tog pokreta
    roditi nešto dobro. Previše različitih skupina je zastupljeno i svatko ima neku svoju agendu. Nažalost, pokret nema
    vođu koji bi jasno artikulirao ciljeve pokreta. O monetarnoj reformi nije bilo riječi, ljudi su ljuti na banke i vide
    da tu nešto ne štima, ali sva ponuđena rješenja su preradikalna da bi ih prihvatile mase. Danas su spomenuli da
    banke trebaju svima otpisati dugove, što mislim da je totalno nerealno. Također mi se nesviđa ni Pernarov prijedlog
    da treba novčanu masu povečati 4 puta, kako bi inflacija pojela sve kredite. Inflacija može, ali sasvim mala i kontrolirana.
    Kakvo je vaše mišljenje?

    Velika i neobrazovana masa sa prosjekom zahtijeva na demokratskim načelima može samo završiti fjaskom. Ekonomska struka se obrukala za sva vremena. Sreća da nisam ekonomista.

    Ideja sa inflacijom koja pojede kredite je bez veze. Ako država preuzme 80% aktive banaka, zašto da stvara inflaciju, kada može smanjiti kamate. Stara ekonomska škola zagovara da se dugovi unište inflacijom. Ali ta ista škola nije ni imala pojma uopće što je novac i zašto ga se treba izdavati.

    Nema smisla da se trošim i da objašnjavam Pernaru. Jako je težak u shvaćanju. Ne shvaća da novac nije igračka. Taj sistem su izveli u Equadoru (mislim). Razlog je jednostavan - morali su interno smanjiti svoje nadnice da bi stvorili konkurentnost.

    Međutim, mi danas formiramo cijene goriva prema cijenama na vanjskom tržištu. To bi značilo da bi gorivo poskupilo u odnosu na plaće. Ta zavisnost cijena preko energeneta je najveći problem.

    Naime, ako pređemo na nekreditan novac i održavamo ga apsolutno stabilnim, tada će ostatak svijeta imati inflaciju. Relativno gledano, naša valuta bi jačala. Da li bi i mi trebali stvoriti istu inflaciju da nam valuta ne jača ili je ostaviti stabilnom, to je veliko pitanje?

    Druga stvar je što velika emisija novca samo da bi se oslabio novac nema baš smisla. Ako vlada preuzme 80% aktive banaka, ona može te kredite bez problema djelomičo otpisati. To najviše pokazuje da Pernar još uvijek ne shvaća koliko je dobar moj prijedlog za preuzimanje banaka. Vjerujem da će jednog dana naučiti.




    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    jekadril


    Broj postova : 46
    Join date : 23.09.2011

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  jekadril 23.10.11 0:49

    mislim da bi trebali imati malu inflaciju iz 2 razloga:

    - da naša valuta ne bi dobivala na vrijednosti prema drugim valutama čime bi gušili izvoz
    - kako bi našim izvoznicima omogućili manju (ili jednaku) kamatu od inflacije, te ima na taj
    način uspostavili stalnu pomoć. Moramo pomoći izvoznicima, jer ćemo uvijek trebati nešto
    uvoziti iz vana jer smo premali da bi sve proizvodili.

    Slažem se s tobom da bi gorivo/energija mogla predtavljati problem. Zato bi svu našu energiju
    trebalo usmjeriti prema ENERGETSKOJ NEZAVISNOSTI.
    Trebali bi veći dio nekreditnog novca preusmjeriti u izgradnju obnovljivih izvora energije.
    To bi bila energija vjetra/geotermalna i sunčeva energija. Riješili bi 2 problema, smanjili
    bi nezaposlenost i postali energetski neovisni.

    Općenito mislim da bi se u hrvatskoj trebala povesti rasprava koje su to vrijednosti koje nam
    poboljšavaju život, a koje su nebitne i nepotrebne. Te bi zatim nekreditni novac usmjerili u
    produktivne djelatnosti.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  Nostradurus 23.10.11 13:45

    jekadril je napisao/la:
    Općenito mislim da bi se u hrvatskoj trebala povesti rasprava koje su to vrijednosti koje nam
    poboljšavaju život, a koje su nebitne i nepotrebne. Te bi zatim nekreditni novac usmjerili u
    produktivne djelatnosti.
    Mi još nismo ni u fazi da se shvati neophodnost ukidanja novca kao duga, a kamoli da radimo studije prioriteta za maksimiziranje dobiti za društvo. Zbog ovoga sam dosta ljut na ekonomske škole. Propagiraju antidržavnu ekonomiju, a financira ih država. Katastrofa.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Frankopan


    Broj postova : 16
    Join date : 22.10.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Ekonomske škole...

    Postaj  Frankopan 23.10.11 18:59

    Na ovom svijetu već barem 200 godina ništa ne događa slučajno, a najmanje ekonomske škole koje sve dolaze od iste Ekipe. Neorobovlasnički sustav koji je stvaran stoljećima i baziran na vlasti nad centralnim bankarstvom i novcem kao dugom, biti će teško demontirati, jer je Ekipa postavila mnogo "osigurača" od sustava obrazovanja koji stvara idiote ili fahidiote, do medija (u njihovom vlasništvu) koji sustavno kreteniziraju nacije, do Antidifamacijske lige i sličnih dežurnih redara...
    avatar
    jekadril


    Broj postova : 46
    Join date : 23.09.2011

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  jekadril 04.11.11 19:30

    Surfajući web-om došao sam do dvije stranice koje ažurira isti bloger:
    http://referendumprotiveu.wordpress.com/
    http://nedjeljnikomentar.wordpress.com/

    Bloger se predstavlja kao liberterijanac. Taj pokret podržava apsolutne slobode svakog pojedinca i grozi
    se svake regulacije. Oni se vode Adam Smithovom nevidljivom rukom koja kaže da se država treba što
    manje miješati u prava pojedinaca, jer je svaka regulacija zapravo štetna.

    Nekada sam bio skloniji ovakvoj teoriji, ali s vremenom se sve više odmičem od nje. Također smatram
    da regulacije moraju biti jednostane i primjenjive u praksi, ali ih isto tako smatram nužnima. Često se "prava
    pojedinaca" kose sa pravima društva ili prirode, odnosno ono što neki pojedinac smatra svojim pravom/slobodom
    je često na uštrb druge skupine ljudi odnosno zaštite prirode i sl.
    Također smatram da nam je za izlazak iz ekonomske krize potrebna neka vrsta državnog intervenizma (s nekreditnim movcem),
    ulaganja u energetiku, transport, proizvodnju namjenjenu izvozu i sl.

    Kakvo je vaše mišljenje? Treba li se država aktivno sudjelovati u kreiranju radnih mjesta? Koji su to sektori gdje bi
    država trebala povesti ulogu najvećeg investitora? Kako pomiriti državni i privatni sektor? Jeli moguće napraviti
    tako nešto, a da korupcija ne ode u nebo?
    Veles
    Veles


    Broj postova : 69
    Join date : 28.10.2011

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  Veles 04.11.11 21:53

    Stvar vam je vrlo jednostavna, iako naizgled paradoksalna. Hoćete istinsko slobodno tržište koje će svima omogućiti konkurentnost i ekoenomski napredak? E onda vam treba vrlo jaka i stabilna država koja će to zakonima i intervencijama omogućavati. Jer mafija, karteli i monopoli vam niču praktički sami po sebi, kao korov na njivi i čim se država malo odmakne od ekonomskog intervencionizma i protekcionizma - kako je to bilo kroz zadnjih 30-ak godina - za čas vam nastaju ovakve multinacionalne himere s kojima se mi sada suočavamo.

    Libertarijance zaboravite. To vam je čista demagogija, konstruirana da ljude zarobi u nekakvu krajnje autističnu mitologiju gdje je pojedinac sam protiv sistema, što posve skriva pravi izvor problema. Filozofski otac libertanizma vam je John Locke, čiji je cijelokupni opus služio samo jedno svrsi - da apolgira preuzimanje vlasti Vilima III Oranskog, protestantskog kneza kojeg su na englesko prijestolje doveli najcrnjih bankarski karteli 17.-stoljetne Europe, od Venecije pa do Amsterdama. Locke je naveliko pisao o osobnim slobodama i "društvenom ugovoru" države i građana, ali čim mu se pružila prilika da sudjeluje u uređenju jedne mlade 'države' - kolonije Južne Karoline - napisao im je najreakcionarniji mogući ustav zamisliv, zbog kojeg su odmah nastale pobune i fala budi Bogu, nije nikad zaveden tamo. Locke u tom dokumentu ne da nije ni zucnuo o ukidanju ropstva u koloniji, nego je još probao zavesti naslijedno kmetstvo i ograničiti pravo glasa svakome tko nije imao posjed od neke enormno velike površine zemlje (zaboravio sam točno koliko). To vam je dakle nekakav korijen tog anglosaksonskog libertanizma, koji slobodu vidi isključivo kao nekakav osobni posjed koji se može kvantificirati i preotimati, pa ako ga vi imate više, onda ostaje manje za mene, ne.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  Nostradurus 05.11.11 19:29

    jekadril je napisao/la:
    Kakvo je vaše mišljenje? Treba li se država aktivno sudjelovati u kreiranju radnih mjesta? Koji su to sektori gdje bi
    država trebala povesti ulogu najvećeg investitora? Kako pomiriti državni i privatni sektor? Jeli moguće napraviti
    tako nešto, a da korupcija ne ode u nebo?

    Cijeli problem ideje sa malim državnim aparatom je što oni ne shvaćaju da država treba emitirati novac koji će završiti kao profit. A on je u ravnoteži sa novostvorenim vrijednostima.

    Država dakle mora postići da što više novostvorenih vrijednosti dobiva za isti emitirani novac. Tj. da održi stalan omjer robe i novca te time i stalnost cijena. Korupcija ide u suprotnom smjeru - da novčane tokove preusmjerava u privatne ruke. Rješenje je vrlo jednostavno. Svakom kome se dokaže korupcija slijedi ostanak bez kompletne imovine, kao i onaj kome se pogodovalo. Plus, naravno, robija. Muljanje na poticajima, također. Hopla, odmah smo riješili gomilu stvari.

    Prirodno je da biznis kojim se bavimo mora rezultirati profitom - tj. da se otplaćuju ulaganja, ali je potpuno neprirodno da se u kratkom roku stvara ogroman profit. To je samo znak da postoji neravnomjerno raspoređivanje profita u državi. Za sad ne znam kojom mjerom bi se to reguliralo, ali vjerojatno bi trebalo raditi kontrolu. Naime, profit u državi nije samo rezultat vlastitog poduzetništva, nego i emisije novca od strane države. Grabi li netko previše tada je očigledno da to ne može biti legalna odluka države (koja se treba brinuti za dobrobit svih). Rješenje se mora pronaći prije ili kasnije (obaveza snižavanja cijene ili velik porez). Za sada je to otvorena tema, a biti će aktualna tek sa primjenom nekreditne emisije.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Jung-fu
    Jung-fu


    Broj postova : 285
    Join date : 12.04.2011

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  Jung-fu 07.11.11 11:56

    Ekonomija se obično djeli na primarnu, sekundarnu i tercijalnu pa je u odnosu na tako odrerđenu važnost treba i poticati i eventualno oporezivati. Najvažnije je da hrana i energija, to jest da osnovni za život potrebiti proizvodi, ne budu u sferi oskudnosti, da se u to racionalno ulaže i da se time ne manipuluira. Hrana odnosno energija danas se iracionalno bacaju i troše na sve strane. Interesna ekonomija u tim sferama ne bi trebala postojati.
    Potom ide infrastruktura a na kraju uslužne djelatnosti koje moraju biti interesno obojene.
    Ako je primarni humani ekonomski zadatak ispunjen, ako je on planski a ne interesno odrađen, na korist proizvođaća i potrošaća, onda više ne bi trebalo ograničavati eventualni profit ekonomskih subjekata, tim više ako posluju unutar sustava potpune bankarske rezerve i nekreditne emisije novca.
    Korisnost je ono što određuje bogatstvo jednog sustava, ako novac nije sam sebi svrha jer se ne može multiplicirati, onda on gubi svoju (lažnu) korisnost i postaje ono što je, sredstvo razmjene. Ako netko ima puno novaca on će ga uglavnom "trošiti" a ne stavljati u banku, jer mu se to manje isplati. Ako se novac "troši" on zapravo cirkulira, a time povećava obujam korisnosti odnosno bogatstva svih onih koji nešto rade.
    Ako Bog da, banke, svi oni koji kamatare pa makar i s potpunom rezervom, će se jednom i ukinuti.
    Razvojem tako postavljene ekonomije moglo bi sa vremenom odrediti da porezni sustav ima smisla samo u svrhu kontrakcije nekreditnog novca u suficit koji se ne troši, čisto radi regulacije realnog novca u odnosu na realne vrijednosti, a ne kao uteg oko vrata gopodarstava. Zapravo, ono što se danas s podozrenjem naziva "siva zona" moglo bi postati nešto samo po sebi normalno. Tržište vrijednosti općeg rada moglo bi se samo po sebi regulirati, bez velikog upliva birokracije. Ako se osnovna pravila održivosti, odnosno opće korisnosti poštuju kao sveto pismo, kao refleksija na to može postojati i velika sloboda poduzetništva i rada.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Izborni programi

    Postaj  Nostradurus 09.11.11 9:45

    Evo baš danas mi je nešto sinulo i ne mogu se oteti dojmu da sam u prava:

    Zar mislite da su se svi političari suzdržavali 4 godine da bi sada iznijeli dobre i provedive prijedloge? Jurčić je tu dobar primjer. Čekao je 4 godine i da mu prođe mandat da bi otkrio da sad ima dobar plan. Meni je to nevjerojatno. Ne znam kako je vama?

    Zbilja ne vidim koji je napredak umjesto plavih komunjara dovesti crvene? Umjesto plavih hohštaplera, crvene? Umjesto Kurte, Murtu.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Nacionalni demokrati i Karino Hromin Strum

    Postaj  Nostradurus 28.11.11 23:26

    Njihov plan : link

    Pogledao sam plan i malo je neuvjerljiv u monetarnoj sferi. Valjda će se nešto razjasniti preko kontakta. Kadi ako saznam više, javiti ću. Zagovaraju državni intervencionizam.

    Članak Karino Hromina: "Svjetski moćnici uz pomoć Rohatinskog i Škegre namjerno su nas gurnuli u ropstvo"

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 47196


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Posljednji intervju sa Antom Markovićem

    Postaj  Nostradurus 28.11.11 23:30

    Zanimljiv članak od prije 2 i pol godine otkriva neke dobre misli koje su i dalje aktualne.

    Počivao u miru.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Mjere nove vlade

    Postaj  Nostradurus 22.12.11 21:40

    Malo moramo biti ispred njih. Koliko vidimo, pdv će ići gore. Što je bilo za očekivati, a napredak je što ide za 2% gore. Vjerujem da svi već znate moje mišljenje o kukuriku koaliciji, ali nije loše za ponoviti. Čim imaju na prvom mjestu ulaz u EU, očigledno je da im nije na pameti boljitak za građanstvo, nego za malu manjinu. A isto tako, ta EU je kao svijeća za naivne noćne leptire. Privlači ih, a onda spali.

    Politika nove vlade će biti: Mulja, reži i skidaj prava. Nije važno što rezultata od toga neće biti. Bitno je da se pokaže volja. I takoooo 4 godine. A u tom roku očekujem i grčke scenarije na našim ulicama. Sad postaje jasno zašto je Bandić namjeravao naručiti oklopna vozila. Itekako će biti potrebna.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Kreće monetizacija HAC-a, hidroecentrala i Hrvatskih šuma?

    Postaj  Nostradurus 24.12.11 15:15


    Članak u Lider pressu

    "U dijelu Vlade postoje ideje da se hidrocentrale daju u koncesiju u istom paketu s Hrvatskim autocestama, što bi na međunarodnom tenderu privuklo samo najveće i najozbiljnije kupce."

    Dakle oni nisu normalni. Je ružno je reći, ali drugih riječi nema za ovo. Pa tu smo priču gledali i 2000. Javno-privatno partnerstvo je prevara. Tko je nasjeo na dugoročnu održivost tog biznisa ne zna zbrojiti 2+2. "Kukuriku koalicija" bi se trebala preimenovati u "kikirki-banana" cirkus.
    Ovakva nesposobnost i kratkovidnost ekonomske politike će nam se teško obiti o glavu.

    O bitu pogreške privatiziranja sam napisao članak. Uglavnom, premisa je jednostavna: Nekome ćemo za 100 nečega dati hidrocentrale da bi on povratio 130 nečega. Samo je pitanje od kuda nam ovih 30 za profit ulagača? Ili o tome ćemo razmišljati kad to dođe na naplatu? Takav diletantizam u ekonomiji je katastrofalan za državu i njene ljude.

    sites.google.com/site/financijskisustav/posljedice-privatizacije


    Program nove Vlade se nalazi na ovom linku ( http://www.vlada.hr/hr/content/download/186629/2728612/file/Program%20Vlade%202011-2015.pdf). Pogledao sam ga i mogu reći da garantira financijsku propast države. Na 6. stranici se spominje:

    - Vlada će insistirati na snažnijoj koordinaciji fiskalne i monetarne politike, kako u dovoljnoj likvidnosti u sustavu i prihvatljivim, nižim kamatnim stopama, tako i u ukupnoj monetarnoj stabilnosti, s naglaskom na stabilnosti tečaja kune u uvjetima vrlo izraženoga valutnoga rizika.


    I to je baš sve vezano uz monetarnu politiku - najvažniju temeljnu politiku za stabilnost i prosperitet države.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Porez na imovinu

    Postaj  Nostradurus 30.12.11 15:27

    Vlada baca probne balone i ispituje bilo raje, ali to koristi i kao kost gladnim psima.

    Problem oporezovanja imovine je u tome da je cilj staviti je u funkciju. Na tu ideju sam ja virtualno izpoklanjao svima imovinu koju trebaju i zaključio da nakon tog poklanjanja i dalje imamo problem da ne možemo zaposliti ljude te ih platiti za njihov rad. I dalje imamo problem što nema novca za to.

    Naravno, ovakva mjera vlade je debeli promašaj i eksperiment sa ljudima. Ne znam samo koliko dugo?


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize

    Sponsored content


    Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu - Page 2 Empty Re: Ponuđena riješenja na domaću ekonomsku krizu

    Postaj  Sponsored content


      Sada je: 19.03.24 7:53.