Hrvatski ekonomski preporod

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
 Hrvatski ekonomski preporod

Foruma za novu ekonomsku politiku i blagostanje


4 posters

    Ustav SFRJ 1974

    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Ustav SFRJ 1974 Empty Ustav SFRJ 1974

    Postaj  wiz 18.05.12 16:27

    Ovdje se nalazi cijeli ustav SFRJ iz 1974

    http://hr.wikisource.org/wiki/Ustav_Socijalisti%C4%8Dke_Federativne_Republike_Jugoslavije_(1974.)

    I ja bi ga koristio kao ustav.

    Hrvatski Ustav koji je donesen 1990 je jako dobro napisan ali je toliko puta izmjenjen da vise nije poznato koja je prava (zakonita) verzija.

    Iz toga razloga bi koristio Ustav iz 1974.

    Ako ga mozete pogledati i reci ukoliko imate neke primjedbe.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ustav SFRJ 1974 Empty Re: Ustav SFRJ 1974

    Postaj  Nostradurus 18.05.12 18:44

    Dok sam živio u SFRJ nisam čitao Ustav, pa mi je ovo prvi puta. Definitvno, ako mislimo to primjeniti samo na RH, treba mijenjati dijslove koji se odnose na druge republike. Osim toga, da je nešto bilo prije loše u ustavu, imali bi već puno napisa o tome. Dobra stvar je što se na 1. mjesto stavljaju radnici, a zabranjuje se ekspolatacija. Za razliku od našeg ustava, gdje mi se čini da su prava nabrojana. Tako da je "kao slučajno" ekonomsko ropstvo Ustavom ostalo dozvoljeno.

    Međutim, naše stado ovaca se sigurno neće složiti sa povratkom radnika na vlast jer svatko sanja svoj Matrix san da će jednog dana biti bogati kapitalist i iskorištavati sugrađane. Very Happy


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Ustav SFRJ 1974 Empty Re: Ustav SFRJ 1974

    Postaj  wiz 18.05.12 19:29

    Nostradurus je napisao/la: Dok sam živio u SFRJ nisam čitao Ustav, pa mi je ovo prvi puta. Definitvno, ako mislimo to primjeniti samo na RH, treba mijenjati dijslove koji se odnose na druge republike. Osim toga, da je nešto bilo prije loše u ustavu, imali bi već puno napisa o tome. Dobra stvar je što se na 1. mjesto stavljaju radnici, a zabranjuje se ekspolatacija. Za razliku od našeg ustava, gdje mi se čini da su prava nabrojana. Tako da je "kao slučajno" ekonomsko ropstvo Ustavom ostalo dozvoljeno.

    O.K. znaci djelovi sa vise republika i to se micu. To nije nikakav problem i logicno je. A sam ustav je jako dobro napisan i nas sadasnji ustav je temeljen na ovom.

    Znaci, prihvatljivo..super, to ce nam ustediti veci dio posla oko pisanja novog ustava.

    Nostradurus je napisao/la:
    Međutim, naše stado ovaca se sigurno neće složiti sa povratkom radnika na vlast jer svatko sanja svoj Matrix san da će jednog dana biti bogati kapitalist i iskorištavati sugrađane. Very Happy

    Mislim da ce nase stado ovaca koje odluci ostati u matrixu imati zadovoljavajuce uvjete. A svi koji zele otici i probati u nekom drugom matrixu mogu. Nema ih smisla zaustavljati.

    Iako, sa obzirom na trenutnu situaciju neko si kontam da se svi matrixi raspadaju u isto vrijeme tak da....

    A kazne koje ce biti za kapitaliste koji su iskoristavali gradane moraju biti primjer da im ponovo ne padne na pamet.
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Ustav SFRJ 1974 Empty Re: Ustav SFRJ 1974

    Postaj  wiz 03.06.12 0:53

    Jos neke infomacije iz Ustava 1974

    http://hr.wikisource.org/wiki/Ustav_Socijalisti%C4%8Dke_Federativne_Republike_Jugoslavije_(1974.)#Glava_VI_N.D0.90RODN.D0.90_OBR.D0.90N.D0.90


    Član 238.
    Nitko nema pravo da prizna ili potpiše kapitulaciju, niti da prihvati ili prizna okupaciju Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije ili pojedinog njenog dela. Nitko nema pravo da spreči građane Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije da se bore protiv neprijatelja koji je napao zemlju. Takvi akti su protivustavni i kažnjavaju se kao izdaja zemlje. Izdaja zemlje je najteži zločin prema narodu i kažnjava se kao teško krivično delo.

    Dakle, kao sto vidite po Ustavu nitko nema pravo da prizna ili potpise kapitulaciju SFRJ. Iz toga razloga je zemlja podijeljena na manje drzavice (balkanizacija http://en.wikipedia.org/wiki/Balkanization )

    Znaci, ukoliko se proglasi opcenardoni ustanak (na podrucju jugoslavije)..to moze proglasiti bilo tko i imat ce na njega pravo po Ustavu iz 1974.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Ustav SFRJ 1974 Empty Re: Ustav SFRJ 1974

    Postaj  Nostradurus 03.06.12 12:02

    Jedini problem je ako netko proglasi novi Ustav - Šeki majstor.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Ustav SFRJ 1974 Empty Re: Ustav SFRJ 1974

    Postaj  wiz 03.06.12 17:41

    U stvari nije to nikakav problem.

    Tehnicki (pravno gledano) mi smo jos uvijek u jugoslaviji. Ako se sjecas referenduma iz 1990

    http://hr.wikipedia.org/wiki/Referendum_o_hrvatskoj_samostalnosti

    Na referendumu su građani odgovarali na sljedeća pitanja:[1]
    „1. Jeste li za to da Republika Hrvatska, kao suverena i samostalna država, koja jamči kulturnu autonomiju i sva građanska prava Srbima i pripadnicima drugih nacionalnosti u Hrvatskoj, može stupiti u savez suverenih država s drugim republikama (prema prijedlogu Republike Hrvatske i Republike Slovenije za rješenje državne krize SFRJ)?“
    (―)
    „2. Jeste li za to da Republika Hrvatska ostane u Jugoslaviji kao jedinstvenoj saveznoj državi (prema prijedlogu Republike Srbije i Socijalističke Republike Crne Gore za rješenje državne krize u SFRJ)?“


    Niti jedno pitanje nije bilo o tome da li zelimo biti u samostalnoj drzavi.

    A cak i ako izuzmemo taj referendum. Kako nitko ne moze potpisati kapitluaciju SFRJ jer je SFRJ sada "ideja" tako i svatko (bilo tko) moze ponovo proglasiti uspostavljanje SFRJ.

    I svi koji zele ponovo napraviti SFRJ imaju Ustav i pravnu osnovu za drzavu. Kako je hrvatska drzava imala pravo da se odcijepi iz juge tako i se i juga ima pravo ponovo uspostaviti.

    Ili da to kazem ovako.

    Ti (ili ja) proglasimo ponovo uspostavljanje jugoslavije po Ustavu iz 1974. I pozovemo narode i narodnosti Jugoslavije na ustanak.

    Zakonski, svi koji se suprotstave uspostavi Jugoslavije su po Ustavu izdajnici i mogu biti kaznjeni smrtnom kaznom.

    A svi koji su rodeni u Jugoslaviji su gradani i bilo tko moze proglasiti ustanak.
    Dan Tana
    Dan Tana


    Broj postova : 17
    Join date : 21.07.2012
    Lokacija : Sjeverozapad

    Ustav SFRJ 1974 Empty Re: Ustav SFRJ 1974

    Postaj  Dan Tana 13.10.12 13:21

    SFRJ Ustav je temelj hrvatske samostalnosti,a neki još uvijek poriču tu činjenicu.To mi pobliže opisuje stanje svijesti kod tvrdih nacionalista koji dan danas nisu evoluirali od drumske hajdučije!
    avatar
    majstor


    Broj postova : 1
    Join date : 26.06.2014

    Ustav SFRJ 1974 Empty Dostignuca

    Postaj  majstor 27.06.14 7:13

    Mislim da ljudi koji zive na povrsinama balkana, vrlo brzo i prilicno temeljno odbacuju svoja i dostignuca svoji predaka.
    Je osjecaji poput nade, koje promovira religija su jako opasni ako se konzumiraju bez temeljnog obrazovanja.

    Sponsored content


    Ustav SFRJ 1974 Empty Re: Ustav SFRJ 1974

    Postaj  Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: 19.03.24 4:07.