Hrvatski ekonomski preporod

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
 Hrvatski ekonomski preporod

Foruma za novu ekonomsku politiku i blagostanje


+6
wiz
fabricio1
Fico
abutilon
Jung-fu
null8
10 posters

    Komentari vijesti

    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 27 Empty 12 mjeseci kasnije

    Postaj  Nostradurus 13.02.22 23:24

    Prošla je još jedna godina. Ovaj puta vlada dodatno ludilo sa koronom i nepotrebnim cjepljenje te covid potvrdama.

    Prebrojavanje stanovnika je pokazalo ono što je lako bilo za pretpostaviti. Ako su uvjeti za življenje loši, narod će se iseliti. Predstava ide dalje sve dok se vlada može zaduživati u nedogled.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Bernarda Jug - ljudi se ne žele učiti!

    Postaj  Nostradurus 15.02.22 13:39

    Od 2010. sam u kontaktu sa ljudima. Također sam naivno mislio da je problem u neznanju. Kada sa sakupio znanje na blogu "google sites Financijski sustav i novac" pokazalo se da je pravi problem u narodu. Tj. ljude nije zanimalo da se samo obrazuju. U isto vrijeme sam dokučio da je ponašanje ljudi potpuno očekivano, ako se rukovode po načelu osobne koristi. I o tome sam napisao tekst "xreforma wordpress Suočavanje sa političkom stvarnošću". Tu sam dokazao analizom da se nadprosječno plaćenim ljudima ISPLATI na kratke staze djelovati u svom najboljem interesu. Radi se o milijardama kuna godišnje.

    Što znači da djelovanje u najboljem interesu za sve mora stvoriti srednjoročnu ekonomsku žrtvu onih koji su bolje plaćeni i sposobniji te da promjene mogu pokrenuti samo oni koji su slabije plaćeni i manje sposobni. A, ako i nekim čudom krenu imati će bolje plaćenje i sposobnije protiv sebe. Tj. biti će sabotirani od njih.

    https://www.youtube.com/channel/UCm4qtWCr1Vc6udQPJwNPipQ

    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Vedrana Pribičević: ZAŠTO HRVATSKA NEMA VEĆE MIROVINE

    Postaj  Nostradurus 17.02.22 12:55

    Moram priznati da sam se ipak ugodno iznenadio što sam čuo jednu točnu rečenicu u intervjuu: "Država nema svoj novac" . Zbilja to nisam očekivao. Zamalo je rekla i još jednu točnu rečenicu: "Mirovine su male zbog sustava", ali je krivo obrazložila.

    Ipak, kada spojimo ove dvije točne rečenice dobijemo pravi odgovor: Mirovine su male jer sustav u kojem država nema svoj novac nema makroekonomske mogućnosti za dobre mirovine.

    https://www.youtube.com/watch?v=68KWBd827cA

    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Profesor Damir Bakić o MIO fondovima i održivosti

    Postaj  Nostradurus 17.02.22 17:01

    Znači, koliko mogu shvatiti niti profesor ekonomije koji se bavi MIO sustavima ne nudi nikakvo rješenje. Ili sam nešto krivo shvatio?

    "Možemo" može samo nešto pokušati? Da li uopće imaju pojma što će se razviti iz tih pokušaja?

    Uopće nisam iznenađen sa odgovrima Damira Bakića. On je jedan od onih koji nema egzistencijalnih problema i sigurno neće previše razmišljati o pravim rješenjima koj bi možda mogao smanjiti njegove buduće financijske dobitke.

    Sve je to jednostavno katastrofa. Koliko godina je Damir Bakić proveo u specijalizaciji, a da nije sposoban rješiti probleme iz njegove domene? Tko bi to trebao rješavati? I što je sa studentima kojima je prenio isto to znanje? Mogu li tražiti odštetu za loše obrazovanje?

    https://www.youtube.com/watch?v=Ag4LwYYame8

    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Kuda ide Hrvatska?

    Postaj  Nostradurus 21.02.22 23:47

    Nakon nove afere sa namještanjem poticaja od strane ministra Horvata.

    Čudna je situacija u kojoj oporba želi prijevremne izbore, a glavni krivci su birači koji su desetljećima birali političare da rade kontra njihovog najboljeg interesa.

    Više nas ni Bog ne može spasitit - prof. Slavko Kulić.
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 24.03.22 5:09

    Nostradurus je napisao/la:
    wiz je napisao/la:

    pitanje na koje me zanima odgovor je: kako mislis da bi trebalo napraviti sistem iz pocetka kada se sve raspadne i sve shvate da je gotovo. jer u nekom trenutku ce shvatiti. ne mogu dovjeka prodavati maglu....

      Mislim da je besmisleno bilo što planirati jer bi to trebala raditi ljevica. Ponavlja se isto što i u Njemačkoj prije ww2. LJevica šuti i čeka, a desnica zaokreće u fašizam. U stvari to i nije ljevica, nego liberali koji glume brigu za radnike. Neki dan su pronašli Vilimu Ribić vilu na Vrapču. Tako rade pravi borci za radnička prava.

     Čekanjem da se sistem raspadne, radimo samo nepopravljivu štetu. S druge strane, kao što sam gore rekao, ljudima je mozak "bay bay" tako da nema smisla liječiti pacijenta koji to ne želi. Učinio sam što sam mogao. Sve više od toga bi bilo glavom kroz zid tj. protiv volje većine. Pa neka nam bude kako želi većina. Napokon da i demokracija pokaže čemu u stvari služi - da se propadne.
    i eto nas. propali smo.

    dobro, jos se to ne vidi u punom opsegu vani na ulici ali to je to. danas je putin dao 7 dana vladi (kako god se to zove kod njih sto provodi njegove zapovjedi) da u roku od 7 dana predu na naplatu plina u rubljama.

    NJEMAČKA je kritizirala zahtjev ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji je rekao da Moskva neće više prihvaćati plaćanje u dolarima i u eurima za isporuku plina Europskoj uniji. Takav zahtjev "znači raskid ugovora", rekao je ministar gospodarstva Robert Habeck na tiskovnoj konferenciji u Berlinu.
    "Sada ćemo s našim europskim partnerima razgovarati o tome kako ćemo odgovoriti na ovaj zahtjev", dodao je.
    Vladimir Putin je rekao da Rusija više neće prihvaćati plaćanje u dolarima i u eurima za isporuke plina EU, dajući ruskim vlastima tjedan dana da izrade novi sustav u rubljima. Ruski predsjednik je obrazložio da je to odgovor na zamrzavanje ruske imovine na Zapadu zbog ofenzive u Ukrajini. https://www.index.hr/vijesti/clanak/njemacka-zaprijetila-putinu-zbog-plina-ovo-je-kraj-pripremamo-odgovor/2350006.aspx?index_ref=naslovnica_vijesti_ostalo_d


    skladista plina su prazna Komentari vijesti - Page 27 FOh3r6r-XIAAoy-C


    naravno, to ce krenuti od 1.4. i nece biti toliko problem kucanstvima. ali industriji ? koja ce morati povecavati cijene....a njemacka je izvozna zemlja. uzevsi cijenu ukalupljenog plina i ovog sto su dobijali iz rusije..dosta je velika razlika.

    pretpostavljam da znas da je FED poceo povisivati kamatne stope ? i namjerava nastaviti povisivati kamatne stope u pokusaju da zaustavi inflaciju. pocela je padati prodaja kuca u SAD-u

    New Home Sales Unexpectedly Tumble In February As Mortgage Apps Crash

    ono sto nasi mediji (EU i SAD) nisu prenjeli je da u izjavi koju je putin dao stoji da ce poceti sa prodajom plina za rublje. ali nece na tome stati..nego ce nastaviti sa prodajom za rublje.svega..... saudijci prodaju naftu na yuane.

    znaci, gomila dolara koji vise nisu potrebni jer ih zamjenuju rublje i yuani se vracaju u EU i SAD u vrijeme kada je rast inflacije. a vecina zemalja ce se krenuti rijesavati dolarskih obveznica jer im vise ne trebaju, sada im trebaju rublje i yuani. jer kinezi i rusi prodaju u svojim valutama. i americki dolari i obveznice se krecu vracati prema SAD-u...na trzistu ima sve vise dolara koji nemaju gdje ici i sva inflacija koju su amerikanci tako uspjesno izvozili po svijetu se vraca u SAD.

    i sto ce se dalje dogadati ? daj mi procijenu ? Wink

    pretpostavit cu da si dobro. i da si prezivio ovo sve sa koronom i time. imas ideju kako postaviti sustav kada se ovo razleti ?
    mozes pretpostaviti razvoj dogadaja sljedecih mjeseci ? uzevsi u obzir da je ovo u ukrajini za rusiju vise manje skretanje pozornosti sa pravih poteza koje rade ?

    jesi cuo za ruski termin maskirovka ? https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_military_deception
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 27.03.22 17:02

    Stiže nova era skupljih kredita

    Već je početak godine (dok je FED držao kamatne stope u rasponu od 0 do 0.25%) dao naslutiti u kojem će se smjeru stvari kretati, no nepuna tri mjeseca kasnije svjedočimo rapidnom rastu kamatnih stopa; na rok od godine dana (12 m), cijena kapitala već sad premašuje razinu od 2% i jasno oslikava agresivne stavove američke središnje banke koji onda posredno utječu na formiranje cijene kapitala u duljim razdobljima. Drugim riječima, krivulja prinosa poprimila je znatno strmiji oblik.

    Kratkoročne kamatne stope u ovoj su priči bitne jer predstavljaju temelj pomoću kojeg se formiraju kamatne stope na kredite; trošak većine kredita (fizičkim i pravnim osobama) najčešće se definira kao jednostavna suma kratkoročne kamatne stope (do 12 mjeseci) i fiksne marže (koju zaračunava poslovna banka). Naravno, krediti u dolarima (ili s valutnom klauzulom u američkoj valuti) u ovim su krajevima poprilična rijetkost, puno češće su u igri krediti u eurima ili s valutnom klauzulom u europskoj valuti.

    U tom se slučaju umjesto Libora primjenjuje Nacionalna referentna stopa (NRS) ili Euribor jer Europska središnja banka još nije mijenjala kamatne stope, potonji je (širom krivulje prinosa) još uvijek negativan.

    Ali je manje negativan nego prije (što znači, Grunfovom logikom, da je porastao). Štoviše, tromjesečni Euribor, koji nekim domaćim bankama služi kao temelj za izračun kamatne stope na stambene kredite, od početka je godine porastao za otprilike 10 postotnih bodova (s -0.58% na -0.48%), signalizirajući promjenu dosadašnjeg trenda. Na znatno dulji rok rast se doima posve zanemarivim i gotovo ga je nemoguće uočiti.

    No zbog inflacije (isprovocirane dramatičnim rastom cijena roba) sigurno se neće sad zaustaviti. Potrošači koji su kreditom vezani uz NRS u nešto su boljem položaju jer izvori sredstava za banke (depoziti) bilježe sporiji rast kamatnih stopa i donekle kaskaju za aktualnim zbivanjima.

    No rapidan skok dugoročnih kamatnih stopa s početka priče jasno pokazuje kako će se stvari dalje razvijati, prelijevajući se u rast kratkoročnih kamatnih stopa. Drugim riječima, ovo je tek početak i prema svemu sudeći upravo svjedočimo početku nove ere viših kamatnih stopa i skupljih kredita.


    https://www.index.hr/vijesti/clanak/stize-nova-era-skupljih-kredita/2350770.aspx?index_ref=naslovnica_vijesti_ostalo_d
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 28.04.22 3:00

    ovo je sema placanja za ruski plin koji su rusi ponudili EU



    https://ibb.co/rshP8Wd


    Komentari vijesti - Page 27 16510610

    MOEX je
    The MOEX Russia Index (Russian: Индекс МосБиржи), formerly the MICEX Index, is the main ruble-denominated benchmark of the Russian stock market.[1] It was established by the Moscow Interbank Currency Exchange (MICEX) on 22 September 1997.[2] MICEX merged with the Russian Trading System to form Moscow Exchange (MOEX) in 2011 and the index was renamed to MOEX Russia Index on 27 November 2017.[3]
    It has the same composition as the RTS Index, which is denominated in U.S. dollars.[3] The MOEX Russia Index is traditionally favored by domestic investors, while foreign investors prefer the RTS Index.[4] The number of component stocks is variable, and depends on liquidity and trading frequency https://en.wikipedia.org/wiki/MOEX_Russia_Index

    Znaci, gazprom banka ce uzeti eure od EU i ponuditi ih na moskovskoj burzi. i ruske kompanije kojima trebaju euri ce ih kupiti. problem ce nastati ako ruskim kompanijama ne trebaju euri (jer nemaju sto kupiti, sve je pod sankcijama). i onda cijena rublja u odnosu na euro pocne oscilirati u odnosu na forex

    The foreign exchange market (Forex, FX, or currency market) is a global decentralized or over-the-counter (OTC) market for the trading of currencies. This market determines foreign exchange rates for every currency. It includes all aspects of buying, selling and exchanging currencies at current or determined prices. In terms of trading volume, it is by far the largest market in the world, followed by the credit market.[1]
    The main participants in this market are the larger international banks. Financial centers around the world function as anchors of trading between a wide range of multiple types of buyers and sellers around the clock, with the exception of weekends. Since currencies are always traded in pairs, the foreign exchange market does not set a currency's absolute value but rather determines its relative value by setting the market price of one currency if paid for with another. Ex: USD 1 is worth X CAD, or CHF, or JPY, etc.https://en.wikipedia.org/wiki/Foreign_exchange_market

    naravno. FOREX je namjesten

    The forex scandal (also known as the forex probe) is a 2013 financial scandal that involves the revelation, and subsequent investigation, that banks colluded for at least a decade to manipulate exchange rates on the forex market for their own financial gain.https://en.wikipedia.org/wiki/Forex_scandal

    i sta se onda dogada kada se FOREX i MOEX ne poklapaju u odnosu tecaja sa rubljom ?
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 04.07.22 22:04

    onda rublja ojacava u odnosu na euro. i cijena uvoza (izrazena u eurima) raste.

    Komentari vijesti - Page 27 16569610
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 01.08.22 11:52

    wiz je napisao/la:onda rublja ojacava u odnosu na euro. i cijena uvoza (izrazena u eurima) raste.

    /16569610.png[/img][/url]

    Kad rusi traže plaćanje u rubljama, onda raste potražnja i cijena rublje.
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 03.08.22 23:00

    Nostradurus je napisao/la:
    wiz je napisao/la:onda rublja ojacava u odnosu na euro. i cijena uvoza (izrazena u eurima) raste.

    /16569610.png[/img][/url]

      Kad rusi traže plaćanje u rubljama, onda raste potražnja i cijena rublje.
    a u rusiji se smanjuje potraznja za eurima. jer ne mogu kupovati za eure zbog sankcija. i onda euro pada a rublja raste. i naravno. ugrozena je uloga petro dolara jer se sada moze kupovati nafta i za rublje.

    ja pretpostavljam da ti sada vec vidis posljedice raspada sustava. kakva su tvoja predvidanja za RH u sljedecih 6 mjeseci (pocetak 2023) sa obzirom na stanje ekonomije, uvodenje eura i tako...
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 04.08.22 22:06

    Mene osobno ubijaju dugi rokovi za nabavu repro materijala. Elektronički dijelovi se isporučiju sa rokovima do godinu dana. Kataloška prodaja je ispražnjena sa traženom robom. Ispada da moram planirati što mi treba godinu dana u naprijed. Što znači da će hitni projekti biti nemoguća misija. A da o cijenama ne govorim. Svaka kraća isporuka je 30% veća cijena. Moratiću dizati cijene na jesen.

    Vidim da u firmama filipinci i indijci zamjenjuju hrvate. Gazde se trude da rasture društvo i ide im.

    Veliku lovu ćemo potrošiti na grijanje. Kao da grijemo dvorac. Tako da nećemo morati razbijati glavu kuda sa uštedom. Euro će olakšati neke stvari u trgovanju s EU. Samo kaj novac unije nije ono što nam treba za naš razvoj. Treba nam prvenstveno znanje i mudrost. A toga nema kod nas.

    Corona će se opet vratiti, a mi i dalje imamo iste tretmane i brojim mrtve. Bitno je da smo prvi po umrlima. Na sreću, web je pun korisnih savjeta pa mi korona nije problem. Boljeg sam zdravlja nego prije nje.

    Ništa nam ne ide u prilog. Skupo gorivo, male plaće, skupe nekretnine, korupcija svagdje gdje zagrebeš.
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 05.08.22 5:27

    Nostradurus je napisao/la:     Mene osobno ubijaju dugi rokovi za nabavu repro materijala. Elektronički dijelovi se isporučiju sa rokovima do godinu dana. Kataloška prodaja je ispražnjena sa traženom robom. Ispada da moram planirati što mi treba godinu dana u naprijed. Što znači da će hitni projekti biti nemoguća misija. A da o cijenama ne govorim. Svaka kraća isporuka je 30% veća cijena. Moratiću dizati cijene na jesen.

        Vidim da u firmama filipinci i indijci zamjenjuju hrvate. Gazde se trude da rasture društvo i ide im.

        Veliku lovu ćemo potrošiti na grijanje. Kao da grijemo dvorac. Tako da nećemo morati razbijati glavu kuda sa uštedom. Euro će olakšati neke stvari u trgovanju s EU. Samo kaj novac unije nije ono što nam treba za naš razvoj. Treba nam prvenstveno znanje i mudrost. A toga nema kod nas.

       Corona će se opet vratiti, a mi i dalje imamo iste tretmane i brojim mrtve. Bitno je da smo prvi po umrlima. Na sreću, web je pun korisnih savjeta pa mi korona nije problem. Boljeg sam zdravlja nego prije nje.

       Ništa nam ne ide u prilog. Skupo gorivo, male plaće, skupe nekretnine, korupcija svagdje gdje zagrebeš.
    a sada sa ovim na tajvanu ce se rokovi jos vise oduziti. iako, pozitivno je da je cijena kontejnerskog prijevoza pala.

    ali cak niti filipinci i indijci ne zele ovdje zivjeti. preskupo im je i premalo love dobijaju u odnosu na njemacku. oni samo cekaju papire za EU. sto nije tako lose...

    necemo potrositi lovu na grijanje. nece biti plina. rusi ne pustaju dovoljno. NLG brodova ima premalo da opsluzuju japan, juznu koreju, tajvan..i nove brodove mogu graditi iza 2024. jer su svi termini prije toga popunjeni. tako da nece biti plina. to se vec sada zna. a plin (ovisno  zemlji) daje do 20% struje. a solarne celije i vjetro elektrane ne rade po zimi. tako da nece biti ni struje. a kada ne bude struje onda nece biti ni vode...jer voda se krece zbog crpki koje pogoni struja. a euro pada u vrijednosti i inflacija je velika. moraju dizati kamatne stope. a ako dignu kamatne stope drzave ne mogu placati tolike kamate za dug...morat ce se jos zaduzivati i vec su prezaduzene. tipa...grcka da se mora jos zaduzivati..ili italija

    drago mi je da si boljeg zdravlja nego prije.

    inflacija. i nece biti dovoljno plina. i kako mislis da ce se razvijati sljedecih 6 mjeseci ?

    inace, cisto kao informaciju. rusi, wagner i LNR I DNR su probili na nekoliko mjesta front u ukrajini i naprijeduju. postoji mogucnost da se ukrajinska vojska jednostavno raspadne i nema nikakvih vecih obrambenih linija do dnjepra. ukratko, cini se da rusi u ukrajini brzo napreduju i da ce se to nastaviti i mozda se ukrajinska drzava raspadne.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 06.08.22 17:09

    wiz je napisao/la:

    inflacija. i nece biti dovoljno plina. i kako mislis da ce se razvijati sljedecih 6 mjeseci ?

    Teško mi je predvidjeti. Neki kažu da vladajućoj eliti baš dobro pasao jedan svjetski rat pa da kupe još 30 godina ovom korumpirnom sistemu.
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 06.08.22 22:44

    Nostradurus je napisao/la:
    wiz je napisao/la:

    inflacija. i nece biti dovoljno plina. i kako mislis da ce se razvijati sljedecih 6 mjeseci ?

       Teško mi je predvidjeti. Neki kažu da vladajućoj eliti baš dobro pasao jedan svjetski rat pa da kupe još 30 godina ovom korumpirnom sistemu.

    vladajucoj eliti bi u svakom slucaju odgovara rat. zaradili bi na oruzju, prikrili bi probleme u ekonomiji (rekli da je razlog rat) i prebacili jos vecu kolicinu kapitala (bogatstva) u svoje ruke. samo, to je jedino pod uvjetom da ne izgube ili barem da mogu napraviti primirje u nekom trenutku. jer ako izgube to im nikako ne odgovara. jer ostaju bez svega. meni se cini da nisu sigurni da ce moci dobiti rusiju pa ne idu do kraja u sve to.

    a sistem je korumpiran bez obzira na to koji je. to dolazi od ljudi u sistemu jer oni korumpiraju sistem. tako da se slazemo da bi im dobro dosao rat. meni se cini da nisu sigurno kako da ga naprave a da se ne prosiri i ostanu na vlasti. jer nije sigurno da ce se ljudi ujediniti pod njihovim vodstvom. moze se dogoditi da ih i ljudi maknu. sto nas dovodi do drugog problema.

    Koliko ce dugo populacija moci trpiti ove uvjete zivota ? pretpostavljam da si gledao brojke zaposlenih u SAD-u koje rastu. ali kada se bolje pogledaju to su sve ljudi sa 2 ili vise poslova. brojke zaposlenih za stalno i neodredeno se smanjuju. sto je u skladu sa planiranim smanjenjem zaposlenih. ne treba puno zaposlenih ako je tvornica automatizirana...ili ako predemo potpuno na digitalne valute ne treba puno bankara u polsovnicama niti ljudi koji pune bankomate. i postupak smanjenja radne snage se ubrzava. sto dovodi da ljudi i kreditima postaju prisiljeni da rade 2 ili 3 posla kako bi mogli placati rezije i kredite.

    Uz to dolazi energetska kriza. ocito je da nece biti dovoljno plina pa zbog toga ni struje a onda ce biti problema sa vodom. umjetno gnojivo se radi od nafte i plina. to znaci da ce umjetno gnojivo biti skupo i pitanje je da li ce ga biti. a poljoprivreda sa ovako velikim prinocima radi samo sa umjetnim gnojivom. primjer je siri lanka, tamo su odlucili ne koristiti umjetno gnojivo sto je dovelo da pobune naroda koji su upravo tamo dogada.

    i da bi se sve to stavilo pod kontrolu FED dize kamatne stope. sto znaci da kamate na obveznice drzava rastu. a industrijska proizvodnja i potrosnja padaju. i imas odjednom da dug raste dok prihod drzave pada. i sve je teze izdavati nove obveznice na trzistu jer je manjak novca. FED (i ECB) namjeravaju prestati kupovati drzavne obveznice kako bi smanjili inflaciju.

    kako se meni cini sto god napravili ide u jednom smjeru a to je raspad financijski trzista i nakon toga revolucije u drzavama. jer realno kada drzava nema para onda ne placa place. a nece policija mlatiti prosvjednike (narod) besplatno.

    ECB i FED mogu kupovati ponovo obveznice drzava da bi smanjili pritisak na trziste obveznica ali je pitanje koliko dugo. jer euro i USD je nestabilan. i zbog toga sto se zito, nafta i druge stvari kupuju za rublje i juane sada nema tolike potrebe za dolarima. sto ce uzrokovati nestabilnosti na FX trzistima https://en.wikipedia.org/wiki/Foreign_exchange_market

    uvodenje eura u RH ce samo dovesti da cemo se vezati za valutu sa visokom inflacijom i kojoj pada vrijednost. a necemo moci utjecati na odluke ECB-a koje ce se donositi na razini unije kako odovara najvecim drzavama unije.

    Ja mislim da ce se sada sve raspasti jer ima previse rupe koje nije moguce pokrpati. a bilo koji smjer da se krene samo pogorsava situaciju. i to u trenutku kada ce hrana biti skupa nece biti normalne opskrbe plinom niti strujom. i kada posnu ne dolaziti place drzavnim sluzbenicima.

    mislis da ima sanse za tako nesto ? i sto mislis da bi trebalo tada napraviti ?

    ili mozda da to ovako kazem:

    ako se sjecas mi smo prvi put poceli komunicirati na forum.hr-u na temama o ekonomiji (jos uvijek mi ne dozvoljavaju pisanje na PDF-u gospodarstvo nakon teme o svicarcima Smile ) ja sam pratio sto radis, tvoje tekstove, pokret patriot i sve to. ja mislim da si imao dobru procijenu situacije i barem si pokusao dati neka rijesenja ali sve je to bilo neuspjesno. ja sam u to vrijeme smatrao da je pravo vrijeme za to kako bi se izbjegla situacija koja dolazi. ali sam isto tako smatrao da nema dovoljno sluha za te ideje jer ljudima nije bilo tako lose da bi pristali na bolna rijesenja. ljudi vole odgadati neugodne stvari jer su im neugodne. i to je razumljivo. problem je sto ako odgadas neugodne stvari onda ih moras rijesiti kasnije kada pocnu biti bolne. u svakom slucaju, ja smatram da si imao dobru ideju ali prerano. ne zbog toga sto je tada bilo prerano (bilo je mozda cak i kasno) nego zbog toga jer su ljudi rade odgadali. i sada smo u trenutku kada vise nije mouce odgadati jer se sve raspada i nema se izbora.

    Rh kao drzava je upitna cim nestane financiranje iz EU i kamatne stope odu u nebo. RH ide u default. a necemo zivjeti od turzma jer nasa najveca trzista ce biti u teskoj recesiji. pitanje je da li ce postojati drzavne granice u danasnjem obliku. jer svi nasi susjedi bi htjeli nesto a i nije da nam nisu oduzimali teritorij. plus, povlacanje NATO-a iz bosne i sa kosova ostavlja otvorenu mogucnost rata i koji cemo na ovaj ili onaj nacin biti ukljuceni.

    U takvoj situaciji, kako ja to vidim mislim da je dobro da imamo ideje od prije i da je sada vrijeme da o njima porazgovaramo i vidimo plan za dalje. jer ovo nece jos dugo izdrzati.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 09.08.22 10:40

    wiz je napisao/la:Ja mislim da ce se sada sve raspasti jer ima previse rupe koje nije moguce pokrpati. a bilo koji smjer da se krene samo pogorsava situaciju. i to u trenutku kada ce hrana biti skupa nece biti normalne opskrbe plinom niti strujom. i kada počnu ne dolaziti place drzavnim sluzbenicima.

    mislis da ima sanse za tako nesto ? i sto mislis da bi trebalo tada napraviti ?

    ili mozda da to ovako kazem:

    ako se sjecas mi smo prvi put poceli komunicirati na forum.hr-u  na temama o ekonomiji (jos uvijek mi ne dozvoljavaju pisanje na PDF-u gospodarstvo nakon teme o svicarcima Smile  ) ja sam pratio sto radis, tvoje tekstove, pokret patriot i sve to. ja mislim da si imao dobru procijenu situacije i barem si pokusao dati neka rijesenja ali sve je to bilo neuspjesno. ja sam u to vrijeme smatrao da je pravo vrijeme za to kako bi se izbjegla situacija koja dolazi. ali sam isto tako smatrao da nema dovoljno sluha za te ideje jer ljudima nije bilo tako lose da bi pristali na bolna rijesenja. ljudi vole odgadati neugodne stvari jer su im neugodne. i to je razumljivo. problem je sto ako odgadas neugodne stvari onda ih moras rijesiti kasnije kada pocnu biti bolne. u svakom slucaju, ja smatram da si imao dobru ideju ali prerano. ne zbog toga sto je tada bilo prerano (bilo je mozda cak i kasno) nego zbog toga jer su ljudi rade odgadali. i sada smo u trenutku kada vise nije mouce odgadati jer se sve raspada i nema se izbora.

    Rh kao drzava je upitna cim nestane financiranje iz EU i kamatne stope odu u nebo. RH ide u default. a necemo zivjeti od turzma jer nasa najveca trzista ce biti u teskoj recesiji. pitanje je da li ce postojati drzavne granice u danasnjem obliku. jer svi nasi susjedi bi htjeli nesto a i nije da nam nisu oduzimali teritorij. plus, povlacanje NATO-a iz bosne i sa kosova ostavlja otvorenu mogucnost rata i koji cemo na ovaj ili onaj nacin biti ukljuceni.

    U takvoj situaciji, kako ja to vidim mislim da je dobro da imamo ideje od prije i da je sada vrijeme da o njima porazgovaramo i vidimo plan za dalje. jer ovo nece jos dugo izdrzati.


        Mislim da je mala vjerojatnost da će EU dopustiti da naša vladajuća struktura i birokarcija ostane bez plaća. Napraviti će kao u Grčkoj - masovnu rasprodaju državne imovine i ostaviti nas dobro zadužene. To je jedini način da se korporacije domognu naših resursa. Pretpostavljam i da će ići porez na imovinu da bi se ljudi sa manje novaca počeli rješavati imovine za puno manje iznose, a da bi se to iskoristilo za preuzimanje imovine od elite i korporacija.

     Po mom mišljenju nikad nije bio problem u ekonomiji i rješenju. Problem je oduvijek bio u ljudima. S ovim ljudima se ne može napraviti ništa. Sasvim logično se može dokazati da se nejednakost isplati za manjinu koja je bolje plaćena, pametnije i sposobnija. Mi nikad nećemo doći u poziciju da će manje sposobni moći obuzdati sposobnije u potlačivanju ostalih. Prema kalkulaciji iz 2017. 33% ljudi je u grupaciji koja ima veće benefite od velike nejednakosti. A to je više nego dovoljno za održanje statusa Q ili za povećanje nejednakosti.  Ako sam to ja mogao zaključiti, onda to znaju i oni.

      Problem je što tih 33% ne vidi pravu budućnost takvog sistema. Što je više ljudi koji su maksimalno izrabljivani od sistema sve će ih manje biti za održanje tog društva. U toj situaciji bi lako mogli biti okupirani od bilo koga koji će ponuditi oprost dugova kao što se događalo u prošlosti.  Sistem velike nejednakosti melje srednju klasu i stvara mali broj bogataša i veliki broj totalnih gubitnika. Bilo kakav rat je u biti rat za očuvanje imovine bogatih.  Evil or Very Mad Takva država nema budućnost.

      Bilo kakvi planovi su besmisleni jer dok se sve ne skrši do kraja nije moguće nadvladati ideologiju vladajuće klase koja drži medije, društvene mreže, represivni aparat (npr. slučaj Francišković po drugi put premda je Marko za nejednakost i kontra demokracije).

      Također i demokracija je korumpirana, ali u isto vrijeme i bez korupcije beskorisna, ako ljudi nemaju potrebna znanja. Sistem gdje 50%+1 odlučuje protiv 49%-1 nije dobar za upravljanje. Dobar je za manipulaciju. Ne vidim nikakvo svjetlo na kraju tunela, osim ako nas ne civiliziraju na silu neki vanzemaljci. Lobotomija i slično jer kod ljudi samo to pali.  No
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 10.08.22 3:17

    Nostradurus je napisao/la:
    Mislim da je mala vjerojatnost da će EU dopustiti da naša vladajuća struktura i birokarcija ostane bez plaća.

    ja se slazem sa tobom. mala je vjerojatnost da ce EU dopustiti da vladajuca struktura ostane bez placa. u krajnjoj liniji oni ih placaju desetljecima i odskolovali su ih i postavili na ta mjesta. ja mislim da ce se EU raspasti i da onda ovi iz EU nece dobiti place pa tako i ovi nasi.

    Nostradurus je napisao/la:
    Napraviti će kao u Grčkoj - masovnu rasprodaju državne imovine i ostaviti nas dobro zadužene. To je jedini način da se korporacije domognu naših resursa.
    sta jos imaju za prodati ? ne, za ozbiljno...sto jos ima za prodati ? banke su prodane...telekomi...poljoprivreda (agrokor)...turisticki kapaciteti....sta jos ima za prodati ?

    Nostradurus je napisao/la:
    Pretpostavljam i da će ići porez na imovinu da bi se ljudi sa manje novaca počeli rješavati imovine za puno manje iznose, a da bi se to iskoristilo za preuzimanje imovine od elite i korporacija.

    oni bi da mogu. ali ne mogu jer bi ljudi ostali bez svega. a onda bi bila pobuna.

    Nostradurus je napisao/la:
     Po mom mišljenju nikad nije bio problem u ekonomiji i rješenju. Problem je oduvijek bio u ljudima. S ovim ljudima se ne može napraviti ništa. Sasvim logično se može dokazati da se nejednakost isplati za manjinu koja je bolje plaćena, pametnije i sposobnija. Mi nikad nećemo doći u poziciju da će manje sposobni moći obuzdati sposobnije u potlačivanju ostalih. Prema kalkulaciji iz 2017. 33% ljudi je u grupaciji koja ima veće benefite od velike nejednakosti. A to je više nego dovoljno za održanje statusa Q ili za povećanje nejednakosti.  Ako sam to ja mogao zaključiti, onda to znaju i oni.

    vidis, tu se ne slazemo. ja ne mislim da su oni sposobniji u potlacivanju ostalih. ja mislim da su gluplji i pohlepniji. sa ostalim se slazem.problem je u ljudima.

    Nostradurus je napisao/la:
      Problem je što tih 33% ne vidi pravu budućnost takvog sistema. Što je više ljudi koji su maksimalno izrabljivani od sistema sve će ih manje biti za održanje tog društva. U toj situaciji bi lako mogli biti okupirani od bilo koga koji će ponuditi oprost dugova kao što se događalo u prošlosti.  Sistem velike nejednakosti melje srednju klasu i stvara mali broj bogataša i veliki broj totalnih gubitnika. Bilo kakav rat je u biti rat za očuvanje imovine bogatih.  Evil or Very Mad Takva država nema budućnost.

    i tu se slazemo. samo ovo
    Nostradurus je napisao/la:Takva država nema budućnost.
    je doslo sada. kao sto razumijes da takva drzava nema buducnosti tako naravno i razumijes da kraj takve drzave treba doci i nekom trenutku. ja mislim da je kraj takce drzave dosao. sa svim posljedicama sto to donosi.naravno, ako pogledas van...sve je normalno kao i inace. ali ja smatram da je to privid koji vara i da se dogadaju veliki pomaci koji meni govore da je kraj dosao.

    Nostradurus je napisao/la:
      Bilo kakvi planovi su besmisleni jer dok se sve ne skrši do kraja nije moguće nadvladati ideologiju vladajuće klase koja drži medije, društvene mreže, represivni aparat (npr. slučaj Francišković po drugi put premda je Marko za nejednakost i kontra demokracije).
    i sa time se slazem. meni je bilo drago sto si probao pokrenuti patriot pokret i nesto napraviti. ali sam tada smatrao da to nece dati zadovoljavajuc rezultat zbog medija, društvenih mreža, represivnog aparata. bez bozira ne to, bila je to dobra inicijativa zbog koje (izmedu ostalog) i sada sa tobom razgovaram. ja mislim da je vrijeme sada kada se ovo raspada.  

    Nostradurus je napisao/la:
      Također i demokracija je korumpirana, ali u isto vrijeme i bez korupcije beskorisna, ako ljudi nemaju potrebna znanja. Sistem gdje 50%+1 odlučuje protiv 49%-1 nije dobar za upravljanje. Dobar je za manipulaciju. Ne vidim nikakvo svjetlo na kraju tunela, osim ako nas ne civiliziraju na silu neki vanzemaljci. Lobotomija i slično jer kod ljudi samo to pali.  No
    i tu se slazemo.

    mi dugo razgovaramo. u nekim stvarima se ne slazemo u puno se stvari slazemo. ja otprilike razumijem kako razmisljas.

    ja ti ni u kojem slucaju nemam namjeru govoriti da idemo pokrenuti stranku koje ce se zalagati za slobodu i demokraciju i EUropske vrijednosti i da se pocnemo baviti sa politikom. mene politika ne zanima. i sa obzirom na ovo sto si naveo i sa cim se ja slazem mislim da je ikakav pokusaj promjene politickim sredstvima besmislen. barem sto se mene tice...mozda bi nekom uspio ali kao sto sam rekao mene ne zanima bavljenje politikom niti imam ikakvih iluzija o tome da je moguce nesto promjeniti. ja razumijem jako dobro kako stvari funkcioniraju.

    sto se tice obrazovanja naroda (drustveno politickog rada sa narodom) ja smatram da tko je htio vidjeti je vidio. tko je htio saznati je saznao, a ostale ili ne zanima ili im posao zavisi od toga da ne razumiju. i to je njihov izbor i ja ne smatram da bi ih trebao prisiljavati da shvate nesto.


    Ono sto ti je govorim to je da je raspad poceo i da se ubrzava. ovo ce se razletiti. sve ce se razletiti. i mislim da si ti jedna od osoba u RH koje mogu razumjeti sto im govorim i razloge zasto. i to je razlog zasto to kazem tebi gdje smo nas dvojica ovdje jedini na forumu. ja nemam potrebu stati na trg i vikati

    Komentari vijesti - Page 27 Homer-end-is-near

    ja tebi to kazem zato sto netko treba sakupiti ostatke ovoga kada se razleti i spasiti sto se spasiti dade. kompletna politicka struktura ce biti ukolnjena (imat ce srece ako izvuku zivu glavu), ekonomija ce biti razorena do kraja i orijentirana na nesto sto je postalo nepotrebno (turizam ne funkcionira ako je gradanski rat na glavnim trzistima) i imamo susjede koji zele dio teritorija dok oko nas bijesne gradanski ratovi i medusobni ratovi za teritorij. u takovj situaciji ljudi jako dobro razumiju sto im se kaze. ja sam siguran da idemo prema tome i to brzo.

    i u takvoj situaciji trebas imati nekog tko je.....brz u razmisljanju i kome ne trebas pretjerano objasnjavati sto se dogada, zasto i sto bi trebalo napraviti. sa mojeg aspekta gledano ti si takva osoba. ti imas sposobnost razumjevanja. cak mi se i svida sto si malo idealist pa si probao nesto napraviti.

    ajmo ovako, razmisli malo sto sam ti rekao. imas internet, pogledaj sto se dogada na financijskim trzistima. pogledaj zaduzenja RH...zagrebi malo ispod povrsine. pa mi reci sto je tvoje misljenje. ja smatram da je velika vjerojatnost da za 12 mjeseci nece biti EU i da ce poceti revolucije u drzavama clanicama. i da cemo vise manje biti u ratnoj situaciji.

    Inace, sustavi za izvanredne situacije nisu niti predvideni za to niti imaju kapaciteta odraditi takve situacije. oni ce se isto raspasti.

    Ili mislis da ovo moze jos dugo opstati ? Koliko ti je predvidanje trajanja EU ? Mislis da RH moze potrajati jos 10...20...30...100 godina ?
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 10.08.22 19:45

    wiz je napisao/la:
    Nostradurus je napisao/la:Slabo te ima Wiz. Na zapadu ništa novo. Sad nam spremaju veću emisiju kredita iz ECB-a, a kasnije i potezanje udice višim kamatama. Tko bude živ pričati će.

    Ubacuju novac u sustav da bi ga pokrenuli. To je kao da motoru koji se raspada ubacujes visoko oktansko gorivo. On ce raditi brze kratko vrijeme ali ce se onda potpuno razletiti....a sada vec motor puca i lete komadi posvuda.

    Ja sam sada spreman za sljedecu fazu, kada dijelovi pocinju letjeti posvuda i treba ih izbjeci.

    Sta se kod tebe dogada ?  Ti si svijestan da su dijelovi motora poceli otpadati i da je opasno biti u blizini ?

    sjecas se ovog mog posta iz 5 mjeseca 2020 ?

    wiz je napisao/la:Ja sam sada spreman za sljedecu fazu, kada dijelovi pocinju letjeti posvuda i treba ih izbjeci.

    mi smo sada u toj fazi. dijelovi pocinju letjeti posvuda i treba ih izbjeci. mi nismo vise u fazi gdje svjetla blijeskaju i sirena oznacava kvar...to smo bili tada. i samo su ugasili signale opasnosti. nisu nista napravili da to poprave. i sada se masina svijetske ekonomije pocinje raspadati pod pritiskom. i sve ce se razletiti jer je pritisak koji su izazvali stalnim povecanjem kolicine ubacene energije (stampanje novca) vrlo velik. i nije ju moguce zagasiti polaganim iskljucivanjem.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 13.08.22 13:41

    wiz je napisao/la:
    ajmo ovako, razmisli malo sto sam ti rekao. imas internet, pogledaj sto se dogada na financijskim trzistima. pogledaj zaduzenja RH...zagrebi malo ispod povrsine. pa mi reci sto je tvoje misljenje. ja smatram da je velika vjerojatnost da za 12 mjeseci nece biti EU i da ce poceti revolucije u drzavama clanicama. i da cemo vise manje biti u ratnoj situaciji.

    Inace, sustavi za izvanredne situacije nisu niti predvideni za to niti imaju kapaciteta odraditi takve situacije. oni ce se isto raspasti.

    Ili mislis da ovo moze jos dugo opstati ? Koliko ti je predvidanje trajanja EU ? Mislis da RH moze potrajati jos 10...20...30...100 godina ?

      Raspad EU u tehničkom smislu je jako malo vjerojatan jer je to korporativni projekt. Ne pušta se to samo tako.  Prije će biit kao u SFRJ - trzavice među državama.

      Revolucija nema šanse da bude. Može biti samo promjena političke elite. Revolucija bi trebala zamijeniti vladajuću klasu novom klasom. To se sigurno neće dogoditi. Samo će mladi lavovi uskočiti u fotelje.

      Ovo što mi zovemo RH može opstati u nedogled jer politička elita nema nikakve veze sa ljudima. Revolucija nije izgledna jer navlači kompletnu EU protiv sebe i nema podršku naroda, a simultana revolucija u cijeloj EU se neće dogoditi. To traži veliku organizaciju.

      Budući da pad političke elite samo dovodi drugu političku elitu (bez stvarne revolucije), ta faza se može ponavljati poprilično mnogo puta. Srbija je promjenila više političkih elita, ali sistem je ostao isti. Narod je glup i ne vidi da promjena političke elite neće dugoročno napraviti veliki pomak. Stara politička elita se lako ponovo može vratiti na vlast. Nema sistema koji bi branio povratak na staro stanje. To je i bit demokratske manipulacije da narod ima izbor, ali da svi politički igrači igraju za vladajuću klasu (one koji ostvaruju najveću korist od društvenog sistema).

      Italija, Bugarska, Slovenija, itd su dobri primjeri kako to funkcionora.

      Mate Kapović me je blokirao na fb-u kada sam rekao da će novi socijalisti biti kao Obama. Obećavati će mnogo i svi ljudi će vrtiti neki svoj film o tome, a na vlasti će vjerojatno biti neefikasni. I tako je bilo. Nema promjene na bolje s istim sistemom. A kako ekonomija nije znanost, tako nam znanstvenici ne mogu ponuditi rješenje. U ekonomiji su znanstvenici samo plaćenici političke ideologije. Da igraju kontra sistema, ostali bi bez posla. Svi su pokvareni i dvolični. Ali ih mogu shvatiti jer obične ljude ne mogu pridobiti na svoju stranu sve dok zbilja ne zabrazdimo u nenormalno teškoj situaciji.
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 15.08.22 3:43

    Nostradurus je napisao/la:
    Raspad EU u tehničkom smislu je jako malo vjerojatan jer je to korporativni projekt. Ne pušta se to samo tako.  Prije će biit kao u SFRJ - trzavice među državama.

    a to nam ne odgovara jer kako ti kazes :
    Nostradurus je napisao/la: Revolucija bi trebala zamijeniti vladajuću klasu novom klasom.

    Nostradurus je napisao/la:
      Revolucija nema šanse da bude. Može biti samo promjena političke elite. Revolucija bi trebala zamijeniti vladajuću klasu novom klasom. To se sigurno neće dogoditi. Samo će mladi lavovi uskočiti u fotelje.

    ja ne bi u ovom slucaju koristio rijec jer revolve = move in a circle on a central axis. ja bi vise rekao da bi to bila evolucija.znaci napredak u drustveno politickom sistemu. jer mislim da nema smisla napraviti krug i vratiti se na isto. ali u osnovi se slazemo i razumijemo. a sto se tice uskakanja u fotelje...to je u pravo u toku. velika britanija, sada ce biti francuska i njemacka...dragi je otisao u italiji...to je proces koji se upravo dogada. i nece dati nikakav rezultat. upravo zbog ovog sto kazes. to nije rijesenje.

     
    Nostradurus je napisao/la: Ovo što mi zovemo RH može opstati u nedogled jer politička elita nema nikakve veze sa ljudima. Revolucija nije izgledna jer navlači kompletnu EU protiv sebe i nema podršku naroda, a simultana revolucija u cijeloj EU se neće dogoditi. To traži veliku organizaciju.

    to mi je drago da razumijes da ovdje nije moguce nista napraviti bez da srusis cijelu EUropsku unju. ali me zanima zasto to mislis ?
    znaci, trebalo bi srusiti ne samo cijelu EUropsku uniju nego i SAD. istovremeno. i to ce ti se dogoditi u sljedecih 6-12 mjeseci. a onda ces se ti trebati malo baviti sa financijama i ekonomijom jer ovi mladi lavovi (kako si ih ti nazvao) nece biti od koristi. oni su skolovani i znaju razmisljati u sistemu koji se raspao. biti ce beskorisni jer imaju kvalifikacije i znanja od necega sto je zastrajelo.

    ajmo ovako. ja cijenim tvoje misljenje da je to nemoguce. ja ti tvrdim da ce se sve raspasti (EUropska unija) u sljedecih 6-12 mjeseci. a ako imam pravo onda ces ti priznati da sam imao pravo i pomoci ces mi sa time sto ce trebati napraviti ? moze ? Very Happy

    Nostradurus je napisao/la:
    Stara politička elita se lako ponovo može vratiti na vlast. Nema sistema koji bi branio povratak na staro stanje. To je i bit demokratske manipulacije da narod ima izbor, ali da svi politički igrači igraju za vladajuću klasu (one koji ostvaruju najveću korist od društvenog sistema).

    trebat ce onemoguciti vracanje stare politicke elite na vlast. i tu bi mi mogao pomoci...jer razumijes zasto.

    Nostradurus je napisao/la:
      Mate Kapović me je blokirao na fb-u kada sam rekao da će novi socijalisti biti kao Obama. Obećavati će mnogo i svi ljudi će vrtiti neki svoj film o tome, a na vlasti će vjerojatno biti neefikasni. I tako je bilo. Nema promjene na bolje s istim sistemom. A kako ekonomija nije znanost, tako nam znanstvenici ne mogu ponuditi rješenje. U ekonomiji su znanstvenici samo plaćenici političke ideologije. Da igraju kontra sistema, ostali bi bez posla. Svi su pokvareni i dvolični. Ali ih mogu shvatiti jer obične ljude ne mogu pridobiti na svoju stranu sve dok zbilja ne zabrazdimo u nenormalno teškoj situaciji.

    sadasnji socijalisti nemaju veze sa socijalistima / komunistima iz jugoslavije. jugoslavija je bila nacional socijalisticka. ovo su globalisti. to ti je kod socijalista dugo problem. imas 2 struje. jedna je od kominterne https://en.wikipedia.org/wiki/Communist_International to su lenjinisti, marksisti trockisti (u osnovi zidovi) a druga struja su nacional socijalisti. to bi bio staljin, tito i to. inace, pogledaj i cominfrom https://en.wikipedia.org/wiki/Cominform narocito dio o jugi.

    U svakom slucaju to je stari i poznati sukob unutar komunizma. da li treba svima napraviti identican sistem ili treba biti prilagoden (lokaliziran). sada pokusavaju uvesti globalizam.

    meni ti je bilo jasno kada sam ih vidio na gey prideu jer su tamo svake godine. u jugi su homoseksualce nazivali dekadencijom burzoazije
    "Po klasičnoj marksističkoj teoriji, buržoazija je ona društvena klasa koja ima kontrolu nad sredstvima za proizvodnju i distribuciju. Buržoazija, je dakle prema klasičnim marksistima povijesni neprijatelj proletarijata, ne samo zato što iskorištava snagu radnika i seljaka za svoje bogaćenje, nego i zato što je izdala očekivanja proletarijata i proizvodi kulturno okružje u kojem se šire mistifikatorske informacije i plagijati.[2][3] Zbog svega toga su izrazi buržoazija i buržuj u socijalističkim državama (i ne samo u njima) dobili pejorativno značenje, tako da se i danas ti izrazi vežu uz sebičnost, bezdušnost i sirovi materijalizam. " https://hr.wikipedia.org/wiki/Bur%C5%BEoazija

    oni kao samoprozvani socijalisti / komunisti (sto god) bi trebali upravo biti protiv takvog ponasanja i iznositi ga kao primjer dekadentnog ponasanja burzoazije.

    zanimljiv primjer ti je sovjetski savez:
    Soviet Union
    In November 1917, after the October Revolution, the Tsarist criminal code was abrogated by the Bolsheviks, thus legalizing same-sex sexual intercourse between consenting adults in the Russian Soviet Federative Socialist Republic and the later Ukrainian Soviet Socialist Republic (SSR). The Bolsheviks took an official position at this time that homosexuality was not of harm and was more a scientific concern than a legal concern........In the 1930s, along with increased repression of political dissidents and non-Russian nationalities under Stalin, LGBT themes faced official government censorship, and a uniformly harsher policy across the entire Soviet Union. Homosexuality was officially labelled a disease.[101] The official stance could be summarized in the article of the Great Soviet Encyclopedia of 1930 written by medical expert Sereisky:

    Soviet legislation does not recognize so-called crimes against morality. Our laws proceed from the principle of protection of society and therefore countenance punishment only in those instances when juveniles and minors are the objects of homosexual interest ... while recognizing the incorrectness of homosexual development ... our society combines prophylactic and other therapeutic measures with all the necessary conditions for making the conflicts that afflict homosexuals as painless as possible and for resolving their typical estrangement from society within the collective
    https://en.wikipedia.org/wiki/Communism_and_LGBT_rights

    znaci, internacionalisti (globalisti) su bili za legalizaciju pozicije homoseksualaca a staljin je to ukinuo. tako da globalisti (internacionalisti) i staljin / tito su imali razlicito videnje kako bi socijalizam / komunizam trebao funkcionirati. i kapovic ti to sve zna. i on zna na kojoj je strani u toj raspravi. u krajnjoj liniji, on radi na filozofskom....
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 15.08.22 12:20

    wiz je napisao/la:

    Bez obzira da li će se EU raspasti ili neće, neću sudjelovati u "ispravljanju krive Drine". Ljudi se hvale time što imaju mogućnost razmišljanja i izbora. Samo je problem što oni taj izbor koriste u najvećoj mjeri za osobnu korist.

    Nedostatak mudrosti se ne može rješiti prisilom na glupe radi njihove zajedničke koristi. To se prije ili kasnije obije u glavu svakome tko je to probao. Ne želim liječiti pacijente koji misle da su zdravi.

    Bilo kakvi planovi za drugo bolje uređenje ne mogu opstati s egoističnim pojedincima. A egoizam se ne može ukinuti. Egoizam se zasniva i na prisvajanju resursa za sebe (ne djeljenju s drugima). Japanci su tu napredovali jer žive na otoku i imaju izrazit problem sa resursima.

    Mi rasipamo resurse i dajemo ih pojedincima, zapostavljamo dobre tehnologije, itd. Radimo sve kontra vlastite održivosti. A oni koji imaju najviše znanja (pametniji) se tome prepuštaju radi lake realizacije vlastitog egoizma s masom glupana.

    Ne mi nemamo samo glupe kontra sebe. Mi imamo i one najpametnije protiv sebe. I njihova zadnja ideja je da se trošenje resursa smanji masovnim ubijanjem ljudi preko bolesti, gladi, neimaštine.

    Prije ww2 socijalisti i ljevica nisu htjeli spašavati svijet od propasti pa je vladajuća klasa izmislila fašizam za svoj spas. I on traje cijelo vrijeme. Iz ove krize će se izroditi samo još veći fašizam, a ne ne nikakvo bolje društvo. Narod ne prepoznaje da je njegov najveći neprijatelj u zrcalu ispred njega kao i njegova krema - intelektualci .


    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 16.08.22 4:13

    Nostradurus je napisao/la:


       Bez obzira da li će se EU raspasti ili neće, neću sudjelovati u "ispravljanju krive Drine". Ljudi se hvale time što imaju mogućnost razmišljanja i izbora. Samo je problem što oni taj izbor koriste u najvećoj mjeri za osobnu korist.

    budimo realni, svi ljudi donose odluke zbog osobne koristi. ukljucujuci i tebe. neki ljudi imaju moralna i eticka nacela...pa neke odluke koje bi bile u njihovu osobnu korist ne donse ali realno...svi rade stvari jer misle da ce imati koristi od toga.

    Iz istoga razloga ja mislim da ti realno nemas pretjerano izbora i iz osobne koristi ces biti (ajmo reci) prisiljen baviti se sa ekonomijom i financijama.

    Kao sto sam rekao. EUropska unija ce se raspasti. sada vec cijene idu gore..nastaviti ce ici gore i ljudi nece moci kupovati hranu jer je preskupa. to ce se poklopiti sa nestasicom plina (na jesen) i nestasicom struje (plin se koristi u proizvodnji struje). sto ce dovesti i do redukcija vode. jer pumpe za vodu rade na struju. znaci, ljudi ce biti gladni, pod ovrhama (krediti koji su uzimali) u hladnim kuacama i sa redukcijama struje. Sto mislis da ce se dogoditi ?

    i u takvoj situaciji netko treba imati ideju kuda usmjeriti zemlju jer inace sve odlazi u kaos. a ja sam siguran da ti ne zelis zivjeti godinama u raspadnutoj drzavi. osim ako ne imas neki alternaticni plan ....

    Koji je tvoj plan ? ti sigurno imas neki plan...

    ti moras biti svijestan (i ja mislim da si svijestan godinama) kuda to ide i kako zavrsava. i pretpostavljam da vidis brzinu kojom ovo ide i gdje smo u raspadu i sto slijedi.

    kako ti namjeravas prezivjeti sljedece razdoblje ?

    ti mislis da idemo u nekom drugom smjeru ? vidis razlicito razvoj dogadaja u sljedecih 6-12 mjeseci ? kako ti to vidis ?

    inace, ovo u ukrajini je gotovo vise manje. ukrajinska vojska se raspada. NATO nece uletiti u ukrajinu....tako da mislim da nista od velikog rata
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 16.08.22 22:04

    wiz je napisao/la:
    Koji je tvoj plan ? ti sigurno imas neki plan...

    Nemam plan. Plan mora biti izvediv. A ne može biti izvediv na bazi osobnog interesa. Zato i jesmo u krizi. U dobrom razdoblju sve hoda na bazi osobnog interesa, a u krizi to više ne ide.

    wiz je napisao/la:
    kako ti namjeravas prezivjeti sljedece razdoblje ?

    Kao i svi ostali. U krizi se više stvari popravlja, a to mi je posao.
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 16.08.22 23:46

    Nostradurus je napisao/la:
    wiz je napisao/la:
    Koji je tvoj plan ? ti sigurno imas neki plan...

       Nemam plan. Plan mora biti izvediv. A ne može biti izvediv na bazi osobnog interesa. Zato i jesmo u krizi. U dobrom razdoblju sve hoda na bazi osobnog interesa, a u krizi to više ne ide.
    da, u krizi treba imati plan. zato sam te i pitao da li imas plan.

    Nostradurus je napisao/la:
    wiz je napisao/la:
    kako ti namjeravas prezivjeti sljedece razdoblje ?
    Kao i svi ostali. U krizi se više stvari popravlja, a to mi je posao.

    Zanimljivo..a sto popravljas ? ako popravljas elektronicke stvari onda si sigurno upoznat sa time da sve od elektronike dolazi iz kine i tajvana. i da su FAB-ovi https://en.wikipedia.org/wiki/Semiconductor_fabrication_plant tamo. ja ne mislim da cemo imati nesto sigurnu opskrbu elektronickih dijelova. stovise (ispravi me ako sam u krivu) koliko znam industrija elektronike (tipa RIZ) je u potpunosti unistena i mi nemamo mogucnost proizvodnje nikakve elektronike. a i koliko znam mehanicke komponente nemamo kao veliku proizvodnju.

    jel popravljas ves masine ili televizora ili kompjutore ?

    koliko znam vecina dijelova od koncar i gorenje masina se uvoze. televizor...to mozes nesto sto se tice elektronike ali za ekran ti trebaju FAB-ovi iz juzne koreje ili tajvana. za kompjutere si banana. nemres nabaviti nista ovdje kao lokalni proizvod. ja mislim da ne proizvodimo ovdje ni kutije. ovo sto su u Msanu kao proizvodili je bilo samo sklapanje.

    to je dobar posao (popravci uredaja) ali svi uredaji su napravljeni sa planiranom zastarjeloscu https://en.wikipedia.org/wiki/Planned_obsolescence. imas dobar dokumentarac o tome. znas da obicne zarulje mogu goriti 100 godina bez da pukne zarna nit ? dokumentarac se zove zavjera oko zarulje. https://www.youtube.com/watch?v=wzJI8gfpu5Y ako imas veremena, preporucam.

    Uglavnom, ves masine, pegle...te stvari su napravljene tako da ne traju dugo. i nisu predivdene da se popravljaju. od kuda ti dijelovi ?
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1549
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Nostradurus 21.08.22 19:07

    Za mnoge popravke je dovoljna lemilica i malo improvizacije.
    avatar
    wiz


    Broj postova : 561
    Join date : 05.09.2011

    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  wiz 24.08.22 21:51

    Nostradurus je napisao/la:Za mnoge popravke je dovoljna lemilica i malo improvizacije.

    Poskupljenje struje je neizbježno, tvrdi ravnatelj Energetskog instituta

    https://hr.n1info.com/vijesti/poskupljenje-struje-je-neizbjezno-tvrdi-ravnatelj-energetskog-instituta/

    RTL: Od listopada bi struja mogla rasti 30%, voda 50%, plin 76%...

    https://www.index.hr/vijesti/clanak/rtl-od-listopada-bi-struja-mogla-rasti-30-voda-50-plin-76/2389080.aspx

    nadam se da imas onu lemilicu koja se moze namjestati koliko trosi. ili barem solarne panele sa baterijama Very Happy

    nisi mi odgovorio za uredaje koji su napravljeni da se kvare i da ne traju dugo i za FAB-ove pa cu pretpostaviti da si upoznat sa time i da se slazes.

    Sponsored content


    Komentari vijesti - Page 27 Empty Re: Komentari vijesti

    Postaj  Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: 09.05.24 17:57.