Hrvatski ekonomski preporod

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
 Hrvatski ekonomski preporod

Foruma za novu ekonomsku politiku i blagostanje


+15
critical tinkerer
darac11
inliner
wiz
veruda
dado7
Colonnello
Trenka
Veles
Nadahon
erdedi
jekadril
Frankopan
Jung-fu
BUBI
19 posters

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Trenka
    Trenka


    Broj postova : 32
    Join date : 29.02.2012
    Age : 33
    Lokacija : Karlovac-Zagreb

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Trenka 04.03.12 7:50

    Nostradurus je napisao/la:Gostovanje Ivana Pernara na SBTV prije 5 mjeseci:

    Iako je dosta mjeseci proteklo, najavljivao je točno ono što nam se događa.

    slijedio je trag novca, kao što bi svi trebali ako ne žele biti ovca


    ovo što se događa je tek početak...hrvatsku ekonomiju treba masakrirati do kraja ako pitaš EU


    _________________
    Tko smo mi? Što je ovaj svijet? Što će biti s nama?
    avatar
    Nadahon


    Broj postova : 26
    Join date : 26.02.2012

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nadahon 04.03.12 11:34

    erdedi je napisao/la:Dragi ljudi, Nadahon i Veles. Vaši komentari, iako ste obrazovaniji ( filozofski)od većine forumaša, vode nas nigdje.Iz vaših komentara zaključujem da se za razliku od manje obrazovanih komentatora, niste spremni izložiti ni najmanjoj ugrozi vašeg načina života, ( ma kakav on bio) što me jako žalosti. Ne shvaćate ili ne želite shvatiti, da bez aktivnosti, u neku ruku žrtve, nema promjena. Ako ste nešto stvarno spremni učiniti i priključiti se zakonski pravednoj borbi, za bolju Hrvatsku javite se na sikert@net.hr


    Odakle se vi javljate,iz Rusije?
    Kao što vidite ja aktivno radim,kako na ovom forumu,tako i na drugim forumima,pokušavajući
    dokazati ljudima pogubnost ove Ekonomske i monetarne politike,kako na temama vezanim
    uz Ekonomiju,tako i na raznim drugim temama,vezanim za druga znanstvena područja.


    Inače što se tiće vezivanja za neku stranku ili udruženja,itd,mišljenja sam da svaka stranka,
    samim činom postojanja,mora da bude različita od bilo koje druge stranke.U osnovi sve stranke
    imaju iste poglede i rješenja,što iznosi 40 -60%,stranačkog programa.
    Za ostali dio se razlikuju i zbog toga se svađaju.Ako se ovdje postavimo filozofski,sa postavkom;
    "Istina je samo jedna",onda se pitamo,oko čega se uopče svađaju????????
    Dali smo se svi najeli ludih gljiva,bunike,smričaka,ili nam sipaju neku drogu u pivu
    i vuno,pa udri jedan po drugom,bez kraja i konca.Hočelimo se več jednom otrizniti
    i shvatiti suštinu svih problema,a to je da,ISTI PROBLEM MUČI I TEBE I MENE.


    Ovdje ču rado da citiram našeg briljantnog ekonomistu,Branka Horvata,koji kaže;
    Ljudi se međusobno veoma razlikuju po radu,talentu,inteligenciji,fizičkoj spoznaji,
    ljepoti,interesima,svjetonazorim,zdravlju itd.I to je,naravno,dobro jer čini život
    raznolikim i zanimljivim.No po jednoj oosobini svi su ljudi isti,naime svi su LJUDI.
    To su naglašavali još prvi krščani.Ali to nije postulat koji proizlazi iz ideje kapitalizma.
    Kapitalizam je zasnovan na individuumu koji se brine sam za sebe,PA ŠTO BUDE.
    Zato ovaj postulat neprestavlja negativnu več pozitivnu slobodu i njega tek treba omogučiti.

    Društvo pruža jednaku šansu,ali pojedinci rade individualne izbore!!!

    Nemora svatko igrati odbojku ili čitati Marulića ili promatrati zvijezde.Ali mora
    imati šansu da to radi,ako hoče.Granice između društvene poželjnosti i individualnog izbora
    dosta je nedefinirana.No to neznači da je u praksi ne moramo nekako postaviti.


    Ovdje če dobro doči i citat amričkog politologa Roberta Dahla;
    "Ako je poželjno da ljudi upravljaju sobom demokratski,onda nemože biti poželjno
    da budu upravljani nedemokratski.Ako ljudi vjeruju da je demokracija poželjna i opravdana,
    nemogu logički i simultano vjerovati da je nepoželjna i tako opravdati razaranje
    demokratskih procesa".Ili;
    "Ako je demokracija opravdana u upravljanju društvom,onda mora
    također biti opravdana u upravljanju privrednim poduzečima; i reči da nije opravdana u
    privrednim poduzečima,znači implicirati,da nije poželjna u upravljanja Državom".
    I zaključuje da se "skup osnovnih političkih prava,može izvesti iz jednog i najosnovnijeg
    od svih prava na koja su ljudska bića ovlaštena-pravo na samoupravljanje".


    Dakle postoje temeljne istine,kojih se triba držati,jasno neimplicarm automatski negativan
    stav prema bilo kojoj stranci,koje se ,vidimo sve više fuziraju,zato mislim da če biti sve
    više građana,sa svojim stavom,o bilo čemu,koji nežele stranačku stegu,da se slažu i sa onim
    sa čim se neslažu,nego če sutra da glasaju,za program stranke koji zadovoljava njihove kriterije.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Protokoli Sionskih mudraca

    Postaj  Nostradurus 04.03.12 12:03

    Ne bih se ja baš toliko pouzdavo u demokraciju. Pročitajte Protokle sionskih mudraca: http://www.bosanska-desnica.com/Knjige%203/Protokoli_Sionskih_Mudraca.pdf. Nije da sam ja protiv demokracije, ali demokracija ne garantira stručnost u donošenju odluka. Tj. utjecaj medija, školstva i manipulacija može izigrati demokraciju.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Jung-fu
    Jung-fu


    Broj postova : 285
    Join date : 12.04.2011

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Jung-fu 04.03.12 14:57

    Nadahon je napisao/la:
    Ne,posudba i kredit,nisu jedno te isto,inače nebi bile dvije rječi.To su dva pojma,koji svaki za sebe
    ima drugo značenje.Posuditi 1000 Kuna,u startu znači i vratiti istu količinu novca,nakon nekog vrimena.
    Uzeti kredit,kod Bnke ili npr.nekog drugog privatnika, u startu znači,novac sa kamatom.
    ....
    Dakle mi več imamo nekreditni novac na tžištu,samo što on polako prelazi u privatne đepove.

    Ne bih se ovdje puno natezeo ali kredit znači novac koji netko s pozicija suverena daje na povjerenje, posudbu ili na dug, sa ili bez kamata. Taj se novac apriori sa ili bez kamata mora vratiti suverenu.
    Nekreditni novac je onaj novac koji ulazi u sustav kao poklon, dakle ne kao dug, ne na povjerenja, ne na posudbu.
    Samo je takvi (nekreditni) novac stvarno slobodan i realan novac a emisija takvoga novca (ako isključimo stihijska dešavanja oko inflacije i nenaplativih kredita) u ekonomskom sustavu još ne postoji. U privatne ili bilo koje druge đepove prelazi kreditni novac, koji je zapravo dug. Iz tog razloga nastaje uostalom svaka ekonomska kriza pa i ova dužnička.
    avatar
    Nadahon


    Broj postova : 26
    Join date : 26.02.2012

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nadahon 04.03.12 20:24

    Jung-fu je napisao/la:
    Nadahon je napisao/la:
    Ne,posudba i kredit,nisu jedno te isto,inače nebi bile dvije rječi.To su dva pojma,koji svaki za sebe
    ima drugo značenje.Posuditi 1000 Kuna,u startu znači i vratiti istu količinu novca,nakon nekog vrimena.
    Uzeti kredit,kod Bnke ili npr.nekog drugog privatnika, u startu znači,novac sa kamatom.
    ....
    Dakle mi več imamo nekreditni novac na tžištu,samo što on polako prelazi u privatne đepove.

    Ne bih se ovdje puno natezeo ali kredit znači novac koji netko s pozicija suverena daje na povjerenje, posudbu ili na dug, sa ili bez kamata. Taj se novac apriori sa ili bez kamata mora vratiti suverenu.
    Nekreditni novac je onaj novac koji ulazi u sustav kao poklon, dakle ne kao dug, ne na povjerenja, ne na posudbu.
    Samo je takvi (nekreditni) novac stvarno slobodan i realan novac a emisija takvoga novca (ako isključimo stihijska dešavanja oko inflacije i nenaplativih kredita) u ekonomskom sustavu još ne postoji. U privatne ili bilo koje druge đepove prelazi kreditni novac, koji je zapravo dug. Iz tog razloga nastaje uostalom svaka ekonomska kriza pa i ova dužnička.


    Drugim rječima,novac nesmije da ima vlasnika,ali sa Državnog nivoa,odnosno onog tko ga štampa i
    pušta u opticaj.Svi se slažemo da novca u današnjem obliku nekada nije bilo.Dakle postoji
    početak,nekakvog platnog prometa,do današnjih dana,kada se novac štampa, zbog ekonomskih
    zakonitosti,tj.to je jedan od parametara koji omogučuje izvršenje čina kupoprodaje.
    Vlasništvo nad novcem nesmije da postoji,jer onda novac zarađen radom,u našim đepovima,
    koji na taj način prelazi u naše vlasništvo,opet nije naše vlasništvo,jer prethodno postoji vlasnik
    novca.Shvatate li gdje mi idemo.Ovaj divljački neoliberalni kapitalizam,gdje je sve dozvoljeno,
    a količina bogatstva svakog čovjeka,se mjeri količinom drskosti i neosjetljivosti ide ka tome,da
    svu imovinu bilo koga,pokretnU i nepokretnu,pa vidimo čak i novac u našim đepovima,privatizira i
    kanališe u uzak krug ljudi,koji na taj način kupuju Državu.
    Sutra če Država biti nečija privatna prčija,a vladat če sa njom na isti način,kako sada vladaju,
    radnicima u poduzečima.



    To što ste pokrenuli,kako slobodan,nekreditni,novac iz primarne emisije,nazovimo ga kako hočemo,
    plasirati na tržište,je vrlo interesantno pitanje i ono koje rješava sve naše probleme.
    Ja sam več na Croportalu,dao jedno rješenje,koje se sastoji od dva koraka.Naime,temeljni
    problem jeste kako generalno fizički novac,nebitno iz kog izvora,izbaciti natrag na tržište.
    Tako postoji način,kako izbaciti postojeći novac van,i to je prva faza i druga,
    kako novac iz primarne emisje,bukvalno čovjeku građaninu,napuniti đepove.
    Obe faze se odvijaju paralelno i jedna o drugoj neovisi,da bi se sve odvijalo što brže.


    Ukratko triba analizirati usisavanje novca.
    Ukratko Banke su glavni usisavači novca,preko kamata,kada se novac preliva sa tržišta u Bankovne trezore.
    Dakle Banke triba prisiliti da ga izbace van,uz nisku kamatu.I ovo bi bilo dovoljno da se pokrene
    proizvodnja i počnu vračati dugovi.
    Iz primarne emisije Država može šta hočeš i da napuni proračun,da on bude likvidan i da
    investira u bilo koji privredni projekat,sa kojim če da otvara nova radna mjesta.
    Ta agencija za privatizaciju je radila samo,dok je imala šta da proda.Kada su sve rasprodali
    onda su ih zatvorili.Pa hoče li Država da napravi bilo koji svoj objekat,pa ako hočeš,ti ga
    sutra opet prodaj.Kao što vidimo Država,ne da nemora,nego nesmije više da čeka strane
    investitore,jer sama sebi vezuje ruke,a oni vani to znaju i na tome nas drže.
    Svaka investicija u bilo koji objekat bilo koje namjene,jeste realna investicija
    pokrivena vrijednošću samog ovjekta u koji je uložen novac.


    Svaka roba ima pokriče u novcu,ali i svaki novac ima pokriče u robi!!!!!!!!!


    Do radnika se stiže na sljedeći način.Svako poduzeče mora da ima otvoren žiro račun,
    za isplate plača radnicima,u Državnoj banci,tj.u HNB-u.Isto kako plača službenike koji su
    na jaslama proračuna,vojsku,policiju,sudstvo,zdravstvo,školstvo itd,tako če i da dotira,
    ovisno o obimu proizvodnje,unutar linije privređivanja i zbog zakonitosti monetarne politike,
    svakom radniku određeni dodatak.Na taj način se najbrže reguliše standard.
    Uproščena definicija visokog standarada,jeste;"Velike plače,a male cjene".


    Sada se vidi da svi mi možemo da živimo kao bubrig u loju i da količina novca u
    opticaju nema nikakvog uticaja na cjene robe i usluga.To nas je netko pošteno
    isprepadao.,a zna se tko,po principu njima sve,a nama ništa,eto na taj način,
    jer inflacija kao mogučnost postoji,ali njen izvor je samo sa jedne strane i to ako
    cjene krenu da se dižu,onda moraš da doštampaš za novu vrijednost,novu količinu novca.
    Dakle postoji uzročno-posljedična veza.
    Međutim ako kod stabilnih cjena,doštampavaš,novu količinu novca onda nepostoji
    uzročno-posljedična veza,nego čak obratno,Čovjek kupuje više,zbog veče količine novca
    u svom đepu,na taj način potencira veču proizvodnju roba,kada sa večim brojem komada,
    svaki komad pojedinačno mora da ima manju cjenu,kao kod veleprodaje.
    Kao što vidimo plasiranjem novca građaninu,preko plače,penzije,socjalnog itd,dolazi do
    sve veče razlike između ona dva parametra,iznos primanja i cjene proizvoda i usluga i
    samim tim stalnog povečavanja standarda.


    PA TO I HOČEMO,ZAR NE!!!!!!!!
    avatar
    Nadahon


    Broj postova : 26
    Join date : 26.02.2012

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nadahon 04.03.12 21:37

    Nostradurus je napisao/la: Ne bih se ja baš toliko pouzdavo u demokraciju. Pročitajte Protokle sionskih mudraca: http://www.bosanska-desnica.com/Knjige%203/Protokoli_Sionskih_Mudraca.pdf. Nije da sam ja protiv demokracije, ali demokracija ne garantira stručnost u donošenju odluka. Tj. utjecaj medija, školstva i manipulacija može izigrati demokraciju.


    Slažem se,da demokracija negarantira stručnost u donošenju odluka.Ustvari sve se više koristi,
    kao paravan iza kojeg se odvijaju uprovo suprotni,nedemokratski procesi.


    Ovo važi generalno za sve Države.Nitko nije lud,da na izbore izađe sa parolama tipa;
    Sutra kada mi pobjedimo,bit če vam gore,nego što vam je danas(čak ima i
    takvih parola,ali u nekom kračem periodu,kada če nam onda biti bolje,trajat če tri do četri godine,
    kada stižu novi izbori,pa če nam nova Vlada obečati isto,za iduče razdoblje od četri godine).
    Imat čete manje plače,smanjiti mirovine,manja socjalna izdavanja,povečat čemo siromaštvo,
    Povečat čemo smrtnost populacije,uvest čemo porez na postojanje;Jedan pita:A šta
    ako neplatim?onda više nečeš postojati,stiže odgovor,gasit čemo proizvodnju,sve čemo
    rasprodati strancima,zadužit čemo se maksimalno,itd,itd.


    Dali vas sve ovo podsječa na nešto?????????
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nostradurus 05.03.12 0:01

    Nadahon je napisao/la:
    Nostradurus je napisao/la: Ne bih se ja baš toliko pouzdavo u demokraciju. Pročitajte Protokle sionskih mudraca: http://www.bosanska-desnica.com/Knjige%203/Protokoli_Sionskih_Mudraca.pdf. Nije da sam ja protiv demokracije, ali demokracija ne garantira stručnost u donošenju odluka. Tj. utjecaj medija, školstva i manipulacija može izigrati demokraciju.


    Slažem se,da demokracija negarantira stručnost u donošenju odluka.Ustvari sve se više koristi,
    kao paravan iza kojeg se odvijaju uprovo suprotni,nedemokratski procesi.


    Ovo važi generalno za sve Države.Nitko nije lud,da na izbore izađe sa parolama tipa;
    Sutra kada mi pobjedimo,bit če vam gore,nego što vam je danas(čak ima i
    takvih parola,ali u nekom kračem periodu,kada če nam onda biti bolje,trajat če tri do četri godine,
    kada stižu novi izbori,pa če nam nova Vlada obečati isto,za iduče razdoblje od četri godine).
    Imat čete manje plače,smanjiti mirovine,manja socjalna izdavanja,povečat čemo siromaštvo,
    Povečat čemo smrtnost populacije,uvest čemo porez na postojanje;Jedan pita:A šta
    ako neplatim?onda više nečeš postojati,stiže odgovor,gasit čemo proizvodnju,sve čemo
    rasprodati strancima,zadužit čemo se maksimalno,itd,itd.


    Dali vas sve ovo podsječa na nešto?????????

    Ne radi se samo o tome. Nego oni mogu nekažnjeno obećavati brda i doline. Nema baš nikakve sankcije za te prevarante. Po meni bi svaka vlada koja ne ostvari svoja obećanja zajedno sa kadrom koji je bio u Saboru trebala dobiti neku vrste kazne. Npr. zabranu REKLAMIRANJA STRANKE do kraja, prenosivo sa članstvom. To znači da ne možeš ući u drugu stranku i početi iz nova. Ti više nemaš pravo širiti propagandu, a nema je ni stranka u koju bi ušao. I točka. Eto to bi bio napredak. Ili bi svi ti koji su bili u Saboru izašli iz stranke ili stranka više ne bi mogla sa se reklamira (bilo kada). Ubrzo bi se pokazalo da više ne bi bilo 2000 likova koji se non stop izmjenjuju jer bi zabrana reklame (i javnih nastupa) potpuno uništila mogućnost da postanu važan faktor u državi.

    Pa da vidim, tko će pisati nerealne programe i izmišljati. I koliko dugo?

    Inače, ako upravljaš državom i napraviš štetu narodu, neka sankcija bi trebala biti. Ne radi se tu od demokraciji, nego o odgovornosti. Pa čemu služi zakletva u Saboru? Kod nas ljudi idu u zatvor i za manje štete, a kamoli na nivou države. A da ne govorim o ekonomskim savjetnicima. Ako stvar ne funkcionira, braco, treba da se ide u buksu na puno godina. Ne treba uzimati posao koji ne znaš raditi.



    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Colonnello


    Broj postova : 12
    Join date : 27.01.2012

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Colonnello 05.03.12 9:41

    Zna li itko detaljnije što se dešava u Bjelorusiji. Osobno sam i tijeku onoliko koliko se moše pročitati s advance.hr. No zanima me kako ljudi doista žive tamo, te kakva je perspektiva te zemlje.
    avatar
    Nadahon


    Broj postova : 26
    Join date : 26.02.2012

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nadahon 05.03.12 12:40

    Nostradurus je napisao/la: Inače, ako upravljaš državom i napraviš štetu narodu, neka sankcija bi trebala biti. Ne radi se tu od demokraciji, nego o odgovornosti. Pa čemu služi zakletva u Saboru? Kod nas ljudi idu u zatvor i za manje štete, a kamoli na nivou države. A da ne govorim o ekonomskim savjetnicima. Ako stvar ne funkcionira, braco, treba da se ide u buksu na puno godina. Ne treba uzimati posao koji ne znaš raditi.


    Eto to je pravo rješenje.Ja kažem da je odgovorniji vozač autobusa,za svoje putnike,nego presjednik
    Države,Vlade,skupa sa svojim ministrima za stanje u Državi.
    Krenimo ispočetka,čovjek koji živi sam,je odgovoran sam prema sebi,u porodici je odgovoran
    za funkcioniranje porodice,dakle prema drugom,u poduzeču prema radu i uspješnosti poduzeča,
    ali možeš da se trudiš koliko hočeš,na nivou radnika i šefiova pogona,radnih jedinica itd,ako
    direktor poduzeča samo misli na sebe,jer on odlučuje,a radnicima priča bajke.
    Idemo dalje,preko državnih orgabna upravljanja,sa nivoa Opčine,Županije,Države.
    Kolika je tek njihova odgovornost,sada več za svoj narod.
    Svaka njihova kriva odluka ili nerješavanje problema na vrime,ima implikacije,
    na milione ljudi.

    Mogu li,ovaj pritisak,sve večeg siromaštva,vlastitog naroda,više izržati i dokle
    če ovako.Ako ih netko drži,jednog ili sve njih,ko zna na čemu,pošteno je reči,
    ja nemogu više ovako,neka dođe netko drugi.
    Radi se o državnim nacjonalnim interesima.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nostradurus 05.03.12 13:20

    Colonnello je napisao/la:Zna li itko detaljnije što se dešava u Bjelorusiji. Osobno sam i tijeku onoliko koliko se moše pročitati s advance.hr. No zanima me kako ljudi doista žive tamo, te kakva je perspektiva te zemlje.

    Čini se da je EU pokrenula lažnu kampanju ocrnjivanja sa ciljem smjene Lukašenka. Nemam pojma kakav je vladar, ali čim nije po mjerilima EK, očigledno je da je dobar.

    Prema izjavama o gubitku stranog tlekom operatera zbog inflacije, čini se da imaju standardnu bolest inflatiranja valute pod utjecajem paralelne bankarske i državne emisije. S time da ne znam da li je državna emisija preko kredita ili ne. S obzirom na iskazanu nisku nezaposlenost, čini se da se radi o državnoj emisiji, ali nemojte me hvatati za riječ.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Zakonodavni okvir

    Postaj  Nostradurus 12.03.12 16:38

    erdedi je napisao/la: .....

    Ovim putem htio bih zamoliti Nostradurusa i sve komentatore na pokušaj izrade trenutno primjenjivog plana primjene
    nekreditnog novca
    , kako kontrolirati inflaciju i ostale nepoznanice. U planu nema potrebe objašnjavati kako trenutno funkcioniraju banke, koliki je postotak O.R...korisnost brzinu opticaja i sl.
    Vjerojatno puno tražim ali plan bi trebao sadržavati odgovore na ova pitanja.
    1.Koliko nekreditnog novca bi trebala otisnuti NBH, i kako ga ubaciti u sustav?
    2.Koliki je naš uvoz izražen u stranim valutama?
    3.Koliki je naš izvoz izražen u stranim valutama?
    4.Koliko pretpostavljate ili znate da je potrebno osigurati deviza godišnje za osnovno životno i energetsko funkcioniranje zemlje?
    5.Kako bi trebao glasiti Zakon o bankama?
    6.Koje su prve neželjene pojave primjene nekreditnog novca i kojim instrumentima ih držati pod kontrolom?
    7.Kakve se još teškoće mogu pojaviti i način njihovog rješenja ako se pojave?

    Kod odgovora na ova pitanja, pretpostavimo da su zadovoljeni svi politički uvjeti za primjenu ovog plana.
    Znači da postoje zakoni, odredbe i instrumenti za provođenje ovakvog plana.
    Na osiguranju političkih i ostalih potrebnih uvjeta za implementaciju plana i primjenu nekreditnog novca u RH, radi respektabilna skupina ljudi, u što ćete se uskoro uvjeriti.

    1. Iz mojih tekstova je od ranije poznato da se radi o emisiji od 3,5 do 5% novog novca u odnosu na ukupnu masu. Tu brojku spominje i http://www.themoneymasters.com/monetary-reform-act/.

    2,3. Izvoz i uvoz moraju biti balansirani. Uopće nije bitan volumen razmjene dok je razmjena u jednakoj vrijednosti. Ova postavka se kosi sa slobodnim tokom kapitala. Ja bih je redefinirao u ograničenu razmjenivost valute. Vidimo koje probleme je imala Šivcarska zbog navale na franak.

    4. E to je zbilja pitanje za poznavaoce statistike. Do sada nam je trebalo oko milijardu eura ekstra za uvoz. koliko je od toga bilo nepotrebno?

    5. Zakon o bankama je najkompleksniji zakon koji treba donijeti. Naime, zakonski se treba riješiti da se financijski sektor ne može sa vlašću nad određenom količinom novca nametnuti tako da kamatari realni sektor. Po mojoj fer preprouci bi bilo realno da zadržana dobit od nekog ulaganja mora ići 50% realnom sektoru i 50% financijskom. To znači da kamatna politika mora preći u nešto drugo. Možda u nešto što ima islamsko bankarstvo. Ne mogu se kamate formirati po želji jer se ni emisija novca neće raditi po želji nego po mogućnostima proizvodnje da stvori robu koja će imati pokriće u toj emisiji novca.

    6. Kod korištenja nekreditnog novca treba kontrolirati vanjskotrgovinsku bilancu te kontrolirati mogući rast cijena. To znači i one trikove tipa manja pakovanja - ista cijena ili novi proizvod - nova viša cijena. Mada ovo zvuči protiv slobodnog poduzetništva, ovime bi se stabilizirala vrijednost novca. Svatko tko traži više profita (znači za firme koje su profitabilne) ustvari forsira preuzimanje više novca za iste proizvode i time narušava raspodjelu profita od rada u državi. Pitanje je da li želimo biti zajednica i djeliti dobro i zlo ili ne biti. Tih prisvajača profita mi je već pun kufer. A sve je pod firmom slobodnog poduzetništva i tržišnog formiranja cijena. Bez objašnjenja kako će se stvoriti novac za njihov profit. To isto tako znači da će se razlike u prihodima ljudi morati smanjiti. Elita koja uzima profit, a radnici od toga nemaju korist nije elita nego izrabljivači.

    7. Teškoće: inozemna kontrarevolucija radi isplate duga, članstvo u EU i nekreditni novac mislim da neće biti tako brzo moguće. Naime, čak i da se u EU uvede nekreditni novac, zbog slobodnog tržišta bi imali problem sa mogućim bjegom kapitala. To bi stvaralo velike probleme lokalnom stanovništvu. Npr. na javnom natječaju poslove dobivaju Bugari i Talijani, a mi blejimo.

    8. Država bi trebala financirati škole i fakultete te inovatore da razvijaju proizvode i postupke i za to ih plaćati. Ti izumi bi se mogli dalje besplatno koristiti u privredi. Isto vrijedi i za software. Ne treba nam još jedan APPLE sa odlični proizvodima koji gomila gomilu keša na svom računu, proizvode proizvodi u Kini, a domaće stanovništvo uzima kredite da bi ih koristilo. To je jedini način da se znanost upregne. To isto znači da bi se svi uređaji tipa free energy financirali od države jer je to u interesu zajednice.

    9. Proizvodnja hrane mora biti isplativa. U biti se sve vrti oko isplative proizvodnje hrane. Sva ostala industrija je potpora industriju hrane + razvoj efikasijih metoda proizvodnje radi oslobađanja većeg broja ljudi da rade na podizanju standarda svih.

    Itd. Sve ovo što pričam vodi prema nečemu što liči projekt Venus. Kada se shvaća uloga emisije novca i njegove raspodjele, tada mnoge stvari postaju jasne i logične. A svaka druga mogućnost ispada kao prevara.


    Što se tiče zakonskih odredbi, ne mogu vam pomoći u stvaranju. Mogu jedino otkriti moguće rupe i nedostatke zakona. Na webu umate nekoliko zakonskih prijedloga za uvođenje nekreditnog novca u Ameriku i Englesku. Oni imaju neke rupe i nedostatke. Sada ih ne analiziram jer nismo ni blizu realizacije.

    Bit novog zakona o bankama je da se spriječi svaka radnja koja u konačnici multiplicira novac ili dug. Emisija novca mora biti u rukama države, a u svrhu blagostanja svih u državi. I ne smije imati konkurenciju niti od stranih investicija niti od multiplikacije novca ili duga u državi. Ovime bi se kamatari mogli odmah strpati u buksu na desetljeće jer je nedozvoljena radnja stvarati nekome ogroman dug u novcu bez davanja realne vrijednosti za uzvrat (npr. ono što se može dalje prodati). Tu spada i izdavanje fiktivnih računa. A primjer je i previsoka profitabilnost posla (javni bilježnici).

    Praktično bi bilo jednostavno ograničiti kamate na postotak emisije novca/2. Tj. da profit od davanja kredita u suim sa ostalim davanjma ne prelazi postotak emisije novca/2. Time bi se ograničio profit od finacijskih usluga na realno održiv. A svatko tko bi davao novac po postotku većem od ovog bi trebao završiti u buksi puno godina.

    To će sigurno stvoriti problem nedovoljnog noca za kredite, ali opet kad gledamo, veća suma novca bi samo pokrenula inflaciju i ne bi bilo koristi od nje. To je obašnjenje zašto se nekad nije moglo lako dobiti kredit. Nije se smijelo pretjerivati u kreditnoj ekspanziji. Kad se poveća zaposlenost te isplativost rada, krediti i neće biti toliko potrebni.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    BUBI


    Broj postova : 196
    Join date : 03.10.2011

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Koliko treba nekreditnog novca u sustavu?

    Postaj  BUBI 12.03.12 18:16

    Dakle, predlaže se oko 5% ukupne novčane mase da bude nekreditni novac.

    Recimo da je ukupna novčana masa u RH 100 kn. HNB je tih 100 kn kreditno posudila komercijalnoj banci po stopi 1%, a komercijalna banka je tih 100 kn posudila poduzetniku po stopi od 10%. Dakle poduzetnk treba vratiti 110 kn, komercijalna banka treba vratiti 101 kn. Poduzetnik ima 100 kn, komercijalna banka ima 0(nula) kn.Ukupna novčana masa bi trebala biti 111 kn da se vrati ukupni dug. Sada tiskamo 5kn nekredintnih kuna( 5% ukupne novčane mase) i vidimo da iznos nekreditnog novca nije dostatan za pokriće ukupnog duga.

    Zašto recimo iznos nekreditnog novca ne bi bio jednak iznosu dospjelih kamata na kredite(pretpostavljamo da glavnicu kredita nije problem vratiti jer taj novac već postoji)?
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nostradurus 12.03.12 18:37

    BUBI je napisao/la:Dakle, predlaže se oko 5% ukupne novčane mase da bude nekreditni novac.

    Recimo da je ukupna novčana masa u RH 100 kn. HNB je tih 100 kn kreditno posudila komercijalnoj banci po stopi 1%, a komercijalna banka je tih 100 kn posudila poduzetniku po stopi od 10%. Dakle poduzetnk treba vratiti 110 kn, komercijalna banka treba vratiti 101 kn. Poduzetnik ima 100 kn, komercijalna banka ima 0(nula) kn.Ukupna novčana masa bi trebala biti 111 kn da se vrati ukupni dug. Sada tiskamo 5kn nekredintnih kuna( 5% ukupne novčane mase) i vidimo da iznos nekreditnog novca nije dostatan za pokriće ukupnog duga.

    Zašto recimo iznos nekreditnog novca ne bi bio jednak iznosu dospjelih kamata na kredite(pretpostavljamo da glavnicu kredita nije problem vratiti jer taj novac već postoji)?

    G. Bubi, molio bih vas da uključite male sive stanice. Kao prvo, vaše razmišljanje je produkt bankarske propagande. Nije problem u zaradi banaka (zadržani profit), nego i u zaradi ostalih. Prema tome, glupo je razmišljati na takav način. Da ste pažljivo čitali gornji tekst, vidjeli bi da uz emisiju 5%, kamata banke može biti samo 2,5%, a uopće nema emisije centralne banke. Ne trebaju nam lanci sreće i zarade na tiskanju obojenog papira. Treba nam valuta koja ima podlogu na povećanoj ponudi trajne robe na tržištu.

    Prema tome, nema emisije kreditnog novca u nekreditnom sustavu. Popapala maca. Nema lanaca sreće i kamatarenja. Tko hoće raditi neka se primi posla i moći će zaraditi, ako proizvodi ono što nam treba.



    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    erdedi


    Broj postova : 138
    Join date : 06.09.2011

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  erdedi 12.03.12 20:29

    Moja isprika g. Nostradurus što sam post postao u krivu rubriku.
    Briljantno ste odradili temu kako gospodari novca porobljuju svijet. Divim se, kako ste u suradnji s uvaženim komentatorima koje bih nazvao i vašim suradnicima, detektirali problem. Iz vašeg odgovora zaključujem, da primjena nekreditnog novca i nije tako jednostavna. Mislim da ste me pogrešno shvatili. Ne morate pomagati u stvaranju zakonskih pretpostavki za primjenu nekreditnog novca. Nismo ambiciozni za implementaciju nekreditnog novca u ni jednoj drugoj državi već u Hrvatskoj. Druge zemlje morati će se same izboriti
    za sebe, iako bi im u slučaju da uspije kod nas, bilo puno lakše

    Možete li opisati konkretne poteze, korak po korak, s brojkama kako pokušati uvesti primjenu nekreditnog novca u RH pod pretpostavkom, da postoje svi zakoni koji to dopuštaju, te pretpostavkom da postoji vlada dovoljno hrabra da se suprostavi pritiscima svjetskih bandita. Zar stvarno mislite da bi netko oružjem napao Hrvatsku, da naplati neki imaginarni dug. Što mislite da bi vjerovnici ili vlasnici nepoštenog duga mogli učiniti? pobiti narod...odšlepati Brijune u Tihi ocean, premjestiti Plitvice u Japan... Gospodo, ne postoji ni jedan način naplate državnog duga. Postoji samo pritisak na kukavičke i svjesno izdajničke vlade. Takva situacija može trajati do trenutka dok narod jedne države velikom većinom ne izabere vladu, koja će provesti reforme, neophodne za opstanak nacije. Ponoviti ću. U Hrvatskoj i u svijetu postoji dovoljan broj hrabrih, stručnih i domoljubnih Hrvata, koji i ovog trenutka, traže politički put, kojim bi se izdigli na poziciju moći, koja je potrebna za provođenje reformi. Siguran sam da će priliku dobiti uskoro. Dakle, ne brinite o sigurnosti tih osoba, već pokušajte opisivanjem konkretnih poteza, pomoći Hrvatskoj i narodima koji u njoj žive, zbaciti jaram zla i poniženja.
    avatar
    Colonnello


    Broj postova : 12
    Join date : 27.01.2012

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Colonnello 12.03.12 21:12

    Podmetnuli bi nam "revoluciju" u krajnjem slučaju, pa bi se ubijali međusobno, to bi uradili po mojoj procjeni.

    No, nisam stajališta da zbog toga što bi nam mogli uraditi, ne bismo trebali planirati alternativu. Prije svega stručnu, ovo na čemu radite već samim pisanjem na forumu. A ako to okrene na dublji, studiozniji i konretni rad, onda svakako imate potporu ljudi koji su dovoljno osviješteni.

    Veći problem od eventualnih vanjskih pritisaka, bio bi unutarnji problem kako dovesto kritičnu masu do svijesti da je to jedini pravi put, te da su osobne žrtve svakoga od nas neophodne da bi se uspjelo. Velika većina ljudi još uvijek pretežira tiho odumiranje i patnju, uz privid nekakvog života kojeg najčešće žive putem TV ekrana, nego da svjesno uđu u programirano siromaštvo i međunarodnu izolaciju, kako bi osigurali sutrašnjicu.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nostradurus 12.03.12 21:31

    erdedi je napisao/la:Moja isprika g. Nostradurus što sam post postao u krivu rubriku.
    Briljantno ste odradili temu kako gospodari novca porobljuju svijet. Divim se, kako ste u suradnji s uvaženim komentatorima koje bih nazvao i vašim suradnicima, detektirali problem. Iz vašeg odgovora zaključujem, da primjena nekreditnog novca i nije tako jednostavna. Mislim da ste me pogrešno shvatili. Ne morate pomagati u stvaranju zakonskih pretpostavki za primjenu nekreditnog novca. Nismo ambiciozni za implementaciju nekreditnog novca u ni jednoj drugoj državi već u Hrvatskoj. Druge zemlje morati će se same izboriti
    za sebe, iako bi im u slučaju da uspije kod nas, bilo puno lakše

    Možete li opisati konkretne poteze, korak po korak, s brojkama kako pokušati uvesti primjenu nekreditnog novca u RH pod pretpostavkom, da postoje svi zakoni koji to dopuštaju, te pretpostavkom da postoji vlada dovoljno hrabra da se suprostavi pritiscima svjetskih bandita. Zar stvarno mislite da bi netko oružjem napao Hrvatsku, da naplati neki imaginarni dug. Što mislite da bi vjerovnici ili vlasnici nepoštenog duga mogli učiniti? pobiti narod...odšlepati Brijune u Tihi ocean, premjestiti Plitvice u Japan... Gospodo, ne postoji ni jedan način naplate državnog duga. Postoji samo pritisak na kukavičke i svjesno izdajničke vlade. Takva situacija može trajati do trenutka dok narod jedne države velikom većinom ne izabere vladu, koja će provesti reforme, neophodne za opstanak nacije. Ponoviti ću. U Hrvatskoj i u svijetu postoji dovoljan broj hrabrih, stručnih i domoljubnih Hrvata, koji i ovog trenutka, traže politički put, kojim bi se izdigli na poziciju moći, koja je potrebna za provođenje reformi. Siguran sam da će priliku dobiti uskoro. Dakle, ne brinite o sigurnosti tih osoba, već pokušajte opisivanjem konkretnih poteza, pomoći Hrvatskoj i narodima koji u njoj žive, zbaciti jaram zla i poniženja.

    Implementacija nekreditne emisije novca trebala bi ići u nekoliko faza:

    1. Moraju se sačuvati devizne rezerve - ostatci kopije kuna u opticaju od uzetih kredita
    2. Novi zakon o bankama mora stupiti iznenada i njime se podiže obavezna rezerva na minimalno 50%, a na žiro i tekuće račune na 100%
    3. Država mora stvoriti fiktivni novac kojim će dokapitalizirati banke, a taj novac će otići samo u obaveznu rezervu i tako pruzeti većinski paket vlasništva.
    4. Mora se riješiti fiktivna štednja u devizama ! Svi znamo da tih deviza nema u bankovnim trezorima. Da li će se to riješiti emisijom ekivalentnih kuna - možda.
    5. Trgovanje sa inozemstvom se mora izbalansirati. To će biti najteži potez. Naime, očekivani odgovor stranih centara moći bi najvjerojatnije bio trgovinski enbargo. To znači da bi imali samo 25% od korištenih 100% nafte. I to je najveći problem. Živjeti u granicama svojih mogućnosti. Znači da bi morali dogovarti zamjenu hrane za naftu sa arapskim zemljama koje nisu pod utjecajem zapada. I tada ostaje problem kvarenja strojeva i nabave rezervnih dijelova. Treba izdržati period pod embargom.
    6. Vanjski dugovi se mogu isplatiti, ali prvo treba izračunati koliko su nas zadužili na prevaru (napraviti otpis velikog dijela dugova), a onda dug isplatiti u robi koju proizvodimo, a koja ima cijenu na svjetskom tržištu. Znači novac (robu) otplaćujemo u robi (npr. brodovi, trafo stanice, generatori za elektrane). Kamate se trebaju prestati računati.

    Pozdrav




    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Veles
    Veles


    Broj postova : 69
    Join date : 28.10.2011

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Veles 12.03.12 21:56

    erdedi je napisao/la:Zar stvarno mislite da bi netko oružjem napao Hrvatsku, da naplati neki imaginarni dug.

    Da. Upravo tako. Pogledajte što se dogodilo Libiji. Pogledajte što se sprema Siriji, što se sprema Iranu, itd. Imperijalizam 21. stoljeća funkcionira tako da se održava dugovanja primarno angloameričkim kreditorima. Nije pitanje da se dug naplati - jer je to, kao što svi znamo, realno nemoguće - nego da se održi i kontinuirano povećava. Da se održi dug, uništit će se i država, ako treba. Dječja je igra izmanipulirati masu da se zbaci vlast koja pokušava provesti neke realne i potrebne reforme, a na poziciju moći dovedu najgori demagozi. Pogledajte samo Mađarsku, gdje su ljudi maltene izašli na ulice da bi se bunili protiv Orbana koji je htio - dovesti centralnu banku pod veću kontrolu vlasti. Mediji napisali da je to totalitarizam i zatiranje demokracije i ljudi popušili! Dakle, pamet u glavu!

    Što se tiče redoslijeda reformi za uvođenje nekreditnog novca, prvo i apsolutno najvažnije jest da država, dakle centralna vlast s parlamentom, kakvi bili da bili, uspostave kontrolu nad centralnom bankom. Centralna banka mora, da banaliziram, postati agencija ministarstva financija. Kad u jednom državnom tijelu, pod direktnom kontrolom vlasti koja se bira, budu i instrumenti monetarne i fiskalne politike, onda se može krenuti sa svim dalje: reforma bankarskog sustava i regulative; reforma financijskih tržišta (po potrebi i otpisi dugova, bude li trebalo); i onda pokretanje realne ekonomije na svim područjima za koja odlučimo da ju se treba pokrenuti.

    EDIT: Banke država nema šta dokapitalizirati. Tako i tako ih veći dio neće preživjeti potrebne reforme, nego će otići u stečaj. Dapače, dobar dio bi ih već sad trebao biti u stečaju, kad bi se neki sadašnji zakoni provodili. A one koje i uspiju ostati u životu nakon reformi, nek si same nađu dodatni kapital kako znaju i umiju. Nema ih država šta sanirati. Ako to nisu u stanju, nek ili prestanu poslovati ili nek otpišu sve dugove van kapitala koji imaju.


    _________________
    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Nerez http://nerez.blog.hr/
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nostradurus 12.03.12 22:11

    Colonnello je napisao/la:Podmetnuli bi nam "revoluciju" u krajnjem slučaju, pa bi se ubijali međusobno, to bi uradili po mojoj procjeni.

    No, nisam stajališta da zbog toga što bi nam mogli uraditi, ne bismo trebali planirati alternativu. Prije svega stručnu, ovo na čemu radite već samim pisanjem na forumu. A ako to okrene na dublji, studiozniji i konretni rad, onda svakako imate potporu ljudi koji su dovoljno osviješteni.

    Veći problem od eventualnih vanjskih pritisaka, bio bi unutarnji problem kako dovesto kritičnu masu do svijesti da je to jedini pravi put, te da su osobne žrtve svakoga od nas neophodne da bi se uspjelo. Velika većina ljudi još uvijek pretežira tiho odumiranje i patnju, uz privid nekakvog života kojeg najčešće žive putem TV ekrana, nego da svjesno uđu u programirano siromaštvo i međunarodnu izolaciju, kako bi osigurali sutrašnjicu.

    Mnogi ljudi žele imati i ovce i novce. Međunarodna izolacija ne može trajati vječno. Osim toga, uz najbolju volju ne mogu vidjeti nikakvo drugo rješenje u ovom sustavu. Oni koji us stvorili krizu već 4 godine sastanče što javno, što tajno i nismo se makli ni milimetra. U međuvremenu nam propadaju tvornice samo tako. A glavni uzorok je vidi vraga samo novac. Pa mora da smo blesavi da nastavimo u ovom smjeru.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    erdedi


    Broj postova : 138
    Join date : 06.09.2011

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  erdedi 12.03.12 22:21

    Prijatelji, dajte malo više hrabrosti,
    Ratove je moguće podmetnuti u državama s puno stanovnika, više vjera i nacionalnosti, ili više plemena kao Libija.
    Tvrdim da u Hrvatskoj tako nešto nije moguće izvesti. Pa čovječe mi se skoro svi međusobno poznajemo. Do kada trebamo živjeti u strahu, dopuštati političarima da nas zadužuju.Jučer podignuti kredit danas potroše za isplatu svojih plaća i stvaranje poluga
    za ostanak na vlasti. od tog novca za koji su nas zadužili narod nije dobio ni vidio ni 1 euro.

    Ja tako više ne mogu i ne želim živjeti. Želim utjecati na ljude da se probude, iako većina smatra da sam malo skrenuo.
    Veles
    Veles


    Broj postova : 69
    Join date : 28.10.2011

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Veles 12.03.12 22:26

    erdedi je napisao/la:Prijatelji, dajte malo više hrabrosti,
    Ratove je moguće podmetnuti u državama s puno stanovnika, više vjera i nacionalnosti, ili više plemena kao Libija.
    Tvrdim da u Hrvatskoj tako nešto nije moguće izvesti. Pa čovječe mi se skoro svi međusobno poznajemo.

    Da, i srećom imamo najbolje komšije na svijetu, koji nas ne bi napali ni da ih netko na to nagovor... ups! Čekaj malo!

    Ovo je Balkan. Dječja je igra ovdje napravit rat i porazjebat države. Zapravo, ovdje se takve stvari praktički prirodno događaju. Treba znati to izbjeći.

    erdedi je napisao/la:Do kada trebamo živjeti u strahu, dopuštati političarima da nas zadužuju.Jučer podignuti kredit danas potroše za isplatu svojih plaća i stvaranje poluga za ostanak na vlasti. od tog novca za koji su nas zadužili narod nije dobio ni vidio ni 1 euro.

    Ja tako više ne mogu i ne želim živjeti. Želim utjecati na ljude da se probude, iako većina smatra da sam malo skrenuo.

    Ni ja nisam za to da se prihvaća status quo, daleko od toga. Samo, treba imati na pameti kakve se sve stvari mogu događati. I događat će se. Ali put koji se ovdje sugerira jest jedini kojim se može i mora ići, to bez danjega. Smiješi nam se to da će vjerojatno u doglednoj budućnosti, dobar dio svijeta početi stremiti prema takvim rješenjima. Morat će. Ili ih neće biti. Treba dakle znati napraviti što je nužno i iskoristiti određene povijesne dinamike da bi se to postiglo.


    _________________
    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Nerez http://nerez.blog.hr/
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nostradurus 12.03.12 22:40

    Veles je napisao/la:
    erdedi je napisao/la:Zar stvarno mislite da bi netko oružjem napao Hrvatsku, da naplati neki imaginarni dug.

    Da. Upravo tako. Pogledajte što se dogodilo Libiji. Pogledajte što se sprema Siriji, što se sprema Iranu, itd. Imperijalizam 21. stoljeća funkcionira tako da se održava dugovanja primarno angloameričkim kreditorima. Nije pitanje da se dug naplati - jer je to, kao što svi znamo, realno nemoguće - nego da se održi i kontinuirano povećava. Da se održi dug, uništit će se i država, ako treba. Dječja je igra izmanipulirati masu da se zbaci vlast koja pokušava provesti neke realne i potrebne reforme, a na poziciju moći dovedu najgori demagozi. Pogledajte samo Mađarsku, gdje su ljudi maltene izašli na ulice da bi se bunili protiv Orbana koji je htio - dovesti centralnu banku pod veću kontrolu vlasti. Mediji napisali da je to totalitarizam i zatiranje demokracije i ljudi popušili! Dakle, pamet u glavu!

    Što se tiče redoslijeda reformi za uvođenje nekreditnog novca, prvo i apsolutno najvažnije jest da država, dakle centralna vlast s parlamentom, kakvi bili da bili, uspostave kontrolu nad centralnom bankom. Centralna banka mora, da banaliziram, postati agencija ministarstva financija. Kad u jednom državnom tijelu, pod direktnom kontrolom vlasti koja se bira, budu i instrumenti monetarne i fiskalne politike, onda se može krenuti sa svim dalje: reforma bankarskog sustava i regulative; reforma financijskih tržišta (po potrebi i otpisi dugova, bude li trebalo); i onda pokretanje realne ekonomije na svim područjima za koja odlučimo da ju se treba pokrenuti.

    EDIT: Banke država nema šta dokapitalizirati. Tako i tako ih veći dio neće preživjeti potrebne reforme, nego će otići u stečaj. Dapače, dobar dio bi ih već sad trebao biti u stečaju, kad bi se neki sadašnji zakoni provodili. A one koje i uspiju ostati u životu nakon reformi, nek si same nađu dodatni kapital kako znaju i umiju. Nema ih država šta sanirati. Ako to nisu u stanju, nek ili prestanu poslovati ili nek otpišu sve dugove van kapitala koji imaju.

    Ne možete pustiti banke da propadnu jer će propasti i štednja građana. Nećemo valjda raditi protiv sebe. A osim toga, fiktina emisija u o.r. državu ne košta ništa. Taj novac se ne treba ni štampati. Cilj te fiktivne emisije novca je pruzimanje izdanih kredita preko iznosa primarnog novca iz HNB-a. Zašto je bitno to? Zato jer je kreditna ekspanzija == ekspanzija novca, a kamata na to je čisto kamatarenje. Država mora preuzeti banke i time preuzeti vlast nad domačim dužnicima. Tada nećemo biti nikome dužni, nego sami sebi. A to je nešto što je jako važno. Ako si dužan sam sebi, možeš si oprostiti dugove.
    ----------

    Problem provođenja oslobođenja od ekonomskog ropstva je kompleksan. Najveći problem je što inicijativu provode pojedinci. A npr. udruge koje bi se trebale tome pridružiti (udruga Franak) se drže po strani i bore za svoj parcijalan interes. A samo složni možemo pobijediti.

    Na prošlim izborima smo imali Ivana Pernara kao jedinog istinskog protivnika dužničkog ropstva. Jest, da čovjek nije idealan, ali tko je? I kako je prošao? 0.5% glasova. A sve ostale mikrostranke su skupike 25% glasova. I opet je greška bila u neslozi. Svako vuče da njemu paše. Nema uopće razmišljanja o širem djelovanju za cijelu zajednicu. Svatko se pravi pametan i veliča svoj utjecaj. A rezultat je bio da je pobjedila neoliberalna koncepcija i gomila potrošenik kvazi komunista koji su bili članovi baš radi vlastite koristi.

    I možemo se sada sjećati kako se u jugi kralo, ali se opstalo. Jednostavno, sustav koji stvara višak ne može propasti. Možemo propasti jedino ako sa svakim radom stvaramo gubitak. A to je upravo sada. i oni koji su uspješni, grade svoj uspjeh na dizanju kredita. Da nitko ne diže kredite (ni država), ne bi bilo ni tih naših "uspješnih". A ljudi misle da su bogom dani i da se bez njih ne može.

    Kukuriku vlada je po potezima naša noćna mora. Ono što se HDZ nije uzudio ni u snu, ovi rade pod firmom "to se mora". Takav moralni šljam se nije mogao vijdeti ni u seriji "Državnik novog kova". Alan Bastard je nitko i ništa u odnosu na naše pulene.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Veles
    Veles


    Broj postova : 69
    Join date : 28.10.2011

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Veles 12.03.12 22:50

    Nostradurus je napisao/la:
    Ne možete pustiti banke da propadnu jer će propasti i štednja građana. Nećemo valjda raditi protiv sebe. A osim toga, fiktina emisija u o.r. državu ne košta ništa.

    I zašto bi onda dokapitalizirala privatne banke u tuđem vlasništvu, kad može štednju građana naprosto "prebaciti" na račune u novim bankama u svom vlasništvu?

    Osim toga, štednje građana imaju malo veze s dokapitalizacijom banke. Tako i tako, štednje građana i postoje kao nekakav temeljni kapital u banci. Ono što bi se dokapitaliziranjem ulijevalo, bili bi dugovi, krediti i bogtepitaj kakva sve još ne čudesa koji su nastali multiplikacijom tog temeljnog kapitala. A toga a) nitko zapravo ni ne zna koliko ima i b) ispremreženo je po svim mogućim bankama do te mjere da se stvara praktički crna rupa za koju nikad nema kraja. Država počne pupmati novac u to i on praktički istovremeno nestaje kako ga razgrabljuju vjerovnici vjerovnika od vjerovnika.

    Ne, banke se treba pustiti da propadnu, ako za drugo nisu. Država za štednju građana uvijek može jamčiti i izmisliti je na nekom drugom računu u nekoj svojoj banci. A privatne banke se moraju naučiti da ih državni novac neće spašavati od njihovih vlastitih loših poteza.


    _________________
    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Nerez http://nerez.blog.hr/
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Nostradurus 12.03.12 23:13

    Veles je napisao/la:
    Nostradurus je napisao/la:
    Ne možete pustiti banke da propadnu jer će propasti i štednja građana. Nećemo valjda raditi protiv sebe. A osim toga, fiktina emisija u o.r. državu ne košta ništa.

    I zašto bi onda dokapitalizirala privatne banke u tuđem vlasništvu, kad može štednju građana naprosto "prebaciti" na račune u novim bankama u svom vlasništvu?

    Osim toga, štednje građana imaju malo veze s dokapitalizacijom banke. Tako i tako, štednje građana i postoje kao nekakav temeljni kapital u banci. Ono što bi se dokapitaliziranjem ulijevalo, bili bi dugovi, krediti i bogtepitaj kakva sve još ne čudesa koji su nastali multiplikacijom tog temeljnog kapitala. A toga a) nitko zapravo ni ne zna koliko ima i b) ispremreženo je po svim mogućim bankama do te mjere da se stvara praktički crna rupa za koju nikad nema kraja. Država počne pupmati novac u to i on praktički istovremeno nestaje kako ga razgrabljuju vjerovnici vjerovnika od vjerovnika.

    Ne, banke se treba pustiti da propadnu, ako za drugo nisu. Država za štednju građana uvijek može jamčiti i izmisliti je na nekom drugom računu u nekoj svojoj banci. A privatne banke se moraju naučiti da ih državni novac neće spašavati od njihovih vlastitih loših poteza.

    Ne možete prebaciti fiktivnu štednju. Da bi banka zadržala aktivu, morala bi 100% od izdanih kredita ubaciti u obaveznu rezervu. Zar mislite da bi banke ubacile 38 milijardi Eura u obaveznu rezervu da bi izvlačile 2,5% kamata. Da to i učine (jer ECB im može dati koliko hoće šarenih papira) mi bi ostali kamatareni sa 7.25 milijardi kuna godišnje. A priznajte da si ne možemo dozvoliti taj luksuz. Naime, bez privatne štednje bi sva kamata išla direktno banci. Nema plaćanja kamate štedišama. Zašto ne bi država, kad preuzme te kredite povratila nekoliko milijardi kuna u proračun? Kamata na štednju skoro neće biti (1,25%).

    Osim toga, mi ne smijemo dozvoliti da nam se izvana ubacije novac i remeti regulacija novca u državi. Pa valjda to shvaćate. Strani novac kad ulazi u našu državu radi poremećaj. Sada ne (imamo ipak besparicu jer nema dotoka novca jer nema isplativog posla)jer nemamo domaću emisiju, ali kad je budemo imali, to će stvarati probleme. Osim toga, kad imamo vlast nad emisijom novca, što će nam strane investicije? Pa stim novcem se može kupovati samo u inozemstvu. Baš nikakva korist u državi. Samo problem - višak novca bez robe na drugoj strani i bez kontrole. Jedine strane investicije koje imaju smisla su investicije za proizvodnju za izvoz. Time bi se omogućilo pokrivanje jednog dijela uvoza.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Veles
    Veles


    Broj postova : 69
    Join date : 28.10.2011

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Veles 12.03.12 23:41

    Nostradurus je napisao/la:Ne možete prebaciti fiktivnu štednju. Da bi banka zadržala aktivu, morala bi 100% od izdanih kredita ubaciti u obaveznu rezervu. Zar mislite da bi banke ubacile 38 milijardi Eura u obaveznu rezervu da bi izvlačile 2,5% kamata. Da to i učine (jer ECB im može dati koliko hoće šarenih papira) mi bi ostali kamatareni sa 7.25 milijardi kuna godišnje. A priznajte da si ne možemo dozvoliti taj luksuz. Naime, bez privatne štednje bi sva kamata išla direktno banci. Nema plaćanja kamate štedišama. Zašto ne bi država, kad preuzme te kredite povratila nekoliko milijardi kuna u proračun? Kamata na štednju skoro neće biti (1,25%).

    Zato što država sa nekreditnim novcem ne bi više morala toliko brinuti o punjenju proračuna pomoću kamata. Osim toga, kamate na kredit ne bi otplaćivali "mi", nego svi oni koji su uzeli kredite, dokle ih ne otplate. A u tom slučaju, kad bi se banke nekim čudom same od sebe dokapitalizirale (tj., pomogao bi im ECB ili koja već čarobna vila monetarizma), štediše ne bi imale razloga da ih napuste.

    Ne znam otkud ste izvukli brojku od 38 milijardi eura, ali svakako je bolje da tu količinu novaca ne izmišljava država kojoj je za sad to, praktički, godišnji proračun. Zašto da toliko enormnu količinu novca upušemo u banke, kada je jedino potrebno deset puta manji iznos, kojim bi se osiguralo da štedišama očuvamo sav iznos štednje. Ostalo banke nek si dokapitaliziraju kako znaju, ili, ako ne znaju, neka otpišu sve kredite koje su dali a po novoj ih legislativi ne mogu više jamčiti aktivom.

    Osim toga, stvarni bi iznos dokapitalizacije bio bi zasigurno daleko, daleko veći. Zašto? Zato jer tu nisu samo krediti izdani u deseterostrukoj vrijednosti temeljnog pologa. Dobar je dio tih kredita vjerojatno završio po raznoraznim međunarodnim financijskim tržištima, gdje su se oni dodatno multiplicirali u bogznakakve sve već ne financijske derivate i slične monstruoznosti. Zato, jednom kad bi krenuli lijevati novac u banke da dosegnete aktivu na 100%, nikad ne bi stalo. Bilo bi to kao da vodom pokušavate napuniti sito. Taj bi se novac stalno prelijevao na dugovanja i dugovanja koje si je banka nakalemila na vrat. I nikad kraja.

    Nostradurus je napisao/la:Osim toga, mi ne smijemo dozvoliti da nam se izvana ubacije novac i remeti regulacija novca u državi. Pa valjda to shvaćate. Strani novac kad ulazi u našu državu radi poremećaj. Sada ne (imamo ipak besparicu jer nema dotoka novca jer nema isplativog posla)jer nemamo domaću emisiju, ali kad je budemo imali, to će stvarati probleme. Osim toga, kad imamo vlast nad emisijom novca, što će nam strane investicije? Pa stim novcem se može kupovati samo u inozemstvu. Baš nikakva korist u državi. Samo problem - višak novca bez robe na drugoj strani i bez kontrole. Jedine strane investicije koje imaju smisla su investicije za proizvodnju za izvoz. Time bi se omogućilo pokrivanje jednog dijela uvoza.

    Zato bi centralna vlast trebala imati kontrolu i nad monetarnom i nad fiskalnom politikom, da jednom može balansirati drugu i vršiti regulaciju cijelokupne mase novca u državi, u kojoj će, htjeli mi to ili ne, biti i novca koji dolazi izvana. Uvoz novca, kao niti bilo koje druge robe, ne može se spriječiti niti to ima smisla. Ako meni umre bogata baba u Burkini Faso i ostavi mi u nasljedstvo dvadeset milijuna... nečega... što ćete mi reć, da ja ne smijem taj novac, pretvorivši ga u kune, dovesti u Hrvatsku? Ali takve se stvari onda rješavaju pomoću poreza. Možete opaliti tarife na uvoz deviza kao i bilo koje strane robe, te mu tako smanjujete vrijednost u odnosu na domaći novac.

    Sve ovo raspravljamo, naravno, pod suludom pretpostavkom da bi strane banke zapravo imale odnekud povuć enormne milijarde novca kojima bi se same dokapitalizirale. Što je, ne moram vam tumačiti, teško vjerojatno. Vjerojatnije je da bi se u procesu reforme bankarstva, našle suočene s time da bi velik dio kredita naprosto morale pustiti, piši kući propalo, ako ne žele da ih država likvidira.


    _________________
    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Nerez http://nerez.blog.hr/
    avatar
    erdedi


    Broj postova : 138
    Join date : 06.09.2011

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  erdedi 13.03.12 0:02

    Ni ja nisam za to da se prihvaća status quo, daleko od toga. Samo, treba imati na pameti kakve se sve stvari mogu događati. I događat će se. Ali put koji se ovdje sugerira jest jedini kojim se može i mora ići, to bez danjega. Smiješi nam se to da će vjerojatno u doglednoj budućnosti, dobar dio svijeta početi stremiti prema takvim rješenjima. Morat će. Ili ih neće biti. Treba dakle znati napraviti što je nužno i iskoristiti određene povijesne dinamike da bi se to postiglo.

    Ne želim iznositi imena prije vremena, a želio bih vas uvjeriti da na osnivanju političkog pokreta i izrade provedivog plana
    po tri osnovne točke, navedene u postu prije, radi respektabilna grupa ljudi. Na ovom projektu (istina tajno) radi i nekoliko poštenih
    i pametnih ljudi, koji i sada učestvuju u vlasti, ili su učestvovali do nedavno ali su shvatili da je ulazak u EU propast Hrvatske,
    ipak i oni moraju hraniti svoju djecu. Siguran sam da će ovaj politički pokret pobijediti na slijedećim izborima, ma kad oni bili.
    Ova vlada će dati ostavku prije ljeta, jer nemaju mogućnost promjene zakona (zbog EU), a samim time nikakvog izlaza
    iz krize. Smatram da će slijedeća vlada s opcijom NE u EU pobijediti s najmanje 70% glasova, jer najmanje je toliko
    ljudi u bezizlaznoj situaciji.
    Veles
    Veles


    Broj postova : 69
    Join date : 28.10.2011

    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Veles 13.03.12 0:21

    erdedi je napisao/la:Ne želim iznositi imena prije vremena, a želio bih vas uvjeriti da na osnivanju političkog pokreta i izrade provedivog plana
    po tri osnovne točke, navedene u postu prije, radi respektabilna grupa ljudi. Na ovom projektu (istina tajno) radi i nekoliko poštenih
    i pametnih ljudi, koji i sada učestvuju u vlasti, ili su učestvovali do nedavno ali su shvatili da je ulazak u EU propast Hrvatske,
    ipak i oni moraju hraniti svoju djecu. Siguran sam da će ovaj politički pokret pobijediti na slijedećim izborima, ma kad oni bili.
    Ova vlada će dati ostavku prije ljeta, jer nemaju mogućnost promjene zakona (zbog EU), a samim time nikakvog izlaza
    iz krize. Smatram da će slijedeća vlada s opcijom NE u EU pobijediti s najmanje 70% glasova, jer najmanje je toliko
    ljudi u bezizlaznoj situaciji.

    Ako kanite na vlast, morate biti spremni i znati se nositi s pokušajima destabilizacije do kojih će bez sumnje dolaziti i koji za čas mogu izvrnuti stvar na glavce. Ovdje raspravljamo o ekonomskim aspektima reformi, ali politički su zasigurno podjednako bitni. U današnjem svijetu, interna destabilizacija potaknuta iz vanjskih centara moći jest glavni neprijatelj opstanku nacionalne države, čak i više nego otvorena ratna agresija ili direktna kolonizacija. Naročito u zemljama koje su već toliko integrirane u zapadni krug kao EU i, eto sada, mi.

    Nemam ništa protiv probijanja leda u tome pogledu, samo treba paziti da ne bude: prvi se mačići u vodu bacaju! U doglednoj nas budućnosti zasigurno čeka novi val nacionalizma i jačanje onih nacionalnih država koje uspiju opstati kroz ovu stihiju. Dakle, nemam ništa protiv da se prvi u tome pokušamo unutar EU-a. Drugi će nas sigurno slijediti (Mađarska je već dobrim dijelom na toj trajektoriji), ako ne i podržavati u nekoj mjeri. No, treba paziti na stare snage, još uvijek vrlo moćne i kudikamo više opake, koje će takve stvari pokušati spriječiti, kud puklo da puklo.


    _________________
    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Nerez http://nerez.blog.hr/

    Sponsored content


    Reforma monetarnog i bankarskog sustava - Page 7 Empty Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

    Postaj  Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: 19.03.24 9:08.