Hrvatski ekonomski preporod

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
 Hrvatski ekonomski preporod

Foruma za novu ekonomsku politiku i blagostanje


+5
Jung-fu
Filipusis
Trenka
Nostradurus
netko
9 posters

    prijedlog i pitanje

    avatar
    netko


    Broj postova : 3
    Join date : 18.03.2012

    prijedlog i pitanje Empty prijedlog i pitanje

    Postaj  netko 18.03.12 18:27

    Poštovani nostrađurus.

    Imam jedan prijedlog.
    Zašto ne pokušaš kontakatirat laburistu Dragutina Lesara i neka on kao zastupnik postavi pitanje koje si slao HNB-u i ostalima.
    Da malo u saboru potaknemo to pitanje.

    Sljedeće, molim vas za pojašnjenje meni kao laiku i neupućenom.

    Sve te matice banke nekome podnose izvješća. Što ta regulatorna tijela kažu na to da izdaju bez pokrića? (sigurno postoji neka zakonska regulativa. prema tome oni svjesno krše zakon)
    Tko je glavni bankar koji zarađuje od dugova?
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Nostradurus 18.03.12 19:31

    netko je napisao/la:Poštovani nostrađurus.

    Imam jedan prijedlog.
    Zašto ne pokušaš kontakatirat laburistu Dragutina Lesara i neka on kao zastupnik postavi pitanje koje si slao HNB-u i ostalima.
    Da malo u saboru potaknemo to pitanje.


    Pozdrav netko. Lijepo je što ste nam se pridružili.
    ---------------------------

    Moj kontakt sa Laburistima je priča za sebe. Početkom prošle godine sam, u dobroj vjeri da pomognem Laburistima da osvoje vlast na bazi ostvariovog programa izlaza iz krize, pokušao anonimno pod pseudonimom stupiti u kontakt. I premda je to jedna jedina stranka koja je pokazala inicijativu nakon tog kontakta, stvari su krenule u sasvi drugom smjeru. Problem je bio u kontaktu pod pseudonimom, a o samim idejama se nije raspravljalo. Nisam ja od jučer da mi odmah tu nešto ne bi bilo sumnjivo. Pa čak mi je i sam Lesar ponudio da pišem kolomnu pod pravim imenom na stranici Laburista. Navodno da je Nikola Vuljanić velik protivnik nekreditnog novca.

    I dajte sad slušajte moje zaključke: Lesaru nudim model za pobjedu na izborim i ostvariv program, ali ga čovjek ne želi. On želi samo malo besplatne reklame za stranku. Suspect Sami zaključite što to znači da ne bi bilo klevetanje.

    Osim toga, pisao sam nedavno Branku Vukšiću (koji je njegov Kompić) i nije mi ništa konkretno odgovorio.

    Sljedeće, molim vas za pojašnjenje meni kao laiku i neupućenom.

    Sve te matice banke nekome podnose izvješća. Što ta regulatorna tijela kažu na to da izdaju bez pokrića? (sigurno postoji neka zakonska regulativa. prema tome oni svjesno krše zakon)
    Tko je glavni bankar koji zarađuje od dugova?

    Mislim da ne shvaćate bit. Prevara je ozakonjena i legalna. To se tako radi jer oni kojima to paše imaju načina da nas uvjere naše političare da je to najbolje za nas (čitaj njih političare).

    Radi se o korupciji svih korupcija. Pročitajte moju knjigu: https://sites.google.com/site/financijskisustav/Financijski_sustav_i_novac.pdf . Tamo sam sve rekao. Ima toga puno. Ako vam nakon toga nešto nije jasno, pitajte.

    Pozdrav


    Zadnja promjena: Nostradurus; 18.03.12 21:05; ukupno mijenjano 1 put.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    Trenka
    Trenka


    Broj postova : 32
    Join date : 29.02.2012
    Age : 33
    Lokacija : Karlovac-Zagreb

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Trenka 18.03.12 20:30

    Gajio sam nade u Lesara prije koju godinu, ali ispostavilo se da igra za Sistem i Režim. Njega smatram demagogom. Govori i njihov sadržaj su mu mnogo
    kvalitetniji i bolje usmjereni nego u goleme veličine klasičnih igrača Sistema iz SDP-a i HDZ-a i satelita, ali ipak, izbjegava ono što je za nas bitno. Izbjegava to pitanje optjecaja novca.


    Njegovi su za EU što samo po sebi znači jedno veliko NE nekreditnom novcu i jedno veliko da bankarsko-korporativno-birokratskom fašizmu. U suprotnom su neznalice i neinformirani. Treća opcija je malo vjerojatna.


    _________________
    Tko smo mi? Što je ovaj svijet? Što će biti s nama?
    avatar
    netko


    Broj postova : 3
    Join date : 18.03.2012

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  netko 18.03.12 21:00

    Zanima me, ne bi li se problem riješio kad bi banke ukinule kamatu državama? (al onda bi zakonski propale, mada u realnosti valjda ne bi jer bi ionako mogle štampat bez pokrića)

    Čemu toliko nagomilavanje novca od strane tih bankara?

    Ionako si ga mogu same sebi naštampat, zar ne? (il mijenjaju u neku svoju valutu ili mijenjaju u valute kako im kad treba i kontroliraju krize, događaje il što već)
    Ali zar je ta moć/kontrola nad narodima toliko obmanjujuća i vrijedna tolikog truda i napora?
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Nostradurus 18.03.12 21:16

    netko je napisao/la:Zanima me, ne bi li se problem riješio kad bi banke ukinule kamatu državama? (al onda bi zakonski propale, mada u realnosti valjda ne bi jer bi ionako mogle štampat bez pokrića)

    Čemu toliko nagomilavanje novca od strane tih bankara?

    Ionako si ga mogu same sebi naštampat, zar ne? (il mijenjaju u neku svoju valutu ili mijenjaju u valute kako im kad treba i kontroliraju krize, događaje il što već)
    Ali zar je ta moć/kontrola nad narodima toliko obmanjujuća i vrijedna tolikog truda i napora?

    Zar ne kužite poantu. Kada bi banke davale državama novac bez kamate, to je isto kao da ga država odštampa uz jedan veliki ALI. Tada bi i dalje bile dužne bankama, a ovako nikome. Vidite razliku, zar ne?

    Banke si mogu odštamapti novca koliko hoće, ali novac ne vrijedi ako ga nitko ne treba. Potražnja za novcem postoji baš iz razloga kamatarenja i držanja u novčanoj oskudici. Genijalno, zar ne.

    Ekonomske knjige pišu da povećanje ponude novca samo diže razinu cijena. Međutim, kreditna ekspanizija i takvo povećanje količine novca im nije nikakav teoretski problem. Sam sam uzeo XLS tablicu i samo održavao kupovnu moć u uvijetima povećanja cijena. Dobio sa da dug za novac zbog inflacije nije otplativ jer raste brže od izdanog kreditnog novca.

    Znači, imamo apsurd da bi inflacija od 5%i kamata od 2% za posudbu novca kojim bi se održavala ista kupovna moć u konačnici stvara dug koji će težiti da raste stopom 5+2%. Točnije, realno raste za 2% umanjeno za toškove banke.

    To je dokaz da je prevara vrhunska, jer ovu činjenicu može izračunati svatko tko zna popunjavati XLS tablicu i upisati formule za kamatni račun. Zar je moguće da toliki nobelovci iz ekonomije ne znaju računati? Nije moguće. Znaju, ali su plaćeni da žmire na ove činjenice. https://sites.google.com/site/financijskisustav/inflacija-bez-primarne-emisije



    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Filipusis 07.05.12 11:20

    Cao svima!

    Ponovo imam neka pitanja koja sam dobio nakon citanja tvojih (Nostradurus) tema! Radi se o sledecem: Negde si rekao da, bez obzira ako banka bankrotira, da se dug i dalje placa. Ja nisam siguran u to i znam da u slucaju bankrota banke dug otpada, a depozit ljudi imaju pravo da potrazuju, sto ne znaci da ce ga dobiti....ne znam. To se desilo kod nas u Srbiji sa Dafiment bankom, posle njenog bankrota, sva potrazivanja depozitnog novca su vracena.

    Drugo pitanje: Negde si rekao o nelogicnosti sistema koji se bazira na izvozu i da ne mogu svi da izvoze, a samim tim da budu pozitivni. Ne znam, ne razumem najbolje, ali ja to gledam ovako-ako Nemac izveze robu u vrednosti od 5 milijardi evra u tri zemlje, on preko leta ode u te tri zemlje i vrati odredjenu svotu novca kroz turizam. Naravno, to ne znaci da ce te zemlje biti pozitivne ili pak "na nuli". Malo je to zamrseno.....U principu, mislim da novac kruzi. Ne znam, mozda gresim sa ovim predpostavkama.

    Na ovom sajtu, stoje vrlo zanimljivi podaci: http://www.usdebtclock.org/
    U cemu je razlika izmedju US National Debt i US Gross Domestic product koji su ucrtani na sajtu? Zar ova druga stavka (US Gross Domestic product) ne pokriva dug i da li to znaci da su oni prakticno negde na nuli?

    Hvala
    Jung-fu
    Jung-fu


    Broj postova : 285
    Join date : 12.04.2011

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Jung-fu 07.05.12 13:33

    Filipusis je napisao/la:Cao svima!

    Ponovo imam neka pitanja koja sam dobio nakon citanja tvojih (Nostradurus) tema! Radi se o sledecem: Negde si rekao da, bez obzira ako banka bankrotira, da se dug i dalje placa. Ja nisam siguran u to i znam da u slucaju bankrota banke dug otpada, a depozit ljudi imaju pravo da potrazuju, sto ne znaci da ce ga dobiti....ne znam. To se desilo kod nas u Srbiji sa Dafiment bankom, posle njenog bankrota, sva potrazivanja depozitnog novca su vracena.

    Drugo pitanje: Negde si rekao o nelogicnosti sistema koji se bazira na izvozu i da ne mogu svi da izvoze, a samim tim da budu pozitivni. Ne znam, ne razumem najbolje, ali ja to gledam ovako-ako Nemac izveze robu u vrednosti od 5 milijardi evra u tri zemlje, on preko leta ode u te tri zemlje i vrati odredjenu svotu novca kroz turizam. Naravno, to ne znaci da ce te zemlje biti pozitivne ili pak "na nuli". Malo je to zamrseno.....U principu, mislim da novac kruzi. Ne znam, mozda gresim sa ovim predpostavkama.

    Na ovom sajtu, stoje vrlo zanimljivi podaci: http://www.usdebtclock.org/
    U cemu je razlika izmedju US National Debt i US Gross Domestic product koji su ucrtani na sajtu? Zar ova druga stavka (US Gross Domestic product) ne pokriva dug i da li to znaci da su oni prakticno negde na nuli?

    Hvala

    Očito je da je US GDP godovo jednak kao i US national debt, to znači da je za kompletan godišnji proizvod odnosno dohodak USA dužna prema bankama. To je dug paar ekcellence!
    Kompletan porez na dohodak kojeg savezna država ubire od građana SAD-a odlazi samo na ime kamata ovog velikog duga.
    Kamata koju na taj dug zaračunavaju na godišnjem nivou iznosi 4.5 %. Treba imati na pameti da je primarnu emisiju, prije bankarske multiplikacije, FED isprintao iz zraka.
    Radi se o čistom mafijaškom reketu.

    Novac cirkulira, da, ali kako je novac pravno definiran kao dug, on se uvijek vraća vlasniku.
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Filipusis 16.05.12 17:44

    Zar nije moguce da drzava otplati kredit, isto kao sto i pojedinci, privatna lica vracaju kredite. U slucaju otplate automobila, kuce itd?

    U stvari, sta bi se desilo da svi vrate kredite svakom?
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Nostradurus 16.05.12 18:12

    Filipusis je napisao/la:Zar nije moguce da drzava otplati kredit, isto kao sto i pojedinci, privatna lica vracaju kredite. U slucaju otplate automobila, kuce itd?

    U stvari, sta bi se desilo da svi vrate kredite svakom?


    Država može otplatiti kredit samo iz dotoka novca iz inozemstva. Razlog leži u tome što su države danas zakonom zabranile emisiju novca bez duga. Kredit se može vratiti jedino od viška prihoda nad rashodima. Unutar države su svi prihodi i rashodi povezani te novac mijenja vlasnika, ali se ne povećava količina.

    Pročitajte https://sites.google.com/site/financijskisustav/dokaz-potrebe-primarne-emisije-novca. To je dio knjige koju sam vam linkao. Tu se lako vidi da svako uzimanje kredita stvara u jednoj državi dug. Ako nema dotoka novca iz inozemstva, dug se može samo povećavati. Glavno pitanje je tada: Od kuda njima u inozemstvu novac? Jer, ako su ga oni mogli stvoriti i pozajmiti, onda to možemo i mi.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Filipusis 18.05.12 22:52

    Pitanje: Da li se kod uzimanja kredita, placa kamata na godisnjem nivou ili na mesecnom (postoje kamate na godisnjem i na mesecnom nivou)? Cak i ljudi koji su uzimali kredite ne znaju tacno da odgovore na pitanje.....Po netu sam vidjao svasta i totalna mi je konfuzija u glavi Shocked

    Drugo pitanje: Da li je kamata koja se placa prve godine/meseca najveca i vremenom opada? Video sam da to ima veze sa pojmom "anuitet" Wink

    Nostradurus, poceo sam sa citanjem, medjutim shvatio sam da je to jos uvek nerazumljiva materija za mene, jer ne baratam osnovnim pojmovima ekonomije. Sve se cini se logicno ali ne mogu da pratim jer nisam upoznat sa pojmovima. Ali, naucicu i to study

    Izmena, radim na kamatnom racunu. Ludje je nego sto sam ikad pretpostavljao Laughing

    --------------------------------

    p.s. Molim vas, pogledajte ovo: http://www.bancaintesa.rs/code/navigate.aspx?Id=1062
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Nostradurus 19.05.12 11:25

    Filipusis je napisao/la:Pitanje: Da li se kod uzimanja kredita, placa kamata na godisnjem nivou ili na mesecnom (postoje kamate na godisnjem i na mesecnom nivou)? Cak i ljudi koji su uzimali kredite ne znaju tacno da odgovore na pitanje.....Po netu sam vidjao svasta i totalna mi je konfuzija u glavi Shocked

    Drugo pitanje: Da li je kamata koja se placa prve godine/meseca najveca i vremenom opada? Video sam da to ima veze sa pojmom "anuitet" Wink

    Nostradurus, poceo sam sa citanjem, medjutim shvatio sam da je to jos uvek nerazumljiva materija za mene, jer ne baratam osnovnim pojmovima ekonomije. Sve se cini se logicno ali ne mogu da pratim jer nisam upoznat sa pojmovima. Ali, naucicu i to study

    Na ovom sajtu http://www.marino-bobetic.iz.hr/racunaj.htm
    dobijam drugacije rezultate:

    Iznos kredita: 3000
    Kamata godišnja u %: 5
    Broj mjesečnih rata: 60
    Ukupno kamate: 396.60

    nego kada bacim na papir: Ukupno kamate: 300

    ....jebeno!!

    --------------------------------


    Web računica je točna. Vi ste pogrešili.

    Evo kako ćete računati.

    1. Ako je rata manja od glavnice, tada je glavnica=glavnica-rata, glavnica=glavnica*(1+kamata/100)(1/12)

    2. Ponavljate točku jedan dok ne otplatite glavnicu
    ------------------------------------------------------------

    Kad država izdaje obveznice tj. uzima kredit, ona od kupca obveznice dobije novac, a kamate plaća godišnje. Nakon što dođe vrijeme dospjeća obveznice, država plaća zadnje kamate i glavnicu. Ovaj sistem omogućava trgovanje obveznicama. To bi bilo kao da vi trgujete oročenom štednjom, a da kamate svake godine dobivate na poseban račun.


    Ovo je pojava za koju smo čuli prije. Ni meni nije jasno koji je smisao imati novac u banci i umjesto da ga potrošiš i ponovo uštediš, uzmeš kredit i umjesto da dobivaš kamate jer ponovo povećavaš štednu, ovdje moraš plaćati kamatu na posudbu. U ovom primjeru bi se i bez kamata na štednju uz ovaj iznos otplate (štednje) glavnica uštedjela za 46 mjeseci. Dakle totalno je ludo uzeti kredit!


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Filipusis 21.05.12 11:34

    Nostradurus, sta mislite o uvodjenju neke vrste Globalne Valute?
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Nostradurus 21.05.12 13:48

    Filipusis je napisao/la:Nostradurus, sta mislite o uvodjenju neke vrste Globalne Valute?

    Prema teorijama zavjere, cilj je uvođenje globalne valute koja će se POSUĐIVATI. Tj. uvođenje globalnog kamatarenja. Vjerujem da se ide prema tome. Sam euro je globalna valuta EU koja ima ta obilježja. Bilo je pokušaja da se u cijeloj južnoj i sjevernoj Americi uvede valuta Amero upravo sa ovim ciljem.

    Jedini normalan način uvođenja globalne valute bi bilo da se određena suma daruje svakoj državi radi zadovoljavanja potreba. Međutim, globalna trgovina i globalna valuta vode u koncentraciju bogatstva na pojedinim mjestima. U Jugi su imali pokušaje da se nerazvijeni krajevi razviju. Ali jasno je da razvijanje krajeva ima za posljedicu pad profita u razvijenim dijelovima. A osim toga, ako se nerazvijeni krajevi razvijaju kreditima, oni su manje konkurentni. Tako u ovom slučaju svatko želi navesti vodu na svoju vodenicu. Teško je učiniti da svi budu zadovoljni.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Filipusis 10.06.12 1:02

    Nostradurus, na forumu b92, postoji tvoja poruka, na koju je drugi clan replicirao ovim:

    "procitah sve linkove, zaista je kriminalna kolicina neznanja autora (na onim sajtovima koji i dalje rade)

    zaduzivanje drzave nije deo libertarijanske filozofije a slobodna trgovina je jedan od osnova za napredak drustva. Prilikom trgovine ako su recimo dobra iz nemacke mnogo jeftinija od dobara iz srbije, za prosecnog korisnika naravno da jeste bolje da se liberalizuje trziste jer do dobar amoze da dodje jeftinije. Nakon toga se kao posledica vece potraznje za evrima (jer nemcima trebaju evri, a mi koristimo dinare) povecava kurs u korist evra i odjednom dobra iz nemacke nisu tako jeftina i domaci proizvodi mogu da se takmice.
    Mesanjem i zaduzivanjem drzave narusavas celu pricu, fiksiras kurs i ne dozvoljavas korekciju, narodu plasiras pricu kako je to sve za njihovo dobro....

    Sto se tice privatizacije, problem je nacin na koji se izvodi. Kada drzavni monopol zamenis privatnim monopolom u vecini slucajeva ces pogorsati situaciju, buduci da ce taj privatnik uvek traziti "bail-out" zato sto je "too big to fail" i vijace sto je moguce veci profit, ali ne na liberalni nacin, nudeci bolju uslugu, vec odrzavajuci monopol. "[i]

    Sta mozes danas, sa ove distance reci o ovome?
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Nostradurus 10.06.12 13:00

    Forum B92 mi je brisao linkove na moje tekstove. Zbog toga sam tamo manje. Morate znati da je radio b92 nastao u cilju širenja zapadne propagande. Uopće me ne čudi ta politika. Pokušati ću odgovoriti na ove optužbe. Valjda mi neće brisati post.

    može link na taj post?


    Zadnja promjena: Nostradurus; 10.06.12 17:49; ukupno mijenjano 1 put.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Filipusis 10.06.12 13:19

    Moze, moze, evo ga:

    http://forum.b92.net/topic/51005-neoliberalizam-nije-liberalan/page__st__495

    B92 ima svoju politiku, za koju tvrde da je "nezavisna". Naravno to su price za malu decu.

    Pokusaj da odgovoris, mada proslo je dosta vremena! Srecno.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Nostradurus 11.06.12 20:18

    Ovaj puta me nisu brisali. Možda se promijenio moderator?


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Filipusis 11.06.12 23:34

    Mozda i oni citaju ovo Very Happy U svakom slucaju, tesko se moze u bilo kom javnom mediju procitati ovako rigorozna kritika ekonomskog sistema.

    Nadam se samo da je iskreno. U suprotnom, nema smisla.
    Samo nastavite.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Nostradurus 12.06.12 10:18

    Filipusis je napisao/la:Mozda i oni citaju ovo Very Happy U svakom slucaju, tesko se moze u bilo kom javnom mediju procitati ovako rigorozna kritika ekonomskog sistema.

    Nadam se samo da je iskreno. U suprotnom, nema smisla.
    Samo nastavite.

    Pa naravno da je iskreno. Sve što sam napisao možete primjerima provjeriti da je točno.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Filipusis 13.06.12 23:46

    Da li je tacno da recimo, Slovenija, Ceskas i Slovascka nisu umale nikakve dilove sa MMF-om, i da su zato u mnogo boljoj poziciji? Da li je tacno da je korupcija glavni problem sistema ili je ona samo posledica?
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Nostradurus 14.06.12 13:59

    Filipusis je napisao/la:Da li je tacno da recimo, Slovenija, Ceskas i Slovascka nisu umale nikakve dilove sa MMF-om, i da su zato u mnogo boljoj poziciji? Da li je tacno da je korupcija glavni problem sistema ili je ona samo posledica?

    Nije točno. MMF služi samo kao alibi nesposobnim vladama da srežu standard ljudi. Korupcija je glavni problem, ali na novou koji sam opisao u članku o korupciji: http://sites.google.com/site/financijskisustav/korupcija. Tu je najveći problem u političarima koji mogu ugraditi korupciju u zakone. Tj. zakonom se pogoduje da se bogati i dalje bogate. Što je apsurd jer svi biramo zastupnike, a oni stvaraju zakone koji pašu maloj manjini. Dakle, korupcija po definiciji.



    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Filipusis 14.06.12 17:11

    Nostradurus

    U tom linku kazes da je sam sistem korupcija i da je besmisleno pricati o korupciji, kada sistem pociva na korupciji, ako sam dobro shvatio? Jer, sa i bez korupcije opet bi dosli na isto, a to je slom sistema.

    Zar situacija nije takva da ti hteo-ne hteo moras da uzmes kredit od MMF-a, jer bez istog drzava ne moze poceti nista, tako je sistem osmisljen, zar ne? Prvo krediti, pa onda sve ostalo.

    Da li bi se bilo sta drasticno promenilo da drzava nema toliki broj "pijavica", odnosno da nema toliko izdataka iz budzeta za one koji su ugrozeni (realno ugrozeni ili lazno)?
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Nostradurus 15.06.12 10:57

    Filipusis je napisao/la:Nostradurus

    U tom linku kazes da je sam sistem korupcija i da je besmisleno pricati o korupciji, kada sistem pociva na korupciji, ako sam dobro shvatio? Jer, sa i bez korupcije opet bi dosli na isto, a to je slom sistema.

    Zar situacija nije takva da ti hteo-ne hteo moras da uzmes kredit od MMF-a, jer bez istog drzava ne moze poceti nista, tako je sistem osmisljen, zar ne? Prvo krediti, pa onda sve ostalo.

    Da li bi se bilo sta drasticno promenilo da drzava nema toliki broj "pijavica", odnosno da nema toliko izdataka iz budzeta za one koji su ugrozeni (realno ugrozeni ili lazno)?

    Zmislite svoji obitelj kao samodostatnu. Koji će vam vrag strani novac i dug za njega da bi radili razmjenu roba i usluga? A sad zamislite da vaša obitelj razmjenjuje proizvode sa drugim obiteljima. Opet je isto pitanje. Koji će vam vrag strani novac i dug za njega da bi radili međusobnu razmjenu roba i usluga?

    Pročitajte priču: http://www.galaksija.com/planeta/novac.htm. Ona je napisna prije 40 godina!

    Kredit MMF-a je način da dobiješ kao povoljniji kredit, ako uradiš što žele bankari. Tj. ucjena preko duga. Samo duga nije trebalo biti uopće. Eto to je krunska korupcija. Netko je pogodovao bankama da naprave države dužne prema njima.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
    avatar
    Filipusis


    Broj postova : 268
    Join date : 07.05.2012

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Filipusis 16.06.12 10:17

    Nostradurus je napisao/la:

    Zmislite svoji obitelj kao samodostatnu. Koji će vam vrag strani novac i dug za njega da bi radili razmjenu roba i usluga? A sad zamislite da vaša obitelj razmjenjuje proizvode sa drugim obiteljima. Opet je isto pitanje. Koji će vam vrag strani novac i dug za njega da bi radili međusobnu razmjenu roba i usluga?

    Pročitajte priču: http://www.galaksija.com/planeta/novac.htm. Ona je napisna prije 40 godina!

    Kredit MMF-a je način da dobiješ kao povoljniji kredit, ako uradiš što žele bankari. Tj. ucjena preko duga. Samo duga nije trebalo biti uopće. Eto to je krunska korupcija. Netko je pogodovao bankama da naprave države dužne prema njima.

    Nostradurus, da li se smanjivanjem zaposlenih u javnom sektoru (koji je kod nas u Srbiji neverovatno velik) postize bilo sta? Recimo, otpusti se 2/3 iz javnog sektora, a ostatku podignu plate? Sad, pitanje je sta raditi sa one 2/3 ljudi? Da li bi ovo resili problem javnih rashoda?

    Ili je sve ovo jalovo, posto je greska u samoj sustini sistema, kako kazes emisiji novca preko kredita?
    Jung-fu
    Jung-fu


    Broj postova : 285
    Join date : 12.04.2011

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Jung-fu 16.06.12 20:31

    Filipusis je napisao/la:

    Nostradurus, da li se smanjivanjem zaposlenih u javnom sektoru (koji je kod nas u Srbiji neverovatno velik) postize bilo sta? Recimo, otpusti se 2/3 iz javnog sektora, a ostatku podignu plate? Sad, pitanje je sta raditi sa one 2/3 ljudi? Da li bi ovo resili problem javnih rashoda?

    Ili je sve ovo jalovo, posto je greska u samoj sustini sistema, kako kazes emisiji novca preko kredita?

    Nema sumnje je glomazni javni sektor rak rana svakog društva, oni ne proizvode dodanu vrijednost već se apriori financiraju iz poreza, onaj dio koji doista vrši značajne usluge društvu je sve u svemu mali.
    U Hrvatskoj je nakon rata nastala prava inflacija županija, općina i gradova, raznoraznih ureda i agencija, sva sila političara i birokrata našli su hlijeba forsirajući društveni proračun, a koji se svako malo poduplao krpajući se kreditnim novcem.
    Ni nekreditni sustav ne podupire glomazni javni sektor jer nekreditni novac raste onoliko koliko raste i racionalizacija društvene organizacije.
    Javni sektor vapi za restrukturiranjem, poslove koje nudi država i rashode društvenih prihoda treba svakako rekonstruirati i racionalizirati.
    Nostradurus
    Nostradurus
    Admin


    Broj postova : 1545
    Join date : 12.04.2011
    Lokacija : Hrvatska

    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Nostradurus 16.06.12 21:15

    Filipusis je napisao/la:
    Nostradurus je napisao/la:

    Zmislite svoji obitelj kao samodostatnu. Koji će vam vrag strani novac i dug za njega da bi radili razmjenu roba i usluga? A sad zamislite da vaša obitelj razmjenjuje proizvode sa drugim obiteljima. Opet je isto pitanje. Koji će vam vrag strani novac i dug za njega da bi radili međusobnu razmjenu roba i usluga?

    Pročitajte priču: http://www.galaksija.com/planeta/novac.htm. Ona je napisna prije 40 godina!

    Kredit MMF-a je način da dobiješ kao povoljniji kredit, ako uradiš što žele bankari. Tj. ucjena preko duga. Samo duga nije trebalo biti uopće. Eto to je krunska korupcija. Netko je pogodovao bankama da naprave države dužne prema njima.

    Nostradurus, da li se smanjivanjem zaposlenih u javnom sektoru (koji je kod nas u Srbiji neverovatno velik) postize bilo sta? Recimo, otpusti se 2/3 iz javnog sektora, a ostatku podignu plate? Sad, pitanje je sta raditi sa one 2/3 ljudi? Da li bi ovo resili problem javnih rashoda?

    Ili je sve ovo jalovo, posto je greska u samoj sustini sistema, kako kazes emisiji novca preko kredita?

    Štednju ne možeš napraviti na unutrašnjoj potrošnji, nego na vanjskoj. Trebali bi smanjivati uvoz, a povećavati izvoz. Međutim, to donekle nema smisla dok državu kamatare za novca u korištenju Uzmite u obzir da na sav novac u državi ide kamata od npr. 5%. Koje dionice nose 5%? A sad se zapitajte kako to može opstati za cijelu državu.

    Zaključak, rezanje administracije i smanjenje obujma posla za administraciju ima smisla jer se oslobađaju ljudi za produktivna zanimanja (korisne usluge i robe) kojima se diže standard ljudi. Međutim, u uvijetima velike nezaposlenosti, otpuštanje ljudi baš i nije neka fora. Primjer. U vašoj familiji sve poslove bi moglo obaviti troje ljudi. Međutim, mora ih jesti svih petoro. Onda je bolje zaposliti sve da rade umjereno, nego forsirati ovo troje, a da ovo dvoje jedu bez rada.

    Ovo dvoje ne mogu napraviti ništa jer nema posla za njih. Oni bi ga morali smisliti i raditi nešto korisno. To bi bio napredak. Tu je najveći problem novac. Jer za povećenje korisnih roba treba više novca, a to sad znači i više zarade bankara. Stoga novca ne može biti kredit.


    _________________
    Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
    sites.google.com/site/financijskisustav/ => Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize

    Sponsored content


    prijedlog i pitanje Empty Re: prijedlog i pitanje

    Postaj  Sponsored content


      Sada je: 19.03.24 8:30.