Hrvatski ekonomski preporod

Foruma za novu ekonomsku politiku i blagostanje

Latest topics

» Video zapisi
čet kol 24, 2017 7:29 am by Nostradurus

» Knjige o ekonomiji i društvu
ned kol 20, 2017 8:46 pm by Nostradurus

» Komentari vijesti
sri oľu 15, 2017 10:45 am by Nostradurus

» Korupcija i kapitalizam
sub srp 23, 2016 2:00 pm by Nostradurus

» O poreznoj politici
uto oľu 15, 2016 9:41 pm by Nostradurus

» Reforma monetarnog i bankarskog sustava
pon pro 21, 2015 11:45 am by Nostradurus

» Politička opcija
pet vel 06, 2015 11:16 pm by Nostradurus

» Pravila foruma
pet lis 03, 2014 9:35 pm by Nostradurus

» Demokracija
ned kol 10, 2014 6:22 pm by Nostradurus

Navigation

Ukupno je: 3 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 3 gostiju. :: 1 Bot

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 43, dana pon pro 29, 2014 10:19 pm.

Top posting users this week

Komentari vijesti

Share
    Nostradurus
    Admin

Broj postova : 1412

Prka priznao: Pred pragom smo MMF-a

Postaj  Nostradurus on sri stu 09, 2011 2:30 pm

Članak

Prka kaže: "Prka smatra i kako bi se pad kreditnog rejtinga mogao zaustaviti ako nova vlada predstavi dovoljno ozbiljan gospodarski program u roku od 60 dana od dolaska na vlast."

Kako znamo da takav program ne postoji, to znači da nam ne gine MMF i ostala sranja koja idu u kompletu. To smo već znali, ali nam je Prka samo potvrdio. Odgovor političara če biti: "Oladi stari, naše plaće su još uvijek sigurne".

jekadril

Broj postova : 46

Re: Komentari vijesti

Postaj  jekadril on pon stu 14, 2011 11:55 am

http://www.dnevno.hr/vijesti/izbori_2011/dr_sladoljev_i_hrominsturm_bit_ce_nositelji_zagrebacke_nezavisne_liste/442764.html

Moram priznati da mi nije jasno kako Hromin-Sturm misli da je moguće zadužiti se za 100 miljardi,
    ako imaš samo 12 u kasi. Vjerovatno je i moguće, ali bi se trebala korsititi poluga.
    I zašto se izražava u eurima, zašt se ne bi "zadužili" u kunama?
    Jung-fu

Broj postova : 285

Postaj  Jung-fu on pon stu 14, 2011 3:16 pm

jekadril je napisao/la:http://www.dnevno.hr/vijesti/izbori_2011/dr_sladoljev_i_hrominsturm_bit_ce_nositelji_zagrebacke_nezavisne_liste/442764.html

Moram priznati da mi nije jasno kako Hromin-Sturm misli da je moguće zadužiti se za 100 miljardi,
    ako imaš samo 12 u kasi. Vjerovatno je i moguće, ali bi se trebala korsititi poluga.
    I zašto se izražava u eurima, zašt se ne bi "zadužili" u kunama?

Nenadović mi je pričao kako je, zapravo nekoliko mjeseci prije smrti, upoznao dr. Ante Lauca, koji se oduševio teorijom nekreditnog novca....
    Šta su on i Hromin-Sturm kao poučak izvukli iz te teorije, svojim ekonomskim programom, treba tek vidjeti.

jekadril

Postaj  jekadril on uto stu 15, 2011 8:39 am

Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on sri stu 16, 2011 9:28 am

Bilo je na KN TV-u. Infrastruktura je radila na čišćenju imovinskih odnosa radi, zna se čega, RASPRODAE u budućnosti.

jekadril

Postaj  jekadril on pet stu 18, 2011 8:41 am

http://www.dnevno.hr/vijesti/svijet/eu/citava_europa_trpi_zbog_njemacke_nema_spasa_bez_rasta_placa/448023.html

dobar članak, ali ne vjerujem niti da periferne zemlje mogu smanjiti troškove niti da će se njemci
    pretvoriti u rasipnike.
    Možda je i bolje tako, jer bi se u tom slučaju EU održala s ovakvim sustavom kakav sada imamo.
    Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on sub stu 19, 2011 8:09 pm

jekadril je napisao/la:http://www.dnevno.hr/vijesti/svijet/eu/citava_europa_trpi_zbog_njemacke_nema_spasa_bez_rasta_placa/448023.html

dobar članak, ali ne vjerujem niti da periferne zemlje mogu smanjiti troškove niti da će se njemci
    pretvoriti u rasipnike.
    Možda je i bolje tako, jer bi se u tom slučaju EU održala s ovakvim sustavom kakav sada imamo.

Suficit sa inozemstvom, nizak deficit i mogućnost otplate obveznica su povezane. Ako nijemci izgube suficit, izgubiti će i nizak deficit budžeta i niske kamate na zaduživanje. Suficit sa inozemstvo ima obilježja emisije novca!

Nostradurus
    Admin

Rohatinski: Želimo sačuvati likvidnost na šalterima banaka

Postaj  Nostradurus on ned stu 27, 2011 7:27 pm

Članak

Ovaj potez je genijalan. Da nedavno se govorilo o dobroj kapitaliziranosti banaka, a sad se otvara mogućnost da od štednje u banci doslovce ne ostane ništa osim dugova. Potez kao da ide u smjeru da se prevara preko kreditnog sustava održava umjetno što duže. A sa kojm ciljem? Pretpostavljam da bi pljačka mogla trajati što duže.

jekadril

Postaj  jekadril on pon stu 28, 2011 9:57 pm

jako opasan potez, treba se pripremiti na najgore. Treba štednju povući iz banaka.
    Nostradurus
    Admin

Grujić: Srbija je na korak do sloma, skriva se prava slika

Postaj  Nostradurus on pon stu 28, 2011 10:15 pm

Članak

Htio sam malo da na forumu B92 pokrenem pitanje novca kao duga u Srbiji, pa su me banirali zbog linkova na moje tekstove. Onda sam rekao, tko sam ja da vam ispravljam krivu Drinu i zaželio im sve najbolje u bankrotu (prije nekoliko mjeseci). Ja te ljude uopće ne kužim. Imali si do nedavno Stojana Nenadovića, koji je ukazivao na problem novca kao duga i nudio rješenje. I ništa. Oni baš žele ostati zatucani i propasti u dugovima.

Cijeli problem u Srbiji je novac kao dug u opticaju. Bez obzira što mu vrijednost pada, eksponencijalni kamatni račun radi uvijek za banke, a gospodarstvo tone u dugovima i nelikvidnosti. Čini se da će tamo opet da izbije revolucija. Samo možda nekoj budali padne na pamet da to omete sukobom na Kosovu. Zavadi pa vladaj je stara i okušana strategija.

Dug za kreditni novac u konačnici raste zbrojem kamate i inflacije. (http://sites.google.com/site/financijskisustav/inflacija-bez-primarne-emisije)

Ovo sam pokazao običnom XLS tablicom. Ne vjerujem da u Srbiji ne znaju koristiti XLS tablice, ali im zato put ka bankrotu solidno ide.

wiz

Broj postova : 527

Postaj  wiz on ned pro 04, 2011 3:04 am

8.12 je prosvjed http://www.forum.hr/showthread.php?t=690887 i to je zadnji prije potpisavanja ugovora. Ako se potpise ugovor onda ce situacija biti jos kompliciranija.

Ocemo sudjelovati ? Sta Pernar kaze ?

Danas su izbori, vidjet cemo rezultate....ja nekako kontam da sa novim sazivom sabora isto nista nece biti moguce promjeniti a depresija u koju ulazimo ce biti prilicno teska kako sad izgleda.

njemacka i francuska namjeravaju napraviti sjedinjenje drzave evrope..nisam siguran koliko nam to odgovara..niti koliko je takva ideja uopce izvediva.

Ovaj je zadnji prosvjed na kojem bi mogli jos nesto napraviti...
    Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on pon pro 05, 2011 11:05 am

wiz je napisao/la:8.12 je prosvjed http://www.forum.hr/showthread.php?t=690887 i to je zadnji prije potpisavanja ugovora. Ako se potpise ugovor onda ce situacija biti jos kompliciranija.

Ocemo sudjelovati ? Sta Pernar kaze ?

Ne sudjelujem, ali podržavam da se o tome javno priča. Pernar će vjerojatno biti. Do sada je bio.

Danas su izbori, vidjet cemo rezultate....ja nekako kontam da sa novim sazivom sabora isto nista nece biti moguce promjeniti a depresija u koju ulazimo ce biti prilicno teska kako sad izgleda.

Ispalo je onako kako sam rekao, male stranke se nisu udružile na dvije stavke programa (ne u EU te ukidnje emisije novca kao duga) te su popušile izbore. Preko 25% glasova se izgublo na sitne stranke, a zajednička koalicija malih stranaka je mogla osvojiti preko 5% glasova na svim izbornim mjestima i tako dobiti barem 10 mandata. To znači da se moglo udružiti 10 malih stranaka i svaka je mogla dobiti 1 mandat u trajanju 4 godine. Znam da je sada lako biti general nakon bitke, ali trebalo je uzeti telefonski imenik i nazvati 1000 ljudi i upitati ih da li bi glasali za udrugu stranaka koje znaju što treba prvo učiniti i odmah bi bilo jasno da li ima smisla koalicija ili ne.

njemacka i francuska namjeravaju napraviti sjedinjenje drzave evrope..nisam siguran koliko nam to odgovara..niti koliko je takva ideja uopce izvediva.

Ovaj je zadnji prosvjed na kojem bi mogli jos nesto napraviti...

Savez država europe je trula ideja,kao i euro. Nije rješenje niti će biti. To je samo način da se poveća vlast nad ljudima, a da nema pozitivnog efekta koji je bi to opravdao.

Na prosvjedima se ne može baš štošta puno napraviti jer mediji ne pričaju previše o tome i iskrivljuju činjenice. Ovce ostaju ovce. Sve je to posljedica pogrešne informativne indoktrinacije. Intelektualci su nam zakazali i postali kolaboracionisti i petokolonaši pravdajući to mogućim svojim osobnim uspjehom kada RH bude u EU. Naravno ima i puno iznimaka, ali generalno mi imamo preko 10% visoko obrazovanog kadra. A taj kadar bi trebao biti natprosječne inteligencije. Da li trebam išta dalje reći? Novinari (intelektualci) ismijavaju pokret na Filozofskom fakultetu. Udruženje novinara bi trebalo odmah izbaciti takve iz svojih redova. Samo tko bi onda ostao?

BUBI

Broj postova : 196

Postaj  BUBI on sri pro 07, 2011 4:51 pm

Ako na prosvjed 8.12. dođe onoliko ljudi, koliko ih je glasalo za Pernara, prosvjed će biti smješan.

Hrvatsko društvo je na ovim izborima pokazalo da kredite ne želi optlaćivati jednokratnim tiskanjem novca, nego zasukati rukave i raditi i zaraditi novac za otplatu kredita.
    Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on sri pro 07, 2011 8:17 pm

BUBI je napisao/la:Ako na prosvjed 8.12. dođe onoliko ljudi, koliko ih je glasalo za Pernara, prosvjed će biti smješan.

Hrvatsko društvo je na ovim izborima pokazalo da kredite ne želi optlaćivati jednokratnim tiskanjem novca, nego zasukati rukave i raditi i zaraditi novac za otplatu kredita.

Građani su pokazali da samo 0,4% ljudi zna u čemu je problem. Ovakav tempo dobrog obrazovanja će uroditi plodom tek za nekoliko desetljeća. Nema demokracije u pronalaženju rješenja. Ili znaš ili ne znaš.

Rješenje izlaza iz krize je već 18 mjeseci na netu. Nema eksponencijalnog rasta posjeta. Što to govori? Da ljudi ne vjeruju matematičkoj analizi i svojim očima.

BUBI

Postaj  BUBI on sri pro 07, 2011 9:48 pm

http://www.index.hr/vijesti/clanak/islamsko-bankarstvo-uzima-maha-u-njemackoj-se-otvara-prva-banka-u-kojoj-nema-kamata/587279.aspx

Navedeni link govori o vijesti iz Njemačke, gdje je uspostavljeno bankarstvo bez kamata, u jednoj banci.

Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on sri pro 07, 2011 10:02 pm

BUBI je napisao/la:http://www.index.hr/vijesti/clanak/islamsko-bankarstvo-uzima-maha-u-njemackoj-se-otvara-prva-banka-u-kojoj-nema-kamata/587279.aspx

Navedeni link govori o vijesti iz Njemačke, gdje je uspostavljeno bankarstvo bez kamata, u jednoj banci.

Je prava stvar. Još samo da nam objasnite kako će banka poslovati, ako ne sa profitom?

Jung-fu

Postaj  Jung-fu on čet pro 08, 2011 10:57 am

BUBI je napisao/la:Ako na prosvjed 8.12. dođe onoliko ljudi, koliko ih je glasalo za Pernara, prosvjed će biti smješan.

Nitko nije rekao da se tiskanjem novca mogu vratiti krediti, nego da se promjenom monetarnog sustava i emisijom nekreditnog novca može pokrenuti gospodarstvo i proizvodnja, pa onda i vratiti krediti, koji bi ubrzo postali nepotrebni.

Osobno se ne radujem što će pored daljnjeg stiskanja remena i "dijete" o kojoj pričaju novi političari Hrvatsko društvo i dalje tonuti u recesiju i sve veće zaduživanje.

Tomu se mogu radovati samo ljudi kao što ste vi, "Bubi", koji i pored sve ove komunikacije još niste shvatili da u kreditno-monetarnom sustavu, kako god da okreneš i što god da napraviš, suficit jedne zemlje znači deficit druge.

jekadril

Postaj  jekadril on pet pro 09, 2011 9:57 am

Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on pet pro 09, 2011 10:44 am

Članak je već dosta star, a Karino Sturm je član neke stranke (nacionali demokrati) i bio je na izborima. Međutim, pogledao sam njegov program (intervju o tome na http://www.4dportal.com/hr/dnevne-vijesti/politika/2193-karino-hromin-sturm-prezentira-projekt-gospodarskog-oporavka-republike-hrvatske-) i puno stvari kaže dobro, osim što ne kaže kako će riješiti problem emisije novca. Pisao sam toj stranci i rekao im da im program (program: http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=http%3A%2F%2Fwww%2Enacionalni%2Ddemokrati%2Ehr%2Fizbori%2Fprogram%2F) ima rupu te da je neizvodiv. Bilo je to prije 10 dana. Odgovora nema. Postavio sam pitanja:

1. Nigdje ne vidim pokriće za vraćanje kredita koje bi izdali. Tj. od kuda bi se vratile kamate i glavnica?
    2. Nemate plan ukidanja kreditnog novca, nego njegovo poticanje
    3. Ne vidim kako bi očuvali tečaj kada raja poželi potrošiti zarađeno kupovinom uvozne robe
    4. Ne vidim kako RH može otplatiti dugove koji samo za kamate nose ogromnu količinu deviza
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Osim toga, molio bih da se portal javno.hr što manje spominje. Ne radi se tu o nikakvoj osveti, nego jednostavno sve linkove na ovaj forum (i moje site stranice) su proglasili nedozvoljenom reklamom, a komentari postaju dio foruma javno.hr. Mislim da je na javno.hr uvedena cenzura, a uvidio sam i da je broj komentara pao. Odlučio sam da na stranicama koje uvode cenzuru uopće ne pišem nikakve komentare. Dobio sam ban ukupno na mjesec dana jer sam, između ostalog, jedan članak srezao komentarom da sam to puno bolje i točnije napisao na istu temu te ostavio link. Očigledno je da nije bita točnost informacija nego zaštita neinformiranih novinara i širenje poluistina - medijska kontrola. To ne znači da neću čitati članke na javno.hr, ali ne podržavam da se reklamira javno.hr dok brane reklamiranje našeg foruma ili bilo kojeg drugog foruma na svojem portalu.
    Glavno je pitanje kojeg smisla ima taj njihov forum, ako likovi ne mogu biti na druge stranice?

BUBI

Postaj  BUBI on uto pro 13, 2011 9:36 am

http://europskaunija.yolasite.com/

Odličan negativistički web site o EU.

BUBI

Postaj  BUBI on uto pro 13, 2011 11:52 am

http://www.protiv-eu.org/

Još jedna odlična negativistička web stranica o EU!

jekadril

Postaj  jekadril on čet pro 22, 2011 6:26 pm

ne znam gdje bi stavio ovaj post, pa ću ovdje.

Odlična web stranica :
    http://www.advance.hr/

Stranice donosi vijesti koje se ne mogu čuti na drugim portalima, podržava antiglobalizam i lijevu opciju.
    Nostradurus
    Admin

Čačić i Linić će podići PDV na 25%, kažu da se mora

Postaj  Nostradurus on čet pro 22, 2011 8:32 pm

Članak

Počelo je počelo. Murta je zamijenio Kurtu i jaše se istim smjerom. Ipak ovo je napredak. Pdv je dizan za 1%, a sad će biti podignut za 2%. Kakvo elegantno rješenje. Bilo je za očekivati. Nagledati ćemo se mi putovanja prema putu ka rješenju, ali svi ti putovi će voditi u živi pijesak.

Jung-fu

Postaj  Jung-fu on pet pro 23, 2011 7:11 pm

Od Hrvatske politike ne možemo bog zna što očekivati novo.
    Ono što je meni momentalno najinteresantnije su zbivanja u Mađarskoj, Mađari beskompromisno mjenjaju zakon o centralnoj banci, na čuđenje i ljutnju europske komisije.
    Evo kratak osvrt u Novom Listu:

http://www.novilist.hr/Vijesti/Svijet/Budimpesta-sve-usamljenija?articlesrclink=related
    Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on pet pro 23, 2011 8:10 pm

Jung-fu je napisao/la:Od Hrvatske politike ne možemo bog zna što očekivati novo.
    Ono što je meni momentalno najinteresantnije su zbivanja u Mađarskoj, Mađari beskompromisno mjenjaju zakon o centralnoj banci, na čuđenje i ljutnju europske komisije.
    Evo kratak osvrt u Novom Listu:

http://www.novilist.hr/Vijesti/Svijet/Budimpesta-sve-usamljenija?articlesrclink=related

Imam osjećaj kao da je prilog pisao netko tko ne kuži baš regulaciju novca. Preuzimanje vlasti nad kamatnom stopom centralne banke nije neki dobitak. Naime, uz taj korak mora ići i carinska brana na slobodnu trgovinu. Bez toga bi Mađari mogli povećati ponudu forinti, oživiti gospodarstvo i na krilima profita u forintama potrošiti devizne rezerve na jeftinu uvoznu robu. Pa o tome je govorio Ante Marković u zadnjem intervju-u na liderpress.hr U tom slučaju moraju podići ulazne carine. A bogme to ne ide kad su u EU (zajedničko tržište). Prema tome, potez ovako opisan u članku je djelo diletanta koji nema pojma što radi ni kako sustav funkcionira. Pravi potez Orbana bi trebao biti: izlaz iz unije i reforma prema mojem okvirno predloženom modelu ( http://sites.google.com/site/financijskisustav/izlaz-iz-krize ).

I tako Mađari pikaju po svojoj centralnoj banci, Austrijanci pišu peticije za izlaz iz unije i sve to jesu koraci prema rješenju, ali koji moraju okruniti monetarnom i bankarskom reformom. Bez toga će se i dalje koprcati neće naći pravo rješenje. U svakom slučaju je dobro da se nešto događa što barem ima neke veze sa rješenjem.

Sponsored content

Postaj  Sponsored content

Sada je: uto lis 17, 2017 8:33 pm.