Hrvatski ekonomski preporod

Foruma za novu ekonomsku politiku i blagostanje

Latest topics

» Komentari vijesti
sri oľu 15, 2017 10:45 am by Nostradurus

» Korupcija i kapitalizam
sub srp 23, 2016 2:00 pm by Nostradurus

» O poreznoj politici
uto oľu 15, 2016 9:41 pm by Nostradurus

» Reforma monetarnog i bankarskog sustava
pon pro 21, 2015 11:45 am by Nostradurus

» Knjige o ekonomiji i društvu
pon srp 20, 2015 10:52 am by Nostradurus

» Politička opcija
pet vel 06, 2015 11:16 pm by Nostradurus

» Video zapisi
pon pro 29, 2014 8:25 pm by Nostradurus

» Pravila foruma
pet lis 03, 2014 9:35 pm by Nostradurus

» Demokracija
ned kol 10, 2014 6:22 pm by Nostradurus

Navigation

Ukupno je: 1 korisnik/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 1 gost.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 43, dana pon pro 29, 2014 10:19 pm.

Top posting users this week

Reforma monetarnog i bankarskog sustava

Share
    Nostradurus
    Admin

Broj postova : 1409

Re: Reforma monetarnog i bankarskog sustava

Postaj  Nostradurus on pon tra 23, 2012 1:17 pm

dado7 je napisao/la:
    Nostradurus je napisao/la:

Hiperinflacija obezvređuje novac onih koji ga posjeduju. Ali istodobno kao rezultat imamo rast cijena. Time bi napravili jednu vrstu poreza na keš. Međutim, zar mislite da bi kamata kod banaka ostala na ovoj vrijednosti? Oni će htjeti raditi pozitivno i imaju mogućnost dizati kamate nekoliko poena iznad eskontne stope HNB-a. Međutim, prema moji zamislima, HNB nema više što posuđivati novac bankama. Ako banka treba novac neka posuđuje od drugih. Ako ne može ide u državno preuzimanje. Prema tome, eskontna stopa ne postoji, ali će postojati maksimalna kamata koju smije naplatiti banka. U tom slučaju opet nismo napravili ništa. Ako dignemo maksimalnu kamatu, opet će se otplata kredita slomiti na korisnicima.

Mislite da nema načina da se bankama od strane države odredi maksimalna kamatna stopa? Bilo kakvim izmjenama u zakonima? Bespuća zakona su stvar po kojoj mi se ne da toliko rondat pa i ne znam pravi odgovor, možda pričam gluposti.

Ako se ne ograniči zarada o financijskih usluga, tada nema rješenja. Ako bi financijski sektor mogao preljevati profit na svoju stranu, opet ćemo imati problema. Ovaj puta sa inflacijom.

dado7

Broj postova : 4

Postaj  dado7 on uto tra 24, 2012 7:27 am

Evo kako ja gledam na stvar. Smatram da su oba sustava promjenjiva s time da je vaš oprezniji i dugoročniji dok je njegov radikalniji. U njegovoj predloženoj reformi mogu se napraviti dvije stvari. 1. Podići stopa obvezne rezerve - da bi se spriječilo da banke multipliciraju novac i stvaraju dodatnu inflaciju. 2. Fiksirati eskontnu stopu.

Naime, kamate poslovnih banaka su vezane zakonski uz eskontnu stopu (Zakon o obveznim odnosima) i ukoliko HNB ne bi podešavao istu kako bi pomogao poslovnim bankama, sustav bi mogao funkcionirati. Ustavnom izmjenom bi HNB trebalo ponovo staviti pod kontrolu države kako bi se ovo moglo provesti. Još jedna stvar na koju treba paziti u njegovom primjeru jest činjenica da on želi ukinuti valutnu klauzulu što bi moglo rušiti banke (ljudi dolaze po depozite kojih nema) - on sam mi je rekao da nacionalizaciju banaka zapravo želi izvesti na taj način (dakle također želi kao vi izvesti nacionalizaciju ali na drugi način). To znači da bi država morala naštancati puno novaca da bi spasila banke. Sada treba paziti da taj novac ostane u sustavu državna emisija-banka jer izlazak izvan toga bi stvorio nezadrživu inflaciju.

Prenosim također njegovu ideju - da ako se banke uspiju nacionalizirati nije potrebno stvarati hiperinflaciju jer se dug tada može i otpisati (dakle ili jedno ili drugo, ali ako, po meni, možemo izbjeći hiperinflaciju, tim bolje). Sviđa mi se kako obojica razmišljate. S time da ukoliko je njegov plan provediv moglo bi se većem broju ljudi pomoći u kraćem vremenu.
    Jung-fu

Broj postova : 285

Postaj  Jung-fu on uto tra 24, 2012 3:09 pm

Monetarna reforma naprosto mora uključiti bankarstvo pune rezerve, to znači svakako ili da privatne banke smognu kapital koji će pokriti njihovu kreditnu ekspanziju, ili, ako to ne mogu, nacionalizacija tih istih banaka i dokapitalizacija državnim garancijama.
    Nakon toga slijedi emisija primarnog nekreditnog novca u godišnjim količinama pokrivenim onom znanstvenom metodom koja će garantirati dokidanje devijantnih pojava inflacije i deflacije.

Sve drugo nije monetarna reforma.

Ovakav način garantira pravnost postupka, banke ne treba silovati, njih treba zakonski obvezati da stoje iza svojih djelovanja, naprosto im zabraniti da prave financijske krize.

To treba javno i dosljedno obznaniti, pa da vidimo tko će se buniti protiv tako postavljene reforme.
    Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on uto tra 24, 2012 7:00 pm

Jung-fu je napisao/la:Monetarna reforma naprosto mora uključiti bankarstvo pune rezerve, to znači svakako ili da privatne banke smognu kapital koji će pokriti njihovu kreditnu ekspanziju, ili, ako to ne mogu, nacionalizacija tih istih banaka i dokapitalizacija državnim garancijama.
    Nakon toga slijedi emisija primarnog nekreditnog novca u godišnjim količinama pokrivenim onom znanstvenom metodom koja će garantirati dokidanje devijantnih pojava inflacije i deflacije.

Sve drugo nije monetarna reforma.

Ovakav način garantira pravnost postupka, banke ne treba silovati, njih treba zakonski obvezati da stoje iza svojih djelovanja, naprosto im zabraniti da prave financijske krize.

To treba javno i dosljedno obznaniti, pa da vidimo tko će se buniti protiv tako postavljene reforme.

Ipak, Jung-Fu, postoji održivost sustava. Ako banke teoretski mogu sav realni novac preko depozita pretvoriti u kredite, očigledno je da bi tada imale 100% novčane mase kao kredit. Kada bi država emitirala 4% od novčane mase, a banka imala kamtau 7%, očigledno je da bi imali dužničko ropstvo. Ako država poveća emisiju, banke mogu povisiti kamatu. Nema razloga da je ne dižu jer ionako imaju sav novac plasirna kao kredit. Kako, prema mojim idejama, HNB ne smije biti više banka za banke, tako nema više pozajmica banaka od HNB-a. To je biznis kao i svaki drugi. Nema spašavanja emisijom državnog novca. Može biti jedino preuzimanje i nacionalizacija. Zbog toga neće postojati eskontna stopa. Pa prema tome treba postojati neka stopa kojom se limitira kamata. Moj prijedlog je da to bude 50% od emisionog postotka. A i to je više nego dovoljno. Više od toga nije fer prema realnom gospodarstvu. Ipak, posuđivanje novca ispada bitno manje rizično nego npr. poljoprivreda. Svatko tko je probao nešto uzgajati to zna.

Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on uto tra 24, 2012 7:21 pm

dado7 je napisao/la:Evo kako ja gledam na stvar. Smatram da su oba sustava promjenjiva s time da je vaš oprezniji i dugoročniji dok je njegov radikalniji. U njegovoj predloženoj reformi mogu se napraviti dvije stvari. 1. Podići stopa obvezne rezerve - da bi se spriječilo da banke multipliciraju novac i stvaraju dodatnu inflaciju. 2. Fiksirati eskontnu stopu.

Naime, kamate poslovnih banaka su vezane zakonski uz eskontnu stopu (Zakon o obveznim odnosima) i ukoliko HNB ne bi podešavao istu kako bi pomogao poslovnim bankama, sustav bi mogao funkcionirati. Ustavnom izmjenom bi HNB trebalo ponovo staviti pod kontrolu države kako bi se ovo moglo provesti. Još jedna stvar na koju treba paziti u njegovom primjeru jest činjenica da on želi ukinuti valutnu klauzulu što bi moglo rušiti banke (ljudi dolaze po depozite kojih nema) - on sam mi je rekao da nacionalizaciju banaka zapravo želi izvesti na taj način (dakle također želi kao vi izvesti nacionalizaciju ali na drugi način). To znači da bi država morala naštancati puno novaca da bi spasila banke. Sada treba paziti da taj novac ostane u sustavu državna emisija-banka jer izlazak izvan toga bi stvorio nezadrživu inflaciju.

Prenosim također njegovu ideju - da ako se banke uspiju nacionalizirati nije potrebno stvarati hiperinflaciju jer se dug tada može i otpisati (dakle ili jedno ili drugo, ali ako, po meni, možemo izbjeći hiperinflaciju, tim bolje). Sviđa mi se kako obojica razmišljate. S time da ukoliko je njegov plan provediv moglo bi se većem broju ljudi pomoći u kraćem vremenu.

Ako mislite na Pernarov plan, mislim da je Pernar prihvation naš način preuzimanja banaka koji ne podriva vlasništvo banke, nego vraća vlasništvo nad ekspanzijom novca u ruke države. Sve što su banke ekspandirale više od stvarne količine novca država treba fiktivnom dokapitalizacijom pretvoriti u državne uloge. Normalo je da sa 200 milijardi kuna ekspandiranog novca (pričam okvirmo) da kad bi dalje išla kamata 7% da bi imali problem. Država bi emitirala 4%, a naplaćivala kamatu od 7% na kredit. Pa i majmunima je jasno da to ne ide. Zbog toga kamata mora biti otplativa. A emisija novca ne može biti bilo koja nego prema povećanju robe na tržištu.To znači i da kamata ne može biti veća od polovice moguće robne ekspaniji. Ako bi bila veća, tada bi dug za kamate bio veći od robne ekspanzije. To se zove dužničko ropstvo. Ovo je bitna okosnica za limit kamata. Mislim da je ovo svima jasno. Ima tu još pitanje: Što ako je kreditni udio 50%. Da li tada kamata može jednaka emisionoj stopi. Međutim tada se sve svodi da se bankama daje poluga da izvlače 50% vrijednosti od emisije novca bez obzira na količinu plasiranih kredita. A mislim da je to protivno zdravom razumu. Zašto bi mi nekome pogodovali, kada država može emitirati kredite u svojim bankama po niskoj stopi. Koji je smisao toga? Pogodovanje privatnim bankama. A zbog čega? Sve može funkcionirati i sa državnim bankama. Financijski sektor je samo jedan servis, a ne krvopija gospodarstva. Jedom za sva vremena ga treba pozicionirati gdje mu je mjesto. Najveću financijsku vlast treba imati država, koja će biti u službi boljitka većine, a ne kao do sada za manjinu. Što će nam država koja nema financijsku vlast? Imamo demokraciju koja nema poluge vladanja u svojim rukama. Van pameti zar ne?

Devizna klauzula se mora ukinuti jer smo mi suverena država i zakonsko sredstvo plaćanja je kuna. U Americi vrijedi zakon da vam američka firma mora naplaćivati u dolarima. Ako ispostavi račun u švicarcima, niste dužni platiti. Po istom pravilu bi mi morali sve izvozne poslove naplaćivati u kunama. Tko nema kuna, neka ih promjeni u HNB-u. Devize nikome ne trebaju u unutarnjem prometu. Samo za uvoz. a uvoz ne može biti stihijski nego prema našem izvozu. Nema života na kredit i nekontroliranog trošenja na uvoz. To je neodrživo i štetno za društvo. Vodi u osiromašenje i dužničko ropstvo.

Jung-fu

Postaj  Jung-fu on sri tra 25, 2012 5:39 am

Ipak, Jung-Fu, postoji održivost sustava. Ako banke teoretski mogu sav realni novac preko depozita pretvoriti u kredite, očigledno je da bi tada imale 100% novčane mase kao kredit. Kada bi država emitirala 4% od novčane mase, a banka imala kamtau 7%, očigledno je da bi imali dužničko ropstvo. Ako država poveća emisiju, banke mogu povisiti kamatu. Nema razloga da je ne dižu jer ionako imaju sav novac plasirna kao kredit. Kako, prema mojim idejama, HNB ne smije biti više banka za banke, tako nema više pozajmica banaka od HNB-a. To je biznis kao i svaki drugi. Nema spašavanja emisijom državnog novca. Može biti jedino preuzimanje i nacionalizacija. Zbog toga neće postojati eskontna stopa. Pa prema tome treba postojati neka stopa kojom se limitira kamata. Moj prijedlog je da to bude 50% od emisionog postotka. A i to je više nego dovoljno. Više od toga nije fer prema realnom gospodarstvu. Ipak, posuđivanje novca ispada bitno manje rizično nego npr. poljoprivreda. Svatko tko je probao nešto uzgajati to zna.

Da, to je novi momenat u bankarskoj strukturi.
    Bez kredita se naprosto neke stvari nemogu ostvariti. Emisija nekreditnog novca može postepeno razvijati društvo ali nije dovoljna za individualni iskorak, kad se npr. jedan mladi bračni par poželi osamostaliti od roditelja i kupiti stan... ili kad netko hoće ostvariti trenutnu poslovnu viziju..
    Kamata je uvijek lihvarenje, ma kolika bila, ali i davanje kredita je oziljan i neophodan posao koji uvijek nosi i društvene rizike...

Što netko reče idealno bi bilo uopće ne imati banke...ali banke su institucije bez kojih je danas teško zamisliv ekonomski proces.
    Banke su pritom oni centri moći koji odražavaju filozofiju sustava. Privatni interes je danas svakako prenaglašen ali privatni interes spada u conditio sine qua non ljudske cjelovitosti i ne može biti bačen u ropotarnicu povijesti.
    Kredit je blagotvorno sredstvo ostavarivanja privatnog interesa i incijative, zapravo treba reči istinu i kazati da se zapadna civilizacija uzdigla na temelju kredita...

U svakom slučaju kamatnu politiku uvijek određuje najajči igrač, a najjači igrač je uvijek onaj tko vrši primarnu emisiju i kontrakciju novca.

Doista je pitanje što će državi banka ako ona vrši primarnu emisiju nekreditnog novca?

Onaj tko vrši emisiju i kontrakciju novca svakako kontrolira bankarski sustav, tim više ako je taj sustav reguliran punom rezervom.
    Početni problemi oko nacionalizacije banaka koje su izvršile ekspanziju fiktivnog novca bez pokriča s vremenom bi se prevladali, po mom mišljenju banke bi u konačnici trebale biti u privatnom vlasništvu, svakako regulirane i transparentne kao i sav ostali privatni business. Koliko osobno vidim, nekreditni sustav stvaranja novca može s vremenom samo jačati privatnu inicijativu odnosno slobodu interesnih grupa i pojedinaca.

Kamatna stopa (lihvarenje) svakako treba biti u granicama održivog odnosno razuma, a to je svakako ostarivo ako se opći društveni sustav oprjedjeli za održivi razvoj, a što u osnovi znači konačno dokidanje inflacije ili deflacije monetarnog izraza naših vrijednosti, odnosno dokidanje prevare i pljačke kao legaliziranog oblika ostvarivanja privatnog interesa na račun društva u cjelini - kako bi zapravo mogi definirati trenutni bankarski sustav.
    Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on sri tra 25, 2012 8:09 am

Znam da želite reformom utjecati što manje na stanje koje je sada, ali slušajte logiku. Ako država ne smije emitirati više novca jer privreda ne može povećati ponudu roba, tada vam emisija kredita koja povećava ponudu novca radi inflaciju. Pa bila ona privatna ili državna.

I drugi moment je zarada na kreditu. Ako država emisiju novca bazira na rastu ponude roba, onda je logično da kamata ne može ni u ludilu biti veća od rasta ponude roba. To bi značilo da novac mora gubiti vrijednost jer netko želi uzeti više nego što doprinosi. Moja stav je da financijski sektor može doprinjeti najviše do 50%. Naravno, imaju oni i troškova pa bi to trebalo uzeti u kalkulaciju. Jer taj novac će biti nečija ušteda. A ona mora omogućiti korisnicima kredita da profitiraju i da do 50% profita odvoje na kredit. To je fer partnerstvo. Svatko tko bi išao u neki dil sa posuđivačem novca bi išao na fifti-fifti dogovor. Time je trka u prevlasti između financijskog i realnog sektora mrtva. Financijski sektor nikad ne bi mogao zarađivati u sumi više od realnog. Tj. u stvari mogao bi kada bi realni sektor počeo polagati novac u banku. Ali to je skoro nemoguće zamisliti jer bi prosječna zarada na dionicama bila više puta veća nego u banki.

Jung-fu

Postaj  Jung-fu on sri tra 25, 2012 8:54 am

Nostradurus je napisao/la:Znam da želite reformom utjecati što manje na stanje koje je sada, ali slušajte logiku. Ako država ne smije emitirati više novca jer privreda ne može povećati ponudu roba, tada vam emisija kredita koja povećava ponudu novca radi inflaciju. Pa bila ona privatna ili državna.

I drugi moment je zarada na kreditu. Ako država emisiju novca bazira na rastu ponude roba, onda je logično da kamata ne može ni u ludilu biti veća od rasta ponude roba. To bi značilo da novac mora gubiti vrijednost jer netko želi uzeti više nego što doprinosi. Moja stav je da financijski sektor može doprinjeti najviše do 50%. Naravno, imaju oni i troškova pa bi to trebalo uzeti u kalkulaciju. Jer taj novac će biti nečija ušteda. A ona mora omogućiti korisnicima kredita da profitiraju i da do 50% profita odvoje na kredit. To je fer partnerstvo. Svatko tko bi išao u neki dil sa posuđivačem novca bi išao na fifti-fifti dogovor. Time je trka u prevlasti između financijskog i realnog sektora mrtva. Financijski sektor nikad ne bi mogao zarađivati u sumi više od realnog. Tj. u stvari mogao bi kada bi realni sektor počeo polagati novac u banku. Ali to je skoro nemoguće zamisliti jer bi prosječna zarada na dionicama bila više puta veća nego u banki.

Nadam se da isto vidimo stvari.
    Inflaciju nemože praviti realni novac. To jest ako banka posuđuje realni novac, novac za koga ima pokriče, on ne pravi nikakvu inflaciju jer to i nije emisija novog novca već se radi o posudbi postojećeg, to što će biti izvjesna kamata na taj dil znači samo da će biti i izvjesne kompeticije u ekonomskim odnosima...
    Treba li izbaciti tržno natjecanje i kompeticiju? Mislim da ne treba, tržnu utakmicu treba regulirati.

Što se tiče emisije novog novca tu mi zapravo još neznamo potrebnu količinu, ono što mi se čini ograničavajuće je ideja da se emisija novog novca bazira na postojećoj ponudi, novac se može ulagati i u budućnost. Kako se novac najviše bazira na međuljudskom povjerenju on može biti i sredstvo ostvarivanje budućih kreativnosti.
    Nema potrebe isključivati faktor rizika na kojem se bazira i kreditni novac, tim više što eventualno nova emisija nije i novi dug, a eventualna kontrakcija viška novca ne znači i apriornu recesiju.
    Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on sri tra 25, 2012 7:29 pm

Jung-fu je napisao/la:
    Nadam se da isto vidimo stvari.
    Inflaciju nemože praviti realni novac. To jest ako banka posuđuje realni novac, novac za koga ima pokriče, on ne pravi nikakvu inflaciju jer to i nije emisija novog novca već se radi o posudbi postojećeg, to što će biti izvjesna kamata na taj dil znači samo da će biti i izvjesne kompeticije u ekonomskim odnosima...
    Treba li izbaciti tržno natjecanje i kompeticiju? Mislim da ne treba, tržnu utakmicu treba regulirati.

Što se tiče emisije novog novca tu mi zapravo još neznamo potrebnu količinu, ono što mi se čini ograničavajuće je ideja da se emisija novog novca bazira na postojećoj ponudi, novac se može ulagati i u budućnost. Kako se novac najviše bazira na međuljudskom povjerenju on može biti i sredstvo ostvarivanje budućih kreativnosti.
    Nema potrebe isključivati faktor rizika na kojem se bazira i kreditni novac, tim više što eventualno nova emisija nije i novi dug, a eventualna kontrakcija viška novca ne znači i apriornu recesiju.

Jung-fu, promiče vam koje su posljedice visokih kamata. Nemogućnost otplate i inflacija zbog inflacije troška u kreditu. Dakle, bez obzira na realnu emisiju i zabranu ekspanzije kredita, visoka kamata može stvoriti inflaciju troškova. Pohlepa za zaradom pokreće dizanje kredita i ljudi idu i na realno previsoke kamate. Osobito u osobnoj potrošnji. Zakoni tržita se tu iskorištavaju. A da ne govorimo bankarsku metodu pecanja niskim kamatama i onda dizanje kamate. Viđeno bezbroj puta.

Jung-fu

Postaj  Jung-fu on čet tra 26, 2012 8:33 am

Jung-fu, promiče vam koje su posljedice visokih kamata. Nemogućnost otplate i inflacija zbog inflacije troška u kreditu. Dakle, bez obzira na realnu emisiju i zabranu ekspanzije kredita, visoka kamata može stvoriti inflaciju troškova. Pohlepa za zaradom pokreće dizanje kredita i ljudi idu i na realno previsoke kamate. Osobito u osobnoj potrošnji. Zakoni tržita se tu iskorištavaju. A da ne govorimo bankarsku metodu pecanja niskim kamatama i onda dizanje kamate. Viđeno bezbroj puta.

Moram priznati da mi sasvim sigurno promiče ponešto iz kompletne slike reforme monetarnog sustava, ali ono što mi izgleda sasvim sigurno je činjenica da onog trenutka kad iz tajnih bankarskih podruma izvućete multiplikator, banke postaju benigna poduzeća.
    Cijena njihova poslovanja i njihov interes može biti zakonski regulirano i pod paskom država...ali onda cijene poslovanja i interes ostalih poduzeća treba takođe staviti pod pasku države, pa onda od reforme monetarnog sustava pravimo kontrolirano društvo komunističkog tipa...

Osobno ne vjerujem u "savršena društva" a siguran sam da je faktor rizika integralni dio životna ciklusa.

Što se mene tiče pod javnom i znanstvenom kontrolom treba biti primarna emisija onog novca koji u sustav ulazi nekreditnom metodom, a čiji je osnovni zadatak stabilnost cijena i pravedni uvjeti jednaki za sve, novac nije više definiran kao dug prema suverenu, već suveren novac stavlja u ekonomski opticaj sa troškom = 0.
    Ne treba zaboraviti da emisija nekreditna novca oslobađa sustav od stege primarnih dugova a a uvelike i od porezne presije. Mnogo više realna novca cirkulira društvom.
    U takvim uvjetima čini se da bankarski sustav neće više toliko profitabilan, uvjeti poslovanja sa punom rezervom su sve samo ne laki, banke prestaju biti i svete krave i magijski centri gdje se multiplicira novac. Novac više nije sredstvo vlasti već postaje ono što je, sredstvo ekonomske komunikacije, mjerna jedinica ekonomskog procesa kojom mjerimo vrijednost usluga i dobara.

U svakom slučaju Nosatrađurus, mjenja se psihologija društva u omjeru koji je teško danas vizualizirati. Bit će tu i nama nepoznatih novina.
    Ne treba smetnuti s uma da se tu radi o evolutivnom procesu, jer dokidanje kreditnog novca znači i pomjeranje općih vrijednosti, to pomjeranje urušava egoizam kao vodeću snagu.
    Treba znati da je Harvard tek prošle godine izbacijo pojam pohlepe kao prihvatljivo ekonomsko ponašanje.
    Mišljenja sam da dosegnute privatne slobode treba njegovati i imati povjerenja u čovjeka kao pojedinca, što je manje zakona to je društvo slobodnije.
    Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on čet tra 26, 2012 8:42 am

Junf-fu, kada govorimo o kontroli poduzeća, jasno je da visokoprofitabilna poduzeća imaju velik višak novca u odnosu na troškove. Taj problem je u Argentini rješen nacionalizacijom naftne kompanije. Dakle, kontrola je jednostavna. Chavez ju je provodio upravo na taj način kada su trgovački centri dizali cijene.

U svojim člancima sam objasnio što je dizanje cijena radi povećanja profita. To je obezvređivanje novca. U tom slučaju dolazi do preraspodjele emisije novca. Isto vrijedi i za kamatu. Valjda težimo jednakijem društvu, a ne ozakonjenom lopovluku.

Teško će biti lopovluk istjerati, kada je to prihvaćeni oblik ponašanja. Zatvori su nam puni gospodarskih lumena.

Jung-fu

Postaj  Jung-fu on čet tra 26, 2012 9:51 am

Sve dok je u opticaju kreditni novac, sve dok društvena zajednica ne uvede nekreditni sustav stvaranja novca, ne možemo uopće govoriti o jednakijem ili pravednijem društvu.
    Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on čet tra 26, 2012 1:42 pm

Jung-fu je napisao/la:Sve dok je u opticaju kreditni novac, sve dok društvena zajednica ne uvede nekreditni sustav stvaranja novca, ne možemo uopće govoriti o jednakijem ili pravednijem društvu.

Svakako treba uvesti državni (narodni) novac, ali i promjeniti svijest ljudi što je novac. Mnogi su rekli da nije čarobni štapić. On je sredstvo države za postizanjem mogućeg. Kriva politika ga može diskredtirati. Zbog toga treba znati točno zašto će se emitirati toliko novca, a ne više. Treba ljudima ukazati da je količina novca proporcionalna sa povećanjem ponude roba. A kako ni ona ne može biti onolika koliko želimo, nego prema potrebama, tako se i novac ne može emitirati prema željama, nego potrebama. A potrebe mogu biti iznad mogućnosti. To nam neće moći riješiti emisija novca. Rješenje je u povećanju produktivnosti. Treba opet stvoriti školstvo u funkciji privrede države, a ne manjeg broja korporacija. Školovanje treba biti dostupno svima, a ne da se visokim školarinama umjetno smanjuje broj visoko obrazovanih.

dado7

Broj postova : 4

Postaj  dado7 on pet tra 27, 2012 11:40 am

U zadnjem postu mi baš i niste odgovorili direktno na pitanje, ili to ne vidim .Mislim sve stvari koje ste naveli u posljednjem odgovoru su stvari sa kojima se slažem.

No, imam drugo pitanje, stanovita Dora Tonić mi kontrira na stranicama Vlade RH na društvenoj mreži RH (prilično neuvjerljivo). No, ona spominje da je upravo vama svojedobno nekakvom slikovnicom objasnila kako u trenutnom sustavu može biti novaca za sve te kaže da ste ju nakon toga "zbannirali". Meni ne želi poslati isto objašnjenje - prema njenim riječima - ne da joj se ponavljati. Mene zanima da li znate o kojoj bivšoj forumašici je riječ te na kakvu slikovnicu je ona mislila. Čisto bih volio vidjeti o čemu se radi i ima li tamo išta što bi moglo potkrijepiti njezine teze. Iako, čini mi se da bezveze gubim vrijeme, jer imam dojam da je riječ o vrlo agresivnoj osobi sa vrlo površnim shvaćanjem osnovnih ekonomskih zakonitosti.
    Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on pet tra 27, 2012 3:53 pm

dado7 je napisao/la:U zadnjem postu mi baš i niste odgovorili direktno na pitanje, ili to ne vidim .Mislim sve stvari koje ste naveli u posljednjem odgovoru su stvari sa kojima se slažem.

No, imam drugo pitanje, stanovita Dora Tonić mi kontrira na stranicama Vlade RH na društvenoj mreži RH (prilično neuvjerljivo). No, ona spominje da je upravo vama svojedobno nekakvom slikovnicom objasnila kako u trenutnom sustavu može biti novaca za sve te kaže da ste ju nakon toga "zbannirali". Meni ne želi poslati isto objašnjenje - prema njenim riječima - ne da joj se ponavljati. Mene zanima da li znate o kojoj bivšoj forumašici je riječ te na kakvu slikovnicu je ona mislila. Čisto bih volio vidjeti o čemu se radi i ima li tamo išta što bi moglo potkrijepiti njezine teze. Iako, čini mi se da bezveze gubim vrijeme, jer imam dojam da je riječ o vrlo agresivnoj osobi sa vrlo površnim shvaćanjem osnovnih ekonomskih zakonitosti.

Dora Tonić je gospođa koja pokušava dokazati nemoguće. A to je da u vanjskotrgovinsko poslovanju svi mogu imati profit. Priča se bazira ovako:

Njemačka proda Sloveniji i RH robe za 1000 uz trošak 800. Profit je 200. A Slovenija proda za 500 Njemačkoj uz trošak 400. Isto učini i RH. Profit Slovenije je 100, a RH 100. I to kao pokazuje da svi imaju profit.
    Očigledno je i da nema troškova da je prihod Njemačke jednak prihodima RH i Slovenije i nema profita jer se radi o balansiranoj trgovini.

Nakon višestrukih ponavljanja istih pitanja, jednostavno sam uklonio njene postove na svom ekranu. Ja tu više ništa ne mogu. Uvijek će biti ljudi koji ne znaju računati. Sve je počelo tu: http://www.facebook.com/wwwvladahr/posts/208978639214023

wiz

Broj postova : 527

Postaj  wiz on ned tra 29, 2012 6:23 pm

Jung-fu je napisao/la:

Moram priznati da mi sasvim sigurno promiče ponešto iz kompletne slike reforme monetarnog sustava, ali ono što mi izgleda sasvim sigurno je činjenica da onog trenutka kad iz tajnih bankarskih podruma izvućete multiplikator, banke postaju benigna poduzeća.
    Cijena njihova poslovanja i njihov interes može biti zakonski regulirano i pod paskom država...ali onda cijene poslovanja i interes ostalih poduzeća treba takođe staviti pod pasku države, pa onda od reforme monetarnog sustava pravimo kontrolirano društvo komunističkog tipa...

Da

Sam komunizam je dosta dobro zamisljen ali je svojoj biti nefleksibilan. Jer predvida za sve jednako. A ako svi vozimo jednake aute i imamo jednako odjecu ocito je da bi bilo nezadovoljnih. Cak i da svi voze mercedese (ili bmw) to nekom ne bi odgovaralo jer jednostavno nema takve potrebe. Zato se komunizam mora napraviti fleksibilnijim.

U tu onda govorimo o necem sto se zove anarho komunizam http://en.wikipedia.org/wiki/Anarchist_communism ili kako je bilo bolje znano u ovim krajevima "samoupravljanje"

Znaci, svaka tvornica, banka, poduzece sama upravlja sa sobom i proizvodi ono sto sami odluce. Na taj nacin nastaje raznovrsnost dok se centralno planiraju samo one stvari koje su nuzne.

Tipa, godisnja proizvodnja struja se planira na drzavnom nivou dok tip automobila i njegov dizajn se projektira u tvornici. Svaka grupa (tvornica, selo...) je odgovorna za proizvod (uslugu) koju daje i njegovo usavrsavanje. Na taj nacin se potice konkurencija dok se u isto vrijeme ostavlja i veca fleksibilnost u odnosu na komunisticki sistem. To je vise manje raspravljeno na onoj temi o sustavu SFRJ. Takav je bio sustav prije koji je pokazao vrlo dobre rezultate.

Ovdje je odgovor kako i zasto je srusena SFRJ http://sfrj4ever.forumieren.de/t354-zasto-i-kako-je-srusena-sfr-jugoslavija
    Nostradurus
    Admin

12 godišnja djevojčica govori o prevari banaka i rješenju problema u Kanadi!!

Postaj  Nostradurus on sri svi 16, 2012 11:55 am

Zadnja promjena: Nostradurus; sub svi 19, 2012 9:28 am; ukupno mijenjano 1 put.

wiz

Broj postova : 527

Postaj  wiz on čet svi 17, 2012 12:48 am

Nostradurus je napisao/la: http://player.vimeo.com/video/41954094

jednu je stvar krivo rekla. Vlasnistvo centralne banke kanade pripada kruni...

Ovoj kruni

http://en.wikipedia.org/wiki/Crown_corporations_of_Canada

koja je odgovorna ovoj kruni

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Crown

a to je povezano sa cityem u londonu

http://en.wikipedia.org/wiki/City_of_London

ovdje je objasnjeno ukratko.

http://www.conspiracyplanet.com/channel.cfm?channelid=126&contentid=1281

The real villains are at the heart of our economic and cultural life. They are the dynastic families who own the Bank of England, the US
    Federal Reserve and associated cartels. They also control the World
    Bank and IMF. Their identity is kept secret, but Rothschild is certainly one of them.

England is in fact a financial oligarchy run by the "British Crown" which refers to the "City of London," not the Queen. The City is run by the Bank of England, a "private" corporation. The City is a sovereign state located in the heart of greater London. Considered the "Vatican of the financial world," the City is not subject to British law.

a ovdje je na linkovima ima duze objasnjenje

http://openeye.99k.org/The%20Crown.html

The "modern" world of so-called Western Civilization began at the end of the 17th century with the blossoming of the British Empire. The underpinnings of that empire actually began several hundred years earlier with the establishment of the City of London, which is now an 800-year old corporation that controls finance and philosophy for an entity called the Crown. This entity is the creator and controller of the Bank of England and the US Federal Reserve. They also control the World Bank, the IMF and associated cartels. The crown identity is kept most secret. The Crown/Bank of England assumed control of the United States during the Roosevelt administration (1901-1909) when its agent J.P. Morgan took over 25% of American business. Read Here

The Crown has never been the King or Queen of England since the establishment of this corporate body. The Crown is the directorate of the corporation. The island of Britain is a financial oligarchy run by the "Crown" which refers to the "City of London," not the Queen. The City is run by the Bank of England, a "private" corporation. The City is a sovereign state located in the heart of greater London. It became a sovereign state in 1694 when king William the third of Orange privatized and turned the Bank of England over to the banksters. Considered the "Vatican of the financial world," the City is not subject to British law.

It has its own courts, its own laws, its own flag and its own police force, separate from the metropolitan. City (crown/corporation) police drive red police cars and their uniforms are slightly different from the Metropolitan Police. Read Here

It houses the privatised* Bank of England, Lloyds of London, the London stock exchange, all British banks, the branch offices of 385 foreign banks and 70 US banks as well as Fleet Street's newspaper and publishing monopolies. It is also the headquarters for British Freemasonry.

Ostatak na linku

jeste li ikad culi za pricu o petru panu i zemlji nedodiji ?

E, to je city...grad koji svi vide i misle da je dio londona ali on u stvari ne postoji.

a ovdje je video o tome dijelu http://www.youtube.com/watch?v=eVkk1zKdkMo

Jeste li znali za to ?

Molio bi vas da prosirite infomacije iz posta...
    Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on čet svi 17, 2012 7:24 am

Mislim da sam te informacije sam našao na ivonazivkovic.net ili iz djela Davida Icke-a. Tema o Kini i njenom nastajanju. A mislim da je Icke to pisao u "Najvećoj tajni". Ali nije bitna prošlost, nego da se to ne ponavlja u budućnosti. Ako imamo demokraciju, tada se odlukama sve može riješiti. Deklaracija o neovisnosti i točka.

inliner

Broj postova : 1

kratak komentar

Postaj  inliner on čet svi 24, 2012 2:55 pm

Dora Tonić je maloumna osoba, odnosno osoba ograničenih mentalnih sposobnosti. Meni je na FBu napisala:

"Ovo o multiplikaciji novca je bezvezarija na kvadrat.Po vašemu kad bi stranka koja je dignula kredit nebi ga mogla potrošiti niti unovčiti jer je "multipliciran" (bezvrijedan) a sa druge strane tvrdite da se banka zadužuje vani a ne kod nas zbog visokih kamata što je normalno pa nije nitko normalan tko bi platio kamatu kod naše banke min 7% a vani isti 1 %.Ovo sam napisala rijećnikom srednje obrazovanog jer sam uvjerena da baš sve ne razumijete kad bi bilo napisano profesionalno"

Poslala mi je i sljedeću poruku za ovaj video:
    https://www.youtube.com/watch?v=N6u7MAfWD5c

"A filmići na nivou kremenka posebno onaj gdje "švabica" ojašnjava na engleskom probleme njemačke za koju je takođe spas vaš program.Pa zar vas nije sramota objaviti takav falš i ponositi se time"

Uglavnom, žena nema nešto osobno protiv mene, ili protiv vas, žena je ili maloumna ili sve kuži i provocira. Gubiti vrijeme u raspravi sa takovm osobom je suludo.

Samo da napomenem, napisao sam knjigu koju preporučam svima koje zanima problematika novca kao duga Smile

http://www.scribd.com/doc/93293247/Ivan-Pernar-Kako-Je-Nastao-Novac-v18-01
    Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on čet svi 24, 2012 6:28 pm

Dora Tonić je i članica ovog foruma, ali nije ništa postala. Na fb stranici Vlade je plasirala zapetljani primjer i hvalila se da je pobila moje tvrdnje kada sam rekao da nema obostranog novčanog profita u međunarodnoj trgovini. A što ćeš inliner, neki vole uvijek biti u pravu. Na fb sam je stavio na ignor listu. Bilo mi je dosta čitati bedastoće.

darac11

Broj postova : 3

Postaj  darac11 on sub lip 02, 2012 12:57 pm

BUBI je napisao/la:Inflacija nam dolazi jer imamo više novca, nego što iznosi vrijednost proizvoda i usluga na tržištu. Tržište stalno teži ravnoteži, pa tako i u ovom primjeru( s jedne strane količina novca, a s druge strane proizvodi i usluge na tržištu). Inflaciju u Hrvatskoj imamo (trenutno u RH oko 2%godišnje), jer je više novca na tržištu, nego vrijednost proizvoda i usluga na tržišu u Hrvatskoj.

1. I ja sam prvo to mislio ali sad se ne slažem s tim . Inflacija nastaje kad meni kao poduzetniku poskupe troškovi proizvodnje pa ja poslujem s gubitkom i onda moram podić cjene da bi poslovao s dobitkom .(npr: ako je meni cjena materijala , energije , poreza i rada ostala ista , a ja poslovo s dobiti nemam razloga podizat cijenu svoga proizvoda).
    2. Ako vi kažete da imamo više novca na tržištu nego proizvoda , onda mi objasnite gdje svrstavate sve ove stanove sagrađene u posljednih 10 godina. (kolika je to količina u novcu i gdje je taj novac?)
    3. I još me jedna stvar mući: koliko je novčanica HRK bilo u opticaju prije 10 godina i koliko si tona kruha mogao kupit s tom količinom novca ? Koliko novčanica HRKimaš danas i koliko tona kruha možeš kupit ? A MORAŠ NAHRANIT ISTU KOLIČINU LJUDI , ako ne i više?
    Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on sub lip 02, 2012 9:25 pm

g. darac11, da li su ova pitanja za Bubija ili za pokretače foruma?

darac11

Broj postova : 3

Postaj  darac11 on ned lip 03, 2012 8:55 am

Nostradurus je napisao/la:g. darac11, da li su ova pitanja za Bubija ili za pokretače foruma?

Za gospodina Bubija.

Makar bi voli čuti i vaše mišljenje. Pogotovo na treće pitanje.
    Nostradurus
    Admin

Postaj  Nostradurus on ned lip 03, 2012 9:52 am

darac11 je napisao/la:Makar bi voli čuti i vaše mišljenje. Pogotovo na treće pitanje.

Ekspanzija novčane mase je rasla do zadnjih nekoliko godina dobrim tempom. Bilo je to daleko iznad rasta ponude roba. Tako je pasalo bankama. Osim toga, prosječna inflacija od 3,5% (otprilike) je smanjivala vrijednost novca.

Također, novac koji ulazi u opticaj završava kao štednja. On neće povećavati ponudu novca. Obično je svrha toga da ljudi mogu raditi akumulaciju štednje i time imaju isplativost rada. Međutim, kako je ta ponuda novca rezultat kredita, dug je veći od štednje i narod je prevaren od financijskog sektora. To je tipičan kamatarski odnos. Žrtva kamatara je uvijek više dužna nego što može platiti. To osigurava vječno izrabljivanje. A dužnik postaje sve više dužan.

Sponsored content

Postaj  Sponsored content

Sada je: pet tra 28, 2017 8:01 pm.